Talismanul Sfânt,apocrif fără importanţă sau text încifrat?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
dan_ion
Mesaje:43
Membru din:03 Mai 2008, 17:16
Talismanul Sfânt,apocrif fără importanţă sau text încifrat?

Mesaj necititde dan_ion » 11 Mar 2009, 09:56

"Talismanul Sfânt" a circulat si circulă sub formă de cărţi de colportaj,precum tipărit şi pe foi volante.Este un text destul de vechi şi straniu:
TALISMAN SFÎNT

Acest talisman sfînt trebuie citit: în NUMELE TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÎNTULUI DUH AMIN.
DUMNEZEU trimite pe pămînt acest TALISMAN ATOTPUTERNIC cu putere de apărare în faţa duşmanilor şi are putere mare de biruinţă, pentru acei care îl poartă la sine, şi pentru acei care aud citind această carte, fiind de folos şi adevărat ajutor bun pentru ei. Că citind-o 20 de zile, scîrba li se va întoarce spre bucurie, nu li se va întîmpla nimic rău, este ferit de pojar, de înec, de vrăjitorie şi de alte nenorociri, cînd vre-o femeie nu poate naşte, să i se puie acest TALISMAN pe cap facînd de 3 ori rugăciunea SFINTEI TREIMI şi TATĂL NOSTRU şi va putea să nască uşor, acela care va purta la sine acest TALISMAN, va birui pe duşmanii săi. Aceasta se începe cu SFÎNTA CRUCE a DOMNULUI nostru IISUS HRISTOS şi se va pune înaintea mea, şi sub mîna mea în zi şi în noapte. CRUCEA DOMNULUI nostru IISUS HRISTOS să ne apere de duşmani şi de răutăţi, ţine-mă DOAMNE IISUS HRISTOASE prin puterea ta şi prin vărsarea sîngelui tău pentru mîntuirea noastră a tuturor care cred întru tine. Fereşte-mă DOAMNE de duşmanii cei văzuţi şi cei nevăzuţi care vor sta împotriva mea, dar acest lucru, nu se va întîmpla la acei ce vor avea acest TALISMAN, pentru că el a fost scris de DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS şi de SFÎNTA FECIOARĂ MARIA şi puterea lor este mare.
Acelor care aud de acest TALISMAN, sau li se va da spre copiere, să fie scris, cu litere de aur în vecii Vecilor Amin.
DOMNUL nostru IISUS HRISTOS şi SFÎNTA TREIME poruncesc: CĂ puterea acestui TALISMAN este mare numai acelora care respectă SFINTELE POSTURI, şi zilele de sărbători şi SFÎNTA DUMINCĂ le deosebesc de cele de lucru, cîştigul vostru să nu-l căutaţi în zilele de sărbători şi SFÎNTA DUMINICĂ pentru ca să vă iert păcatele voastre, pentru ca să se ştie, că eu IISUS HRISTOS sînt născut din SFÎNTA FECIOARĂ MARIA într-o noapte sfîntă, pentru mîntuirea lumii, iar pentru cei răi, care nu respectă cele 10 PORUNCI şi legea sfîntă care v-am dat-o să o păziţi veţi fi blestemaţi şi pedepsiţi cu ciumă, cu foame şi cu războaie, iar pentru cei mai puţin răi voi face în aşa fel să fie întotdeauna un singur stăpîn, adică unul peste ceilalţi, şi nu vor fi pedepsiţi cu tunet şi cu fulger, poruncesc totodată să meargă la slujbele DUMNEZEIEŞTI în mod regulat şi să-şi recunoască păcatele înainte de ispovedanie, şi dacă nu se va blestema şi nu se va înjura neadevărat, să fie iertat şi vă poruncesc vouă să nu vă fie ruşine cu săracii şi să nu vă ascunde-ţi faţă de semenii voştri, cel, care are păcate cît nisipul mării şi ca stelele de pe cer să fie iertat de ele, avînd acest TALISMAN la sine, iar pentru cei care nu cred în el, să fie blestemat în vecii vecilor. AMIN.
AFARĂ DE ACEASTA MAI PORUNCESC VOUĂ CA SĂ CREAŢI şi să ţine-ţi TALISMANUL acesta a DOMNULUI nostru IISUS HRISTOS care a fost născut din SFÎNTA FECIOARĂ MARIA, în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÎNTULUI DUH AMIN.
EU IISUS HRISTOS, port prin ranele mele putere de apărare împotriva duşmanilor şi a atacurilor în afara durerilor şi deşărtăciunilor lumeşti, să stea liniştit aşa cum am stat eu IISUS HRISTOS în apa IORDANULUI pentru a se adînci într-o gîndire adîncă în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfîntului Duh Amin.
Cine va purta această binecuvîntată carte la sine, nu va suferi nenorociri cu urmări grele, şi nu va avea frică de nimic, va putea învinge în faţa unui furt cu voie, sau fără de voie, va putea rezista în faţa glontelui unui om rău şi va scăpa teafăr din orice împrejurare rea.
În cazul unui atac direct cu pistolul sau ploi de gloanţe, ele nu vor acţiona şi nu vor putea să nimicească, pe nimeni din acei care au această Atotputernică carte la sine, nu i se va întîmpla nimic rău.
În al doilea rînd vor sta nemişcate toate armele observate şi neobservate prin botezul lui Iisus Hristos care s-a botezat în apa Iordanului. În al 3-lea rînd vor sta nemişcate toate armele văzute şi nevăzute prin nevinovăţia SFINTEI FECIOARE MARIA. În al patrulea rînd vor sta nemişcate toate armele, prin porunca SFÎNTULUI DUH, în al cincilea rînd vor sta nemişcate şi pe loc toate armele prin SFINŢII MUCENICI în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÎNTULUI DUH AMIN.
Iar acei ce nu cred în această carte, şi s-au pus la îndoială, de adevărata lui DUMNEZEU putere şi au uitat de adevărata lui DUMNEZEU credinţă vor putea lega acest TALISMAN de gîtul unui animal, şi vor încerca a trage cu un pistol în el ca să-l omoare şi nu vor putea, şi atunci se vor convinge personal, că nu poate funcţiona nici un fel de armă, sau încercare de ucidere a animalului, care are la gît acest TALISMAN, şi cine va avea la sine această sfîntă carte va fi scutit de toate relele întîmplări, vrăjitoare pe ascuns care calcă legea sau de nedreptele judecăţi. Ei nu vor putea fi doborîţi nici cu un glonte nici cu altceva nu-l vor putea să-l rănească, acest adevăr este dovedit de Sfînta Treime de Sfîntul Arhanghel Mihail şi Gavril. Fie binecuvîntarea unui soldat, odată cu răsăritul soarelui mă scol cu DUMNEZEU ŞI CU PUTERE DATĂ DE LA EL. În numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfîntului Duh Amin.
Într-o zi soldatul nostru a trebuit sa fie judecat pentru o greşală de omor, prin înţelesul cu acesta judecătorul nu avea putere să-l judece şi a pus întrebare soldatului, care era liniştit în faţa judecătorului: Căruia cauză se datoreşte neputinţa mea de aţi judeca fapta? Soldatul a răspuns: port un TALISMAN la mine şi nu mă despart de el niciodată, nici pe front, nici în viaţa civilă.
Judecătorul dîndu-şi seama de puterea acestui TALISMAN SFÎNT i-a dăruit soldatului viaţă şi l-a iertat, şi iarăşi a zis: Atunci cînd te vei prezenta în faţa judecătorului trebuie să ai cu tine această carte şi să o ţii la dreapta ta.
FEMEILE, care vor să aibă pace în casele lor sau doreşte să aibă vre-o îndeplinire a unei dorinţe, să poarte de asemenea la sine această carte în momentul cerut de situaţie. În cazul unei scurgeri de sînge se va pune această carte în locul cu pricina. În caz de furtuni, uragane, trăsnete, fulgere împotrivă se va pune această carte şi în straja casei în care locuieşti, prin sîngele vărsat de DOMNUL nostru IISUS HRISTOS vă va apăra de toate primejdiile. Apără-mă DOAMNE de duşmani văzuţi şi nevăzuţi, de supărări, de greşale, de blesteme, de farmece şi vrăjitorii. Ţine în loc orice rău împotriva mea fă ca duşmanilor mei să le amuţească armele şi să stea în loc pentru mine, în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÎNTULUI DUH AMIN.
Binecuvîntează-mă DUMNEZEULE, ca atunci cînd ai fost Botezat în apa IORDANULUI, şi trece peste mine binecuvîntarea Ta cea dreaptă, cu binecuvîntarea lui IACOV asupra sfîntului GAVRIL care a fost de faţă cînd s-a născut DOMNUL nostru IISUS HRISTOS din SFÎNTA FECIOARĂ MARIA. Trece binecuvîntarea Ta asupra mea, DUMNEZEULE ( aici să-ţi spui dorinţa pe care o ceri de la Dumnezeu) în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÎNTULUI DUH AMIN.
DOAMNE IISUSE HRISTOASE care ai murit pe cruce pentru mine şi pentru binele omenirii, şi ai dat prin pildă de moarte, că vor amuţi duşmanii şi vor încremeni precum încremeneşte mîna morţii în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÎNTULUI DUH AMIN.
Această carte să fie pentru mine (SAU PENTRU CINE SE CITEŞTE ZI NUMELE) călăuza vieţii şi reuşita tuturor dorinţelor mele AMIN.
Despre picăturile de sînge care au curs de la trupul mîntuitorului nostru IISUS HRISTOS CÎND ÎL DUCEA SĂ-L RĂSTIGNEASCĂ la Golgota. Deci sfinţii creştini DAVID ŞI ELISAVETA, MATFIDA ŞI TOADER vrînd să afle ceva despre patimile DOMNULUI nostru IISUS HRISTOS aceşti sfinţi mai sus pomeniţi s-au dus în IERUSALIM la mormîntul Domnului nostru IISUS HRISTOS şi acolo ei au aflat înăuntru în mormînt o cutie de argint, şi în cutie era o scrisoare scrisă de mîna lui IISUS HRISTOS, ei au luat-o şi au citit-o şi au găsit în scrisoare scris: DOMNUL nostru IISUS HRISTOS s-a răstignit la anul 5504 la 23 MARTIE. De odată 150 bărbaţi l-au prins pe HRISTOS şi l-au bătut cu ciomegele şi bîtce din cap pînă la picioare şi au făcut lui 80 de rane, de 23 ori a fost bătut peste faţă, MALH cel vindecat la ureche de DOMNUL, aşa de tare l-au lovit pe DOMNUL IISUS HRISTOS peste gură cu înarmată palmă de fier, încît şi dinţii din gură i s-au strămutat şi DOMNUL au căzut jos şi mult sînge din gură şi din nas i-au curs afară de această înarmată palmă de fier, au mai primit DOMNUL 102 lovituri peste sfîntul lui obraz, lacrimi vărsate 62200, picături de sînge din ochi şi din trup au fost de două ori cîte 1.188.225, căderi la pămînt de 7 ori, lovituri la picioarele şi la fluierele picioarelor de 172 ori, ridicat fiind de la pămînt de păr şi de funia ce era legat de 23 ori. Tifle peste obraz şi peste gură au primit 28, peste gurmaz, l-au lovit de 25 de ori, de stîlp au fost izbit de moarte de 3 ori, la stîlp au fost bătut cu toege şi lanţuri de fier în muchii. Au primit lovituri 6.666, iar deosebite răni au fost 5000, vînătăi au fost pe trupul DOMNULUI – 1.199, înghimpături din cunună de spinii de pe cap 1000 şi cununa se punea pe capul DOMNULUI şi se lua pînă la 50 ori. Bătut cu toege şi trestii peste cap din toată puterea de 40 ori, în cap 5 spini pînă la creier au ajuns 3 spini sau ghimpi, au rămas şi după învierea DOMNULUI l-au scuipat în faţă şi pe trupul gol de 173 ori, tras încolo şi încoace în batjocoră de nas de 20 ori, scuturat de urechi de 30 ori. Au căzut ducîndu-şi crucea de 5 ori, au primit lovituri de moarte de 19 ori. Să ştiţi că soldaţi înarmaţi la număr au fost 150, cei care l-au purtat legat au fost 83 de oameni, pumni în spinare au primit 180, cuie şi înţepături de spini au primit în cap 280, lovituri în piept au primit 6.666, în cap au primit 110 LOVITURI, au suspinat de 190 ori, tras în batjocură de părul de 83 de ori, după aceea biciuitau fost de oameni răi, răni la cap au fost 100, călcat au fost de 308 ori. Plîngeri cu sînge au fost de 500 de ori, cei care l-au păzit au fost 3 oameni, l-au bătut cu bîtce în spinare şi l-au străpuns pe HRISTOS în inimă şi HRISTOS a căzut jos, ei l-au ridicat de părul capului şi l-au dus la Golgota acolo l-au răstignit pe CRUCE pe DOMNUL nostru IISUS HRISTOS între doi tîlhari şi pe cruce l-au străpuns cu suliţa pe HRISTOS de 120 de ori şi au pus pe capul lui cunună de spini şi l-au bătut peste cunună cu toiege şi au făcut 100 de răni şi l-au adăpat cu fiere şi cu oţet şi l-au scuipat pre el, din trupul DOMNULUI nostru IISUS HRISTOS au picat picături de sînge 5475 şi pe DOMNUL IISUS HRISTOS îl ucideau 3 oameni şi DOMNUL IISUS HRISTOS a murit pe cruce în al 9-lea ceas din zi. La DOMNUL IISUS HRISTOS au venit 308 bărbaţi de frunte să privească la muncile lui, 31 de bărbaţi au păzit ca să nu fugă DOMNUL IISUS HRISTOS de pe CRUCE. Toată pătimirea DOMNULUI nostru IISUS HRISTOS au fost 100146.
Şi acei oameni, care vor citi zilnic această carte, cu credinţă şi cu milosîrdie şi lacrimi cu rugăciuni la DOMNUL IISUS HRISTOS iertare de greşalele sale va avea şi-i va izbăvi DOMNUL nostru IISUS HRISTOS de muncile cele veşnice ale iadului, şi cine va avea această carte la sine şi o va citi în fiecare zi 15 ani, DOMNUL nostru IISUS HRISTOS îl va păzi de toate răutăţile şi îi va ierta toate păcatele, de ar avea păcate cîte frunze pe copac şi iarbă pe pămînt şi nisip în mare, şi de va muri omul acela înainte necitind 15 ani, apoi lui i se va socoti ca cum ar fi citit 15 ani, şi îi va fi socotit căci au vărsat sîngele pentru SFÎNTA CREDINŢĂ, şi va veni DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS din ceruri şi va lua sufletul lui, şi iertînd rudenia lui pînă LA AL 4-LEA NEAM. Acela care poartă la sine această carte cu smerenie şi cu umilinţă nu va muri de moarte năprasnică şi va fi ferit de duşmani şi de răul viitor şi de toţi cei ce se ridică asupra lui şi se va mîntui în casa în care va locui, şi cine va purta la sine această carte nu se va trudi şi nici lucrurile rele nu va sta în casa lui MAI înainte de a muri cu 40 de zile, cine va avea această carte la sine şi o va citi, o va vedea în vedenie pre prea SFÎNTA FECIOARĂ MARIA, pe altă parte scrie HRISTOS cu litere de aur şi SFÎNTUL IOAN BOTEZĂTORUL scrie o hotărîre adăugată cu privire la data de 13 AUGUST 1970, care spune că BLESTEMAŢI vor fi acei oameni care vor lucra în SFÎNTA DUMINICĂ de sîmbătă seara pînă luni la răsăritul soarelui, sau care va face fapte rele, căci eu v-am dat lege sfîntă: 6 zile să lucraţi, iar a 7-a zi SFÎNTA DUMINICĂ să o serbaţi, ca să fie de folos sufletului vostru, ca să mergeţi la slujblele DUMNEZEIEŞTI şi să faceţi fapte bune, şi din bunurile voastre să daţi milostenie săracilor, nevoieşilor şi chiorilor, văduvelor, orfanilor, străinilor, atunci neamul vostru şi bogăţia voatră va fi blagoslovită.
IAR, cine nu veţi crede în această carte şi să împliniţi ceea ce este scris întrînsa, atunci eu singur MÎNTUITORUL IISUS HRISTOS voi trimite peste voi şi peste copiii voştri şi peste tot neamul vostru mari pedepse: CIUMĂ, războaie, cutremur de pămînt, dureri crunte, şi bătăi de inimă şi alte boale, şi pe trupurile voastre rane netămăduite, şi lăcusta va mînca pomii voştri şi veţi fugi de la casele voastre de frică şi veţi muri de foame, şi de sete de apă, iar cine va avea această carte la sine şi în casa sa de acea casă nu se va apropia nici un rău, şi cine va purta această carte la sine cu credinţă nu va muri de moarte goaznică, IAR cine nu va crede acestei cărţi scrisă din gura DOMNULUI IISUS HRISTOS VA FI STRAŞNIC PEDEPSIT LA JUDECATA DOMNULUI. IAR DISPREŢUL MEU ESTE ACESTA: ÎL VEŢI VEDEA ÎN SEMNUL CERULUI ÎN TUNETE ŞI FULGERE, IAR CINE VA AVEA ACEASTĂ CARTE LA SINE ŞI O VA DA ŞI LA ALŢII SĂ O CITEASCĂ, ŞI SĂ O SCRIE, DE ACEL OM, NU SE VA APROPIA nici o răutate şi va fi izbăvit de orice păcat şi de orice duşman şi după moartea lui se va duce în împărăţia cerului în viaţa de veci. AMIN.
Iar cine va avea această carte şi va ţinea fără să o dea şi altora să o scrie vor fi mustraţi în ziua judecăţii. Şi tot omul care va avea această carte la sine şi va crede întrînsa dacă va avea multe păcate ca mohorimea şi se va căi le iert lor păcatele cu toate că, m-au scîrbit, iar cei care o vor citi şi la alţii vor fi feriţi de toate ispitele cele rele şi niciodată nu va muri, adică neamul lui nu se va stinge. AMIN.
Această carte a adus-o un călugăr bătrîn din IERUSALIM de la mormîntul DOMNULUI nostru IISUS HRISTOS şi au adus-o şi au citit-o, de împlinit voia DOMNULUI. AMIN.
Talismanul Sfânt este un apocrif eretic.Dar dincolo de aparenţe,este un text scris într-un limbaj criptic.Prin numerele foarte precise,el transmite un mesaj inaccesibil profanilor."Aici este înţelepciunea.Cine are pricepere...".Cine ar mai putea avea astăzi cheia descifrarii lui?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Talismanul Sfânt,apocrif fără importanţă sau text încifrat?

Mesaj necititde Ioan Cr » 11 Mar 2009, 19:21

"FEMEILE... În cazul unei scurgeri de sînge se va pune această carte în locul cu pricina."
:D

Recitindu-l (dupa vreo 6 ani), tare imi mai aminteste de, stiti, mesajele celea obsesive din e-mail: trimite acest mesaj la n persoane si in decurs de 3 zile vei fi milionar s.a.m.d.

De la babe citire... Domnul sa ne lumineze.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Talismanul Sfânt,apocrif fără importanţă sau text încifrat?

Mesaj necititde Victor » 11 Mar 2009, 19:41

"FEMEILE... În cazul unei scurgeri de sînge se va pune această carte în locul cu pricina."
:o :o :o Parca era o carte sfanta....... Ce aberatie au putut sa inventeze cu acest talisman!!! :o

dan_ion
Mesaje:43
Membru din:03 Mai 2008, 17:16

Re: Talismanul Sfânt,apocrif fără importanţă sau text încifrat?

Mesaj necititde dan_ion » 13 Mar 2009, 17:37

Iacob,organizatorul Cruciadei Pastorilor declara in 1251 ca Fecioara Maria i s-a aratat si i-a dat o scrisoare.O purta cu el si o arata tuturor.Flagelantii din Germania declara in 1261 ca sunt in posesia unei srisori provenite din rai, care scrisoare s-a pogorat din cer sub altarul Sfantului Mormant din Ierusalim. (Epistolia autentica a Mantuitorului nostru Iisus Hristos). In timpul Ciumei Negre (1348), aceeasi scrisoare a fost folosita ca manifest pentru a renaste secta.Desi isi au originea in lumea apuseana,scrisorile din rai au fost traduse si puse in circulatie si la noi.”Epistolia autentica a Mantuitorului nostru Iisus Hristos” a fost tradusa si adaptata.Fie sub numele de „Talisman Sfant” ,fie de „Epistolia Domnului Nostru Iisus Hristos” ,traducerile au avut o larga circulatie.
Ultima oară modificat 14 Mar 2009, 15:00 de către dan_ion, modificat de 3 ori în total.

dan_ion
Mesaje:43
Membru din:03 Mai 2008, 17:16

Re: Talismanul Sfânt,apocrif fără importanţă sau text încifrat?

Mesaj necititde dan_ion » 13 Mar 2009, 17:42

Primul care a facut o legatura intre „Talismanul Sfant” si secta flagelantilor a fost A.Veselovski,cu mai bine de un secol in urma).Pe la 1269 are loc o miscare reformatoare care a imbracat haina caintei.Atunci apar biciuitorii(flagelantii) care se biciuiau pentru ispasirea pacatelor.Cauzele care au dus la aceasta miscare populara si spontana trebuie cautate in atmosfera de frica si disperare din acei ani.O serie de calamitati si flageluri cosmice precum epidemii ucigatoare de molime,culminand cu groaznica Moarte neagra din anul 1347,eclipse,seceta prelungita,invazie de lacuste,grindina au creat o atmosfera deprimanta.Se credea ca Dumnezeu se maniase pe oameni si ii pedepsea pentru pacatele lor,ca le vrea pieirea.Ca sa ispaseasca pacatele lumii,grupuri de laici parcurg satele si orasele,unde se biciuiau cu asemenea violenta ca trupul lor devenea o masa umflata de carne vanata.Primii flagelanti isi fac aparitia la Purugia in anul 1260,anul cand,dupa profetia lui Gioacchino Fiore,trebuia sa incepa a saptea epoca a Bisericii. Miscarea se raspandeste apoi in Polonia si Ungaria si cunoaste o inflorirea in timpul Ciumei Negre.Flagelantii au fost cei care au raspandit ideea ca Dumnezeu pedepseste Europa pentru nerespectarea Duminicii ca zi de odihna si cerea oamenilor repaus absolut in aceasta zi.Apocriful a cunoscut o larga circulatie dupa aparitia tiparului.
Miscarea a fost considerata eretica. Biserica Romano-Catolica nu a incurajat odihna absoluta in timpul duminicii,ci numai oprea de la muncile grele.Papa Clement al VI-lea,printr-o bula emisa pe data de 20 octombrie 1349 a condamnat miscarea şi a interzis-o ca eretica.
Cum puteau adeptii acestei secte sa-si faca mai bine cunoscut mesajul in ilegalitate?
Prin biserici,in locuri publice?Nu aveau acces.
Au gasit aceasta forma,de manifest,care ,odata ce era citit, trebuia copiat si transmis mai departe.
Manifestul era transmis sub forma scrisorilor inlantuite.Primele scrisor inlantuite au aparut in sec. al V-le d.Hr. si continua si astazi.La inceput,aveau caracter religios.Multe dintre ele contineau mesaje secrete.Astfel,manifestul putea circula nestingherit prin toata Europa, eludand Inchizitia.
Se prea poate sa fi servit la organizarea unor miscari anticatolice de tip Reforma.
Numai decodificare lui ar putea face lumina .

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Talismanul Sfânt,apocrif fără importanţă sau text încifrat?

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Ian 2010, 16:38

Astazi am fost la biserica ,vroiam sa cumpar un talisman la care doamna de acolo mi-a zis ca nu are si sa nu mai intreb la o alta biserica pt ca e pacat...eu am un Talisman de cand eram mica,si e cumparat tot din biserica.Nu inteleg e pacat sau nu sa deti unul?
Nu e conform cu credinţa noastră dacă îl folosiţi ca pe o formulă magică: dacă îl port mă ajută, mă apără; el singur nu poate ajuta prin simpla lui purtare, singurul care ne ajută e Dumnezeu, Lui trebuie să ne rugăm fie direct fie indirect (prin Maica Domnului, Sfinţi). Ori purtaţi o piatră ori un talisman e acelaşi lucru adică nebunie crezând că Dumnezeu stă în spatele unor formule magice, e necinstire a Lui Dumnezeu.

Mai bine spuneţi un Doamne ajută şi faceţi o cruce mare, frumoasă (În Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh! Amin.) înainte de a ieşii din casă pt că e mai primit de Dumnezeu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX