MISCAREA ECUMENICA

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"
MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde AUREL » 05 Ian 2009, 22:08

Trebuie considerata M Ecumenica erezie, sau nu ?
Un raspuns simplu, DA sau NU, e suficient, orice adaos e de prisos.
Cu multumiri

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde vasileos » 06 Ian 2009, 13:35

Dar ONU, NATO şi UE sunt erezii sau nu? :D

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde AUREL » 06 Ian 2009, 14:55

SUNT INSTRUMENTE ALE SATANEI PRECUM ECUMENISMUL !
UCID IMPREUNA SI TRUPUL SI SUFLETUL !

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde Victor » 06 Ian 2009, 15:22

Trebuie considerata M Ecumenica erezie, sau nu ?
1. Nu exista lucruri perfect rele sau perfect bune. Fiecare lucru din lumea aceasta are parti bune si parti rele.
2. Nu se poate da un raspuns cu ,,Da" sau ,,nu" pentru ca fiecare intelege ce vrea din ecumenism, fiecare are o definitie proprie.
Ecumenismul, Parti rele (care bineinteles trebuie sa dispara)
-rugaciunile in comun
-acceptarea de invataturi straine ortodoxiei, sincretism
-si altele (nu imi vin toate in minte acum)

Ecumenismul, parti pozitive
-promovarea ortodoxiei printre eretici, pagani, etc. De ce sa ne izolam, doar nu ne este rusine cu credinta noastra! Eu zic ca nu e rau sa se participe la discutii, sa se promoveze ortodoxia, sa se spuna punctul de vedere al adevarului. Nu uitati ca si Sfintii Apostoli s-au dus si ai vorbit cu paganii, au stat la masa la ei si i-au invatat credinta cea dreapta. Nu si-au tinut credinta doar pentru ei, ascumsa. Nu e rau sa se participe doar.
Mai circula niste idei aberante:
-ia uite, episcopul ortodox s-a pupat cu ereticul, a dat mana cu el, s-a imbratisat, etc
Acest gand nu e bun din mai multe motive
1 Nu trebuie sa uram omul, ci pacatul din el
2 Nu omul este spurcat, ci eresul sau
3 Nu trebuie sa fim ca fariseul din evanghelie, care il dispretuia pe vames.
Sarutatul si imbratisatul sunt un salut calduros al oamenilor civilizati, nu inseamna ca acceptu tu credinta lui si te lepezi de a ta. Inseamna ca esti bine crescut si nu esti un salbatic.
Nu uitati ca nu omul e spurcat ci pacatul din e.

Asadar nu se poate raspunde cu ,,da" sau ,,nu" fara a defini mai intai ce inseamna ecumenism.
Ultima oară modificat 12 Ian 2009, 14:42 de către Victor, modificat de 2 ori în total.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde Victor » 06 Ian 2009, 15:29

SUNT INSTRUMENTE ALE SATANEI PRECUM ECUMENISMUL !
UCID IMPREUNA SI TRUPUL SI SUFLETUL !
Numai un extremist putea spune asa ceva. In ortodoxie e bine sa fii calculat omule, sa cantaresti bine fiecare aspect din viata si mai apoi sa desparti oile de capre. Nu tai totul din radacina, nechibzuit, ci calculezi! Vezi ce e rau, la rau, il tai! Ce e bine, il pui la bine, si il conservi!
Tu te-ai gandit la milioanele de oameni din Africa sau sudul Asiei care primesc mancarea lor zilnica de la ONU?
Aceeasi idee de mai sus, ca raspuns la afirmatia ta
Nu exista lucruri perfect rele sau perfect bune. Fiecare lucru din lumea aceasta are parti bune si parti rele.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde protosinghel » 06 Ian 2009, 15:51

Dacă UE este un instrument al Satanei, apoi Imperiul Roman în care a ales să se nască Hristos şi să-şi propovăduiască Evanghelia Sa, ce a fost?
Nivelul moral al lumii de atunci era mult mai prejos decât cel din UE astăzi!

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde AUREL » 06 Ian 2009, 16:47

Sfintia Voastra,
Intr-adevar Iisus Hristos a venit in imperiul pagan al antichitatii, Imperiul Roman, dar l-a crestinat.
Nu se poate face comparatie cu UE de azi.
Constructia Europeana la care suntem martori, activi sau pasivi, a gasit o Europa mai mult sau mai putin Crestina.
Nu e nevoie cred de nici un detaliu, stiu ca nu le apreciati, DAR VA INTREB, CA PE UN PREOT, CA PE UN SLUJITOR AL DOMNULUI, in toata umilinta si nestiinta mea, cu multa amaraciune in suflet ;
"CARE ESTE LOCUL LUI DUMNEZEU SI AL BISERICII SALE IN UE ?"
NU MAI ESTE NICI UN LOC, DUMNEZEU A FOST INLATURAT, BISERICA TACE !
UE este alergica la DUMNEZEU, impotriva lui DUMNEZEU, caci se face fara DUMNEZEU !!!
Sa ne amintim ce a spus IISUS APOSTOLILOR, acesta trebuie sa fie si CUVANTUL BISERICII catre " UE ! "

Va doresc sa petreceti in multa bucurie duhovniceasca NASTEREA DOMNULUI.
Iertati-ma
Doamne ajuta !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Ian 2009, 20:33

SUNT INSTRUMENTE ALE SATANEI PRECUM ECUMENISMUL !
UCID IMPREUNA SI TRUPUL SI SUFLETUL !
Aurel, dragul meu, io inteleg ca esti suparat pe ce se intampla, dar sa faci asa neste afirmatii fara sa explici nimic, poate sa sminteasca pe cineva, si sa te fereasca Sfantu' sa fi tu cel prin care vine sminteala in lume... Iar daca dai explicatii, ai grija iarasi sa nu smintesti pe careva...

Sper ca nu te superi pe mine, imi par interesante subiectele tale, si sa stii ca nici mie nu imi place secularismul,

Alexandru

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde Victor » 06 Ian 2009, 21:10

Trebuie considerata M Ecumenica erezie, sau nu ?
Un raspuns simplu, DA sau NU, e suficient, orice adaos e de prisos.
Cu multumiri
Aurel, de aici lipseste raspunsul tau. Tu ce parere ai?

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde AUREL » 08 Ian 2009, 00:28

Raspunsul meu : DA !

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde AUREL » 17 Ian 2009, 12:55

SUNT INSTRUMENTE ALE SATANEI PRECUM ECUMENISMUL !
UCID IMPREUNA SI TRUPUL SI SUFLETUL !
Aurel, dragul meu, io inteleg ca esti suparat pe ce se intampla, dar sa faci asa neste afirmatii fara sa explici nimic, poate sa sminteasca pe cineva, si sa te fereasca Sfantu' sa fi tu cel prin care vine sminteala in lume... Iar daca dai explicatii, ai grija iarasi sa nu smintesti pe careva...

Sper ca nu te superi pe mine, imi par interesante subiectele tale, si sa stii ca nici mie nu imi place secularismul,

Alexandru
Într-un articol din Candela Moldovei nr. 1/2001 citim: „Biserica Ortodoxa Româna a afirmat, fara echivoc, disponibilitatea pentru integrare (în Uniunea Europeana)."

Noi ne întrebam, în numele cui s-a facut aceasta afirmatie si cu ce scop?

Pentru care ratiuni Biserica Ortodoxa trebuie sa sustina noua ordine mondiala anticrestina? Sau poate ca nu s-a înteles ca Uniunea Europeana va fi anticrestina?! Presa a informat opinia publica în nenumarate rânduri ca oficialii Uniunii Europene nu doresc o Europa crestina.89 Mai mult, Parlamentul European s-a ridicat si împotriva Sfântului Munte.90

În 1997, Biserica Ortodoxa a Georgiei s-a retras din Consiliul Ecumenic al Bisericilor si din Conferinta Bisericilor Europene, iar 1998 s-a retras si Biserica Ortodoxa Bulgara.

Noi ne rugam sa vedem cât mai curând retragerea tuturor Bisericilor Ortodoxe din Consiliul Ecumenic al Bisericilor si din toate dialogurile ecumenice.

Avatar utilizator
Rafael
Mesaje:6
Membru din:02 Mai 2009, 13:32
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:credinta
Localitate:Iasi
Contact:

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde Rafael » 02 Mai 2009, 14:46

Este o obisnuinta in vocabularul crestinului ortodox sau catolic de a considera unul pe celalalt eretic .
Cine de cine sa desprins pana la urma ?
Acelasi raspuns ,fiecare spune de celalalt ca sa desprins de Biserica Primara,catolicii spun ca adevarul este in Biserica Catolica ,ortodocsii spun ca adevarul este numai in Biserica Ortodoxa si ca insusi numele de ortodox arata dreptatea acestei credinte.
Noi traim in aceste vremuri si luam ca drept adevaruri spusele celor de atunci.
Cand s-au desprins cele doua Biserici orientala si occidentala , Inalti ierarhii celor doua Biserici au impartit practic "puterea " pe care o iubeau atat de mult.
Orgoliul celor care conduceau Biserica crestina era atat de mare incat au sacrificat unitatea celor doua rituri latin si bizantin .
Ma uit ca acest orgoliu de a avea puterea de decizie la Inalti Ierarhii celor doua Biserici nu s a schimbat .
Biserica Catolica se confrunta cu miscari in interorul ei la fel cum si Biserica Ortodoxa autocefala are aceleasi probleme.
Este o problema umana puterea de a conduce ,puterea de a hotara sau puterea de a face dupa vointa proprie .
Citeam din scrisoarea I a catre Corinteni a sfantului apostolului Pavel si am vazut harul pe care il avea in a fi moderator .
Va rog sa-mi permiteti sa redactez cateva citate :
Intradevar Cuvantul Crucii este o nebunie pentru cei ce se pierd,dar noua,care ne mantuim,ne este o putere a Lui Dumnezeu.Este scris doar :"Voi nimici intelepciunea celor intelepti,iar desteptaciunea celor destepti o voi zadarnici."Unde-i inteleptul ? Unde-i carturarul ? Unde-i cugetatorul acestei lumi ?
N-a dovedit oare Dumnezeu de nebunie intelepciunea acestei lumi ?
Deoarece lumea prin intelepciunea ei nu l-a recunoscut pe Dumnezeu insusi in Intelepciunea Lui Dumnezeu ,Dumnezeu a gasit de cuviinta sa-i mantuiasca pe cei credinciosi prin nebunia predicii."
"Ia priviti chemarea voastra ,fratilor: nici multi intelepti in felul lumii,nici multi puternici,nici multi de vita.
Dimpotriva Dumnezeu a ales ceea ce era fara minte pe lume,ca sa-i faca de rusine pe cei intelepti si ceea ce
era slab pe lume a ales Dumnezeu ,ca sa-i dea de rusine pe cei puternici;ceea ce era de jos pe lume si dispretuit ,a ales Dumnezeu;cele ce nu sunt ,ca sa le nimiceasca pe cele ce sunt ,ca nici o faptura sa nu se mandreasca dinaintea Lui Dumnezeu....................."
" Da ,celor desavarsiti le vorbim de intelepciune,dar nu de o intelepciune a lumii acesteia sau a stapanitorilor acestei lumi,sortiti nimicirii.
Dimpotriva ,vorbim de ,intelepciunea Lui Dumnezeu ,tainica,ascunsa pe care Dumnezeu din vesnicie a hotarat-o spre marirea noastra.....
.Care dintre oameni cunoaste oare launtrul omului ,in afara de sufletul omului ,care este in el ? "

Fratii mei ,de Intelepciunea Lui Dumnezeu avem nevoie pentru a ne elibera de cuvantul "eretic "folosit intre cele doua mari confesiuni ortodoxa si catolica ",de Intelepciunea Lui Dumnezeu avem nevoie pentru a darui aproapelui nostru darul de a fi crestin si noi ce facem ?
Cand m-am inscris pe acest forum la rubrica religie am cautat cuvantul crestin ,dar eu am gasit catolic,ortodox .
Eu ma vad si ortodox si catolic de acea am cautat cuvantul crestin ,pentru ca un crestin trebuie sa fie drept si deschis tuturor.
Daca apostolul Pavel a fost unul dintre primii cotropitori a crestinilor si Dumnezeu la ales apostol al tuturor neamurilor ,eu de ce sa ma inchid si sa nu daruiesc si celorlati Cuvantul Lui Dumnezeu .
Noi ne-am vazut cu sacii in caruta ,adica ne-am nascut crestini de confesiune ortodoxa sau catolica si spun ca ce-mi pasa mie de celalalt ceea ce crede ,este problema lui ,daca nu crede ca mine sau ce ii spun eu este treaba lui ,nu am ce face .
Este o mentalitate egoista ca in pilda talantilor si vad in acest exemplu slujitorul caruia Dumnezeu i-a dat un talant si acela la ascuns in pamant pana la venirea Domnului .
Suntem egoisti si nu vedem ca am avut doar o sansa oferita in dar de Dumnezeu de a ne naste crestini .
A fi crestin este un har ,dar acest har ne-a fost daruit pentru al darui asemeni celorlati.
Suntem mandri de a fi crestini ,dar aceasta mandrie ne poate face egositi si plini de sine.
Spun acum un adevar pe care Dumnezeu la pus in inima mea ,acela ca cele doua mari confesiuni ortodoxa si catolica se vor reantregi ,unitatea va veni chiar foarte curand indiferent de gandirea umana pe care o au unii dintre noi.
"Nebunia predicii Lui Iisus Hristos " cum a spus sfantul apostol Pavel este adevarul unitatii tuturor oamenilor ca fiinta .
Credeti ca intr-un evreu sau musulman se afla un suflet diferit fata de al nostru ?
Toti oamenii suntem creati la fel .
Harul daruit este diferit de la om la om ,de la credinta pana la virtute.
Cred din tot sufletul in marea reaintregire a crestinatatii ,bineanteles in adevar ,si cred ca datoria crestinului este de a darui iubirea dumnezeiasca pe care el a primit-o de la Sfanta Treime aproapelui sau .
Voi sunteti bucurosi cand va impartasiti cu Hristosul ,Fiul Lui Dumnezeu si este intradevar o mare bucurie ,dar in acelasi timp trebuie sa fiti tristi pentru ca sunt milioane de oameni care nu au acest mare privilegiu de a se bucura de impartasirea cu Mantuitorul.
De cate ori v-ati rugat Lui Dumnezeu sa daruiasca harul credintei crestine si celorlalti oameni din lume ?
Va spun ca nu de multe ori sau chiar niciodata , pentru ca egoismul uman din noi a facut sa ne marturisim credinta doar unii altora .
Toate aceste cuvinte pe care le-am scris sunt scrise pentru contextul zilelor noastre de acum si nu de la inceputurile crestinismului ,pentru a fi inteles clar.
Am cerut Lui Dumnezeu sa-mi daruiasca raspuns la acest corolar al omenirii si raspusul l-am primit in inima mea daruindu-va si voua o parte .
Iubesc Biserica Ortodoxa din toata inima mea,din tot sufletul meu ,din tot cugetul meu ,din toate puterile mele ,dar iubesc la fel si Biserica Catolica si putinele neconcordante cu Biserica Primara se vor rezolva ,pentru ca Dumnezeu lucreaza,lucreaza,lucreaza.
Pana omul nu va renunta la mandrie sau orgoliu ,Intelepciunea Lui Dumnezeu va fi departe de el .
Dumnezeu sa ne binecuvanteze .
Hristos a inviat !
PUTEREA IUBIRII DIVINE MA VINDECA SI MA INTARESTE

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Sf apostol Pavel

Mesaj necititde ccristi » 14 Sep 2009, 07:59

De ce nu s-au scris epistolele catre toate neamurile si a trebuit specificat catre evrei,galateni,romani etc..?
Oare epistolele erau adresate doar unor neamuri?Ceilalti nu trebuiau sa tina cont de ele?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: MISCAREA ECUMENICA

Mesaj necititde protosinghel » 14 Sep 2009, 10:37

Epistolele au fost nişte scrisori ocazionale, care trebuiau să răspunde unor probleme exacte din comunitatea respectivă.
Abia în sec. II au început să fie adunate laolaltă, şi abia IV ele au fost adunate într-o singură colecţie, formând Canonul biblic.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 74 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron