Iarăşi DESPRE SUFLET

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde silvestru » 11 Oct 2010, 13:11

Ma poate ajuta cineva sa inteleg sensurile termenului suflet in biblie ,parca pr Petru scria pe undeva ca sunt vreo 5 ,daca sunt si argumentate... si mai bine,multumesc.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: suflet

Mesaj necititde esenin » 11 Oct 2010, 14:07

Va raspund eu, partial, si adaug o intrebare:

Aici am gasit si ceva pe internet, Gasit ceva aici, capitolele IV si V
http://www.disf.org/en/Voci/30.asp

Geneza si in general in VT : Jehova forma omul din noroi si ii sufla in nari suflu de viata, si omul deveni suflet (nefes) viu. (sa se observe, deci, ca exista si nephesh MORT, sau in orice caz ne-viu). Nefesh= « care respira »
(evr).

La Pavel : Cor 45…. Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urmă cu duh dătător de viaţă"; *--Aici este psiche (grec) care pare sa fie la fel ca in geneza.

Spirit, in VT : ruah (subst feminin) diferit de nefesh.

Evr: 4.12: Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu şi lucrător şi mai ascuţit decât orice sabie cu două tăişuri, şi pătrunde până la despărţitura sufletului (psyche-ului) şi duhului (pneuma), dintre încheieturi şi măduvă, şi destoinic este să judece simţirile şi cugetările inimii,

...Deci sunt 4. dar mai exista cuvinte pentru stari ale sufletului: in Galateni (cred) pavel vorbeste despre Thymos (manie, furie), care e ipostaza a sufletului. (La greci, adica)

Am si eu o intrebare : UNDE scrie in biblie ca SUFLETUL (si nu spiritul) este nemuritor ?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: suflet

Mesaj necititde silvestru » 11 Oct 2010, 14:35

Eu am gasit aici: solomon Cap. 3
1. Sufletele drepţilor sunt în mâna lui Dumnezeu şi chinul nu se va atinge de ele.
Mai stim si din convorbirea Mantuitorului cu saducheii care nu creau in nemurirea sufletului si inviere ,la care Mantuitorul a spus ca Dumnezeu este al viilor nu al mortilor.
La talharul de pe cruce i-a spus , azi vei fi cu mine in rai, iar talharul urma sa moara peste citeva ceasuri, daca nu s-ar fi referit la o viata separata a sufletului, atunci afirmatia e un non-sens.
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 00:35 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: suflet

Mesaj necititde esenin » 11 Oct 2010, 15:19

Eu ziceam ca poate scrie despre nemurirea SUFLETULUI si nu a Duhului (spiritului). Cum vedem din citatul din Pavel:

...cuvântul lui Dumnezeu e viu şi lucrător şi mai ascuţit decât orice sabie cu două tăişuri, şi pătrunde până la despărţitura sufletului şi duhului .... (in evreieste este despartirea, nu despartitura)

Un efect al puterii lui Dumnezeu poate fi despartirea sufletului de spirit. Ori ortodoxia vrea ca duhul sa nu fie despartit de suflet ci sa fie doar partea sa mai fina. Vrea sa le fuzioneze pe amandoua intr-o singura entitate. Asa incat nemurirea sufletului ar putea sa zica: nemurirea DUHULUI.
Nu remarcasem chestia asta pana acum....

N-am rabdare sa caut in biblia interliniara http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... _Index.htm dar in Chouraqui, la Solomon 3.1: este "FIINTELE dreptilor sunt in mana....". Nu diferentiaza intre suflet si spirit.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 11 Oct 2010, 16:52

În ultima vreme, mai ales la subiecte dogmatice, prefer să fiu foarte zgârcit la cuvinte. Voi încerca totuşi să spun ceva care mi se pare important, dar vin mai întâi cu precizarea că Scriptura şi mai ales VT, este extrem de sumară în astfel de învăţături, iar uneori chiar confuză. Există motive serioase pentru o astfel de "tăcere" în VT (spre deosebire de scrierile păgâne ale timpului). O învăţătură clară despre suflet s-a făcut în Biserică abia în sec. IV-V, odată cu concretizarea dogmei hristologice şi sfârşitul (nu definitiv) al erei gnostice. Iată ce vreau eu să precizez:

1. Indiferent de speculaţiile făcute dea lungul timpului, creştinismul (întreg) a respins trihotomismul şi a acceptat doar dihotomismul. Deci aşa cum învaţă Sfinţii Părinţi, omul este alcătuit din trup şi suflet. Aceste realităţi fiind separate, nu se mai poate vorbi de om, dar ele se vor reuni la sfârşitul lumii, numai că trupul atunci va fi şi el înduhovnicit şi nestricăcios (a se vedea 1 Corintheni 15).

2. Duhul (omului) de care vorbeşte deseori şi Scriptura şi unii Sf. Părinţi are în general două sensuri:
a) parte superioară a sufletului, identificată de unii cu mintea;
b) starea înduhovnicită (îndumnezeită) a sufletului, fără de care omul rămâne "om sufletesc" sau cum s-a tradus la noi (nu foarte greşit) "om firesc".

3. Despre natura sufletului Sfinţii Părinţi au precizat:
a) vorbind despre om, vedem că sufletul acestuia este o realitate spirituală şi raţională (deodată) creată de Dumnezeu, care unită cu trupul îi dă viaţă acestuia, dar care nu trebuie totuşi confundată cu (sau redusă la) viaţa biologică a trupului. Atunci când Scriptura numeşte "viaţa" drept "suflet", ea ţine cont de percepţia cea mai simplă şi mai evidentă, că unirea sufletului cu trupul înseamnă viaţă, iar despărţirea acestora înseamnă moarte. Dar asta nu-i tot.
b) Scriptura vorbeşte uneori de "suflet" şi cu referire la animale. În aceste cazuri se are în vedere pur şi simplu viaţa biologică a acestora şi în nici un caz o existenţă spirituală şi raţională complementară trupului animal aşa cum este în cazul omului. Pentru orice om care nu (mai) crede că provine de la maimuţă, diferenţa cred că este clară.
c) Sufletul nu este material, ci spiritual, iar despre "o materialitate" a sufletului se poate vorbi doar în comparaţie cu spiritualitatea pură şi absolută a lui Dumnezeu. Aceasta pentru că sufletul omului, spre deosebire de Dumnezeu-duh, are un început, dar nu şi sfârşit temporar şi este legat de un loc.

P.S. Nu ştiu dacă voi reuşi să mă mai implic în discuţia asta, dar precizările făcute de mine sper să fie utile.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: suflet

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 17:17


Am si eu o intrebare : UNDE scrie in biblie ca SUFLETUL (si nu spiritul) este nemuritor ?
niciunde.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde esenin » 11 Oct 2010, 18:08

În ultima vreme, mai ales la subiecte dogmatice, preferă să fiu foarte zgârcit la cuvinte.
Bravo ! Pentru ca e foarte problematic.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 18:11


Bravo ! Pentru ca e foarte problematic.
Poate ca sfintitul protosinghel, tot cautand dupa invataturile adevarate si citind de la origini, in ebraica, greaca si arameica, sa nu cumva sa devina unul fara religie si cu conceptii personale!
La problema cu sufletul, treaba e foarte foarte incurcata! Sunt atatea sensuri, si la suflet si la duh, de nu mai stii ce definitii sa dai si cum sa interpretezi textele.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 11 Oct 2010, 19:15

Poate ca sfintitul protosinghel, tot cautand dupa invataturile adevarate si citind de la origini, in ebraica, greaca si arameica, sa nu cumva sa devina unul fara religie si cu conceptii personale!
La problema cu sufletul, treaba e foarte foarte incurcata! Sunt atatea sensuri, si la suflet si la duh, de nu mai stii ce definitii sa dai si cum sa interpretezi textele.
Ei, cu ebraica şi aramaica ai mers prea departe. Verific unii termeni după ebraică, dar la modul serios nu ştiu nici ebraică şi nici aramaică. Am făcut un an jumătate de ebraică la Facultate, încât ştiu să citesc (fără să înţeleg prea multe), deosebesc singularul de plural şi unele părţi de vorbite. Asta-i tot.
Cu greaca stau mai bine, dar departe de perfecţiune...
Deci motive să mă las de Ortodoxia care-mi oferă toate astea de-a gata nu sunt... :)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 19:26

Deci motive să mă las de Ortodoxia care-mi oferă toate astea de-a gata nu sunt... :)
Eu simt ca trebuie sa va apucati serios sa faceti exorcizari. Aveti puritate morala, si un calugar intotdeauna are mai multa putere (har) decat unul casatorit. Ar fi bine sa puneti mai putin accent pe formele exterioare (doctrine, religie) si mai mult pe lucrarile Duhului Sfant.
Este foarte adevarat ca o discutie despre suflet este foarte buna, dar la ce va duce? Cu ce ne va ajuta sa intelegem ce este sufletul? ne face asta mai buni? dobandim mai mult Duh Sfant? In fond si la urma urmei nimeni nu si-a vazut sufletul. :idea:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 14 Oct 2010, 18:08

Eu simt ca trebuie sa va apucati serios sa faceti exorcizari.
Eu fac exorcizări la fiecare slujbă a botezului (aşa cum prevede rânduiala) şi am citit rugăciuni şi pentru demonizaţi, dar numai atunci când a fost cazul şi nu am făcut show din asta. Cu harul lui Dumnezeu oamenii s-au vindecat. Nu e meritul meu.
Prin mănăstirile noastre se întâmplă însă invers: nu se citesc exorcismele pentru că vin persoane demonizate şi cer asta, ci vine lumea (fie demonizaţi, fie gură cască) pentru că acestea se citesc oricum, iar showul este interesant. Iar dăcă nu sunt demonizaţi, aceştia îi inventează, îi plătesc şi-şi fac faimă.
Cred că înţelegeţi de ce eu nu pun accent pe exorcisme, chiar sunt foarte prudent în privinţa lor.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 14 Oct 2010, 18:24

am citit rugăciuni şi pentru demonizaţi, dar numai atunci când a fost cazul şi nu am făcut show din asta.
Foarte bine.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 30 Oct 2010, 10:57

sufletele nu au fost create nemuritoare, singurul nemuritor e Dumnezeu.

Ezechiel 18:4  Că iată toate sufletele sunt ale Mele; cum este al Meu sufletul tatălui, tot aşa şi sufletul fiului; sufletul care a greşit va muri.

1 Timotei 6:16  Cel ce singur are nemurire şi locuieşte întru lumină neapropiată; pe Care nu L-a văzut nimeni dintre oameni, nici nu poate să-L vadă; a Căruia este cinstea şi puterea veşnică! Amin.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 19:07

O intrebare de finete si subtilitate:

- De ce diavolul a vrut sa se atinga de sufletul lui IOV si Dumnezeu i-a zis: ATAT! Pana aici. De sufletul lui sa nu te atingi?

- Si in general de ce diavolul cauta mereu suflete? Si DuMnezeu mereu ingaduie ispitele dar nu-i da voie sa se atinga de suflet? De unde obsesia asta a diavolului pt. suflet. CA el, diavolul, nu-l poate pierde (e vb. de sufletul omului) si atunci il ajuta pe om sa si-l piarda singur (il .... sinucide :D adica, pe om).

- si de ce spune Scriptura ca toata lumea nu valoreaza cat un singur suflet?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 19:08

sufletele nu au fost create nemuritoare, singurul nemuritor e Dumnezeu.

Ezechiel 18:4  Că iată toate sufletele sunt ale Mele; cum este al Meu sufletul tatălui, tot aşa şi sufletul fiului; sufletul care a greşit va muri.

1 Timotei 6:16  Cel ce singur are nemurire şi locuieşte întru lumină neapropiată; pe Care nu L-a văzut nimeni dintre oameni, nici nu poate să-L vadă; a Căruia este cinstea şi puterea veşnică! Amin.
Dar ingerii sunt muritori? Cum raspunzi?
Si daca omul e superior ingerului.... atunci cum realizezi silogismul?

- Vezi? .... deja te incurci! Nu mai iese!

vasinec

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde vasinec » 05 Noi 2010, 18:54

Ma poate ajuta cineva sa inteleg sensurile termenului suflet in biblie ,parca pr Petru scria pe undeva ca sunt vreo 5 ,daca sunt si argumentate... si mai bine,multumesc.
Gasiti toate semnificatii cuvantului suflet, foarte bine, clar si pe inteles explicate (cu trimiteri si citate din Sfanta Scriptura si scrierile originale), aici:
http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... o-Teologia.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde silvestru » 06 Noi 2010, 15:06

Ma poate ajuta cineva sa inteleg sensurile termenului suflet in biblie ,parca pr Petru scria pe undeva ca sunt vreo 5 ,daca sunt si argumentate... si mai bine,multumesc.
Gasiti toate semnificatii cuvantului suflet, foarte bine, clar si pe inteles explicate (cu trimiteri si citate din Sfanta Scriptura si scrierile originale), aici:
http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... o-Teologia.
Nu sunt toate,dar interpretarea nu este crestina ci diavoleasca,probalil sunt adventisti,nu?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 19:31


Dar ingerii sunt muritori? Cum raspunzi?

- Vezi? .... deja te incurci! Nu mai iese!
Da, ingerii sunt muritori, singurul nemuritor este Creatorul. Drept dovada, ingerii care au ales sa lupte contra lui Dumnezeu, devenind demoni, si-au semnat sentinta la moarte.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 07 Noi 2010, 23:04

STOP.
Haideţi să facem nişte precizări:
1. Singura fiinţă fără început şi necreată este doar Dumnezeu. Dar tot Dumnezeu a creat odată cu timpul sau în timp creaturi care deşi au un început, sunt făcute să dăinuie pentru veşnicie. Deci numai Dumnezeu este fără început şi fără sfârşit, dar există şi fiinţe cu început şi fără sfârşit (chiar dacă se are în vederea chinul veşnic).
2. Trebuie să facem o diferenţă clară între moarte şi dispariţie totală. Prima înseamnă ruperea unui element de altul (trup-suflet sau om/spirit-Dumnezeu), iar ruperea legăturii nu este iremediabilă şi moartea nu înseamnă dispariţie totală.
Dispariţia însă este difinitivă şi în acelaşi timp nu vizează lumea spirituală.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 06:54

Oamenii au fost creati cu perspectiva vietii vesnice, insa daca unii se descalifica prin practicarea pacatului, vor primi exact opusul, adica moarte vesnica, inexistenta, nicidecum Dumnezeu nu-i va tine in existenta cu singurul scop de a-i chinui.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron