Serviciu si Biserica, cum ne impartim timpul

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:
Serviciu si Biserica, cum ne impartim timpul

Mesaj necititde ionutanton777ro » 22 Apr 2008, 10:35

Slujbele din Saptamana Patimilor... intre lux si necesitate.
Cu totii avem diverse job-uri solicitante, in care avem atributii, obligatii. Uneori se intampla ca obligatiile pe care le avem, sa aibe chiar o latura duhovniceasca. Insa in aceste zile traim Saptamana Patimilor. Seara este slujba Deniilor. Cum le impacam ?
Despre frumusetea si importanta Deniilor, vorbeste mai bine decat as putea eu vorbi articolul acesta.
Dilema mea este: cum procedam atunci cand avem obligatii de serviciu - foarte solicitante - inclusiv cu latura duhovniceasca ?
Este in acest caz un lux sa participam la slujba Deniilor ? Este mai bine sa folosim cele cateva ore de seara pentru rezolvarea atributiilor noastre, si doar daca ne ramane timp in vreo zi, sa mergem si la slujba ?
Sunt intr-o Dilema, pentru ca cele 2 denii de duminica si de luni mie mi-au alungat starea de oboseala cronica in care ma aflam (eram mereu obosit), ce sa spun, pur si simplu simti la aceste slujbe cum se pogoara Duhul Sfant asupra tuturor participantilor. Pur si simplu eu simt ca nu rezist psihic daca nu particip - in perioadele f solicitante - la asemenea minuni Dumnezeiesti.
Ultima oară modificat 22 Apr 2008, 11:18 de către Anonymous, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Am pus link-ul catre articol "sub" textul "articolul acesta"; am modificat titlul topicului, cred ca e mai potrivit asa.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Intre lux si necesitate

Mesaj necititde Florina » 22 Apr 2008, 10:40

Duhovnicul meu mi-a spus cand lucram la o firma franceza si trebuia sa merg si duminica o data pe luna la servici ca nu e pacat pentru ca eu nu lipsesc de bunavoie, ca dorm, ci pentru ca nu am de ales. Cu atat mai mult la slujbe, daca ai servici, intelege Dumnezeu... Si asa trebuie sa iti faci datoria oriunde esti ca pentru Dumnezeu!

Eu ies la 18 seara si mai apuc cam o ora si ceva din deniile de la Antim. Cred ca tot e ceva decat deloc...

diaconul_Catalin

Re: Intre lux si necesitate

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 22 Apr 2008, 11:14

Florina, cred ca intrebarea lui Ionut este cam: dupa serviciu, merg la biserica sau imi rezolv alte probleme?
Personal zic sa mergi la biserica, mai ales ca si tu recunosti ca iti da o putere, o forta interioara. Cred ca aceasta forta te va ajuta sa rezolvi celelalte probleme. Si eu lucrez, dar sunt si cleric. Dimineata slujba, seara slujba, naveta de vreo 50 km, mai o postare pe forum, mai vreo cateva pagini in propria lucrare... toate merg ca unse. Nu cred ca ai pierde acele 2-3 ore daca ai merge la biserica, cred ca le-ai castiga!

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Serviciu si Biserica, cum ne impartim timpul

Mesaj necititde ionutanton777ro » 22 Apr 2008, 12:18

La mine este o lupta cu propria constiinta. M-as minti sa spun ca nu pot merge la slujba pentru ca nu ma lasa altcineva, deoarece sunt liber profesionist iar programul mi-l fac singur, de aceea nu am un sef propriu-zis ci lupta se poarta in constiinta mea: trebuie sa aleg solutia potrivita astfel incat, mort-copt, atributiile sa mi le rezolv in timp util si complet. Cum de multe ori o zi intreaga nu imi ajunge, ajung in astfel de conflicte interioare. Daca imi este de folos sa renunt a merge la Slujba, mai ales in astfel de perioade de post, sau din contra, Sfantul Duh pogorat in timpul Slujbei imi va lumina mintea sa aleg solutiile corecte, in astfel de perioade f solicitante. Desigur ca mai ramane si rugaciunea facuta acasa intr-un timp mult mai scurt, insa asupra mea parca nu are efectul pe care il are rugaciunea facuta in comun, in Biserica, concomitent cu toate Tainele savarsite.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Serviciu si Biserica, cum ne impartim timpul

Mesaj necititde Florina » 22 Apr 2008, 12:29

asupra mea parca nu are efectul pe care il are rugaciunea facuta in comun, in Biserica, concomitent cu toate Tainele savarsite.
Asta e sigur ispita, sau nu ai gasit inca parohia sau manastirea potrivita unde sa mergi la slujba! Eu nicaieri nu ma simt ca la Antim, asa de aproape de Dumnezeu! Nici macar la Putna, Lainici sau alte manastiri care imi plac!

diaconul_Catalin

Re: Serviciu si Biserica, cum ne impartim timpul

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 22 Apr 2008, 12:34

Daca imi este de folos sa renunt a merge la Slujba... Sfantul Duh pogorat in timpul Slujbei imi va lumina mintea sa aleg solutiile corecte... rugaciunea facuta acasa... nu are efectul pe care il are rugaciunea facuta in Biserica...
Cred ca daca citesti ceea ce ai scris, nu mai ai nevoie de sfaturi si variante de raspuns de la noi. Cineva spunea ca de multe ori stim raspunsul, dar intrebam poate-poate ne ofera cineva o scuza pentru a nu face ceea ce stim ca e bine. Cred ca stii raspunsul, si l-ai si aratat. Nu cauta scuze, mergi la slujbe!

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Serviciu si Biserica, cum ne impartim timpul

Mesaj necititde ionutanton777ro » 22 Apr 2008, 14:30

Asta e sigur ispita, sau nu ai gasit inca parohia sau manastirea potrivita unde sa mergi la slujba
Tocmai asta vroiam sa spun, ca rugaciunea facuta in comun, in Biserica, alaturi de savarsirea Tainelor, are un efect mai puternic pentru mine decat orice altceva.
Rugaciunea facuta in comun, in biserica, desigur ca este participarea la slujba, unde canti si participi impreuna cu toata biserica.
Nu cauta scuze, mergi la slujbe!
Si eu simt la fel !
Multumesc si pentru link-ul la Acatistul de multumire. Il aveam doar tiparit.

tanar pururi

Re: Serviciu si Biserica, cum ne impartim timpul

Mesaj necititde tanar pururi » 06 Mai 2008, 09:12

Trebuie timp pentru toate. Desi uneori lasam biserica pe planul doi :(


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 90 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX