Sfanta Treime

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 19:58

ca s anu ma complic spun deocamdata doar atat, ca in S,Scriptura Duhul Sfant are mai multe numiri:
mangaietorul,
Duhul Adevarului,
Duhul Domnului,
Duhul lui Dumnezeu,
Duhul lui Hristos,
Duhul slavei si al puterii
Datatorul de viata
Duhul Tatalui
Duhul Fiului lui Dumnezeu. Nu mai dau si trimiterile ca oricum degeaba ma ostenesc, cine NU VREA sa inteleaga, degeaba incerci sa-i explici!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 20:07

UNDE se vorbeste cel mai explicit de Duhul Sfant?
- la INTRUPAREA Domnului, umbrind pe Sf. Fecioara Maria, de la CAre ea luand in pantece a nascut Fiul lui Dumnezeu
- la BOTEZ - ca un porumbel
- la SCHIMBAREA LA FATA - ca un nor luminos
- la CINCIZECIME - in chipul limbilor ca de foc
- Ioan BOtezatorul - Acela va va boteza cu Duh Sfant si cu foc.
- dupa INVIERE, Mantuitorul da harul apostoliei prin suflarea Duhului Sfant- luati Duh Sfant.... In 20, 21
- fagaduinata facuta ucenicilor ca dupa INALTARE va trimite pe MANGAIETORUL, Duhul a Adevarului, CARE de la TATAL purcede..... ACELA. va va invata toate.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 06:18

Da, si ce sunt cu astea? Nu anuleaza ce am spus ca Duhul Sfant e Duhul lui Dumnezeu, adica Dumnezeu (Creatorul) fiind duhul Lui. Deci nu alta persoana distincta.
Ca asa stau lucrurile, Biblia o spune foarte clar:

2 Corinteni 3:17  Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.


clar,clar si un copil intelege acest verset si cine e Duhul Domnului.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 11:12

Da, si ce sunt cu astea? Nu anuleaza ce am spus ca Duhul Sfant e Duhul lui Dumnezeu, adica Dumnezeu (Creatorul) fiind duhul Lui. Deci nu alta persoana distincta. Ca asa stau lucrurile, Biblia o spune foarte clar:
2 Corinteni 3:17  Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.
clar,clar si un copil intelege acest verset si cine e Duhul Domnului.

Bre` omule.... noi nu cetim versete, noi citim Scriptura, intreaga... nu pe bucatele. Altfel... ti-am mai zis, poti gasi justificare pt. orice, chiar si pt. suicid! Deci atentie mare! Da` unde e dom`le principiul Script. script. interpres???

Ca sa-ti raspund deplin ar trebui ca si tu sa-mi spui ce traducere folosesti. Uite textul nostru:
2 Corinteni 3:17 Domnul este Duh, şi unde este Duhul Domnului, acolo este libertate. Am sa caut originalul grecesc.
Ultima oară modificat 06 Oct 2010, 11:32 de către IOACHIM, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 11:15

uite-l: ὁ δὲ κύριος τὸ πνεῦμά ἐστιν: οὗ δὲ τὸ πνεῦμα κυρίου, ἐλευθερία. luat de aici
uite-l: ὁ δὲ Κύριος τὸ Πνεῦμά ἐστιν· οὗ δὲ τὸ Πνεῦμα Κυρίου, ἐκεῖ ἐλευθερία si luat de aici

Tarducerea bartolomeu Anania:
Domnul insa este Duhul; si unde este Duhul Domnului acolo este libertate. Am verificat si alte traduceri - de nicaieri nu rezulta ca NU ar fi, ca nu exista Duh Sfant, ca a treia Persoana.Aici avem un text care arata DUMNEZEIREA Duhului Sfant; Duhul Sfant este deopotriva cu Dumnezeu si una cu El (si asta rezulta din mai multe locuri ale Sf. S.: Is 48, 16 ; Mat. 12, 28 ; luca 11, 20 ; mt 28,19 ; rom. 8, 11 ; 1 Cor. 2,10-11 ; 12, 3-6 ; 2 Cor. 13, 13 ; Efes. 4, 4-6 s.a.) Asta asa.... ca sa vezi ca sunt mai multe temeiuri pt aceasta deofiintime (ca asta nu intelegi tu) - macar, daca tot esti setat pe o directie... sa ai toate temeiurile (poate pana la urma te lamuresti)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 16:35

Unde ati citit in biblie ca, de exemplu, Isus sau Tatal vorbesc cu Duhul Sfant? unde? Ca Isus vorbeste cu Tatal si Tatal cu Isus, exista.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 21:45

Unde ati citit in biblie ca, de exemplu, Isus sau Tatal vorbesc cu Duhul Sfant? unde? Ca Isus vorbeste cu Tatal si Tatal cu Isus, exista.
he he... cum sa nu ? exista!!!!!! Ia vezi toae formele alea de plural. Daca-ti dau textul de la facere cu pliralul Elohim ai sa zici ca e tot Tatal si cu Fiul..... da` ce zici de Veniti sa ne pogoram si sa amestecam limbile lor? Mai vrei?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 21:50

:D
sa nu-mi zici acum ca Tatal vorbea cu Fiul folosind formule de politete :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 06:02

Unde ati citit in biblie ca, de exemplu, Isus sau Tatal vorbesc cu Duhul Sfant? unde? Ca Isus vorbeste cu Tatal si Tatal cu Isus, exista.
he he... cum sa nu ? exista!!!!!! Ia vezi toae formele alea de plural. Daca-ti dau textul de la facere cu pliralul Elohim ai sa zici ca e tot Tatal si cu Fiul..... da` ce zici de Veniti sa ne pogoram si sa amestecam limbile lor? Mai vrei?
Acolo vorbeau Tatal cu Fiul. si cu sfintii ingeri.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde protosinghel » 07 Oct 2010, 07:10

Acolo vorbeau Tatal cu Fiul. si cu sfintii ingeri.
Şi atunci "chipul şi asemănarea NOASTRĂ" ce înseamnă: că îngerii sunt după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, iar noi după a lui Dumnezeu şi a îngerilor? :D

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 16:14

Şi atunci "chipul şi asemănarea NOASTRĂ" ce înseamnă: că îngerii sunt după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, iar noi după a lui Dumnezeu şi a îngerilor? :D
Chipul si asemanarea inseamna ca noi oamenii reflectam valorile morale ale lui Dumnezeu, care este Binele, ca doar nu credeti ca Tatal are barba, ochi, nas!

Efeseni 4:24  şi să vă îmbrăcaţi în omul cel nou, făcut după chipul lui Dumnezeu, de o neprihănire şi sfinţenie pe care o dă adevărul.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 18:52

Unde ati citit in biblie ca, de exemplu, Isus sau Tatal vorbesc cu Duhul Sfant? unde? Ca Isus vorbeste cu Tatal si Tatal cu Isus, exista.
he he... cum sa nu ? exista!!!!!! Ia vezi toae formele alea de plural. Daca-ti dau textul de la facere cu pliralul Elohim ai sa zici ca e tot Tatal si cu Fiul..... da` ce zici de Veniti sa ne pogoram si sa amestecam limbile lor? Mai vrei?
Acolo vorbeau Tatal cu Fiul. si cu sfintii ingeri.
Tu esti sigur? ai cetit ce-ai scris? Adicatelea si ingerii au participat (im aceeasi masura ca si Creatorul) la crearea omului? Pai inseamna ca esti panteist! Cam cati dumnezei sunt acolo, sus, in cer? Doar n-oi fi mormon, bre electric. In fine...

- Da` ia mai adu tu cateva tameiuri biblice in care Tatal vorbeste asa cu ingerii ! Eu stiu ca de obicei ii trimite... ca pe niste slujitori, slugi; nu merge impreuna cu ei! Unde mai vezi astfel de ... "impreuna-lucrari" ?
Omul este infiat.... da, el este fiu al lui Dumnezeu, dar ingerii sunt slugile Lui - duhuri slujitoare puse spre slujire.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 18:54

Şi atunci "chipul şi asemănarea NOASTRĂ" ce înseamnă: că îngerii sunt după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, iar noi după a lui Dumnezeu şi a îngerilor? :D
Chipul si asemanarea inseamna ca noi oamenii reflectam valorile morale ale lui Dumnezeu, care este Binele, ca doar nu credeti ca Tatal are barba, ochi, nas!

Efeseni 4:24  şi să vă îmbrăcaţi în omul cel nou, făcut după chipul lui Dumnezeu, de o neprihănire şi sfinţenie pe care o dă adevărul.
:lol: Pai asta iti zicea bre si protosinghelul. DA... (te citez) reflectam valorile morale ale lui Dumnezeu ... NU ALE INGERILOR!!!!!!!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 08:16

:D
sa nu-mi zici acum ca Tatal vorbea cu Fiul folosind formule de politete :lol:
Nu stiu sa raspund exact, pentru ca nu am studii de ebraica. Oricum, eu nu am citit in Geneza ca Tatal vorbea si cu Fiul dar si cu Duhul Sfant. Putea vorbi foarte bine cu ingerii, doar au fost creati inainte de crearea primului om. Deci asta ca vorbea Tatal cu Duhul Sfant, este o supozitie, nimic mai mult. Dar noi nu ne intemeiem dogmele pe supozitii, ci pe certitudini.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:37

:D
sa nu-mi zici acum ca Tatal vorbea cu Fiul folosind formule de politete :lol:
Nu stiu sa raspund exact, pentru ca nu am studii de ebraica. Oricum, eu nu am citit in Geneza ca Tatal vorbea si cu Fiul dar si cu Duhul Sfant. Putea vorbi foarte bine cu ingerii, doar au fost creati inainte de crearea primului om. Deci asta ca vorbea Tatal cu Duhul Sfant, este o supozitie, nimic mai mult. Dar noi nu ne intemeiem dogmele pe supozitii, ci pe certitudini.
Pana cand ai sa stii sa raspunzi exact nu ai incotro decat sa accepti ca te intemeiezi pe supozitii, nu pe certitudini !!!!!!! Asa ca nu ai ce face decat fie sa accepti autoritatea si adevarul ortodox, fie sa-l iei la puricat/studiat si apoi sa vii cu variante/critici etc.
- cu materialul clientului. Si mai adaug: fiecare pasare pe limba ei piere!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:38

rog protosinghelu` sa arbitreze si sa vedem daca declaram pe electric invins la capit. asta !!!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 16:53

rog protosinghelu` sa arbitreze si sa vedem daca declaram pe electric invins la capit. asta !!!
Sfantul Protosinghel, decat sa arbitreze niste jocuri copilaresti, mai bine s-ar ocupa serios de exorcizari.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Oct 2010, 17:53

rog protosinghelu` sa arbitreze si sa vedem daca declaram pe electric invins la capit. asta !!!
Sfantul Protosinghel, decat sa arbitreze niste jocuri copilaresti, mai bine s-ar ocupa serios de exorcizari.
De unde ai luat-o ca protosinghelul este un sfant? :roll: Poate citeste comentariul tau si cade in mandrie!? :roll:
Eu as zice ca dansul este "sfintit" cu harisma preotiei ,iar prin alegerea monahala si-a consacrat viata mai mult decat noi lui Hristos si cauta ,poate mai mult decat noi ,sfintenia.
Haide ,totusi ,sa-l numim sfintitul protosinghel si nu sfantul protosinghel.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:04

rog protosinghelu` sa arbitreze si sa vedem daca declaram pe electric invins la capit. asta !!!
Sfantul Protosinghel, decat sa arbitreze niste jocuri copilaresti, mai bine s-ar ocupa serios de exorcizari.
Pai de-aia-i forum si are reguli. Daca e cazul... sa inchida subiectul... sau nu. Sa tragem si o concluzie. Doar n-o s-o luam acum, ... copilareste :) , in serios, toata treaba asta cu invinsul, ca nu e nici o competitie!

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde dmas » 09 Sep 2011, 18:22

Un adventist zice pe undeva ca dogma Trinitatii, care spune ca Tatal, Fiul si Duhul sunt 3 Persoane care au aceeasi substanta, se bazeaza pe un fals, pentru ca substanta nu exista, ci e numai un concept in mintea noastra. Cum ne aparam de astfel de atacuri ? Ce e substanta/natura mai exact, si de ce se poate spune ca exista ?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX