Sfanta Treime

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 18:30


Atunci, ca sa continuam ideea, ca sa mai avem Treime, avem nevoie si de o a treia PERSOANA - adica Duhul Sfant. Fara TREIME.... avem ce?
Exista Tatal si Fiul, de aceeasi esenta divina.
Dragul meu,
va aduc argumente biblice, si veti vedea ce dificil este sa sustineti Trinitatea.
Iata numai cateva versete:

1 Petru 1:11  Ei cercetau să vadă ce vreme şi ce împrejurări avea în vedere Duhul lui Hristos, care era în ei, când vestea mai dinainte patimile lui Hristos şi slava de care aveau să fie urmate.

1 Petru 4:14  Dacă sunteţi batjocoriţi pentru Numele lui Hristos, ferice de voi! Fiindcă Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihneşte peste voi.


Matei 3:11   El vă va boteza cu Duhul Sfânt şi cu foc.

Romani 8:9  Voi însă nu mai sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte într-adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

avem deci ca in crestin locuiesc:
- duhul lui propriu
- Duhul sfant ca persoana a Treimii
- Duhul lui Dumnezeu
- Duhul lui Cristos

cate duhuri sunt in crestin? 4 ????
:lol: ma ierti... nu am putut sa ma abtin! Ma gandeam la episodul ala cu demonizatul din tinutul gherghesenilor. Ai uitat si de duhurile rele. Pai in ala locuiau ...o legiune de duhuri (demoni).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 18:47

trebuie sa fii si tu constient ca TAINA aceasta treimii este ceam mai mare si cea mai grea dintre toate. Deci... macar mai multa rabdara si cel putin la fel de multa atentia, pt.inceput; sa nu ne grabim. uite cateva aspecte la care sa te gandesti putin:

1. De ce crezi ca dintre toate ereziile, Biserica pedepseste cu cea mai mare severitate EREZIA TRINITARA. DE ce? pt. ca submineaza temelia oricarui adevar. Uite un punct de plecare. De ce tin astia dom`le atat de mult la treaba asta cu treimea... care-i explicatiunea?

2. omul nu poate cunoaste si nici pricepe adancurile Dumnezeirii .. de aceea mintea care primeste revelatia, descoperirea dziasca adica, SE RASTIGNESTE ca sa se nasca din nou in lumina adevarului TREIMII. adica asta e un adevar revelat -crezi sau nu crezi. Pai e plina Scriptura si tu negi?

3. Dumnezeu nu este 1 sau 3 ci este IDENTIC monada si triada; este deasupra numarului matematic. Nu putem socoti sau numara Persoanele dumnezeiesti. TREIMEA este necantitativa.

4. Mintea tinde sa reduca taina Sfintei Treimi fie la unitatea unei singure esente (v. sabelianismul), fie la un triteism politeist. Tu unde te situezi? Cati dumnezei sunt acolo: 1,2 sau 3?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 20:30


4. Mintea tinde sa reduca taina Sfintei Treimi fie la unitatea unei singure esente (v. sabelianismul), fie la un triteism politeist. Tu unde te situezi? Cati dumnezei sunt acolo: 1,2 sau 3?
Vad ca cunoasteti unele lucruri. Nu sunt sabelianist (cum este userul "Iona"), adica nu consider ca Tatal si Fiul sunt una si aceeasi persoana, eu consider ca sunt 2 persoane. Dar Duhul Sfant nu este o alta persoana ci persoana Tatalui, fiind Duhul Lui. Nu cred in Trinitate, pentru ca nu este o invatatura apostolica. Tatal are viata in Sine si I-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine (Ioan 5:26) asa incat Fiul este "Alfa si Omega". Tatal si Fiul au prerogative de Dumnezeu, sunt nemuritori. In afara de Tatal si Fiul, nimeni nu mai are nemurirea. Dar atentie, Fiul a primit nemurirea de la Tatal. Fiul este supus Tatalui (1 Corinteni 15:28) si il numeste pe Tatal ca fiind Dumnezeul sau(Ioan 20:17) si recunoaste ca Tatal este mai mare ca El (Ioan 14:28).
Rugaciunile pe care le facem, sunt adresate atat Tatalui cat si Fiului. Ei sunt "Dumnezeu" pentru noi. Sa nu uitam ca Fiul a indeplinit rolul de "Inger al Domnului" in vechiul testament, si a vorbit in numele Tatalui. Toate profetiile din Vechiul testament care erau facute pentru YHWH, au fost implinite de Isus.
Este esential sa ne raportam la Isus, ca la Dumnezeu (Ioan 5:23). El este preotul nostru, mijlocitorul la Tatal (1 Ioan 2:5) si Dumnezeul nostru, cum L-a numit Filip.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 22:40

deci numai 2... sigur sigur sigur? ca sa nu te sucesti dupa aia si s-o dai la intors. Sigur si Fiul e Dumnezeu adevarat, deplin etc? Esti sigur ca nu spui doar asa din ratiuni...apostolice, ca sa nu zic prozelitiste sau ... pedagogice?
Ca vin si cu argumente!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 23:05

..........Dar Duhul Sfant nu este o alta persoana ci persoana Tatalui, fiind Duhul Lui. ..............
:shock:
deci cand a fost trimis Duhul Sfant,

"Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu."
Ioan14,26

s-a trimis Tatal pe Sine, in Numele Fiului

:roll:


electric, asta e chiar prea ...de tot , ca sa nu scriu altceva :|

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 23:50

..........Dar Duhul Sfant nu este o alta persoana ci persoana Tatalui, fiind Duhul Lui. ..............
:shock:
deci cand a fost trimis Duhul Sfant,
"Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu." Ioan14,26
s-a trimis Tatal pe Sine, in Numele Fiului
:roll:
electric, asta e chiar prea ...de tot , ca sa nu scriu altceva :|
Nu te grabi sa-l judeci. Evident ca ai dreptate! Dar omul a spus ca e inca in cautare (si s-ar putea sa fie sincer, mai stii?) si ca cerceteaza singur (asta pana o sa-si rupa gatul de tot - ca alta finalitate nu poate fi daca o tine tot asa). Are timp fie sa-si dea seama singur si sa se corijeze... fie sa imbratiseze o alta opinie. PAna una alta sa vedem justificarile lui.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 16:17

deci numai 2... sigur sigur sigur? ca sa nu te sucesti dupa aia si s-o dai la intors. Sigur si Fiul e Dumnezeu adevarat, deplin etc? Esti sigur ca nu spui doar asa din ratiuni...apostolice, ca sa nu zic prozelitiste sau ... pedagogice?
Ca vin si cu argumente!

Avem versetul care spune clar, asa cum Tatal are viata vesnica in Sine, a dat si Fiului sa aiba viata vesnica in Sine, l-am scris mai sus. Spune-mi, mai este vreo alta persoana in universul acesta, care sa aiba viata vesnica in Sine, adica nemurirea, cu alte cuvinte? Doar Tatal si Isus, altele nu mai sunt. Fiul a fost nascut din Tatal, si nu este o creatie ca ingerii sau ca oamenii. Este de aceeasi esenta divina, fiind Dumnezeu. Toate acestea sunt aratate clar in Biblie. Acum nu pot sa-ti spun cu exactitate care este raportul dintre Tata si Fiu, ca nu este dat omului limitat a cunoaste, oricum Fiul face voia Tatalui, ei fiind Una in tot. Dar nu sunt una si aceeasi persoana, adica Iehova din VT sa fie Isus din NT asa cum au sustinut Sabbelius, penticostalii "Jesus only" si W. M. Branham.
Mai mult nu stiu ce sa va spun.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 16:28


"Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu."
Ioan14,26
s-a trimis Tatal pe Sine, in Numele Fiului

electric, asta e chiar prea ...de tot , ca sa nu scriu altceva :|
Da, asa stau lucrurile. Tatal s-a trimis pe Sine, adica Duhul lui a venit si a umplut primii crestini. Va intreb: cum poate Tatal sa fie in mai multe locuri in acelasi timp? Prin duhul Sau, care pastreaza caracterul si persoana, Romani 8:9 “Voi însă nu mai Sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte într-adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui”.Adica tot Tatal este, insa poate umple si tine in viata ceea ce a creat. Nu este o alta entitate. Nu este forta lui Dumnezeu. Este Dumnezeu Insusi, vazut in forma omniprezenta. Care este numele Duhului Sfant, daca e o alta persoana? Si de ce nimeni nu s-a rugat in Biblie vreodata Duhului Sfant? si de ce nu s-au facut lucrari in numele Duhului Sfant? Numai in numele Tatalui si in numele lui Isus.
O sa incerc mai pe larg sa va explic.

Galateni 4:6 “Şi pentru că Sunteţi fii, Dumnezeu ne-a trimis în inimă Duhul Fiului Său, care strigă: „Ava” adică: „Tată!”

cine este Duhului Fiului Sau adica Duhul lui Isus? este alta persoana decat Isus, nu e tot Isus?
va rog sa va ganditi putin.

[b]Romani 8:9 “Voi însă nu mai Sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte într-adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui”.[/b]

avem aici si Duhul lui Dumnezeu si Duhul lui Isus, deci dintr-un foc 2 persoane. Daca Duhul lui Dumnezeu este alta persoana decat Duhul Sfant, persoana treimii, fac 3 persoane in crestin!!!

Biblia nu mentioneaza nicaieri ceva despre “Duhul Duhului Sfant” !!!

Unii pot raspunde imediat ca “Isus vorbea despre Mangaitorul ca despre o alta persoana”, deci trebuie sa fie vorba despre altcineva nu despre Isus. Daca-i adevarat lucrul acesta, atunci ar trebui să fie la fel de adevarat in toate cazurile in care Isus a vorbit despre Sine la persoana a treia, deci ca si cum ar fi vorba despre altcineva. Iata un exemplu: “Isus a luat din nou cuvântul, şi le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; şi tot ce face Tatăl, face şi Fiul întocmai. Căci Tatăl iubeşte pe Fiul, şi-I arată tot ce face; şi-I va arăta lucrări mai mari decât acestea, ca voi să vă minunaţi. În adevăr, după cum Tatăl înviază morţii, şi le dă viaţă, tot aşa şi Fiul dă viaţă cui vrea. Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului, pentru ca toţi să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimis”. (Ioan 5:19-23). Isus vorbeste despre Sine la persoana a treia, evangheliile sunt pline de astfel de exemple.

“În Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată: deci, despre Mine însumi, mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis.” (Ioan 8:17-18)
- de ce Isus nu se foloseste si de marturia Duhului Sfant, daca ar fi a treia persoana a trinitatii???

nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, dela care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, şi prin El şi noi”. (1 Corint. 8:6) - nu este amintit Duhul Sfant.

Dar un bun argument, pe care deja l-am dat: Isus e fiul Tatalui, insa Duhul Sfant L-a nascut prin fecioara Maria, de ce Isus nu e numit fiul Duhului Sfant, daca Duhul Sfant e alta persoana decat Tatal?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 17:27

Dar un bun argument, pe care deja l-am dat: Isus e fiul Tatalui, insa Duhul Sfant L-a nascut prin fecioara Maria, de ce Isus nu e numit fiul Duhului Sfant, daca Duhul Sfant e alta persoana decat Tatal?
Pt. ca nu este Fiul Duhului... ci este Fiul Tatalui. Tatal naste pe Fiul din vesnicie si purcede pe Duhul Sfant (tot din vesnicie) - e ceea ce numeste b.o. monarhia Tatalui;

ACUM\:
- este un singur Dumnezeu in trei feţe:
=matei 28, 19 Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,
=1 Cor. 12, 3-6 De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot aşa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt.
4. Darurile sunt felurite, dar acelaşi Duh.
5. Şi felurite slujiri sunt, dar acelaşi Domn.
6. Şi lucrările sunt felurite, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează toate în toţi.

= 2. Cor. 13, 13 Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi!
= Efeseni 4, 4-6 Este un trup şi un Duh, precum şi chemaţi aţi fost la o singură nădejde a chemării voastre; Este un Domn, o credinţă, un botez, Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi.
= 1 Petru 1,2 Aleşi după cea mai dinainte ştiinţă a lui Dumnezeu-Tatăl, şi prin sfinţirea de către Duhul, spre ascultare şi stropirea cu sângele lui Iisus Hristos: har vouă şi pacea să se înmulţească!
= 1 Ioan 5,7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.

- Doimea de care spui, Tatal si Fiul, nu e suficienta; comuniunea in doi este limitare pt. ca cei doi se deschid unul altuia dar se si inchid reciproc. celalat devine nu numai o fereastra pt. mine ci si un zid, zica pr. Staniloae. Astfel se creeaza o monotonie, o neintrerupta singuratate in doi. Numai un al treilea subiect poate face ca iubirea celor doi sa fie generoasa, capabila sa iasa exclusivismul celor doi si sa se intinda si asupra altor subiecte; numai existenta celui de-al treilea implica eliberarea deplina a iubirii de egoism; numai existenta celui de-al treilea in Dumnezeu explica crearea unei lumi numeroase de eu-uri ... si Staniloae explica muuult mai complex.
. Dar uite o explicatie din Evul mediu, a lui Hugues de Saint Victor, citez: Unul este, d.p.d.vedere moral, o satisfactie, un egoism, un lucru inchis. DOI este deja unirea perechii. El mai contine imperfectiuni, pt. ca atunci cand iubesti pe altul te iubesti pe tine insuti. Celalat te reflecta. Unul nu se iubeste, Doi se iubesc. IUBIREA DESAVARSITA, extatica, jertfelnica, iradianta, deschisa, fara restrictii, fecunda... nu apare cu adevarat decat cu trei!

- MANTUITORUL ASA ZICE: ca Duhul "de la Tatal purcede" ioan 15,26 - purcederea nu indica o pasivitate ci o miscare eterna din Tatal asa cum este si nasterea Fiului, tot eterna, din Tatal; Dar nici Tatal nu este intr-o pasivitate, ci Duhul purcede dar si tatal il purcede = e ceea ce numeste teologia ortodoxa ... intersubiectivitate.

MAI VREI?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 17:29

Mi-am adus aminte de o cantare ortodoxa relativ la Sfanta Treime :

Pe o dumnezeire in trei straluciri sa o laudam cantand: Sfant esti parinte fara de inceput, Fiule Cel impreuna fara de inceput si Duhule Cel dumnezeiesc!

frumos, nu?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 17:48

M-am uitat intr-o concordanta biblica si-i mai dau cateva temeuiri Electricului:

un Dumnezeu in trei feţe
= Mt. 28, 19 , = 2 Cor. 13, 13; , = 1 Ioan 5, 7 ,
= F.A. 20, 28 Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
= Rom. 8,9, 15, 18-19 ; Dar voi nu sunteţi în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui. ...... Pentru că n-aţi primit iarăşi un duh al robiei, spre temere, ci aţi primit Duhul înfierii, prin care strigăm: Avva! Părinte! ..... Căci nu voi cuteza să spun ceva din cele ce n-a săvârşit Hristos prin mine, spre ascultarea neamurilor, prin cuvânt şi prin faptă, Prin puterea semnelor şi a minunilor, prin puterea Duhului Sfânt, aşa încât de la Ierusalim şi din ţinuturile de primprejur până la Iliria, am împlinit propovăduirea Evangheliei lui Hristos,
= Ef. 2,18 Că prin El avem şi unii şi alţii apropierea către Tatăl, într-un Duh.
= 2 Tes. 3,5 Iar Domnul să îndrepteze inimile voastre spre dragostea lui Dumnezeu şi spre răbdarea lui Hristos!
= 1 Petru 1,2 Aleşi după cea mai dinainte ştiinţă a lui Dumnezeu-Tatăl, şi prin sfinţirea de către Duhul, spre ascultare şi stropirea cu sângele lui Iisus Hristos: har vouă şi pacea să se înmulţească!
= Iuda 20, 21 Dar voi, iubiţilor, zidiţi-vă pe voi înşivă, întru a voastră prea sfântă credinţă, rugându-vă în Duhul Sfânt. Păziţi-vă întru dragostea lui Dumnezeu şi aşteptaţi mila Domnului nostru Iisus Hristos, spre viaţă veşnică.
= Num. 6, 24-26 Să te binecuvânteze Domnul şi să te păzească!
25. Să caute Domnul asupra ta cu faţă veselă şi să te miluiască!
26. Să-Şi întoarcă Domnul fala Sa către tine şi să-li dăruiască pace!
= Is. 6, 3 Şi strigau unul către altul, zicând: "Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul Savaot, plin este tot pământul de slava Lui!"
= Apoc. 4, 8 Şi cele patru fiinţe, având fiecare din ele câte şase aripi, sunt pline de ochi, de jur împrejur şi pe dinăuntru, şi odihnă nu au, ziua şi noaptea, zicând: Sfânt, Sfânt, Sfânt, Domnul Dumnezeu, Atotţiitorul, Cel ce era şi Cel ce este şi Cel ce vine.
= Ier. 10, 10; Iar Domnul este adevăratul Dumnezeu, este Dumnezeu viu şi împărat veşnic; de mânia Lui tremură pământul şi neamurile nu pot suferi urgia Lui.
= Mt. 3, 16-17 Iar botezându-se Iisus, când ieşea din apă, îndată cerurile s-au deschis şi Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel şi venind peste El.
17. Şi iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".
= marcu 1, 10-11 , = Lc. 3, 22

este: Tatal, Fiul si Duhul Sfant:
= mat. 28, 19 Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,
= Efes. 4, 4-6 Este un trup şi un Duh, precum şi chemaţi aţi fost la o singură nădejde a chemării voastre; Este un Domn, o credinţă, un botez, Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi.
= 1 Ioan 5, 7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.

un Dumnezeu, un Domn, un Duh
= 1 Cor. 12, 3-6
= Ef. 4, 4-6 etc

Sf. Duh este Dumnezeu:
= F.A. 5,3-4 Iar Petru a zis: Anania, de ce a umplut satana inima ta, ca să minţi tu Duhului Sfânt şi să doseşti din preţul ţarinei? Oare, păstrând-o, nu-ţi rămânea ţie, şi vândută nu era în stăpânirea ta? Pentru ce ai pus în inima ta lucrul acesta? N-ai minţit oamenilor, ci lui Dumnezeu.
= F.A. 7, 51 Voi cei tari în cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum Şi părinţii voştri, aşa şi voi!
= Ps. 77, 10-25 s.a.m.d.

Sf. Duh s-a aratat graind:
Num. 7,89; Când a intrat Moise în cortul adunării, ca să grăiască cu Domnul, a auzit un glas, care-i grăia de sus de pe chivotul legii, dintre cei doi heruvimi. Glasul acela grăia cu el.
Is. 6, 8 ; Şi am auzit glasul Domnului care zicea: "Pe cine îl voi trimite şi cine va merge pentru Noi?" Şi am răspuns: "Iată-mă, trimite-mă pe mine!" Şi El a zis: "Du-te şi spune poporului acestuia: Cu auzul veţi auzi şi nu veţi înţelege şi, uitându-vă, vă veţi uita, dar nu veţi vedea.
F.A. 10, 13, 15, 19 ; 13. Şi glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie şi mănâncă .....Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate. ..... Şi tot gândindu-se Petru la vedenie, Duhul i-a zis: Iată, trei bărbaţi te caută; Ci sculându-te, coboară-te şi mergi împreună cu ei, de nimic îndoindu-te, fiindcă Eu i-am trimis.
Apoc. 1, 10 etc.

Sf. Duh s-a aratat in chip de porumbel:
= Mt. 3, 16 ; Marcu 1, 10 ; luca 3, 22 ; Ioan 1, 32-33

Sf. Duh s-a aratat prin vânt şi limbi de foc: F.A. 2, 2-3 ; Ioan 20, 22.
Ultima oară modificat 05 Oct 2010, 18:18 de către IOACHIM, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 17:56


= 1 Ioan 5,7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.



MAI VREI?

ce sa mai vreau, ca ati marit si pentru un orb un verset care nu apare in manuscrise, fiind o adaugire.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 18:24


= 1 Ioan 5,7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.
MAI VREI?
ce sa mai vreau, ca ati marit si pentru un orb un verset care nu apare in manuscrise, fiind o adaugire.
asta e alta discutie pe un alt topic. vezi si celelalte. Daca vrei iti mai aduc citate si temeiuri. E nasol ca n-am concordanta in format electronic... da` la urma urmi nu-mi strica un refresh. Am vreo 12 pagini FULL numai cu temeiuri. Iti dai seama ca nu le stiu pe dinafara.
Ultima oară modificat 05 Oct 2010, 18:36 de către IOACHIM, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:26

Iti dai seama ca nu le sti pe dinafara.

Eu imi stiu pe dinafara dovezile.

domnule, nu mai copiati tot felul de texte din fisierele pe care le aveti salvate pe computer, ci scrieti ce credeti. Am citit ce ati scris si e un ghiveci care nu demonstreaza nimic.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 18:34

Iti dai seama ca nu le sti pe dinafara.

Eu imi stiu pe dinafara dovezile.
:D si daca memorezi 20 de pagini de temeiuri care ar fi castigul? Noi preferam altceva in locul mnemotehnicii... doar de aia am Biblia la indemana (important e sa stii unde sa cauti); preferam nu neaprat stiinta scripturii (cunoastrea ei pe dinafara) , si asta, dar mai ales implinirea ei - asta e esential. Fratii si surorile Mele sunt cei ce asculta cuvantul Meu si-l plinesc pe el. Uite ca-ti dau si citate fara trimiteri... e mai putin valabil? vrei trimiterea - no problemoooo , e cgestie de cateva sacunde. ;)

Si apoi... despre ce dovezi vorbim? Parca spuneai ca nici tu nu stii prea sigur ce si cum... ca inca mai cauti ... alea-alea, bla-bla-bla. Mai degraba sa inteleg ca esti setat intr-un fel anume (dupa o traditie omeneasca adica) dupa care ai invatat si de unde ti-ai luat/cules/memorat dovezile?!?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:39

Mai degraba sa inteleg ca esti setat intr-un fel anume (dupa o traditie omeneasca adica) dupa care ai invatat si de unde ti-ai luat/cules/memorat dovezile?!?
Eu sunt liber ca pasarea cerului si nu ma incorseteaza traditiile si invataturile niciunui cult, voi toti sunteti prizonieri ai cultelor, care sunt creatii omenesti foarte daunatoare...la a doua venire, Isus nu va da dreptate niciunui cult, asa cum nu a dat nici fariseilor, nici saducheilor, ci si-a ales apostoli dintre cei simpli in credinta si sinceri.
Cartea mea de capatai este Biblia si de acolo imi iau invataturile. Simplu.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 18:50

Mai degraba sa inteleg ca esti setat intr-un fel anume (dupa o traditie omeneasca adica) dupa care ai invatat si de unde ti-ai luat/cules/memorat dovezile?!?
Eu sunt liber ca pasarea cerului si nu ma incorseteaza traditiile si invataturile niciunui cult, voi toti sunteti prizonieri ai cultelor, care sunt creatii omenesti foarte daunatoare...la a doua venire, Isus nu va da dreptate niciunui cult, asa cum nu a dat nici fariseilor, nici saducheilor, ci si-a ales apostoli dintre cei simpli in credinta si sinceri.
Cartea mea de capatai este Biblia si de acolo imi iau invataturile. Simplu.
Asa zicea si fiu-miu, cand mergea la gradinita si inca nu stia sa citeasca.... da.. ca el e liber la pasarea cerului si nu prizonier al unor idei pe care noi, restul, le avem din carti. :D

Traiesti o iluzie fantastica! De fapt nici tu nu crezi ineptia asta. Fiecare e intr-un fel sau altul tributar mediului din care provine si e setat pe un anume fel de agandi, incorsetat de anumite reguli sau traditii care l-au format. problema ta ramane aceeasi - nu faci diferenta intre traditii si TRADITIE; Traditia cu T nu incorseteaza, ca acolo e Duhul Sfant, pricepi? Da` daca citim Scriptura suntem incorsetati? Asa ti-ar zice un ateu, nu? Ca daca citesti Biblia esti batut in cap, narrow-minded, ignorant sau mai stiu eu cum. Ce sa-i faci... daca omul intelege prost liberatea!!! la fel si tu - gandesti bine in general (probabil), dar gandesti prost cand vine vorba de Traditie (ca sa be referim DOAR la acest aspect) si ratezi esentialul. Ramane sa rumegi iluizia unei libertati dar pe care nu o pricepi de fapt. LUATI JUGUL MEU ASUPRA VOASTRA CA USOR ESTE!!! Unde e libertatea aici? cum citesti? vezi? la fel e si cu traditia vs. Traditia!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:59

LUATI JUGUL MEU ASUPRA VOASTRA CA USOR ESTE!!! Unde e libertatea aici? cum citesti? vezi? la fel e si cu traditia vs. Traditia!
Jugul lui Cristos e usor pt ca si El este alaturi de noi, dar si noi trebuie sa ducem crucea zilnic asta inseamna sa nu pacatuim, ceea ce nu e usor ci destul de greu. Privitor la subiectul in discutie, v-am raspuns, dar nu ati reusit sa imi dati o replica sustinuta:

"Da, asa stau lucrurile. Tatal s-a trimis pe Sine, adica Duhul lui a venit si a umplut primii crestini. Va intreb: cum poate Tatal sa fie in mai multe locuri in acelasi timp? Prin duhul Sau, care pastreaza caracterul si persoana, Romani 8:9 “Voi însă nu mai Sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte într-adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui”.Adica tot Tatal este, insa poate umple si tine in viata ceea ce a creat. Nu este o alta entitate. Nu este forta lui Dumnezeu. Este Dumnezeu Insusi, vazut in forma omniprezenta. Care este numele Duhului Sfant, daca e o alta persoana? Si de ce nimeni nu s-a rugat in Biblie vreodata Duhului Sfant? si de ce nu s-au facut lucrari in numele Duhului Sfant? Numai in numele Tatalui si in numele lui Isus.
O sa incerc mai pe larg sa va explic.

Galateni 4:6 “Şi pentru că Sunteţi fii, Dumnezeu ne-a trimis în inimă Duhul Fiului Său, care strigă: „Ava” adică: „Tată!”
cine este Duhului Fiului Sau adica Duhul lui Isus? este alta persoana decat Isus, nu e tot Isus?
va rog sa va ganditi putin.

Romani 8:9 “Voi însă nu mai Sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte într-adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui”.

avem aici si Duhul lui Dumnezeu si Duhul lui Isus, deci dintr-un foc 2 persoane. Daca Duhul lui Dumnezeu este alta persoana decat Duhul Sfant, persoana treimii, fac 3 persoane in crestin!!!

Biblia nu mentioneaza nicaieri ceva despre “Duhul Duhului Sfant” !!!

Unii pot raspunde imediat ca “Isus vorbea despre Mangaitorul ca despre o alta persoana”, deci trebuie sa fie vorba despre altcineva nu despre Isus. Daca-i adevarat lucrul acesta, atunci ar trebui să fie la fel de adevarat in toate cazurile in care Isus a vorbit despre Sine la persoana a treia, deci ca si cum ar fi vorba despre altcineva. Iata un exemplu: “Isus a luat din nou cuvântul, şi le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; şi tot ce face Tatăl, face şi Fiul întocmai. Căci Tatăl iubeşte pe Fiul, şi-I arată tot ce face; şi-I va arăta lucrări mai mari decât acestea, ca voi să vă minunaţi. În adevăr, după cum Tatăl înviază morţii, şi le dă viaţă, tot aşa şi Fiul dă viaţă cui vrea. Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului, pentru ca toţi să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimis”. (Ioan 5:19-23). Isus vorbeste despre Sine la persoana a treia, evangheliile sunt pline de astfel de exemple.

“În Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată: deci, despre Mine însumi, mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis.” (Ioan 8:17-18) - de ce Isus nu se foloseste si de marturia Duhului Sfant, daca ar fi a treia persoana a trinitatii???

nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, dela care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, şi prin El şi noi”. (1 Corint. 8:6) - nu este amintit Duhul Sfant.

Dar un bun argument, pe care deja l-am dat: Isus e fiul Tatalui, insa Duhul Sfant L-a nascut prin fecioara Maria, de ce Isus nu e numit fiul Duhului Sfant, daca Duhul Sfant e alta persoana decat Tatal?"

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 19:36

Jugul lui Cristos e usor pt ca si El este alaturi de noi, dar si noi trebuie sa ducem crucea zilnic asta inseamna sa nu pacatuim, ceea ce nu e usor ci destul de greu.
- Adevarat dar nu suficient si nu intru totul.
- Mai intai, ca sa fim corecti pana la capat, nu prea e corect sa zicem ca Hristos e ALATURI de noi - nu e pe de lături sau pe langa, alaturi... ci este CU noi (avem noi o rugaciune - CU noi este Dumnezeu, intelegeti neamuri si va plecati...) sau si mai bine zis IN noi petrece Hristos (daca suntem deschisi, permeabili la cuvintele LUI).
- Jugul LUI e usor nu numai pt. ca El este cu noi (evident ca si asta e motivul) - dar si pt. ca e asumarea chemarii lui Dumnezeu la partasie, la comuniune. Nu-ti da Dumnezeu poveri mai grele decat poti duce... dar jugul lui Hristos e urmarea lui HRISTOS sau sa renunti la libertatea ta ca sa te faci rob LUI, ca sa faci voia LUI. e putintel mai complex decat o simpla expunere ca... da... Iisus este cu noi si ia El povara! :idea:
Privitor la subiectul in discutie, v-am raspuns, dar nu ati reusit sa imi dati o replica sustinuta:
Pai ce replica mai mult decat temeiul Scripturii? Macar ai parcurs ATENT? ca m-am ostenit sa pun si citatele , nu doar trimiterea, tocmai ca sa-ti vina usor.
"Da, asa stau lucrurile. Tatal s-a trimis pe Sine, adica Duhul lui a venit si a umplut primii crestini. Va intreb: cum poate Tatal sa fie in mai multe locuri in acelasi timp? Prin duhul Sau, care pastreaza caracterul si persoana, Romani 8:9 “Voi însă nu mai Sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte într-adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui”.Adica tot Tatal este, insa poate umple si tine in viata ceea ce a creat. Nu este o alta entitate. Nu este forta lui Dumnezeu. Este Dumnezeu Insusi, vazut in forma omniprezenta. Care este numele Duhului Sfant, daca e o alta persoana? Si de ce nimeni nu s-a rugat in Biblie vreodata Duhului Sfant? si de ce nu s-au facut lucrari in numele Duhului Sfant? Numai in numele Tatalui si in numele lui Isus. O sa incerc mai pe larg sa va explic.
- Doamne fereste.... ce salata faceti aici! Om vedea cand expuneti pe larg, piece by piece.
- Dar e o aberatie sa intrebi cum poate Tatal sa fie in mai multe locuri in acelasi timp. Pai nu stie nimeni CUM, ca daca ar sti ar fi ubicuu, la fel cu Dumnezeu - e taina, e peste puterea noastra de intelegere.
- Pe scurt, faceti confuzii grave pt. ca nu va e clar ce e cu dhul/Duhul. Sensurile sunt multiple. O sa dezvolt imediat.

Galateni 4:6 “Şi pentru că Sunteţi fii, Dumnezeu ne-a trimis în inimă Duhul Fiului Său, care strigă: „Ava” adică: „Tată!”
cine este Duhului Fiului Sau adica Duhul lui Isus? este alta persoana decat Isus, nu e tot Isus? va rog sa va ganditi putin.
Romani 8:9 “Voi însă nu mai Sunteţi pământeşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte într-adevăr în voi. Dacă n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui”.
avem aici si Duhul lui Dumnezeu si Duhul lui Isus, deci dintr-un foc 2 persoane. Daca Duhul lui Dumnezeu este alta persoana decat Duhul Sfant, persoana treimii, fac 3 persoane in crestin!!!
- aceleasi confuzii; Ca sa nu va incurcati : Duhul Sfant este Duhul lui Dumnezeu.
Biblia nu mentioneaza nicaieri ceva despre “Duhul Duhului Sfant” !!!
Pai si asta e o ineptie. Dar nu scrie ca Duh este Dumnezeu? daca Dumnezeu e duh, atunci ce e duhul lui dumnezeu? duhul duhului? ;) Pai ce facem aici?
“În Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată: deci, despre Mine însumi, mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis.” (Ioan 8:17-18) - de ce Isus nu se foloseste si de marturia Duhului Sfant, daca ar fi a treia persoana a trinitatii???
- pai zice clar de ce: era nevoie de marturia a doi oameni. era de ajuns. EL se adresa evreilor (stiti cum erau iudeii, si ganditi-va cum intelegeau dumnezeirea, amintiti-va ca era o perioada idolatra, un anume context istoric-social-cultural etc). Si daca ar fi zis de Duhul Sfant... credetoi ca ar fi intles ceva iudeii? Nu stiti ca nici macar apostolii nu erau f. lamuriti in multe privinte? De ce le zizce mai tarziu: ... iar vooi sa sedeti in Ierusalim pana va veti imbraca cu putere de sus.... ACELA , adica Duhul Sfant, va va invata pe voi toate.
- pai uite ca nici azi nu intelegem ce si cum... daramite atunci!
nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, dela care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, şi prin El şi noi”. (1 Corint. 8:6) - nu este amintit Duhul Sfant.
- ai destule locuri , ti-am dat eu.... in care este amintit. Vrei sa-ti dau si eu locuri in care nu este amintit TATAl.. sau FIUL? E cel putin eronat silogismul asta al tau...
- dar tu nu pricepi ca Tatal si Fiul si Duhul Sfant UNA sunt! Orice lucrare a unei persoane e lucrarea INTREGII Sfinte Treimi. Ex. FACEREA LUMII? CIne a facut lumea? TATAL. CUM? prin Fiul, prin cuvant - a zis si s-a facut... si nimic din ce sa- facut fara El nu s-a facut! Si mai cum - u participarea Sf. Duh - se purta pe deasupara apelor . ASTA asa pe scurt.
Dar un bun argument, pe care deja l-am dat: Isus e fiul Tatalui, insa Duhul Sfant L-a nascut prin fecioara Maria, de ce Isus nu e numit fiul Duhului Sfant, daca Duhul Sfant e alta persoana decat Tatal?"
- iar eu ti-am raspuns deja. reia atent raspunsul anterior. Cu participarea si impreuna-lucrarea Duhului, da, dar este Fiul Tatalui. De ce nu se spune ca FIUL este facatorul cerului si al pamantului, ca doar si El a participat la creatie?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 19:52

- Pe scurt, faceti confuzii grave pt. ca nu va e clar ce e cu dhul/Duhul. Sensurile sunt multiple. O sa dezvolt imediat.
DUH vine din ebraicul RUAH (trad. gr. pnevma) si = :
= suflare
= suflare de vant Vezi Ioan 3,8; 20, 22 - vantul sufla unde voieste
= suflarea gurii etc.
= duhul omului ca suflare de viata sau ca suflet - Iisus Si-a dat duhul (sufletul)
- acelasi duh care a iesit din trupul Sau il incredinteaza Tatalui pe cruce Luca 23, 46
- duhurile dreptilor celor desavarsiti Evr. 12, 23
- duhul (sufletul) fiicei lui IAIR luca 8, 55
= duhul ca parte spirituala, adicafiinta launtrica a omului, deosebita de trup;
exemple: mt. 26, 2 - duhul este osarduitor dar trupul este neputincios
= duhul ca putere opusa carnii rom. 8,4 ; gal. 5, 16-25 ; 1 Cor. 2, 13-15 etc.
= cuvintele Domnului sunt duh si viata Ioan 6, 33 ; Rom. 8, 6.
= exista si duhul ratacirii 1 Ioan 4, 6 , duh de neascultare, de razvratire Efes. 2, 2 , de erezie, duhul lui Antihrist
= sunt si duhuri necurate sau demoni , eset si duhul pitonicesc etc etc etc
= DAr e si Duhul slavei 1 Petru 4, 14; Duhul Adevarului Ioan 14, 17; care apartin lui Dumnezeu si se impartasesc oamenilor

Am gasit si Duh de amortire Romani 11, 8 - expresie unica in tot N.Testament

si acuma sa trecem la DDuhul Sfant


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 98 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX