Muzica laica

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:
Muzica laica

Mesaj necititde ionutanton777ro » 13 Apr 2008, 21:02

Ce parte a muzicii laice sa alegem ?

Cand este vorba despre muzica religioasa ortodoxa, canonica - adica de asemenea fara instrumente -, este clar ca este folositoare sufletului.
Insa cand este vorba de muzica laica, ce include instrumente si transmite stari de dragoste sau de nostalgie, de bucurie sau tristete, dezbaterile sunt continue.

Imi spunea un coleg faptul ca muzica clasica este toata daunatoare. Consider ca este o exagerare.

Personal, eu cred ca Dumnezeu lucreaza inclusiv prin creatia unor mari artisti cum au fost Bach, Enescu. Raiul inseamna armonie, dragoste si frumusete.
Imi plac foarte mult creatiile lui (desigur) Bach, Enescu, dar si Rachmaninoff (preferatul meu), Dvorak, Smetana, Prokofiev, Mozart, Gabriel Faure, Porumbescu, Albinoni, G. Verdi, dar si Tchaikowsky, care are un stil mai diferit, mai romantic, insa nu il simt a fi senzual sau daunator. Nu cred ca este vorba aici doar de o muzica ce "gadila urechea". Cred ca este vorba de mult mai mult - de trairea compozitorului expusa prin note si instrumente.
Un studiu interesant este creatia lui Enescu. El a preluat teme inclusiv din melodii romanesti considerate un pic "prea indraznete, spre vulgar" la acea vreme - multe fiind melodii de dragoste, dar tipice pentru ce se asculta in Romania in acea perioada. Insa a rafinat extraordinar aceste teme din melodii, atat prin influenta lui Wagner (favoritul sau) cat si prin influenta studiilor sale inalte la Conservator in occident,in general. Ceea ce a iesit, cred ca este o "poleire cu aur" a temelor, astfel incat nu cred ca poate fi daunator duhovniceste sa asculti creatia lui Enescu.
Despre Rachmaninoff ce sa mai zic, a compus punerea in concert a Liturghiei si Vecerniei ortodoxe. Ce a iesit, este iarasi deosebit.
Iar seria Requiem, compusa pe rand in variante proprii de Mozart, Verdi, Dvorak sau Faure, cred ca este apreciata in orice mediu.
Voi cum simtiti, ce va aduce bucurie in inima (nu neaparat placere) sa ascultati ?
Spre exemplu, "Balada" lui Porumbescu nu este o melodie "atractiva", "la moda", de multi este considerata prea trista, insa transmite prin ea intreaga viata de lupta si suferinta a tanarului Ciprian, membru activ al miscarilor studentesti culturale pro-romanesti, care si-a dedicat intreaga viata acestui neam si deasemenea Celui de Sus.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Florina » 13 Apr 2008, 21:08

Eu sunt constienta ca numai muzica bisericeasca este mantuitoare. Sigur, sa o asculti cu inima, ca pe o rugaciune.

In schimb, faptul ca ascult muzica laica o vad ca pe o neputinta a mea sufleteasca, momentana, sper!

Si pe care o spun la spovedanie, pentru ca o oarecare influenta negativa tot are, neavandu-l pe Dumnezeu in centru. Ori, tot ce nu-L are pe Dumnezeu in centru nu este nici de folos, nici mantuitor.

In viata duhovniceasca, este o etapa cand nu mai simti nevoia de muzica lumeasca, ci sufletul se desfata cu cea duhovniceasca.

Ce bine ar fi sa fim de-a pururi in acea stare de rugaciune!

Damian_Petrescu
Mesaje:8
Membru din:02 Apr 2008, 08:16
Confesiune:ortodox

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Damian_Petrescu » 13 Apr 2008, 21:49

sunt constienta ca numai muzica bisericeasca este mantuitoare!
Poti explica, te rog, aceasta opinie a ta? Sincer, nu am inteles la ce te referi. Poate muzica mantui? Poate cel mult sa ajute in urcusul tau duhovnicesc, la fel si rugaciunea e o devenire, dar, rugaciunea, singura nu mantuieste prin ea insasi, doar sporeste, descopera, te face sa evoluezi in parcusul vietii tale interioare, dar ea SINGURA, nu cred ca o poate face!

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Florina » 14 Apr 2008, 06:14

Domnule Damian Petrescu, nu imi place ca ma citati atat de trunchiat. Adica in acel rand erau doua propozitii, si a doua o explica pe prima. Deci, am scris in a doua propozitie ca muzica este mantuitoare cand este ascultata cu inima, ca o rugaciune.
Eu sunt constienta ca numai muzica bisericeasca este mantuitoare. Sigur, sa o asculti cu inima, ca pe o rugaciune.
Mai detaliat? Am vazut persoane carora le curgeau lacrimi din adancul inimii cand auzeau Trisaghionul sau un simplu "Doamne miluieste". Ii strapungea acea muzica. De ce nu sunteti de acord ca muzica bisericeasca e o rugaciune?

Damian_Petrescu
Mesaje:8
Membru din:02 Apr 2008, 08:16
Confesiune:ortodox

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Damian_Petrescu » 14 Apr 2008, 07:01

Florina,

trarile interioare ale unei persoane, pot fi determinate sau influentate de exterior, mai ales sub raport estetic! INSA cum am spus si anterior, singura muzica nu poate mantui, doar Hristos o face.

Pe fondul celor spuse de tine mi-am amintit refrenul icoaselor acatistului Rugului Aprins 'Bucura-te Maica, urzitoare de nesfarsita rugaciune'.

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Florina » 14 Apr 2008, 08:17

Noi eram la un topic despre muzica, nu despre rugaciune. Sigur ca muzica nu mantuieste. Nici rugaciunea, ca si ereticii si paganii se roaga. Dar sa nu uitam ca slujbele sunt rugaciuni cantate, in mare parte! De ce sunteti impotriva ideii de muzica bisericeasca=rugaciune cantata?

sun_set
Mesaje:3
Membru din:14 Apr 2008, 13:30
Localitate:Chisinau, Republica Moldova
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde sun_set » 14 Apr 2008, 14:35

sa ma scuzati, dar topicul s-a inceput cu tema muzicii laice si s-a ajuns la muzica religioasa. Eu spre exemplu consider ca muzica laica este o manifestare a spiritului nostru. De ce trebuie sa nu ascultam melodii sau cantece care nu includ laudele adresate lui Dumnezeu? Dumnezeu e alaturi de noi tot timpul, noi putem fi alaturi de el prin gandurile noastre bune, prin rugaciune si chiar prin faptele noastre. Daca e sa privim in urma atunci vom observa ca muzica nereligioasa a fost tot timpul prezenta pe langa oameni, deoarice oamenii au creat-o. Acum insa, suntem martori la o evolutie, chiar as zice primejdioasa, a "pop-art"-ului cu cantece obscene si jenante, care nu pune nimic in valoare inafara de poftele sexuale si lucruri straine pentru crestini. Dar pe langa aceste cantece "ieftine" mai sunt altele care merita sa fie ascultate. Sunt sigur ca la fiecare om care sta pe forumul acesta este ceva din muzica laica, fie ea clasica, jazz, trance, house, pop sau poate rap R&B sau rock.

Doamne ajuta!!

Paul
Mesaje:11
Membru din:10 Apr 2008, 08:50

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Paul » 14 Apr 2008, 15:16

Adânci "dileme"... Poate că aici(ca şi peste tot şi toate) s-ar potrivi îndemnul Pr.Rafail Noica şi anume, de a intra în gândul Domnului. Până atunci vor fi intuiţii, aproximări. La aceasta cred că au ajuns sfinţii(la aceasta suntem chemaţi cu toţii). Ei nu mai aveau "păreri" ci, le-aş numi "vederi". Sunt, în principiu, de acord cu ce a afirmat florina: muzica religioasă este rugăciune. Am spus că sunt în principiu de acord pentru că, vreme e pentru toate. Îndemnul Pr.Porfirie este să nu facem nimic formal, fără să "înţelegem" rostul celor săvârşite de noi. Părerea mea este că până când Domnul nu "descoperă" tainei inimii mele împlinirea desăvârşită ce se găseşte în muzica psaltică(Pr. Efrem, stareţul mănăstirii Vatopedi spunea că muzica psaltică este un "produs" al Duhului Sfânt), nemaiavând nevoie de altceva(incluzând aici orice fel de muzică sau aproape orice fel), nu trebuie să forţăm lucrurile. Pentru că, dacă încă inimii mele nu a grăit Domnul, nu pot renunţa la ceva ce încă nu mi s-a limpezit deplin a fi să zicem, nefolositor sau mai grav nemântuitor. Forţând lucrurile, doar pentru că am citit aceasta într-o carte(netrăind eu însumi cele citite) , mai devreme sau mai târziu mă voi întoarce la cele de dinainte. Nu vreau să se înţeleagă că aş gândi insuficienţa, doar a muzicii psaltice în viaţa noastră. Cred doar că nu trebuie să grăbim nimic în viaţa noastră duhovnicească. Mă gândesc doar la Sfinţii de la Optina şi la minunata lor povăţuire. Sunt cazuri când recomandau anumiţi compozitori din muzica clasică sau ruşi, ca să nu mai vorbim de dragostea unora pentru "literatură"(gândul mi se îndreaptă acum spre Sf.Varsanufie). Asta e părerea mea, toate să se facă fără grabă şi cu o dreaptă înţelegere(expresia Pr.Rafail). Alt exemplu ce îmi vine acum în minte este cel al Sf.Vasile cel Mare, la "formarea" sa şi la celebrul său cuvânt Către tineri. Nădăduiesc să nu fiu înţeles greşit iar dacă am greşit, iertare.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde unsuflet » 14 Apr 2008, 16:44

Ma gandesc ca in timp, cu cat esti mai imbunatatit duhovniceste, iti cere sufletul, si iubeste sufletul muzica bisericeasca. Pur si simplu ajungi sa simti nevoia sa asculti muzica bisericeasca pentru linistea sufletului tau.
Cum tot asa in timp, apreciezi scrierile Sfintei Scripturi, scrierile Sfintilor Parinti, pe ei ii citesti cu drag, ce citesti la ei ti se pare interesant si de folos. Romanele politiste, de aventura, etc. ti se par plictisitoare si o pierdere de timp.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Muzica laica

Mesaj necititde elena -petra » 15 Apr 2008, 09:15

Parerea mea este doar o parere alaturi de alte zeci de pareri.

Bach spunea ca muzica laica este inspirata din inspiratia divina.Sincer nu-i cunosc decat foarte vag opera muzicala deci nu sunt in masura sa comentez ceva ce nu cunosc.Cred ca e mare lucru sa te poti bucura fara prejudecati de o paleta cat mai larga de stiluri muzicale.Depinde de viziunea fiecaruia despre muzica ,gusturile nu se discuta.

Ce e muzica pentru mine? Personal, e cel mai clar mod de exprimare a trairilor mele interne.Atunci cand am probleme cand ma simt,, infranta intr-o lupta" nu pot asculta muzica vesela dar cand ma simt fericita,vesela nu pot asculta ceva care sa ma deprime.

Dumnezeu ne iubeste asa cum suntem,ne va accepta asa cum suntem fiindca nu cred ca ar dori idoli fundamentalisti.Nu cred ca ne va reprosa ca ascultam si alta muzica decat ceea care ii este inchinata.

Am primit 3CD cu muzica psaltica si de 2 sapt acasa ascult in mare parte aceste CD.In schimb daca la servici se asculta Kiss F.M nu pot sa rog colegii sa schimbe postul.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Hrisanti » 15 Apr 2008, 10:07

....ne va accepta asa cum suntem fiindca nu cred ca ar dori idoli fundamentalisti.
Draga sora, cred ca Sfanta Scriptura zice altfel :
Intaia Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Pavel
"15. Ci, după Sfântul Care v-a chemat pe voi, fiţi şi voi înşivă sfinţi în toată petrecerea vieţii.
16. Că scris este: "Fiţi sfinţi, pentru că Eu sunt Sfânt".

In societatea de astazi se foloseste cu multa usurinta termenul "fundamentalist" pentru ortodocsii care tin la Predanie (Sfanta Traditie din care a decurs Sfanta Scriptura).
Dumnezeu ne iubeste pe toti, dar in final ii va accepta in Imparatia Lui doar pe cei care au cautat sfintenia.
Si ca sa revin la subiectul topicului, nu orice inspiratie in arta( si in oricare alt domeniu) vine de la Dumnezeu. Si aghiutza inspira multe. ;)
Sfanta Scriptura ne spune, de asemeni, ca tot ce facem trebuie sa fie spre slava Lui Dumnezeu.
Ca noua ne este greu sa ne desprindem de obiceiurile lumesti, asta este foarte adevarat, insa asta nu inseamna ca muzica laica este benefica pentru noi.
Daca suntem atenti la subiectele pe care le dezvolta muzica laica (chiar si parte din cea simfonica) vom vedea ca este vorba de patimi si pasiuni fizice sau sufletesti, adica tot ce tine de natura cazuta a omului.
De aceea ne si atrage mai mult, fiindca exprima mai bine starile noastre interioare, de oameni impatimiti si foarte legati de lumea materiala.
Sa ne ajute Domnul pe toti sa crestem duhovniceste si sa ajungem (asa cum spunea un frate undeva, citandu-l pe parintele Rafail Noica) sa patrundem in gandul Lui Dumnezeu pentru ca sa intelegem chemarea Lui la Sfintenie.

Daca am suparat, ma iertati.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Muzica laica

Mesaj necititde elena -petra » 15 Apr 2008, 10:48

Nu ati suparat cu nimic :)

Cred ca toti suferim putin de putina dublicitate.Nu ma refer la cineva anume! Spun asa in general.Multa lume este duplicitara.Adica una gandeste si alta spune doar pentru a fi placut(a) auditorului.
Am avut de multe ori dispute din cauza ca am spus ceea ce am gandit si n-am fost de acord cu majoritatea.Dar asta credeam si simteam si nu pot fi falsa.Acum am deviat de la subiect,ma iertati! :)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Hrisanti » 15 Apr 2008, 11:16

In ce ma priveste, va asigur ca si eu scriu exact ce simt si gandesc. Daca nu se potriveste cu ce simtiti si ganditi dvs., asta nu inseamna ca vreuna dintre noi este duplicitara. :)
In plus, in cazul de fata am argumentat cu un citat din Biblie care contrazicea ideea ca Dumnezeu ne accepta asa cum suntem. Am combatut prin urmare o idee gresita si nu persoana dvs, draga sora.
Toti putem avea idei gresite, putem fi influentati de mentalitatea lumeasca (in care multi dintre noi am si fost educati), tocmai de aceea cred ca acest forum este folositor, fiindca ne putem sustine unii pe altii pe Cale.
Si eu mai ascult muzica laica, dar sunt constienta ca acest lucru nu-mi este folositor duhovniceste, de aceea nici nu pot considera ca este benefic pentru mantuire.
Fiindca Mantuirea este scopul crestinului.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde ionutanton777ro » 15 Apr 2008, 17:33

Cu siguranta muzica psaltica ortodoxa este cea mai folositoare varietate a muzicii (si ma gandesc si la cea corala ortodoxa, sau bizantina in general). Este o rugaciune continua, si chiar si simplul fapt ca o asculti te apropie de starea necesara pentru rugaciune. Inutil sa spun cata liniste ne ofera aceasta muzica, un "medicament" desavarsit fara efecte contrarii.
Totusi pentru mine este foarte interesant de stiut daca este daunatoare sufleteste acea parte a muzicii laice care cel putin mie imi pare a transmite un sentiment in acord cu starea crestinului. Ma refer la acei compozitori de exceptie pe care i-am dat exemplu: Rachmaninoff (care a fost chiar ortodox adevarat, din ce il simt si ce aud despre el, chiar azi la Radio Romania Muzical spuneau ca la inmormantarea sa a cerut sa fie cantata a 5-a parte a Vecerniei), Dvorak, Mozart (cu al sau Requiem), Verdi (cu al sau Pensiero), Bach (cu o opera f vasta) si nu numai.
Desigur ca daca deschidem radioul nu vom face cea mai buna alegere, pentru ca muzica laica per medie este putin spus nefolositoare... chiar si pe Radio Romania Muzical mai gasim melodii ne-in acord crestin (spre exemplu J.Strauss care era prea boem pentru stilul de viata crestin iar in muzica sa se simte aceasta stare de exuberanta a lui). Trinitas-ul cred ca face o selectie mai buna, desi si acolo se pot gasi melodii din London Philarmonic Orchestra care poate sunt prea ritmate pentru starea de rugaciune continua pe care trebuie sa o aibe un traitor adevarat.
Insa ma refer la acea muzica laica pe care o alegem si o simtim potrivita pentru inima noastra (mai exact de suflet, nu de slabiciuni omenesti sau patimi).
Este o inselare faptul ca simtim bucurie atunci cand ascultam opera acestor compozitori enumerati, sau este firesc ?

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Hrisanti » 15 Apr 2008, 18:04

Este o inselare faptul ca simtim bucurie atunci cand ascultam opera acestor compozitori enumerati, sau este firesc ?
Poate sa fie firesc, si sa fie totusi o inselare. :) Depinde ce numim "firesc", din ce punct de vedere. Pentru ca sufletele noastre uneori se bucura si in absenta gandului catre Dumnezeu (si asta nu este firesc pentru un crestin, desi pentru lume este cat se poate de firesc), deoarece avem inca multe coordonate psihice legate de lumea materiala si de societatea in care traim.
Parerea mea este ca putem discerne daca este ziditoare bucuria pe care o simtim, in masura in care muzica respectiva ne indreapta gandul catre Dumnezeu si catre smerenie.
Cu siguranta exista si bucati laice care pot sa ne provoace aceste trairi, dar ele nu vor fi niciodata superioare muzicii religioase ortodoxe (este bine de subliniat, dupa parerea mea) care nu numai ca-ti inalta gandul la Dumnezeu, dar chiar te duce la dialog cu El, la comuniune spirituala cu El si la uitarea grijilor lumesti (cum zicem la Heruvic).
Noi trebuie sa ne detasam de cele ale lumii ca sa-L putem auzi pe Dumnezeu, si in acest context nu tot ce ne bucura sau ne creeaza o stare placuta, ne si apropie de conditia mantuirii, desi poate acel lucru, in cazul nostru muzica laica, are o anume valoare intrinseca.
Totul depinde de masura in care acea stare ne ajuta sa evoluam duhovniceste. Si probabil ca drumul este foarte diferit de la o persoana la alta.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde ionutanton777ro » 15 Apr 2008, 19:27

Am folosit gresit termenul firesc, mai degraba as fi vrut sa spun "corect", "real", "neinselator". In sensul daca chiar este ceva folositor, inaltator, sufletului.
Sunt sigur ca muzica religioasa ortodoxa va fi mereu cea mai folositoare pentru sufletul unui crestin. Este foarte bine pusa fraza "putem discerne daca este ziditoare bucuria pe care o simtim, in masura in care muzica respectiva ne indreapta gandul catre Dumnezeu si catre smerenie."
Cand ascult Requiem (mai ales in compozitia lui Faure (Enescu stiu ca a fost elevul sau favorit - neintamplatoare intalnirea celor doi)) simt ca duce in aceasta directie. Dar imi este util sa aflu si parerea altor traitori ortodocsi (i-as numi chiar prieteni), asa cum intalnesc virtual aici. Multumesc pentru raspunsurile deja date !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Apr 2008, 22:01

Imi plac foarte mult creatiile lui (desigur) Bach, Enescu, dar si Rachmaninoff (preferatul meu), Dvorak, Smetana, Prokofiev, Mozart, Gabriel Faure, Porumbescu, Albinoni, G. Verdi, dar si Tchaikowsky, care are un stil mai diferit, mai romantic, insa nu il simt a fi senzual sau daunator.
Si io am cateva sute de mp3-uri cu muzica clasica!!!! Dar nu e asa variata...

Alte feluri de muzica nu prea ascult... decat rar... dar in ultimul timp nici clasica nu ascult. Sunt mai interesat de stiri la radio decat de muzica.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Dahnah » 21 Apr 2008, 21:41

Nici nu ma gandeam ca dupa primul post s-ar putea ivi vreo discutie contradictorie, eram sigura ca toata lumea va fi de acord si subiectul s-ar fi incheiat.
De ce trebuie sa fim atat de infantili si sa ne "invinuim" pentru ca ne place muzica laica? Este un pacat? C'mon! Daca nu vorbim 24 de ore din zi numai despre Dzeu si Biblie inseamna ca ne indepartam de El? Fratilor, Dumnezeu este in toate, ca-ar fi sa il includem mai mult in viata de zi cu zi, sa ii vedem actiunile oriunde si in orice? Asta e marea problema... mergem la Biserica, ne vorbeste acolo preotul de toate cele bune si apoi pac, e un click care ne rupe si ne trece la viata cotidiana, in loc ca incepand cu preotii si cei mai mari sa ne invete cum sa integram pe Dumnezeu in viata de zi cu zi... ca asta suntem, oameni de rand, nu vorbesc aici de calugari sau cei care isi dedica viata exclusiv lui Dzeu.
Ce argumente imi dati zicand ca ascultand muzica laica e un pacat sau mai bine zis te clasifica pe o treapta inca inferioara, si trebuie sa aspiri la inlaturarea ei din viata ta si atingerea nivelului in care vei asculta numai muzica religioasa? Atunci suntem pe o scara inferioara la fel pentru ca facem lucruri care nu sunt "demne de Dzeu"? Ca mergem cu tramvaiu, ca mestecam guma, ca ascultam stirile sau ne uitam la filme?
Iisus a venit printre noi pentru a ne face sa descoperim pe Dzeu in viata noastra, mai bine hai sa deschidem toti acest drum si sa cautam lucrurile care sunt conforme cu El in viata de zi cu zi in loc sa ne simtim ca nu suntem demni de nimic si aspirand mereu sa devenim sfinti! Muzica, la fel ca orice manifestare a artei care reprezinta frumosul (si nu extremul) este o manifestare a lui Dumnezeu, de vreme ce inspira sentimente bune, pace si armonie este de la Dumnezeu!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde unsuflet » 21 Apr 2008, 22:44

Ce argumente imi dati zicand ca ascultand muzica laica e un pacat sau mai bine zis te clasifica pe o treapta inca inferioara, si trebuie sa aspiri la inlaturarea ei din viata ta si atingerea nivelului in care vei asculta numai muzica religioasa? Atunci suntem pe o scara inferioara la fel pentru ca facem lucruri care nu sunt "demne de Dzeu"? Ca mergem cu tramvaiu, ca mestecam guma, ca ascultam stirile sau ne uitam la filme?
de unde ti-a venit asa un gand ca ar fi nedemn ca mergem cu tranvaiul, ca mestecam guma etc?
Ajungi unde vrei mai repede cu tanvaiul, la stiri e bine sa te uiti ca esti informat, la filme n-ai decat sa te uiti, important e ca ce vezi tu in filme sa nu-ti deschida inima spre pacat.Preotul meu imi spune (ne spune) ca e bine sa-ti feresti privirea si auzul, ca ce vezi si ce auzi iti ajung direct la suflet! Si ma incumet sa spun ca ti-l chinuie orice vorba urata sau imagine urata . N-ai vazut ca scenele pline de sange, monstri etc, ti-l indurereaza? De multe ori chiar te strambi din cauza unor asa uraciuni :)
Mai spunea alta data ca sfintii parinti spun ca ce bagi in minte, mintea asta macina si apoi apar faptele, ca urmare a cea vezi, auzi.
N-ai citit toate raspunsurile la topic? ca deja ti s-a raspuns de ce de folos sufletului este muzica religioasa.
+ de ce sa nu incerci sa faci ce te invata SF. Apostoli?
Parintele Nicolae Tanase spune ca lumea se schimba, e moderna, dar Dumnezeu e mereu acelasi!!!
Apostolii si Dumnezeu ne-au aratat ce vrea Dumnezeu de la noi, nu e normal sa ne straduim sa fim cum vrea El?
De-aia suntem crestini, sa incercam sa ne asemanam Lui, nu?
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Muzica laica

Mesaj necititde Dahnah » 22 Apr 2008, 02:48

e bine sa-ti feresti privirea si auzul, ca ce vezi si ce auzi iti ajung direct la suflet!
Este foarte adevarat, caci spune cuvantul lui Dzeu ca ochii sunt fereastra sufletului, ceea ce vezi si auzi te influenteaza, atat de mult incat poti chiar sa te identifici cu ceea ce vezi.
Mirarea mea a venit din faptul ca topicul a fost deschis atat de "cuminte", cu exemple din muzica clasica (si se vede ca persoana in cauza stia despre ce vorbeste, cu exemple). O fi muzica clasica "impotriva" lui Dzeu?
Lumea se schimba, in unele evolueaza, in altele o ia razna, clar ca aici sta intelepciunea, in a diferentia binele de rau.
Zicea un preot odata... lumea s-a saturat sa auda vorbindu-se de Dumnezeu, lumea vrea sa il vada pe Dzeu in viata lor de zi cu zi, acolo e problema.
In afara faptului ca am citit toate raspunsurile la topic, eu nu nu luptam impotriva faptului ca muzica religioasa nu e benefica... ci am spus ca ce are rau cea laica, nu se contrazice una pe alta. Repet, atata timp cat stii sa o alegi, si vorbim la concret pe exemplele date anterior din muzica clasica.
Dzeu sa ne lumineze si sa ne deschida orizonturile!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 84 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX