Preotia Sacramentala

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Preotia Sacramentala

Mesaj necititde silvestru » 21 Aug 2010, 16:49

Neo/protestantii neaga cu vehementa preotia sacramentala si o recunosc numai pe aceea universala,asi vrea sa stiu tot ce se poate sti legat de acest capitol,inclusiv termenii din greaca ce desemneaza,va rog pe cei care ma pot ajuta.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde protosinghel » 21 Aug 2010, 17:04

Vedeţi aici.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IEREU » 26 Aug 2010, 20:43

Raman fidel traditiei ca "prezbiter" din greaca sa fie tradus preot. Pt ca batrani sunt multi, dar nu toti sunt pastori in sens ortodox.
...Dar mai mult imi place "prezbiter", macar ca cuvantul este din greaca, iar eu nici pe departe nu sunt batran. :lol: Ma deranjeaza ca prin "iereu" se intelege atat preotii din VT, cat si preotii pagani. Mai ales in Biblia rusa "Moscova 1992" la Iacov 5:14 asa si scrie "presviteri", dar nu sviasenicov (preoti). De asemenea in calendarul rus, preotii canonizati sunt trecuti cu acest calificativ - presviter. Ce spuneti despe aceasta?
Chiar astept cateva reactii la ceea ce am scris. Poate imi dati binecuvantare sa-mi schimb numele pe forum din "IEREU" in "PREZBITER", chiar daca sunt tinerel :) .
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 16:09

Raman fidel traditiei ca "prezbiter" din greaca sa fie tradus preot.
De ce? nu exista niciun motiv ca traducerea sa fie facuta in felul acesta.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 12:13

Raman fidel traditiei ca "prezbiter" din greaca sa fie tradus preot.
De ce? nu exista niciun motiv ca traducerea sa fie facuta in felul acesta.
Poate pentru amatori nu sunt motive, dar cei care pricep mai mult arată clar nuanţele acestor termeni biblic. Priviţi aici.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 13:07

Poate pentru amatori nu sunt motive, dar cei care pricep mai mult arată clar nuanţele acestor termeni biblic. Priviţi aici.
Probabil aveti dreptate in multe puncte de vedere, insa problema principala este ca punerea mainilor pentru a consacra presbiteri sau daca vreti, preoti, nu se face prin calauzirea data de Duhul Sfant, despre care avem dovezi biblice incontestabile ca vorbea si primii crestini auzeau glasul Lui.

Fapte 13:2  Pe când slujeau Domnului şi posteau, Duhul Sfânt a zis: „Puneţi-Mi deoparte pe Barnaba şi pe Saul pentru lucrarea la care i-am chemat.”
3  Atunci, după ce au postit şi s-au rugat, şi-au pus mâinile peste ei şi i-au lăsat să plece.


deci iata ca la inceputul lucrarii misionare facuta de apostolii Pavel si Barnaba, pentru ca amandoi erau apostoli asa spune Biblia, Duhul Sfant a indicat in mod clar pe cine a ales pentru lucrare. Si dupa aceea si-au pus mainile peste ei.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 17:21

Probabil aveti dreptate in multe puncte de vedere, insa problema principala este ca punerea mainilor pentru a consacra presbiteri sau daca vreti, preoti, nu se face prin calauzirea data de Duhul Sfant, despre care avem dovezi biblice incontestabile ca vorbea si primii crestini auzeau glasul Lui.
Fapte 13:2  Pe când slujeau Domnului şi posteau, Duhul Sfânt a zis: „Puneţi-Mi deoparte pe Barnaba şi pe Saul pentru lucrarea la care i-am chemat.”
3  Atunci, după ce au postit şi s-au rugat, şi-au pus mâinile peste ei şi i-au lăsat să plece.


deci iata ca la inceputul lucrarii misionare facuta de apostolii Pavel si Barnaba, pentru ca amandoi erau apostoli asa spune Biblia, Duhul Sfant a indicat in mod clar pe cine a ales pentru lucrare. Si dupa aceea si-au pus mainile peste ei.
Aha, si tu de aici ai inteles ce, ca Duhul sfant vorbea si TOTI ceilalti puteau auzi? Pai daca mergi pe silogisul asta inseamna ca e anulata libertatea umana!!! Aia erau un fel de marionete, nu? teleghidati de Duhul Sfant. Pai nu mai e conlucrare, impreuna-lucrare? Ca si Dumnezeu asculta de om daca omul asculta de Dumnezeu.
- pai si cand se face hirotonia... Duhul Sfant este cel care alege, intr-un fel sau altul (fie si sub aspectul ca... INGADUIE sa fie hirotonisit unul sau altul)
Ultima oară modificat 03 Oct 2010, 17:26 de către IOACHIM, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 17:24


Aha, si tu de aici ai inteles ce, ca Duhul sfant vorbea si TOTI ceilalti puteau auzi?
Bineinteles ca nu, vorbea numai celor care aveau caderea sa auda Glasul.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 19:10


Aha, si tu de aici ai inteles ce, ca Duhul sfant vorbea si TOTI ceilalti puteau auzi?
Bineinteles ca nu, vorbea numai celor care aveau caderea sa auda Glasul.
pai vezi? Sigur ca da! Si de unde stii tu cu certitudine ca acum nu mai aude nimeni?! La sinoadele ecumenice hotararile luate acolo asa isi incepeau formularea: PARUTU-S-A DUHULUI SFANT SI NOUA (bine, traducerea exacta ar fi un pic altfel)
- da` acuma nici tu sa nu crezi ca asta era o constanta (adica la fiecare hotarare, fiecare detaliu vorbea Duhul). Mai degraba in sensul cuvintelor sf.ap. Pavel - ca nu eu cu Hristos Care locuieste in Mine.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 06:07


pai vezi? Sigur ca da! Si de unde stii tu cu certitudine ca acum nu mai aude nimeni?!
Am zis eu ca nu mai aude nimeni glasul Duhului? Am spus ca trebuie sa auda, macar cativa intr-o biserica crestina sanatoasa.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 01:25

pai vezi? Sigur ca da! Si de unde stii tu cu certitudine ca acum nu mai aude nimeni?!
Am zis eu ca nu mai aude nimeni glasul Duhului? Am spus ca trebuie sa auda, macar cativa intr-o biserica crestina sanatoasa.
Pai atunci hai sa nu ne mai dam cu parerea privitor la cum sunt ortodocsii si cum e sau nu e BO! Si auzirea sta trebuie inteleasa strict literal? Si daca-ti vorbeste Duhul... sigur e DUHUL? Nu poate fi si vreun .... duh (sau mai multe)?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 12:44

Si daca-ti vorbeste Duhul... sigur e DUHUL? Nu poate fi si vreun .... duh (sau mai multe)?
ba da.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 16:26

Si daca-ti vorbeste Duhul... sigur e DUHUL? Nu poate fi si vreun .... duh (sau mai multe)?
ba da.
Pai ai vazut ca-mi dai dreptate? Acum vezi cat de gresit pui problema cand spui, citez: ca trebuie sa auda (Duhul vorbind), macar cativa intr-o biserica crestina sanatoasa. ?

Pai ce criterii folosim ca sa stim ca nu aud ...duhuri? Doar ai vazut si tu (probabil) cam cum se manifesta in felurite secte - dar ce spun eu... inasasi multitudinea de secte e o dovada ca acolo duhurile vorbesc si nu Duhul.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 16:58


Pai ce criterii folosim ca sa stim ca nu aud ...duhuri?
parca nu ati fi citit niciodata Biblia! Ne invata apostolul Ioan.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:01

Pai ce criterii folosim ca sa stim ca nu aud ...duhuri?
parca nu ati fi citit niciodata Biblia! Ne invata apostolul Ioan.
AHA...pai am ajuns la altceva. Tu ziceai una... te-am contrazis si ti-am aratat ca nu e de-ajuns sa auzi/vezi Duhul sau duhurile lucrand ci sa fim atenti la deosebirea duhurilor. Asta e cu totul altceva!
poftim, ia de-aici, cu materialul clientului:
Am zis eu ca nu mai aude nimeni glasul Duhului? Am spus ca trebuie sa auda, macar cativa intr-o biserica crestina sanatoasa.
pai asta e criteriul?
Acuma... la cate duhuri si cate secte... nu cred ca ar trebui sa cauti semne de-astea, daca au vb. in limbi sau daca aude cineva Duhul/duhurile ci sa incerci deosebirea duhurilor!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 19:03

pai asta e criteriul?

pentru mine, da.
e unul din criterii.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:55

pai asta e criteriul?
pentru mine, da.e unul din criterii.
pai de asta n-o sa ajungi nicaieri! Ti-ai fixat , dupa capul tau, niste criterii, dar asta nu e suficient pt. a obtine un rezultat valid.

LOgic - respectand acest criteriu al tau - ar trebui nici sa nu mai cauti prin crestinism... mai degraba incearca pe la budisti...yoghini s.altii.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 06:04


LOgic - respectand acest criteriu al tau - ar trebui nici sa nu mai cauti prin crestinism... mai degraba incearca pe la budisti...yoghini s.altii.
Nu e singurul criteriu.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Preotia Sacramentala

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 10:30

LOgic - respectand acest criteriu al tau - ar trebui nici sa nu mai cauti prin crestinism... mai degraba incearca pe la budisti...yoghini s.altii.
Nu e singurul criteriu.
EVIDENT. Ar fi fost culmea...
Dar si suma lor, daca au erori de logica, iti va da acelasi rezultat - se va restrange mult aria, de acord (probabil nu te va trimite prin budism, yoga s.a..... vei ramane pe undeva prin zona ce se vrea a fi (dar nu este) crestina) dar nici nu te vor aduce (criteriile tael) la ADEVAR, tocmai pt. ca n-ai calauza, mergi orbeste... n-ai decat criteriile. Lasa-le pe acelea si tine-te de corabie (Bis.) ca are CARMACi priceput si iscusit (Hristos).


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX