Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
ionelel
Mesaje:11
Membru din:16 Oct 2009, 19:27
Confesiune:ortodox
Localitate:Chişinău
Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Mesaj necititde ionelel » 02 Noi 2009, 21:47

Dupa mine, preot de tara, transformat de babe in tamada (= moderator de ritualuri, si daca nu imi accept rolul pot fi si batut. Am exclus atit cit am putut, de la gaina din biserica si pina la plinsurile cu rima, dar multe lucruri, pur si simplu, e imposibil de a le exclude de o odata. Tebuie sa intervina ceva de sus), ritualul inmormintarii (nu cel indicat de Molitfelnic) este unul dintre cele mai haios in biserica crestin-ortodoxa. Haios ad literam. Va inchipuiti! Duminica se apropie o femeie de cca 50 de ani si ma roaga sa-i spun cit costa cele 24 de vami. Cind incerc sa-i explix ca de-acum in imparatia lui Dumnezeu este spatiu Schengen, ba chiar sa-i deslusesc, asa cum pot eu, despre toata povestea asta, ajunsa de dragoste mercantila din partea prea cucerniclior preoti, dinsa, mai mult decit "antihrist", nu a vrut sa ma catalogheze. Daca e posbil sa vedem de unde vin aceste vami, cine sunt vamesii si daca ii putem corupe cu 24 de canute si prescuri si mai nu stiu ce galuci cu marari (sarmale zic romanii). Si inca ceva interesant, avem o lucrare tupeista in RM, dar si in Rominia sunt suficient de multe in care se insista asupra simbolurilor acestor rituri rituriliciuri. Vin cu o propunere, nu sunt recenzate academic si este un pacat. Daca s-ar face o recenzie ampla care ulterior sa fie publicata. Din pacate si Episcopia de Edinet si Briceni pe timpuri a publicat o astfel de poveste in frumoasa, dar pe bune, frumoasa revista Ortodoxia, care din pacate si-a sistat aparitia.
Cu respect, pr. Andrei Rusu

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre cele 24 de vămi

Mesaj necititde protosinghel » 03 Noi 2009, 21:07

Subiectul cu vămile şi vameşii, dar mai ales ăsta cu "taxele de tranzit" este unul foarte complicat. Subiectul a fost complicat, aşa cum aţi spus şi sf. voastră, inclusiv de preoți, unii chiar duhovnici cu renume, cum a fost, de exemplu, părintele Nicodim Măndiţă. Atunci când a apărut legenda cu "fericita Teodora" şi "cele 24 de vămi", ele au avut un scop duhovnicesc sau mai degrabă pseudo-duhovnicesc. S-a mizat pe intimidarea psihologică, care trebuia să ridice nivelul de moralitate între creştini. E cu totul altceva faptul că unii au profitat de această legendă, şi făcând paralelă cu învăţătura despre indulgenţe de la papistaşi, au început să amăgească lumea, cerându-le 24 de cănuţe, 24 de colaci, 24 de ...., care chipurile ar asigura trecerea prin aceste vămi. Oricum, învăţătura despre vămi nu presupune aceste indulgenţe.

O să încerc să punctez câteva idei teologice despre aceste închipuite vămi.

1. Tradiţia Bisericii nu vorbeşte despre astfel de vămi. Însuşi termenul de "vamă" are un sens juridico-comercial. Ideea a apărut în Evul Mediu târziu şi el rezultă dintr-o legendă, cu o oarecare Teodora, care a avut o vedenie despre aceste vămi. E foarte interesant că şi numărul acestor vămi variază. Pe peretele de la intrarea uneia din peşterile Lavrei din Kiev, veţi vedea pictate doar 20 de vămi! Între timp, au mai apărut aşa vămi ca cea "a fumatului", "a avortului" ş.a. S-a ajuns la numărul de 24 de vămi, care are cumva şi o anumită valenţă simbolică.

2. Învăţătura despre vămi este periculoasă, în cazul în care este luată în serios de cei vii, pentru că îndreaptă atenţia noastră nu spre Hristos, spre comuniunea cu El, ci pe efortul de a trece vămile, de parcă nu ar mai conta ce urmează după trecerea vămilor.

3. Dacă vămile nu sunt luate în serios în timpul vieţii, cu atât mai ineficiente devin ele după moarte, iar învăţătura despre vămi devine şi mai periculoasă, pentru că nu-l ajută pe om să-şi schimbe viaţa, iar rudele lor, după moarte lui, se amăgească cu ideea că vor plăti vămile şi totul va fi ok. E foarte grav.

4. Dacă ar fi să vedem şi partea bună a acestei învăţături, atât cât ne permite nouă Tradiţia Bisericii, nu mai mult, într-adevăr putem vorbi despre nişte obstacole de la draci în drumul sufletului spre Împărăţia lui Dumnezeu. Despre asta se vorbeşte în mai multe scrieri patristice. Repet însă, că admiţând această învăţătură trebuie să fugim de 2 capcane:
a) să nu ne temem de vămi şi de draci, ci să ne orientăm spre Hristos;
b) să nu ne închipuim că trecerea prin aceste "vămi" poate fi cumva mituită. Acest lucru este exclus. Imnografia Bisericii vorbeşte clar despre "Judecata nemitarnică" a lui Dumnezeu.

Nu ştiu în ce măsură v-a mulţumimt răspunsul meu, dar sper că totul e clar...

ionelel
Mesaje:11
Membru din:16 Oct 2009, 19:27
Confesiune:ortodox
Localitate:Chişinău

Re: 24 de vămi

Mesaj necititde ionelel » 03 Noi 2009, 21:20

Pe mine personal m-a mulţumit întru totul răspunsul, cu excepţia punctului 4, pt ca nu va nici o parte buna a invataturii despre vami. De vreme ce acceptăm astfel de teze, evident că doar în sens de teologumene, ne expunem riscului de a fi folosite pt manipulare de catre unii agramaţi. De aceea, daca ele nu ne într-ajutorează cu nimic în viaţa trăită în Hristos, cred ca ar trebui să fie excluse absolut din Biserică.

P.S. Apropo de nr vămilor: a apărut şi a 25 - pentru cei cu buletinele de identitate. Vrednicul de pomenire, Episcopul Dorimedont, după unele "vedenii" nu ar fi trecut această vamă (sic!!!).
Cu respect, pr. Andrei Rusu

Bordeniuc Vasile
Mesaje:8
Membru din:30 Apr 2009, 13:03
Confesiune:ortodox

Re: 24 de vămi

Mesaj necititde Bordeniuc Vasile » 05 Noi 2009, 16:02

P.S. Apropo de nr vămilor: a apărut şi a 25 - pentru cei cu buletinele de identitate. Vrednicul de pomenire, Episcopul Dorimedont, după unele "vedenii" nu ar fi trecut această vamă (sic!!!).
Cred ca vedeniile au fost de la vrasmasi. Daca am duce toti o viata ca PS Dorimedont, ar fi raiul pe pamint.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Mesaj necititde protosinghel » 24 Apr 2010, 13:39

Pentru cei care cunosc limba rusă, le propun 2 materiale interesante despre "vămile văzduhului":
- O critică necruţătoare a părintelui Andrei Kuraev; şi
- O atitudine mai echilibrată, cu explicaţii teologice mai profunde, a părintelui Boris Levşenko, şeful catedrei de Teologie Dogmatică, la Univ. Sf. Tihon din Moscova.

M-aş bucura mult dacă cineva ar găsi timp şi bunăvoinţă să le traducă, căci eu nu am nici un nici alta...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Mesaj necititde protosinghel » 14 Iul 2011, 17:35


CristinaM
Mesaje:9
Membru din:30 Dec 2012, 00:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, medicina naturista, lectura

Re: Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Mesaj necititde CristinaM » 30 Dec 2012, 01:19

Pentru mine, cartea parintelui N.Mandita cu "Vamile vazduhului" a reprezentat o experienta nemaitraita de mult, din copilarie, pe cand ma uitam la filme horror :) Evit in general sa discut subiectul fiindca nu doresc sa se inteleaga cumva ca am ceva cu parintele; dimpotriva, pot spune ca m-am folosit mult de anumite carti ale dansului. Insa efectiv am fost terorizata de acele volume uriase pline numai si numai de pacate :shock:
In principiu, nu am gandit niciodata ca ar fi vorba de niste vami propriu zise, ma gandeam mai degraba la un fel de judecata in care esti examinat: ce ai facut, ce nu ai facut, ce ai facut cum trebuie, ce nu ai facut cum trebuie.... Dar minutiozitatea cu care erau descrise acolo pacatele ma facuse la un moment dat sa deznadajduiesc, analizandu-ma si facand un "bilant" al faptelor mele, dar nu in duh de pocainta, ci in duh...juridic:) probabil asta o fi cea mai mare meteahna a acestor scrieri, ca iti departeaza atentia de la Hristos si ti-o fixeaza pe un indreptar de reguli. Si mai grav este ca astfel de scrieri sunt interpretate de unii oameni ad-literam si capata, in mintea lor, statut de dogma.

pawson
Mesaje:1
Membru din:30 Dec 2012, 21:43
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:lectura

Re: Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Mesaj necititde pawson » 31 Dec 2012, 11:11

Se ajunge la astfel de învățături când este neglijată Sfânta Scriptură și când se acordă credit învățăturilor unor oameni. Nu e suficientă Sfânta Scriptură pentru ca să știm cum să ne mântuim sufletul? De ce trebuie să complicăm lucrurile?

CristinaM
Mesaje:9
Membru din:30 Dec 2012, 00:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, medicina naturista, lectura

Re: Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Mesaj necititde CristinaM » 31 Dec 2012, 21:30

Asa cred si eu. Sfintii Parinti nu au vorbit de vamile vazduhului, in schimb au pus accentul pe pocainta si fapte bune, gandul la moarte si pregatirea pentru infricosatoarea judecata. Si sa nu uitam mai ales de Credinta, Nadejde si Dragoste!

VCristian
Mesaje:5
Membru din:14 Mai 2013, 23:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie

Re: Despre "vămile văzduhului" (24 de vămi)

Mesaj necititde VCristian » 15 Mai 2013, 23:55

Dupa cum stim o marturie patristica clara despre vami nu avem,dar asta nu inseamna ca oarecum ele nu exista,cea mai buna marturie o avem in NT, unde se spune ca avem de aface cu duhurile vazduhului,dar in ceea ce priveste nr lor consider ca este o ,,superstitie" mai ales obiceiurile babesti de a pune bani la mort pt trecerea vamilor etc,dar trebuie sa acceptam ca DOGMA acea judecata particulara,care urmeaza fiecaruia dupa ce paraseste trupul,iar aceasta judecata putem sa o interpretam ca find ,,vami" sau cel mai corect spus ,o cercetare amanuntita a fiecarui suflet in parte.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron