O mireasă a Lui Hristos?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Ramona
Confesiune: ortodox
Preocupări: Lectură, pelerinaje

O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Ramona » 03 Oct 2017, 08:29

După cum spune și titlul postării, cum să devin o mireasă a Lui Hristos? Asta înseamnă să intru în mănăstire sau să trăiesc necununată în lume? Mi sa spus de un preot de la mănăstire să nu mă căsătoresc un bețiv ci să devin mireasa Lui Hristos iar concediile să mi le fac la o mănăstire.
"Dumnezeu dragoste este!"

dimitrie
Preocupări: preoţie, familie

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde dimitrie » 05 Oct 2017, 14:53

Fiecare decide petntru sine şi îşi asumă deciziile. Pentru o corectă informare asupra acestui subiect, recomand cartea "Epistole" a Cuviosului Piaise Aghioritul. Să auzim de bine!
Să-mi dea Dumnezeu ce "medicament" ştie El, numai să putem fi împreună, deplin, dincolo!

anastasys
Preocupări: medicina (profesie), carti, pelerinaje

Mesaj necititde anastasys » 06 Oct 2017, 11:37

E greu, foarte greu pentu o femeie sa gaseasca o manastire in care sa gaseasca o viata cu adevarat duhovniceasca. Manastirile din Romania sunt intr-o criza majora in ceea ce priveste viata intru Hristos. Au ramas in ideologia CAP-ista ramasa mostenire inca din timpul Patriarhului Iustinian. Pe atunci era salvatoare - cel putin asa credea Patriarhul de atunci - ideea transformarii manastirilor in institutii lucrative.
Inca nu sunt constiente eparhiile episcopale, care cer eficienta comunisto-capitalista propriilor manastiri, ca peste cateva luni sau ani (nu se stie cand va incepe ultimul razboi mondial devastator) ca toata ravna lor nesabuita nu e spre mantuirea neamului construirea de ziduri, ca sa reiteram ideea de construire a Catedralei a Neamului...

Ramona

Mesaj necititde Ramona » 07 Oct 2017, 08:25

Unele manastiri din Romania, in afara nu am fost la nici o manastire, dar aici la noi sunt prea apropiate de lume. Manastirea este asezata la cativa km de sat si locuitorii satului probabil stiu randuiala manastirii. Dar spovedania si rugaciunea neincetata te scoate din necaz si un post aspru sunt de folos. Nici in lume nu ii mai usor. Multumesc de raspunsuri.

Constantinos
Preocupări: Cartile Sfintilor Parinti

Mesaj necititde Constantinos » 08 Oct 2017, 10:45

Este necesara rugaciunea din inima cu pocainta si Impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos . In concedii ati putea cerceta Manastirea Nera dar si alte manastiri pe care le veti afla intreband preotii si maicile de acolo . Iar daca in cativa ani va hotarati pentru casatorie , cu rabdare in alti cativa ani se poate cauta si gasi un credincios care nu este betiv sau cu alte patimi periculoase . Merita vizitata si Manastirea Albac .

Ramona

Mesaj necititde Ramona » 15 Oct 2017, 17:11

Manastirea: Sihastria Raraului din Suceava, Casiel din Cluj.

Ramona

Mesaj necititde Ramona » 15 Oct 2017, 17:13

Este necesara rugaciunea din inima cu pocainta si Impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos . In concedii ati putea cerceta Manastirea Nera dar si alte manastiri pe care le veti afla intreband preotii si maicile de acolo . Iar daca in cativa ani va hotarati pentru casatorie , cu rabdare in alti cativa ani se poate cauta si gasi un credincios care nu este betiv sau cu alte patimi periculoase . Merita vizitata si Manastirea Albac .

Multumesc de sfat.

Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”