Dezlegare la peste

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Dezlegare la peste

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Mai 2009, 08:28

Colegul meu a observat ca e dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri de la pasti pana la Inviere... si zice ca nu isi aminteste sa fi fost vreodata asa...

De ce e acum asa? Alex

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dezlegare la peste

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mai 2009, 14:08

Dintotdeauna a fost dezlegare la peşte în aceste miercuri şi vineri, dar numai pt mireni.
Monahii au voie doar în 2 miercuri: la înjumătăţirea Praznicului şi la Odovania Praznicului Paştilor. Tocmai în aceste 2 zile, calendarele noastre, uneori, uită să pună peştişori.
Nu trebuie să vă problematizaţi. Au fost perioade în Biserică când în toată Cincizecimea era dezlegare la de toate. Deci mâncaţi peşte în linişte...

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Dezlegare la peste

Mesaj necititde Victor » 12 Mar 2010, 15:28

Au fost perioade în Biserică când în toată Cincizecimea era dezlegare la de toate. Deci mâncaţi peşte în linişte...
Imi poste explica si mie cineva cand a fost aceasta perioada si cine a instaurat-o? Intreb pentru ca am fost surprins sa aflu ca o anumita biserica locala, inca de prin 1997, a luat decizia ca in perioada Cinzecimii sa fie harti miercurea si vinerea, dezlegare la toate.
Dar din cate am observat nu chiar toata lumea respecta aceasta decizie, si fac dezlegari doar la peste. Dar practica pare raspandita, mai ales prin tari ca SUA sau Australia.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dezlegare la peste

Mesaj necititde protosinghel » 13 Mar 2010, 10:51

Mai sus am făcut referire la vechiul Tipic Constantinopolitan, aflat în uz până prin sec. XIII.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Dezlegare la peste

Mesaj necititde Victor » 13 Mar 2010, 11:25

Va multumesc parinte.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Dezlegare la peste

Mesaj necititde Cosmin Florin » 13 Mar 2010, 13:21

Citez din Tipicul Sf. Sava: în miercurile și vinerile din toată perioada Cincizecimii se dezleagă monahii la untdelemn și la vin, iar mirenii și la pește, afară de miercurea înjumătățirii praznicului și de miercurea odovaniei Paștilor, pentru că în aceste zile se dezleagă la pește și la vin atât monahii cât și mirenii, iar unii dezleagă și în celelalte miercuri și vineri ale Cincizecimii.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Dezlegare la peste

Mesaj necititde Victor » 16 Mar 2010, 15:11

Se pot face dezlegari la peste pentru comunitatile care depind in mare masura de acest aliment?
Auzisesem ca in Delta Dunarii, comunitatile care depind de pescuit (satele pescaresti), au anumite dezlegari la peste.
In general vorbing, pot fi dezlegari pe tot anul la acest aliment, pentru comunitatile pescaresti?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dezlegare la peste

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mar 2010, 17:21

Dar cei care lucrează la măcelărie sau sunt crescători de porci trebuie să mănâncă doar carne, iar ciobanii doar lapte şi brânză? Clar că NU!
Eu nu văd deci motive pt astfel de dezlegări pt cei din deltă. Măcar să dea şi altora, ca să nu mănânce singuri... ;)

Dacă să o luăm pe altă parte, în funcţie de climă şi loc, regulile de post se mai schimbă, dar nicidecum în funcţie de preocupare sau locul de muncă.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 63 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX