Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 30 Sep 2008, 00:04

1. M-am lovit de o intrebare la care nu am gasit raspuns. E pacat ca un mirean, sau un preot sa isi rada barba si mustata, ?
In indreptaru meu zice ca da...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Noi 2008, 03:54

Inca o intrebare, care e pozitia ortodoxa in privinta somnului, sau mai bine zis a lipsei lui?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2008, 23:28

Ca şi toate celelalte, somnul la un creştin trebuie să fie cu măsură. Cei mai mulţi recomandă 7 ore. Pentru cei bolnavi sau micuţi: 8, maxim 9 ore.
Cei mai sporiţi, care priveghează (cu binecuvântare), pot dormi şi mai puţin, dar totuşi nu mai puţin de 4 ore.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Victor » 31 Dec 2009, 12:55

Buna ziua
1. As dori sa intreb daca se pot face 2 sau mai multe Liturghii la acelasi Altar intr-un interval de mai putin de o zi (24 de ore)?
2. In biserica ortodoxa se pot hirotoni preoti de mir necasatoriti si care nu intentioneaza sa se casatoreasca dupa aceea? Un fel de celibatar. Sau este obligatoriu ca toti preotii necalugari sa fie casatoriti?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Florina » 31 Dec 2009, 16:08

1. Exista canoane care interzic savarsirea Sfintei Liturghii de 2 ori la acelasi Sfant Altar. E grav ca si cum cineva L-ar rastigni a doua oara pe Hristos.

2. Preotii pot fi calugari, casatoriti sau celibatari.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cosmin Florin » 06 Ian 2010, 17:08

1. M-am lovit de o intrebare la care nu am gasit raspuns. E pacat ca un mirean, sau un preot sa isi rada barba si mustata, ?
A purta barba tine de invatatura de credinta, sau e doar o traditie, un obicei pastrat de catre biserica, dar care nu este obligatoriu d.p.d.v. teologic?
Personal, nu cred că este păcat să te bărbiereşti. Mi-a plăcut îndemnul Sf. Cosma Etolianul : E firesc ca bărbatul care merge pe patruzeci-cincizeci de ani şi e cărunt să-şi lase barbă. Nu vă spun însă că bărbile vă vor duce în rai, ci faptele bune, fiindcă bărbi au şi ţapii.
Care e pozitia ortodoxa in privinta somnului, sau mai bine zis a lipsei lui?
Îmi amintesc că părintele Teofil Părăian spunea: Părintele Arsenie Boca recomanda cel puţin şase ore de somn continuu. Eu mă bucur c-o zis "cel puţin", că mie nu-mi ajung şase ore.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2010, 22:39

Se pot citi rugăciunile de început (Pentru rugăciunile Sfinţilor ..., Slavă Ţie ..., Împărate ceresc..., Sfinte Dumnezeule..., etc) o singură dată pentru, să zicem, 2 acatiste unul după altul ? Nu trişăm dacă le spunem o dată !?
Cum se binecuvanteaza cineva? Mi s-a spus ca atunci cand am un conflict cu o persoana sa il binecuvantez.
Cred că se referea să puneţi punct conflictului. Şi cu ce stingi focul (neînţelegerea, dezbinare) decât cu apă (cu duhul blândeţii, al iubirii, al cuvântului bun)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

tatalungilor
Mesaje:11
Membru din:27 Apr 2010, 21:19
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde tatalungilor » 29 Mai 2010, 21:08

Se pot citi rugăciunile de început (Pentru rugăciunile Sfinţilor ..., Slavă Ţie ..., Împărate ceresc..., Sfinte Dumnezeule..., etc) o singură dată pentru, să zicem, 2 acatiste unul după altul ? Nu trişăm dacă le spunem o dată !?
Daca te rogi nu trisezi. Daca te supara gandul spune-l duhovicului si ce ti zice, fa. În orice caz nu tre sa devina piatra de poticneala. Vorba lui Augustin Fericitul: "iubeste si fa ce vrei!". Zic si eu.....
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 12:57 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Spaţii, şi alte corectări de tehnoredactare

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 03 Iun 2010, 20:43

Preotul duhovnic, te poate dezlega sa te impartasesti si totodata sa-ti dea si canon pt. pacate usoare?
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 12:58 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: spaţii...

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 13 Iun 2010, 15:47

Cantaretii in BOR au salar? Dar cei ce vand la pangarul unei Catedrale (de exemplu). Multumesc si Doamne ajuta!
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 13:02 de către maria_andreea, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Spaţii, şi alte corectări

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde florinbrasov » 18 Iun 2010, 10:37

Îmi amintesc că părintele Teofil Părăian spunea: Părintele Arsenie Boca recomanda cel puţin şase ore de somn continuu. Eu mă bucur c-o zis "cel puţin", că mie nu-mi ajung şase ore.
[/quote]
Din cate stiu si eu, tot pr Arsenie Boca zicea ca e foarte odihnitor somnul intre 22 si 24. Din cate am inteles, cine doarme intre orele astea se poate trezi la orice ora din noapte, fara probleme.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Alexandru b17 » 07 Aug 2010, 14:28

M-am lovit de o intrebare la care nu am gasit raspuns. E pacat ca un mirean, sau un preot sa isi rada barba si mustata, ?
A purta barba tine de invatatura de credinta, sau e doar o traditie, un obicei pastrat de catre biserica, dar care nu este obligatoriu d.p.d.v. teologic?


Iti recomand sa citesti Protos. Nicodim Mandita "Al cui chip sa-l purtam" , editura Agapis -costa in jur de 3 lei.
Iata un scurt citat din carte:"Păcatul acesta al lepădării prin radere a bărbii şi a mustăţilor prin care partea bărbătească se coboară în rândul păgânilor ce se rădeau, a famenilor, m-a întristat mult şi mă întristează."

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 07 Aug 2010, 16:14

Oameni buni, coborâţi cu picioarele pe pământ.
Literatura ieşită de sub pana părintelui Nicodim Măndiţă este într-o anumită măsură bună, dar şi periculoasă.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 07 Aug 2010, 22:01

Oameni buni, coborâţi cu picioarele pe pământ.
Literatura ieşită de sub pana părintelui Nicodim Măndiţă este într-o anumită măsură bună, dar şi periculoasă.
Parinte,putem intreba de ce?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 11:18

Oameni buni, coborâţi cu picioarele pe pământ.
Literatura ieşită de sub pana părintelui Nicodim Măndiţă este într-o anumită măsură bună, dar şi periculoasă.
Parinte,putem intreba de ce?
Sunt prea multe extreme şi interpretări eronate: începând de la învăţătura despre cele 24 de vămi, chestia asta cu barba la bărbaţii mireni şi terminând cu diortosirile proaste la unele cărţi de rugăciuni, făcute după capul lui.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 09 Aug 2010, 07:34

Am inteles.Multumim.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ccristi » 13 Aug 2010, 08:29

Ma intrebam de ce se spune ,,Doamne miluieste ,, uneori o singura data , de trei ori , de doisprezece ori sau de patruzeci de ori ?
Cine hotaraste si pe ce baza aceasta diferenta ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 13 Aug 2010, 08:35

Ma intrebam de ce se spune ,,Doamne miluieste ,, uneori o singura data , de trei ori , de doisprezece ori sau de patruzeci de ori ?
Cine hotaraste si pe ce baza aceasta diferenta ?
Aceste lucru este hotărât de cărţile noastre de cult, ca o regulă generală. Adică în funcţie de ectenia diaconului/preotului, strana răspunde fie o dată, fie de trei ori. Există şi momente din slujbe când se spune de 12 ori, iar în altele de 40. Nu e o chestie care să fie hotărâtă arbitrar şi haotic.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 13 Aug 2010, 18:42

Pe cine putem pârî nu la duhovnic, ci la politie si nu pacatuim: pe cel ce a furat din Biserica, pe cel ce jefuieste o vaduva, pe colegul de munca care vedem ca a furat bani din buzunarul altui coleg, pe cel care bate rau pe cineva :?:
Ultima oară modificat 14 Oct 2012, 13:17 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: spaţii...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Aug 2010, 23:47

Pe cine putem pârî nu la duhovnic,ci la politie si nu pacatuim:pe cel ce a furat din Biserica, pe cel ce jefuieste o vaduva,
pe colegul de munca care vedem ca a furat bani din buzunarul altui coleg,pe cel care bate rau pe cineva :?:
pe toti!
Cu mult respect.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX