Iarăşi DESPRE SUFLET

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2010, 16:38

daca unii se descalifica prin practicarea pacatului, vor primi exact opusul, adica moarte vesnica, inexistenta, nicidecum Dumnezeu nu-i va tine in existenta cu singurul scop de a-i chinui.
Pe ce se bazează afirmaţiile dvstră şi, în acest caz, la ce bun ferirea de păcat dacă chin veşnic pentru asta nu va fi?
Păi nu-i clar că sufletul este nemuritor (chiar dacă are un început), dar se va bucura sau se va chinui în funcţie de starea în care va fi? Dacă nu recunoaşteţi aşa ceva, vă daţi seama că dărâmaţi un întreg edificiu (nu de oameni creat)?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde dumio » 08 Noi 2010, 16:46

Oamenii au fost creati cu perspectiva vietii vesnice, insa daca unii se descalifica prin practicarea pacatului, vor primi exact opusul, adica moarte vesnica, inexistenta, nicidecum Dumnezeu nu-i va tine in existenta cu singurul scop de a-i chinui.
Cand Hristos vorbeste de iad, spune ca e vesnic si nu temporal. Iar daca iadul n-ar fi vesnic si chinul ar lua sfarsit prin disparitia celor pacatosi, ce fel de pedeapsa e asta? E tipic eretica aceasta judecata! Presupuneti iadul temporar si sufletul muritor ca sa indulciti starea de dupa moarte si sa incurajati pacatul si erezia!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 16:54

Pe ce se bazează afirmaţiile dvstră şi, în acest caz, la ce bun ferirea de păcat dacă chin veşnic pentru asta nu va fi?
Păi nu-i clar că sufletul este nemuritor (chiar dacă are un început), dar se va bucura sau se va chinui în funcţie de starea în care va fi? Dacă nu recunoaşteţi aşa ceva, vă daţi seama că dărâmaţi un întreg edificiu (nu de oameni creat)?
Nu e suficienta moartea(inexistenta) ca plata pentru pacat? eu consider ca da, si nu cred ca sta in caracterul lui Dumnezeu sa chinuie.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 16:56

incurajati pacatul si erezia!
Erezia (in viziunea dumneavoastra) poate ca o incurajez, dar pacatul? cum il incurajez? Nu cred ca am incurajat pe cineva sa comita un pacat de orice fel ar fi.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde dumio » 08 Noi 2010, 17:05

incurajati pacatul si erezia!
Erezia (in viziunea dumneavoastra) poate ca o incurajez, dar pacatul? cum il incurajez? Nu cred ca am incurajat pe cineva sa comita un pacat de orice fel ar fi.
Poate tu nu, dar altii, da (am vb. in general). Dar trebuie sa tii cont ca pacatul nu are numai un aspect moral, ci si unul teologic, de aceea erezia este considerata pacat impotriva Duhului Sfant vcare efectiv te rupe de comuniunea cu Dumnezeu. Cat priveste moartea ca plata a pacatului.... Daca tii cont ca moartea e despartire si nu disparitie, atunci are sens vesnicia iadului. Ce chin este mai mare pentru cel ce refuza in mod liber pe Dumnezeu si comuniunea cu El, decat lipsa acestei comuniuni? Daca omul dispare, atunci e un simplu animal irational care trebuie doar junghiat si care dupa aceasta este uitat!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 17:06

da, dar biserica dumneavoastra sustine ca sufletele celor rai sunt chinuite in foc si pucioasa, cu cazane pline de sulf etc. - eu nu cred ca Dumnezeu poate permite o astfel de "pata" in Universul Sau.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Evlavia » 08 Noi 2010, 17:24

da, dar biserica dumneavoastra sustine ca sufletele celor rai sunt chinuite in foc si pucioasa, cu cazane pline de sulf etc. - eu nu cred ca Dumnezeu poate permite o astfel de "pata" in Universul Sau.
24. Şi când vor ieşi, vor vedea trupurile moarte ale celor care s-au răzvrătit împotriva Mea, că viermele lor nu va muri şi focul lor nu se va stinge. Şi ei vor fi o sperietoare pentru toţi.

Isaia, Capitolul 66

42. Şi cine va sminti pe unul din aceştia mici, care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui dacă şi-ar lega de gât o piatră de moară şi să fie aruncat în mare.
43. Şi de te sminteşte mâna ta, tai-o că mai bine îţi este să intri ciung în viaţă, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
44. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge.
45. Şi de te sminteşte piciorul tău, taie-l, că mai bine îţi este ţie să intri fără un picior în viaţă, decât având amândouă picioarele să fii azvârlit în gheena, în focul cel nestins,
46. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge.
47. Şi de te sminteşte ochiul tău, scoate-l, că mai bine îţi este ţie cu un singur ochi în împărăţia lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului.
48. Unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge.

Sfânta Evanghelie după Marcu, Capitolul 9


Va sperie? :)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 17:40



Va sperie? :)
Am explicat versetele astea de ma doare capul si degetele de atata scris, pe cateva forumuri, si aici.

Domnul vorbeste despre trupul fizic ca va fi aruncat in Gheena. Asta nu se intelege, la prima vedere cine citeste, daca nu e atent, nu observa. Deci nu sufletul, ci trupul, ca zice Domnul clar: "taie mana dreapta ca mai bine fara ea in Paradis decat tot trupul in Gheena" - deci se refera la trupul fizic, nu la suflet. Asta daca studiem textul strict la litera. Dar imaginea este una simbolica, metaforica. La fel si acei viermi "nemuritori"... :lol:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2010, 17:50

acei viermi "nemuritori"... :lol:
Dacă aţi fi făcut vreodată efortul de a studia Tradiţia Bisericii, aţi fi văzut că este vorba de viermele conştiinţei. În felul acesta aţi fi depăşit înţelesurile simpliste pe care le extrageţi din Biblie, făcându-vă un sistem teologic după chipul şi după asemănarea dvstră (când defapt totul trebuie să fie invers)...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 17:54

acei viermi "nemuritori"... :lol:
Dacă aţi fi făcut vreodată efortul de a studia Tradiţia Bisericii, aţi fi văzut că este vorba de viermele conştiinţei.
Traditia Bisericii e constituita din tot felul de interpretari si concluzii care mai de care mai deosebite. Nu ajuta la nimic. Chiar si doctrina Trinitatii, inainte de a fi promulgata, a circulat in numeroase variante, fiecare episcop avea una!
Iar asta cu "viermele constiintei", nu vad de unde pana unde. Pentru ca pot veni cu un verset in care Isaia descrie caderea Diavolului si foloseste aceeasi simbolistica.

Isaia 14:11  Strălucirea ta s-a pogorât şi ea în locuinţa morţilor, cu sunetul alăutelor tale; aşternut de viermi vei avea şi viermii te vor acoperi. - cititi tot contextul si veti vedea ca e vorba de satana.

Deci si Satana are constiinta si viermi din astia de ai constiintei? nu cred !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2010, 17:58

Chiar si doctrina Trinitatii, inainte de a fi promulgata, a circulat in numeroase variante, fiecare episcop avea una!
Argumente verificabile, vă rog! Şi chiar nu înţeleg de unde aţi luat-o cu "promulgarea", când e vorba de o învăţătură clară a NT, mărturisită clar în sec. I-II-III?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 18:03

Argumente verificabile, vă rog! Şi chiar nu înţeleg de unde aţi luat-o cu "promulgarea", când e vorba de o învăţătură clară a NT, mărturisită clar în sec. I-II-III?
Stiu ca am citit despre asta, o sa caut ca sa postez textele.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:28

- Da, ingerii sunt muritori, singurul nemuritor este Creatorul. Drept dovada, ingerii care au ales sa lupte contra lui Dumnezeu, devenind demoni, si-au semnat sentinta la moarte.
Cu alte cuvinte ai dat-o iar cu oistea in gard... ca atunci cand ai zis ca acea evanghelie era scrisa in ebraica... ea fiind toata ziua scrisa in lb. greaca!

Fa corecturile de rigoare si recunoaste lipsurile sau greselile care se pot strecura ! Nu-i nici o rusine in asta!
Ultima oară modificat 10 Noi 2010, 00:33 de către IOACHIM, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:32

Ramasesem aici! Omu` trebuia sa raspunda la intrebarea asta:
Dar ingerii sunt muritori? Cum raspunzi?
Si daca omul e superior ingerului.... atunci cum realizezi silogismul?

- Vezi? .... deja te incurci! Nu mai iese!
Si plecasem de AICI

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 17:19

Iisus nu a fost numai duh. Trupul fizic al lui Hristos a disparut din mormant; trebuie sa se fi dus undeva.
big deal ! era greu pentru Tatal sa-l prefaca in praf?
Deci, niciodata, in toata istoria omenirii, Dumnezeu nu a transformat [si nici nu a avut intentia sa o faca] un trup in praf. Singura metoda prin care trupul ajunge tarana este prin moarte si putrefactie, in timp. Cand emiti o ipoteza trebuie sa te gandesti si la felul de a lucra al Lui Dumnezeu; asta in eventualitatea in care Il cunosti.

Intrebare: daca in cer nu vom avea nevoie de ochi, maini si picioare, ce forma vom avea? Mai exact, ce forma are un duh/suflet/spirit?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 17:36

Deci, niciodata, in toata istoria omenirii, Dumnezeu nu a transformat [si nici nu a avut intentia sa o faca] un trup in praf. Singura metoda prin care trupul ajunge tarana este prin moarte si putrefactie, in timp. Cand emiti o ipoteza trebuie sa te gandesti si la felul de a lucra al Lui Dumnezeu; asta in eventualitatea in care Il cunosti.
Faceti niste afirmatii total nejustificate. Eu nu m-as hazarda sa spun ce a facut sau ce nu a facut Dumnezeu. Felul Lui de a lucra? nu poate Olarul sa faca ce vrea cu vasele Sale? daca eu primesc trup ceresc, ce-mi mai trebuie trupul uman imbatranit si bolnav?

Intrebare: daca in cer nu vom avea nevoie de ochi, maini si picioare, ce forma vom avea? Mai exact, ce forma are un duh/suflet/spirit?
Raspunsul vi-l da apostolul Ioan:
1 Ioan 3:2 Şi ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar ştim că atunci când Se va arăta El, vom fi ca El; pentru că Îl vom vedea aşa cum este.
daca ati fi studiat Scripturile asa cum trebuie, nu mai era necesara aceasta intrebare :idea:

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 17:44

Faceti niste afirmatii total nejustificate. Eu nu m-as hazarda sa spun ce a facut sau ce nu a facut Dumnezeu. Felul Lui de a lucra? nu poate Olarul sa faca ce vrea cu vasele Sale? daca eu primesc trup ceresc, ce-mi mai trebuie trupul uman imbatranit si bolnav?
Bun, atunci nu te mai hazarda sa spui ca Dumnezeu nu a inviat trupul lui Hristos. Ramai smerit si cand e vorba de a-ti demonstra ideile tale. Dumnezeu este la fel de liber sa invieze un trup daca vrea, mai ales ca a mai facut-o si alte dati.
Intrebare: daca in cer nu vom avea nevoie de ochi, maini si picioare, ce forma vom avea? Mai exact, ce forma are un duh/suflet/spirit?
Raspunsul vi-l da apostolul Ioan:
1 Ioan 3:2 Şi ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar ştim că atunci când Se va arăta El, vom fi ca El; pentru că Îl vom vedea aşa cum este.
daca ati fi studiat Scripturile asa cum trebuie, nu mai era necesara aceasta intrebare :idea:
Eu nu am intrebat cum vom fi, ci ce forma au duhurile. Am folosit timpul prezent.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 17:51

Bun, atunci nu te mai hazarda sa spui ca Dumnezeu nu a inviat trupul lui Hristos. Ramai smerit si cand e vorba de a-ti demonstra ideile tale. Dumnezeu este la fel de liber sa invieze un trup daca vrea, mai ales ca a mai facut-o si alte dati.
Eu cand spun ca pareti de parca nu ati fi citit o pagina din Scripturi, cred ca am dreptate.
Pavel explica atat de clar, ca si copiii de gradinita pot intelege:

1 Corinteni 15:36  Nebun ce eşti! Ce semeni tu, nu înviază, dacă nu moare mai întâi.
37  Şi când semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un grăunte, cum se întâmplă: fie de grâu, fie de altă sămânţă.
38  Apoi Dumnezeu îi dă un trup, după cum voieşte; şi fiecărei seminţe îi dă un trup al ei.
39  Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul păsărilor, altul al peştilor.
40  Tot aşa, sunt trupuri cereşti şi trupuri pământeşti; dar alta este strălucirea trupurilor cereşti şi alta a trupurilor pământeşti.


Atat de simplu explica Pavel, deci grauntele este trupul fizic, care atentie, va muri. Intai vine ce este pamantesc apoi ceresc, nu zice asa? Deci grauntele dispare, pentru ca Domnul sa dea un nou trup! Si trupul cel nou este diferit de trupul cel vechi.
Nici noi si nici Isus nu vom lua in Ceruri materia aceasta adica oasele, carnea, sangele. Este si absurd sa gandim asa.

Eu nu am intrebat cum vom fi, ci ce forma au duhurile. Am folosit timpul prezent.
Pai daca apostolul nu stie, de unde sa stiu eu ?!!! Ioan spune ca inca nu s-a aratat ce vom fi !
Pentru ca nu poti vedea asa cum este o creatura supranaturala, decat daca ti se arata in asa fel incat sa poti vedea cu ochii fizici ! De aceea ingerii se materializau ca oameni, pentru a putea fi vazuti de acestia, sau apareau noaptea in vedenii.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 18:01

Atat de simplu explica Pavel, deci grauntele este trupul fizic, care atentie, va muri. Intai vine ce este pamantesc apoi ceresc, nu zice asa? Deci grauntele dispare, pentru ca Domnul sa dea un nou trup! Si trupul cel nou este diferit de trupul cel vechi.
Nici noi si nici Isus nu vom lua in Ceruri materia aceasta adica oasele, carnea, sangele. Este si absurd sa gandim asa.
Renunta pentru cinci minute sa crezi ca vreau sa vorbesc despre ce vrei tu sa vorbesc si vei intelege ce te intreb. Nu vorbesc de cer, intelege-ma. Asa cum fiul vaduvei din Nain a fost inviat in trupul fizic, sau fiul sunamitei, sau fiica lui Iair, asa s-a putut intampla si cu Iisus. Nici o samanta putrezita, ci inviata.
Pai daca apostolul nu stie, de unde sa stiu eu ?!!! Ioan spune ca inca nu s-a aratat ce vom fi !
Pentru ca nu poti vedea asa cum este o creatura supranaturala, decat daca ti se arata in asa fel incat sa poti vedea cu ochii fizici ! De aceea ingerii se materializau ca oameni, pentru a putea fi vazuti de acestia, sau apareau noaptea in vedenii.
De exemplu, ingerii, care sunt duhuri slujitoare, stii ce forma au?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 18:13

Renunta pentru cinci minute sa crezi ca vreau sa vorbesc despre ce vrei tu sa vorbesc si vei intelege ce te intreb. Nu vorbesc de cer, intelege-ma. Asa cum fiul vaduvei din Nain a fost inviat in trupul fizic, sau fiul sunamitei, sau fiica lui Iair, asa s-a putut intampla si cu Iisus. Nici o samanta putrzita, ci inviata.
Deci acelea au fost invieri pentru o viata pamanteasca, noi nu discutam de invierile acestea, ci de invierile pentru o viata cereasca, si Domnul a fost primul dintre mai multi frati, asa scrie, nu? inviat pentru Cer, ca de acolo plecase ! Romani 8:29 ! Isus nu avea sa mai stea pe pamant, fiind facut viu in spirit ! - 1 Petru 3:18 . A fost inviat ca trup spiritual, s-a materializat timp de 40 de zile cat a stat pe Pamant aratandu-se uceinicilor, pana a se urca la Tatal, dupa care la revedere ! A plecat la Ceruri de unde va veni pe nori ! Cand va fi evenimentul rapirii, simultan cu cel al schimbarii credinciosilor, morti sau vii (la ultima trambita), care este rascumpararea trupurilor. Si atunci va avea loc si Judecata, nu mai devreme. Ca sa fim rapiti pe nori, vazandu-L asa cum este pe Domnul este imperial necesar sa primim trupurile acelea ceresti !

De exemplu, ingerii, care sunt duhuri slujitoare, stii ce forma au?
Nu au forma fizica. Ei se arata in niste aspecte fizice, pentru a fi vazuti de oameni, dar nu sunt asa in realitate.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron