Lacrimi

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Lacrimi

Mesaj necititde elena -petra » 20 Apr 2008, 21:02

Este foarte important sa ai prieteni,sa stii sa-i pastrezi si mai ales sa-ti lasi capul fara teama pe umarul lor,deoarece intr-un mod sau altul,ei vor sa-ti aline durerea sau sa-ti simta bucuria.

Stiu ce inseamna un suflet ranit,stiu cum e sa vrei si sa nu poti sa ai,stiu cum e sa plangi ca si cum lumea s-ar termina maine,stiu sentimentul de ,,nimic nu va mai fi ca inainte" ,stiu durerea pe care ti-o provoaca EL care a ales o alta,stiu dorinta acuta pe care o simti ca el sa te sune sau sa-ti scrie....stiu...
Insa trebuie sa avem puterea de a vedea un alt drum.Nu trebuie sa fim confuzi sau sa nu avem curaj pentru ca totul va fi bine.Viata nu este un haos non-stop...ci este minunata,atata timp cat noi o facem sa fie asa.Sa ne uitam mereu in jur,pentru ca niciodata nu stim de unde va aparea nu zambet...o speranta...
De ce suntem singurele fiinte de pe pamant capabile de lacrimi?.De ce acest acest lucru nu se poate explica?

Pana nu demult nu stiam sa plang.Probabil aveam lacrimile inchise in mine.Insa acum m-am schimbat.E bine...e rau? Acum pot sa plang.M-am eliberat.Lacrimile m-au umanizat.

Citeam ca cele mai bune lacrimi sunt cele care vin din Dragostea de Dumnezeu.Dupa sfintii Parinti,lacrimile sunt de opt feluri.Acum am descoperit si ,,Lacrimile din dragoste de Dumnezeu.Cand omul se gandeste la frumusetea creatiei dumnezeiesti .Acestea formeaza cel mai inalt plans,numit plans de bucurie si de dor dumnezeiesc."

Deci dupa lacrimile care exprima suferinta,jalea,tradarea,dragostea...am invatat si lacrimile pocaintei.

diaconul_Catalin

Re: Lacrimi

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 22 Apr 2008, 14:42

De ce suntem singurele fiinte de pe pamant capabile de lacrimi?
Daca suntem singura fiinta capabila de lacrimi, asta nu inseamna ca suntem singurele fiinte care "plang". Pana si creatia neinsufletita "plange". In vinerea patimilor, cerul s-a intunecat, pamantul s-a cutremurat, etc.

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Lacrimi

Mesaj necititde JOAN » 22 Apr 2008, 20:09

Plansul nu este un scop,dar intotdeauna un inceput bun.Dragostea este prezentul continuu...infinitul...

diaconul_Catalin

Re: Lacrimi

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Apr 2008, 08:21

Plansul nu este un scop,dar intotdeauna un inceput bun.Dragostea este prezentul continuu...infinitul...
Plansul il consider un efect, asa ca nu cred ca ar putea fi un inceput. Lacrimile, la randul lor un efect al plansului, sunt si mai departe de a fi un inceput.

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Lacrimi

Mesaj necititde JOAN » 23 Apr 2008, 13:01

Ma refeream la un inceput bun in cele duhovnicesti nu la actul fiziologic si biochimic al plansului.
Etape:sudoare,lacrimi,adevarata pocainta,dragoste.

diaconul_Catalin

Re: Lacrimi

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Apr 2008, 14:05

In cele duhovnicesti nu poti plange la inceput. Cati din cei ce se roaga o fac cu lacrimi? Poti incepe sa te rogi citind, apoi simtind, apoi plangand, etc

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Lacrimi

Mesaj necititde JOAN » 23 Apr 2008, 18:14

Sa ne ferim sa credem ca plansul este un scop chiar in cele duhovnicesti.Plansul nu este un scop in viata duhovniceasca, este un mijloc si in acelasi timp un inceput bun .Parintele Cleopa spunea ca sunt multe tipuri de plans pana la plansul duhovnicesc,pana la lacrimile dulci...a nu se mandri nimeni nici macar cu aceasta.De aceea este bine sa credem ca doar punem inceput bun si nu suntem desavarsiti.Macar sa ne plangem pacatele si nu doar contempland sa plangem...Din parerea de sine se ajunge direct in jos.Domnul si Maica sa sa ne fereasca de parerea de sine.Inceputul bun in cele duhovnicesti nu reflecta nivelul si pozitia topografica,ierarhica...Ci faptul ca nu ai parere de sine indiferent unde te afli si te crezi un invatacel si un incepator in cele duhovnicesti ...ca de fapt asa ne este cel mai bine si mai sanatos.As vrea si eu sa primesc darul plansului...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Lacrimi

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Apr 2008, 18:24

Hristos a Inviat!
Pana nu demult nu stiam sa plang.Probabil aveam lacrimile inchise in mine.Insa acum m-am schimbat.E bine...e rau?
...cu siguranta ca este bine, lacrimile daca nu sunt un mijloc de a obtine ceva demonstreaza ca sufletul nostru nu este "din piatra", ca suntem capabili de iubire, de dragoste, ca suntem sensibili la suferintele aproapelui...asa cum ai spus si tu
Lacrimile m-au umanizat.
.
Citeam ca cele mai bune lacrimi sunt cele care vin din Dragostea de Dumnezeu.
...si eu sunt perfect de acord, un parinte spunea ca o lacrima varsata pt Patimile Mantuitorului valoreaza cat un pelerinaj la Biserica Sfantului Mormant, eu cred ca intradevar valoreaza acest lucru , insa o lacrima pt Mantuitorul mai inseamna cu siguranta un inceput bun in cele duhovnicesti, bine placute Lui Dumnezeu.
As vrea si eu sa primesc darul plansului...
...multa rabdare, dragoste, rugaciune, iubire fata de aproapele si vei descoperii "plansul sufletului".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Lacrimi

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 18:22

Cand plangi nu plangi numai din glandele lacrimale.......plangi ca ceva in suflet nu e asa cum trebuie.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Lacrimi

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iul 2008, 16:41

Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 89 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX