Adevărul şi Biserica adevărată

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde protosinghel » 02 Oct 2010, 20:40

Concluzia la care am ajuns...
:lol: :lol: :lol: Expresia asta este suficientă pentru a mă convinge că dumneata într-adevăr ai "altă religie", chiar una particulară. Interesant!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 07:44

:lol: :lol: :lol: Expresia asta este suficientă pentru a mă convinge că dumneata într-adevăr ai "altă religie", chiar una particulară.
da, exact, de ce nu?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 12:07

:lol: :lol: :lol: Expresia asta este suficientă pentru a mă convinge că dumneata într-adevăr ai "altă religie", chiar una particulară.
da, exact, de ce nu?
NU, pentru că altă religie înseamnă "alt adevăr", or Adevărul e unul singur. Şi cum credeţi, care dintre noi 2 este mai îndreptăţit (logic cel puţin) să creadă că este în Adevăr şi va fi clar cine nu este!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 12:58

NU, pentru că altă religie înseamnă "alt adevăr", or Adevărul e unul singur. Şi cum credeţi, care dintre noi 2 este mai îndreptăţit (logic cel puţin) să creadă că este în Adevăr şi va fi clar cine nu este!
Cel mai bun lucru ar fi sa ne teleportam pe vremea apostolilor si sa luam notite despre cum si ce credeau primii crestini. Pentru ca ceea ce citim in Noul testament nu seamana cu nimic din ce este astazi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 13:35

Cel mai bun lucru ar fi sa ne teleportam pe vremea apostolilor si sa luam notite despre cum si ce credeau primii crestini. Pentru ca ceea ce citim in Noul testament nu seamana cu nimic din ce este astazi.
Într-o anumită măsură aveţi dreptate, dar nu vi se pare că e o mare prostie să nu iei în calcul şi scrierile imediat următoare? Sau poate dvstră mergeţi pe principiul neoprotestant că TOT ce au predicat Apostolii, s-a scris în NT?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 13:57

Într-o anumită măsură aveţi dreptate, dar nu vi se pare că e o mare prostie să nu iei în calcul şi scrierile imediat următoare? Sau poate dvstră mergeţi pe principiul neoprotestant că TOT ce au predicat Apostolii, s-a scris în NT?
Trebuie luat in considerare TOTUL, insa sa nu punem semnul egal intre ce este scris de Pavel, spre exemplu si Didache, am dat un exemplu. Cand ceva contrazice textele scripturale, trebuie lepadat. Daca nu contrazice si confirma, trebuie acceptat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 14:03

Trebuie luat in considerare TOTUL, insa sa nu punem semnul egal intre ce este scris de Pavel, spre exemplu si Didache, am dat un exemplu. Cand ceva contrazice textele scripturale, trebuie lepadat. Daca nu contrazice si confirma, trebuie acceptat.
Deacord. Dvstră, de exemplu, pe ce criterii stabiliţi dacă o învăţătură din Didahia sau scrierile lui Ignatie Teoforul corespunde sau contrazice Scriptura? Popria raţiune?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 14:12

Deacord. Dvstră, de exemplu, pe ce criterii stabiliţi dacă o învăţătură din Didahia sau scrierile lui Ignatie Teoforul corespunde sau contrazice Scriptura? Popria raţiune?
Momentan da, propria judecata, insa biblic ar fi ca Duhul sa-mi explice si sa ma calauzeasca in tot Adevarul, asa cum este scris la Ioan 16:13 .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 14:21

Deacord. Dvstră, de exemplu, pe ce criterii stabiliţi dacă o învăţătură din Didahia sau scrierile lui Ignatie Teoforul corespunde sau contrazice Scriptura? Popria raţiune?
Momentan da, propria judecata, insa biblic ar fi ca Duhul sa-mi explice si sa ma calauzeasca in tot Adevarul, asa cum este scris la Ioan 16:13 .
Şi dacă preţuieşti smerenia în Ortodoxie, de ce să nu te smereşti şi tu, şi să primeşti creştinismul aşa cum era el în sec. IV, atunci când s-a fixat şi Canonul biblic. Dacă accepţi Canonul, este logic (ca un om deştept) să accepţi şi ceea ce credea Biserica la acea vreme. Studiază amănunţit acest domeniu şi vezi ce iese. Oricum e o cale indiscutabil mai bună, decât să te încrezi în propria minte. Aminteşte-ţi de câte ori ai greşit prin propria minte...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 14:31

Şi dacă preţuieşti smerenia în Ortodoxie, de ce să nu te smereşti şi tu, şi să primeşti creştinismul aşa cum era el în sec. IV, atunci când s-a fixat şi Canonul biblic. Dacă accepţi Canonul, este logic (ca un om deştept) să accepţi şi ceea ce credea Biserica la acea vreme. Studiază amănunţit acest domeniu şi vezi ce iese. Oricum e o cale indiscutabil mai bună, decât să te încrezi în propria minte. Aminteşte-ţi de câte ori ai greşit prin propria minte...
Am specificat ca smerenie se gaseste numai la calugari, insa preotii din biserici (in multe cazuri) nu sunt smeriti si nici ierarhii, in frunte cu Daniel. De fapt, smerenie nu se gaseste la nicio religie, daca ne raportam la lideri, care intotdeauna sunt plini de sine si in general...cam escroci, fie-mi iertata expresia. Religiile fiind organizatii omenesti, Duhul Sfant nu e prezent si la conducere ajung elemente dubioase, valabil pentru toate cultele.
Eu incerc sa stabilesc o relatie cu Domnul Isus prin rugaciune si prin conduita, si cred ca e suficient. Daca as gasi Biserica din paginile Noului testament, m-as duce acolo, dar iata ca nu am gasit-o.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 17:43

Daca as gasi Biserica din paginile Noului testament, m-as duce acolo, dar iata ca nu am gasit-o.
Dar cum ţi-o închipui, că acolo practic nu sunt nici un fel de amănunte. Nici chiar lucruri importante nu sunt prea multe...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 17:45

Dar cum ţi-o închipui, că acolo practic nu sunt nici un fel de amănunte. Nici chiar lucruri importante nu sunt prea multe...
In Biserica lui Cristos actioneaza Duhul Sfant si sunt manifestari asa cum descrie Pavel la 1 Corinteni cap.12

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 19:33

Am specificat ca smerenie se gaseste numai la calugari, insa preotii din biserici (in multe cazuri) nu sunt smeriti si nici ierarhii, in frunte cu Daniel. De fapt, smerenie nu se gaseste la nicio religie, daca ne raportam la lideri, care intotdeauna sunt plini de sine si in general...cam escroci, fie-mi iertata expresia. Religiile fiind organizatii omenesti, Duhul Sfant nu e prezent si la conducere ajung elemente dubioase, valabil pentru toate cultele.
Eu incerc sa stabilesc o relatie cu Domnul Isus prin rugaciune si prin conduita, si cred ca e suficient. Daca as gasi Biserica din paginile Noului testament, m-as duce acolo, dar iata ca nu am gasit-o.
Adica esti atat de dezamagit de oameni, atat de iremediabil distrusi si rai pana in maduva oaselor sunt TOTI oamenii incat nici chiar Duhul Sfant nu mai poate lucra in astfel de organizatii ci ... numai in particular, personal cu fiecare?

- uite ca BO are alta intelegere. Biserica nu este o organizatie omeneasca... ci o INSTITUTIE divino-umana; sensul dumnezeiesc este esential... dar si cel omenesc deopotriva! Ce fel de Biserica ar fi aceea fara oameni - pai nu si-ar mai avea sensul! Si daca sunt oamenii rai, plini de sine sau escroci... care-ar fi problema Duhului Sfant? Sa nu uitam de CAINTA si de posibilitatea intoarcerii (D. asteapta pana in al 12-lea ceas ... pt. ca vrea nu moartea pacatosului ci intoarcerea lui).

Tu daca esti profesor si ai in clasa un elev care nu invata... il dai afara de la ora, il exmatriculezi fara drept de reinscriere sau lucrezi m. mult cu el (asta cu onditia ca si el sa nu se impotriveasca) ? Sau daca un elev e lenes e obligatoriu ca si ceilalti sa pice examenele sau scoala sa fie patata? La fel si BISERICa - nu se intineaza daca sunt pacatosi in ea.

Daca as gasi Biserica din paginile Noului testament, m-as duce acolo, dar iata ca nu am gasit-o.


Daca nu ai gasit-o nu inseamna ca e a nu exista. Poti sa recunosti acest adevar sau nu (e libertatea fiecaruia) dar acea BIS. exista si este aceeasi de la Cincizecime incoace! Noi, ortodocsii de azi suntem niste epigoni amarati si sumbri (unii dintre noi, nu toti - ca mai sunt si SFINTI)!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 20:20

Dar cum ţi-o închipui, că acolo practic nu sunt nici un fel de amănunte. Nici chiar lucruri importante nu sunt prea multe...
In Biserica lui Cristos actioneaza Duhul Sfant si sunt manifestari asa cum descrie Pavel la 1 Corinteni cap.12
Afară de harismele speciale despre care însuşi Sf. Pavel spune că vor dispărea (cf. I Corintheni 13:8), toate celelalte sunt în Biserica Ortodoxă.
Iar dacă nici o Biserică nu le are înseamnă că ceea ce a întemeiat Hristos nu mai există şi El a fost un mincinos (cf. Matei 16:18)?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde danadoina » 03 Oct 2010, 23:17

...
Am specificat ca smerenie se gaseste numai la calugari, insa preotii din biserici (in multe cazuri) nu sunt smeriti si nici ierarhii, in frunte cu Daniel..........
tu astepti de la ei ceva ce tu nu ai...pentru ca daca ai avea, nu ai judeca...si daca tu recunosti ca Scriptura este inspirata, atunci nu ai voie sa judeci, pentru ca scrie si acolo ca judecata este a lui Dumnezeu; ce stii tu cati diavoli se "ocupa" sa il ispiteasca pe un Patriarh, pentru ca daca el poarta un ceas de 10 000 de euro, se smintesc mii de oameni de lucrul asta....

incearca sa te smeresti si sa nu mai judeci, ai sa vezi ce greu este si atunci nu ai sa mai astepti asa usor de la ceilalti sa o faca ...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 06:12

Afară de harismele speciale despre care însuşi Sf. Pavel spune că vor dispărea (cf. I Corintheni 13:8), toate celelalte sunt în Biserica Ortodoxă.
Am discutat despre acele harisme, si concluzia mea este ca nu vor disparea pana la venirea lui Isus si rapirea. Daca doriti, putem relua discutia.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde protosinghel » 04 Oct 2010, 10:24

Eu repet încă o dată întrebarea mea de bază: Biserica întemeiată de Hristos mai există sau nu? Dacă da, care este ea. Dacă nu, cum ne facem cu textul de la Matei 16:18.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 17:38

Eu repet încă o dată întrebarea mea de bază: Biserica întemeiată de Hristos mai există sau nu? Dacă da, care este ea. Dacă nu, cum ne facem cu textul de la Matei 16:18.
Daca as cunoaste raspunsul la aceasta intrebare, m-as considera fericit.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 00:51

Eu repet încă o dată întrebarea mea de bază: Biserica întemeiată de Hristos mai există sau nu? Dacă da, care este ea. Dacă nu, cum ne facem cu textul de la Matei 16:18.
Daca as cunoaste raspunsul la aceasta intrebare, m-as considera fericit.
TE ajut eu sa fii fericit. Da , evident ca mai exista. Este Biserica Ortodoxa !

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 16:30


TE ajut eu sa fii fericit. Da , evident ca mai exista. Este Biserica Ortodoxa !
am nevoie de argumente.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 84 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX