Păcatul şi firea umană

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Ian 2010, 16:06

E adevarat ca are liber arbitru, dar are o predispozitie spre pacatele pe care le are si parintii sai;...nu m-am referit strict la un anumit caz, ci in general!
Şi eu tot la general am vorbit, numai că am exemplificat pe un caz.
Această predispoziţie e corectă ceea ce zic eu e că predispoziţia nu se moşteneşte ca "o avere". Microbul păcatului există in aer de la neascultarea protopărinţilor, mediul familial poate crea imunitate acestrui microb sau din contră sa-l ajute să devasteze fiinţa urmaşului şi nu să-l transmită copilului. Această "transmitere" a păcatului e de fapt repetarea prin acceptare a păcatelor cu care au fost momiţi şi pe care le-au acceptat şi înaintaşii noştri. :!: Notez că microbul de care vorbeam are sens conotativ fără a avea funţiile unui microb biologic care se transmite.
Moartea... poate fi considerata o pedeapsa pentru neascultare, si automat aceasta pedeapsa se va transmite si urmasilor urmasilor lor
Eu am o problemă cu acest cuvânt, transmiterea. Eu sunt de acord că moartea există de la un punct (neascultarea primilor părinţi), iar această existenţă se prelungeşte odată cu "lungirea", cu noii născuţi din om, dar nu o văd ca pe o transmitere de la om la om e ca şi cum am spune că Adam şi Eva aveau moartea (ca pe ceva propriu) pe care au dat-o mai departe copiilor :? , dar noi ştim că moartea nu era în planul creaţiei deci nu le este proprie primilor părinţi, asta e o părere care îmi aparţine.
Moartea e o consecinta a pacatului.
Moartea e izolarea de pomul vieţii, fiind însăşi păcatul nemărturisit.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 27 Ian 2010, 21:14

E adevarat ca are liber arbitru, dar are o predispozitie spre pacatele pe care le are si parintii sai;...nu m-am referit strict la un anumit caz, ci in general!
Şi eu tot la general am vorbit, numai că am exemplificat pe un caz.
Această predispoziţie e corectă ceea ce zic eu e că predispoziţia nu se moşteneşte ca "o avere". Microbul păcatului există in aer de la neascultarea protopărinţilor, mediul familial poate crea imunitate acestrui microb sau din contră sa-l ajute să devasteze fiinţa urmaşului şi nu să-l transmită copilului. Această "transmitere" a păcatului e de fapt repetarea prin acceptare a păcatelor cu care au fost momiţi şi pe care le-au acceptat şi înaintaşii noştri. :!: Notez că microbul de care vorbeam are sens conotativ fără a avea funţiile unui microb biologic care se transmite.
Moartea... poate fi considerata o pedeapsa pentru neascultare, si automat aceasta pedeapsa se va transmite si urmasilor urmasilor lor
Eu am o problemă cu acest cuvânt, transmiterea. Eu sunt de acord că moartea există de la un punct (neascultarea primilor părinţi), iar această existenţă se prelungeşte odată cu "lungirea", cu noii născuţi din om, dar nu o văd ca pe o transmitere de la om la om e ca şi cum am spune că Adam şi Eva aveau moartea (ca pe ceva propriu) pe care au dat-o mai departe copiilor :? , dar noi ştim că moartea nu era în planul creaţiei deci nu le este proprie primilor părinţi, asta e o părere care îmi aparţine.
Moartea e o consecinta a pacatului.
Moartea e izolarea de pomul vieţii, fiind însăşi păcatul nemărturisit.
Fie cum zici tu! Dar eu raman tot la ideea ca acest pacat s-a transmis! ;)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Ian 2010, 21:47

Dar eu raman tot la ideea ca acest pacat s-a transmis!
Cum defineşti tu păcatul care se transmite ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 27 Ian 2010, 23:21

Pacat e orice fapta care contravine voii lui Dumnezeu! Neascultarea fata de porunca lui Dumnezeu e pacat, iar pacatul este lepadare de voia lui Dumnezeu.
Cum se transmite pacatul? La fel cum se transmite si moartea. Nu poti pedepsi pe cineva fara sa ai o acuza impotriva lui, in cazul de fata pacatul. Asadar, nu putem primi moartea daca nu primim si pricina care a adus-o, adica pacatul.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Ian 2010, 09:17

pacatul este lepadare de voia lui Dumnezeu.
Dumnezeu este viaţă, lepădarea de viaţă este moarte deci păcatul este moarte.
:!: Referirile mele la moarte vizează moartea duhovincească.
Cum se transmite pacatul? La fel cum se transmite si moartea.
Cum se transmite moartea ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 28 Ian 2010, 11:03

Pacatul nu e moarte! Pacatul poate fi cel mult un "izvor" al mortii, sau cauza mortii. Dupa cum nici moartea nu e pacat, ci o consecinta, sau pedeapsa pentru savarsirea pacatului. Pacatul pe langa lepadarea de Dumnezeu (adica moartea duhovniceasca de care pomeneai) aduce moartea trupeasca! Deci pacatul nu aduce doar moartea duhovniceasca, ci aduce si moartea trupeasca.
[...]precum printr-un om a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, aşa şi moartea a trecut la toţi oamenii, pentru că toţi au păcătuit în el.
sau tot la Romani
Ci a împărăţit moartea de la Adam până la Moise şi peste cei ce nu păcătuiseră, după asemănarea greşelii lui Adam,[...]
iar in alta parte se spune
păcatul nu se socoteşte când nu este lege.
.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Ian 2010, 13:39

pacatul nu aduce doar moartea duhovniceasca, ci aduce si moartea trupeasca.
Aşa e. Îndrăznesc să spun că moartea fizică e dorită şi deci minimalizată de cei care au trăit în fapte bune tânjind după cealaltă lume. Ea este un dat de la Dumnezeu care inevitabil se va petrece de aceea drept-credincioşi nu o prea bagă în seamă. Pe când moartea duhovnicească e problema nr. 1 pt că numai ea este cea care poate închide uşa vieţii.
[...]precum printr-un om a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, aşa şi moartea a trecut la toţi oamenii, pentru că toţi au păcătuit în el.
De aici eu văd că moartea nu se transmite automat prin păcatul primilor părinţi ci pt că păcătuim. Un om care este drept nu moare (duhovnicească).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Ian 2010, 14:20

păcatul nu se socoteşte când nu este lege.
Mai poate fi vorba astazi de inexistenţa legii ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 28 Ian 2010, 21:02

Versetul cu pricina face referire la moartea trupului ca o consecinta a pacatului! Tot acolo se face afirmatia conform careia moartea se transmite de la om la om, adica "moartea a trecut la toţi oamenii".
In al doilea verset putem observa ca moartea vine si peste cei care nu au gresit, si asta din pricina faptului ca au pacatul lui Adam, adica "după asemănarea greşelii lui Adam"; deci li s-au transmis acest pacat din tata in fiu.
Dar pacatul nu exista fara lege, de unde putem desprinde faptul ca nici moartea nu exista fara pacat. De ce primim moartea? Deoarece suntem partasi pacatului savarsit de Adam, adica purtam acest pacat. Precum Tatal si Fiul si Sfantul Duh Una sunt, asa si oamenii cu totii una sunt! Daca Adam, care era OM, a primit aceasta pedeapsa, automat ca si noi, ca urmasi ai lui si avand aceeasi fire cu a lui , vom dobandi pe langa virtutile lui si defectele lui(adica pacatele); si nu numai a lui, ci chiar si ale stramosilor nostri (Asemanarea intre ele ar fi ca toate au aceeasi radacina - pacatul lui Adam, adica neascultarea). Asadar, cum moartea trece la toti oamenii, asa si pacatul trece la fiecare om in parte (deoarece toti sunt "o apa si un pamant").

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Ian 2010, 21:40

Versetul...face referire la moartea trupului ca o consecinta a pacatului!
De acord: moartea trupului este o consecinţă a păcatului protopărinţilor noştri, însă moartea duhului este însuşi păcatul săvârşit şi nepocăit.
De ce primim moartea? Deoarece suntem partasi pacatului savarsit de Adam, adica purtam acest pacat.
Care este păcatul lui Adam ?
pacatul nu exista fara lege
Să pp că există oameni care nu au auzit încă de Lege şi trăiesc în desfânare, în beţie, în curvie etc adică "ratează ţinta" îndumnezeirii deci şi asupra celor fără Lege există urmare a păcatului .
cum moartea trece la toti oamenii, asa si pacatul trece la fiecare om in parte
Eu zic că momeala păcatului există şi ademeneşte pe fiecare om în parte ;) .
E ridicol să-i spui unui om cuvios care trăieşte în post şi rugăciune că e păcătos pentru că tatăl/mama sa a fost un om păcătos.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Ian 2010, 22:12

cartea exista pe internet, va rog?
Nu cred... (in engleza are titlul "The Ancestral Sin", John Romanides)

N.B. Despre pacatul stramosesc s-a mai discutat aici si aici.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 28 Ian 2010, 22:29

Off... Aschia nu sare departe de trunchi... Nu ti se pare cunoscut ?! (pentru ultima fraza)
1. Eu cand spun moarte ma refer strict la opusul vesniciei, deci la moartea trupeasca! Cea duhovniceasca nu are importanta in aceasta discutie (pentru ca sunt foarte multi oameni morti in ziua de astazi, dar care traiesc).
2. Pacatul prin care Adam a cazut este neascultarea.
3. Nu exista om care sa nu aiba o lege (legea firii) Si Totusi si acestia au pacatul lui Adam, deaorece sunt de aceeasi fire cu Adam (nu sunt extraterestri, ingeri sau alte fiinte de alte naturi; toti avem aceeasi origine - Adam). Uite sa iti mai dau un exemplu in acest sens: nimic necurat nu poate naste ceva curat! Exista si momeala, dar exista si pacatul.
4. Pai da, respectivul a fost pacatos, dar prin baia botezului si al pocaintei s-a curatit si s-a nascut din nou in Hristos! Totusi, "momeala" pacatelor parintilor vor mai fi asupra acelui, pana cand ori acesta il va birui, ori va fi biruit.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Ian 2010, 22:38

Cea duhovniceasca nu are importanta in aceasta discutie
Atunci am discutat amândoi degeaba: tu într-o direcţie eu în alta.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 28 Ian 2010, 22:57

Poate din punctul tau de vedere. ;)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Ian 2010, 15:48

1. Eu cand spun moarte ma refer strict la opusul vesniciei, deci la moartea trupeasca! Cea duhovniceasca nu are importanta in aceasta discutie (pentru ca sunt foarte multi oameni morti in ziua de astazi, dar care traiesc).
Dar trupeste murim pentru ca am murit duhovniceste in Adam - deci moartea duhovniceasca, nu cea trupeasca, este cea care ne lipseste de vesnicie, intrucat vesnicie inseamna partasie cu Dumnezeu. Moartea trupeasca, dupa Parinti, pune capat pacatului, dar nu este pedeapsa pentru pacat (Ap. Pavel, apropos, vorbeste de "plata", nu de "pedeapsa" - cum socot apusenii) - in acest sens este chiar un beneficiu. Pe de alta parte, numai duhovniceste se poate muri pentru vesnicie, caci doar si pacatosii in iad vor fi vii trupeste, dar separati de Dumnezeu - deci morti duhovniceste.
2. Pacatul prin care Adam a cazut este neascultarea.
Dar si partea diavolului a fost mare. Parintii vorbesc si de inselare, caci Adam nu era inca pregatit duhovniceste sa-l infrunte pe cel viclean. Daca era perfect, nu ar fi cazut. Mai mult decat de neascultare, Adam a fost vinovat de nepasare (Sf. Ioan Gura de Aur vorbeste de "trandavie").
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 29 Ian 2010, 22:18

:D Fie cum spuneti voi! Mie nu prea imi place sa fac polemica pe marginea acestor subiecte! Eu una stiu de la parinti si de la cei mai batrani: ca Adam a murit din cauza pacatului, si ca acest pacat il avem si noi atunci cand ne nastem. Sincer sa fiu niciodata nu mi-am pus intrebari referitoare la detalii (gen cum era Adam, care era mai exact pacatul, daca pacatul se transmite, ce fel de moarte a primit.... si altele).
Adam a pierdut vesnicia din cauza pacatului, deci moartea, ... fie, nu ca pedeapsa, ci ca o consecinta a pacatului. Firea cazuta nu putea trai o vesnicie, trebuia sa moara (adica trupeste). Moartea sufleteasca putem spune ca a venit inainte de a gusta fructul, pentru ca inainte s-a indepartat de Dumnezeu, prin simplu fapt ca a acceptat sa discute cu divolul. Eu raman la ideea ca Adam a cazut din pricina neascultarii, iar din aceasta a venit moartea (trupeasca)! Moartea duhovniceasca ne-o provocam noi in fiecare zi, atunci cand dorim sa urmam pacatului (adica sa ne indepartam de Dumnezeu, lepadam voia Lui si urmam voia noastra). Eu asa vad lucrurile; fara prea multa vorbarie :D Cum e vorba aia : vorba multa ... saracia omului! Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Ian 2010, 22:23

Mai mult decat de neascultare, Adam a fost vinovat de nepasare (Sf. Ioan Gura de Aur vorbeste de "trandavie").
O resursă dacă o foloseşti mai mult într-o direcţie rămâne mai puţin pentru alte destinaţii. Dacă lui Adam i-a lipsit vigilenţa în slujba Lui Dumnezeu asta înseamnă că el şi-a îndreptat atenţia în altă parte, cheltuind mai mult pentru altceva decât Dumnezeu. Pt Adam acel altceva pare a fi numai gustarea din rodul pomului oprit. Putem spune că e valabilă şi pentru noi această trândăvie. Astăzi putem spune că pomul oprit e orice ne îndepărtează de Dumnezeu: o idee greşită, o melodie ne-la-locul-ei, o masă copioasă (acordăm atenţie pântecelui) etc. Ca si atunci aceste "fructe oprite" sunt prezentate ca fiind bune, deci trebuie să ai ochii în patru pentru a le putea distinge. Cea de-a doua pereche de ochi o căpătăm doar dacă am trecut cu bine testul ca un premiu pt reuşita noastră. Pare un concurs corect. Dacă Dumnezeu e arbitrul înseamnă că suntem în siguranţă, însă de noi depind loviturile pe care le returnăm. Aici Dumnezeu ne lasă singuri să alegem strategia de luptă. Omul nu are voie să se văicărească: "sunt slab, nu pot", el (date prin Dumnezeu) are soluţii la toate problemele. Unii le descoperim mai uşor alţii mai greu... conştiinţa se face greu auzită. Glasul Lui Dumnezeu în om e cheia tuturor problemelor sale. Aş dorii să se discute puţin pe acest subiect: ce învaţă Tradiţia noastră despre conştiinţă, care sunt bolile ei, cum se pot ele trata ... ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde maria_andreea » 31 Ian 2010, 21:30

Ce ne puteţi spune despre nădejde, încrederea în întâmpinarea "luminiţei" care consider că e vitală în aces punct pentru un creştin ?
Am găsit aici un răspuns despre nădejde care de fapt se traduce "ţine bârna bine până trece furtuna" şi aici.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petrus

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde Petrus » 02 Apr 2010, 05:52

Ce este pacatul? ? Cum pot sa-mi dau seama ca am pacatuit? Cum pot sa scap de pacat?

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Păcatul şi firea umană

Mesaj necititde andr3y » 02 Apr 2010, 08:21

1. Pacatul poate fi definit ca fiind acea situatie in care se incalca voia lui Dumnezeu!
2. Eu asa procedez "Oare ceea ce urmeaza sa fac e bine? Adica Dumnezeu ar fi de acord cu aceasta, sau aceasta este voia lui Dumnezeu?" si in functie de raspuns dau verdictul : e pacat, nu e pacat. :D E cam copilareasca ideea, dar eu asa procedez.
3. Pacatul de spala prin pocainta sincera, spovedanie si in final impartasasire.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX