Referendum naţional în problema actelor biometriice

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)

Sunteţi deacord cu organizarea unui Referendum naţional în problema actelor biometrice?

DA
16
64%
NU
7
28%
Nu mă interesează, oricum nu voi merge la referendum
2
8%
 
Voturi totale: 25

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 09 Feb 2010, 11:33

Deci ce inteleg eu: ca cipul pe oricare document nu e lepadare, pe cand cipul implantat e lepadare! Un alt prieten mi-a spus ca cipul e pecetea, semnul de care pomeneste apocalipsa si de aceea implantarea lui in mana sau pe frunte ar insemna lepadarea.... totusi eu nu pot sa imi explic aceasta lepadare :oops: Si totusi tot in apocalipsa se spune ca cei care vor primi semnul se vor inchina... deci inchinarea e o alta conditie sine qua non....
Ortodocsii de azi sunt mai intelepti decat Parintii. In general Parintii nu au vorbit despre materia pecetei (iar unii au folosit analogii), importanta fiind pregatirea duhovniceasca.

Cat despre cipul implantat, el este deja utilizat in aplicatii medicale. Un baietel din Neamt poate auzi datorita unui implant cohlear. Nucleul acestui implant cohlear este un cip.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde andr3y » 09 Feb 2010, 14:24

Ce-am inteles eu, din cele ce ati scris, e ca nici cel aplicat pe un document, si nici cel implantat nu inseamna lepadare ... pffff ... greu . Le-am trimis si celor de la man. Petru-Voda un email in legatura cu acest subiect; astept un raspuns din partea lor si va transmit si voua.
Totusi se spune ca va fi amagire pentru a lua semnul, deci as putea crede ca toate motivele astea (securitate, evidenta, sanatate si alteele) nu sunt decat niste pretexte si constau in niste "avantaje" prin care sa ne castige increderea si prin care sa ne faca sa le acceptam fara nici o "mustrare" de constiinta.
Daca e sa consider acest cip semnul de care pomeneste apocalipsa, nu pot sa imi explic cum poate acesta sa ma desparta de Hristos, si mai exact sa ma faca sa ma lepad de El. Eu stiu ca lepadarea trebuie sa fie un act facut in mod constient si direct, iar actul in sine sa dea nastere la fapte care sa ateste aceasta credinta a mea. In afara de argumentul ca influenteaza gandurile celui care il poarta, mai exista vreo unul?
Daca e sa consider ca acest cip nu e semnul de care pomeneste apocalipsa, cum se face ca mai multi preoti (din tara si din afara) sunt impotriva lor; gresesc ei crezand ca acest cip e semnul, sau eu crezand ca nu e semnul? De aici si intrebarea mea: acest document care contine cipul poate sa imi puna in pericol mantuirea? Si raspunsul, din cate am inteles de la voi, e ca nu (nici cel aplicat pe un document, si nici cel implantat).
Iertati si Doamne ajuta!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 09 Feb 2010, 14:51

Totusi se spune ca va fi amagire pentru a lua semnul, deci as putea crede ca toate motivele astea (securitate, evidenta, sanatate si alteele) nu sunt decat niste pretexte si constau in niste "avantaje" prin care sa ne castige increderea si prin care sa ne faca sa le acceptam fara nici o "mustrare" de constiinta.
Daca e sa consider acest cip semnul de care pomeneste apocalipsa, nu pot sa imi explic cum poate acesta sa ma desparta de Hristos, si mai exact sa ma faca sa ma lepad de El. Eu stiu ca lepadarea trebuie sa fie un act facut in mod constient si direct, iar actul in sine sa dea nastere la fapte care sa ateste aceasta credinta a mea. In afara de argumentul ca influenteaza gandurile celui care il poarta, mai exista vreo unul?

Pai amagire, asa e... Dar nu amagirea unui sistem / administratii impersonale... ci a unei persoane (fiul faradelegii, 2 Tes 2, 1-11), care va cere sa fie recunoscuta drept fiul lui Dumnezeu. In asta va consta inselarea si lepadarea...
Eu nu zic ca, teoretic, cipurile nu pot fi folosite ca suport material pt semn, desi personal ma indoiesc, dar obsesia pt forma si materia pecetei este straina de Traditie.
Eu cred ca raspunsurile simple sunt cele mai bune. Uite ce spune Pr. Firmilian:
O problema care a agitat spiritele anul acesta este introducerea pasapoartelor electronice.
Unii au vazut in ele pecetea apocaliptica si au initiat tot felul de actiuni de protest impotriva lor.
În cele ce urmează, vom analiza acest subiect.
Apocalipsa este ultima carte a Bibliei, scrisă de Sfântul Apostol Ioan la sfârşitul secolului I d. Hr. si cuprinde o serie de viziuni simbolice despre evenimentele care urmau sa se întâmple.
Primele viziuni se referă la evenimente din vremea autorului, iar ultimele la sfârşitul lumii. Celelalte sunt situate între cele două extreme, fără sa se precizeze exact in ce an va avea loc un anumit eveniment.
In capitolul 13, se spune că în vremea domniei lui Antihrist, oamenii vor fi obligaţi să primească o pecete cu numărul 666 pe frunte sau pe mână. Cei care vor accepta această pecete vor fi consideraţi supuşii lui Antihrist şi nu se vor mântui. Cei care o vor refuza, vor fi persecutaţi de Antihrist, in schimb vor dobândi Împărăţia Cerurilor.
Sa vedem care e situaţia actuală:
- in mod evident, nu ne aflăm in timpul domniei lui Antihrist
- din documentaţia furnizată de guvern, rezultă că Pasapoartele electronice nu conţin numărul 666
- aceste paşapoarte nu se aplică nici pe mână, nici pe frunte.
În consecinţă, orice asemănare cu pecetea apocaliptică este forţată.
Problema a fost analizată şi de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române şi nici ei nu au considerat că paşapoartele electronice ar constitui pecetea apocaliptică, lăsând credincioşilor libertatea de a primi sau nu aceste paşapoarte.
Se pot duce discuţii referitoare la securitatea datelor personale, sau la oportunitatea acestei investiţii nepopulare, dar acestea nu au nimic comun cu Apocalipsa.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde andr3y » 12 Feb 2010, 09:48

Am primit si raspunsul de la man. Petru-Voda!
Doamne, ajută!

Părintele Paisie Aghioritul (ale cărui cărţi se găsesc încă în librării şi se pot comanda şi pe internet) face diferenţa între cipul din acte şi cel implantat. Aşadar primirea celui din acte este o CĂDERE, iar a celui implantat este LEPĂDARE.
Căderea este uşor de depăşit prin aruncarea/distrugerea actului cu cip şi spovedania la un duhovnic bun. Cealaltă, însă, lepădarea, va fi, se pare, imposibil de depăşit.

m. Filotheu
Deci din cate am inteles nu inseamna lepadare! Prin acceptarea lui devii partas la planurile lor, iar prin purtarea acestor dispozitive (pe documente, bani, lucruri) se doreste ca cei care le poarta sa se obisnuiasca cu ideea de cip, sa le priveasca ca inofensive, sa observe care sunt avantajele purtarii acestora, pentru ca in final sa se ajunga la pecetluire fara nici un fel de opunere din partea populatiei.
Conluzia la care am ajuns e ca nu exista sanse ca prin aceste acte sa te lepezi de Hristos, ci mai degraba este un inceput prin care poti ajunge la acest fapt foarte usor; drept pentru care ele trebuiesc respinse. Vorba romanului "Paza buna scuteste primejdia rea!".

Iertati si Doamne ajuta!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 12 Feb 2010, 10:43

Am primit si raspunsul de la man. Petru-Voda!
Doamne, ajută!

Părintele Paisie Aghioritul (ale cărui cărţi se găsesc încă în librării şi se pot comanda şi pe internet) face diferenţa între cipul din acte şi cel implantat. Aşadar primirea celui din acte este o CĂDERE, iar a celui implantat este LEPĂDARE.
Căderea este uşor de depăşit prin aruncarea/distrugerea actului cu cip şi spovedania la un duhovnic bun. Cealaltă, însă, lepădarea, va fi, se pare, imposibil de depăşit.

m. Filotheu
Deci din cate am inteles nu inseamna lepadare! Prin acceptarea lui devii partas la planurile lor, iar prin purtarea acestor dispozitive (pe documente, bani, lucruri) se doreste ca cei care le poarta sa se obisnuiasca cu ideea de cip, sa le priveasca ca inofensive, sa observe care sunt avantajele purtarii acestora, pentru ca in final sa se ajunga la pecetluire fara nici un fel de opunere din partea populatiei.
Conluzia la care am ajuns e ca nu exista sanse ca prin aceste acte sa te lepezi de Hristos, ci mai degraba este un inceput prin care poti ajunge la acest fapt foarte usor; drept pentru care ele trebuiesc respinse. Vorba romanului "Paza buna scuteste primejdia rea!".
Iertati si Doamne ajuta!
Deci cei ce au acte cu cip trebuie opriti de la impartasanie?! :roll:
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 21 Feb 2010, 15:33

Mihai Rapcea, avocat, unul din initiatorii actiunii "Coalitia impotriva statului politienesc", s-a dovedit a fi un biet yoghin. De asemenea l-a aparat in instanta pe cunoscutul G. Bivolaru.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde andr3y » 10 Mar 2010, 20:41

Deci cei ce au acte cu cip trebuie opriti de la impartasanie?! :roll:
Acest lucru nu poate determina oprirea de la Sf. Impartasanie deoarece detinerea unui asemenea act nu inseamna pacat!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 12 Mar 2010, 16:38

IPS Teodosie a fost la Muntele Athos unde a discutat si despre cipuri. Iata ce spune Sfintia Sa despre problema cipurilor.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 54 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron