Spovedania şi puterea de a lega şi dezlega păcatele

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Petrus
Spovedania şi puterea de a lega şi dezlega păcatele

Mesaj necititde Petrus » 29 Mar 2010, 07:47

Aratati-mi cu Sfanta Scriptura unde spune ca trebuie sa merg la popa sa-mi marturisesc pacatele si ca el iarta acele pacate?

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde Ezo » 29 Mar 2010, 09:28

Am citit pe un alt topic cum Părintele Petru Pruteanu spune că nu înţelege să facă ascultare în orice condiţii, adică nu ascultă de tâmpenii.
Parintele Galeriu a fost intrebat de un calugar in ce fel sa faca ascultare. Si Parintele i-a raspuns cam asa: ascultarea respectiva trebuie sa aiba temei biblic, sa poata fi verificata cu Sfanta Scriptura.

Simplu.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde Florina » 29 Mar 2010, 18:36

Aratati-mi cu Sfanta Scriptura unde spune ca trebuie sa merg la popa sa-mi marturisesc pacatele si ca el iarta acele pacate?
Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 20

21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.

Petrus

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde Petrus » 30 Mar 2010, 07:40

Aratati-mi cu Sfanta Scriptura unde spune ca trebuie sa merg la popa sa-mi marturisesc pacatele si ca el iarta acele pacate?
Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 20

21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.

Scuza-ma, aici nu se refera la a ierta orice fel de pacate. Doar acele pacate pe care le-am gresit fata de semeni (adulter, minciuna, hotie...). Asa am citi in Evanghelia dupa Matei , capitolul 18 cu versetele 15 si pana la 18. E lucrarea de iertare a unui frate care a pacatuit impotriva altui frate si nu inaintea lui Dumnezeu (poruncile 1-4 din Decalogul ,Iesirea 20). Stiti ca e hula pretentia cuiva de a ierta pacatele? vezi Evanghelia dupa Luca la capitolul 5 cu versetul 21.
21. Iar fariseii si cãrturarii au început sã cârteascã, zicând: Cine este Acesta care grãieste hule? Cine poate sã ierte pãcatele decât unul Dumnezeu?

Asa ca, nu exista baza biblica in iertarea pacatelor de catre preoti si nici in marturisirea lor la preot.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde Florina » 30 Mar 2010, 14:39

21. Iar fariseii si cãrturarii au început sã cârteascã, zicând: Cine este Acesta care grãieste hule? Cine poate sã ierte pãcatele decât unul Dumnezeu?
Pai tocmai, Dumnezeu le iarta, dar PRIN APOSTOLI, EPISCOPI SI PREOTI!

De ce?

Omul este trup si suflet. Orice Sfanta Taina are o parte materiala si una spirituala. Asadar, si iertarea pacatelor trebuie sa se faca SI prin ceva vazut. (Rostirea rugaciunii de dezlegare). Iertarea o da Dumnezeu, ca preotul personal nu are cum sa dea. Insa iertarea vine prin dezlegarea preotului.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Mar 2010, 15:13

Şi Petrus să şti că la noi iertarea păcatelor o primim numai după ce ne-am exprimat hotărârea de a nu le mai face şi de a pune început bun vieţii noastre.Omul se duce la duhovnic cu gândul de a se împăca cu Cel căruia i-a greşit nu pentru a-i incărca preotului capul cu urâciunile lui.

Deci împăcarea vine odată cu hotărârea de a nu mai face şi cu începutul bun de a face şi implicit odată cu rugăciunea preotului către Dumnezeu de a-i ierta păcatele săvârşite.

Ce vezi rău în asta ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petrus

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde Petrus » 01 Apr 2010, 14:43

Apostolul Ioan, in a doua sa epistola la versetul 9 spunea:

9.Oricine se abate si nu rãmâne în învãtãtura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rãmâne în învãtãtura Lui, acela are si pe Tatãl si pe Fiul.

Unde gasesti invatatura lui Hristos? Evident ca in Sfanta Scriptura. Pentru ca "toata Scriptura e insuflata de Dumnezeu" (2 Timotei 3.16-17).
Apostolul Pavel le spunea corintenilor in a doua sa epistola la capitolul 4 cu versetul 6 "...sa invatati sa nu treceti peste ce este scris..."
Unde gasesti in Sfanta Scriptura (Vechiul si Noul Testament) vre-o sustinere a inchinarii la icoane, la cruce la sfinti, sau in zoia Duminicii? A le accepta inseamna conform ,invataturii lui Hristos, erezie, abatere. A predicat Iisus sau apostolii asemena invataturi? Niciodata. Ei au tinut cu scumpatate Legea lui Dumnezeu, cele zece porunci care interzic asemena practici pagane. si au inaltat adevarul curat a lui Hristos.
Este credinta si crezul meu in armonie cu Sfanta Scriptura , cu invatatura lui Hristos? De multe ori crestinatatea s-a departat de invatatura curata a Mantuitorului tinanand datini, practici si teologii pagane in contradicite cu Biblia. Si atunci, ma intreb si va intreb: ce-i de facut?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde daniel tuduran » 01 Apr 2010, 18:20

Nu te supara domnule dar ai trecut de la iertarea pacatelor la alte subiecte?Nu-i frumos!
Asta ii un obicei al multor np de face din toate un ghiveci insa nu-i cazul sa ne servesti noua aceasta "mancare".
Daca vrei sa discuti fa-o in mod onest.Trateaza fiecare subiect in parte acolo unde ii este locul.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Petrus

Re: Până unde merge ascultarea de duhovnic

Mesaj necititde Petrus » 02 Apr 2010, 07:16

Şi Petrus să şti că la noi iertarea păcatelor o primim numai după ce ne-am exprimat hotărârea de a nu le mai face şi de a pune început bun vieţii noastre.Omul se duce la duhovnic cu gândul de a se împăca cu Cel căruia i-a greşit nu pentru a-i incărca preotului capul cu urâciunile lui.

Deci împăcarea vine odată cu hotărârea de a nu mai face şi cu începutul bun de a face şi implicit odată cu rugăciunea preotului către Dumnezeu de a-i ierta păcatele săvârşite.

Ce vezi rău în asta ?
Iertarea de pacate o face doar Dumnezeu, iar marturisirea trebuie s-o faci Lui personal (1 Ioan 1.9). E ca si cum ai fi flamand si cineva iti ofera o cana cu apa. La ce iti foloseste apa , te hraneste? Asa si cu iertarea la preot. La ce iti foloseste daca el nu te poate ierta. Tot cu pacatele neiertate pleci si te amagesti ca esti iertat.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 53 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron