despre rugaciunea arhiereasca

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox
despre rugaciunea arhiereasca

Mesaj necititde daniil » 01 Apr 2010, 10:22

Sarutam dreapta Prea Cuvioase Parinte,

doream sa va rog sa ne vorbiti despre Rugaciunea Arhiereasca din punct de vedere dogmatic;
ca si cuprins in sf Evanghelie o gasim doar in Ioan cap 17 ( cea cu -Preaslaveste pe Fiul Tau....apoi rugaciunea lui Iisus pt apostoli si pt credinciosi ) atunci la Cina cea de taina sau se continua si cu rugaciunea de pe muntele maslinilor ( gradina Ghetsimani ) "Treaca de la Mine Paharul acesta.....? ( matei cap 25 daca nu ma insel)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre rugaciunea arhiereasca

Mesaj necititde protosinghel » 01 Apr 2010, 11:15

E o întrebarea foarte vastă şi nu ştiu de ce v-aţi adresat numai mie, că doar eu sunt "(super-) prea cuvios" pe aici. Mai este şi părintele Haralambrie, dar nu cred că lui v-aţi adresat. Eu cred că fiecare poate scrie, mai ales dacă va şti ce anume exact vă interesează, căci avem mai multe teme "dogmatie" dezvăluite acolo...

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: despre rugaciunea arhiereasca

Mesaj necititde Victor » 01 Apr 2010, 11:26

E o întrebarea foarte vastă şi nu ştiu de ce v-aţi adresat numai mie, că doar eu sunt "(super-) prea cuvios" pe aici. Mai este şi părintele Haralambrie, dar nu cred că lui v-aţi adresat. Eu cred că fiecare poate scrie, mai ales dacă va şti ce anume exact vă interesează, căci avem mai multe teme "dogmatie" dezvăluite acolo...
Nu va suparati acum, dar lumea va intreaba pe dumneavoastra din doua motive
1. Vor o parere avizata, iar una a unui preot si profesor de teologie este mai mult decat binevenita
2. Am vazut multi preoti inscrisi pe forum dar foarte putini se implica in discutii de sfatuire. In afara de parintele George Dimoiu, cine mai scrie constant pe forum? Cel mult intreaba pentru ei lucruri ce tin de practica clericala. Ar trebui sa scrie mai constant pe forum.
Iertati-ma.

daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox

Re: despre rugaciunea arhiereasca

Mesaj necititde daniil » 01 Apr 2010, 12:40

cred ca Parintelui Pruteanu am vrut sa ma adresez si sper ca "mi-a reusit" ,nu?

doream sa va intreb dpdv al textului: ce numim rugaciunea arhiereasca ? doar cap 17 din Ioan sau se adauga si Matei cap 25? daca m-ar intreaba cineva la modul general despre rugaciunea arhiereasca , care este ea, ce raspund? citeste cap 17 Ioan +Matei 25 ? sau doar Ioan 17?

la comentariu as vrea sa ne vorbiti despre cele 2 firi ale Mantuitorului in momentul rugaciunii arhieresti ( si cea din gradina Ghetsimani daca nu e cuprinsa in prima) ....

daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox

Re: despre rugaciunea arhiereasca

Mesaj necititde daniil » 01 Apr 2010, 14:02

in contiunarea mesajului anterior as vrea sa mai intreb ceva: citeam pe crestinortodox ca Mantuitorul a renuntat de buna voie la prerogativele externe slavei sale Dumnezeiesti ( probabil este de vorba de chenoza ) si ca prin rugaciunea catre Dumnezeu Tatal nu a facut altceva decat sa ceara inapoai aceste prerogative EXTERNE .Se mai spune ca nu a cerut sa i se restituie slava intrinseca firii Sale divine , aceasta nelipsindu-i niciodata.
Ce este de fapt chenoza? de ce apar termeni de "prerogative externe" si" intrinseci "ale Slavei Sale?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 64 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX