Iarăşi DESPRE SUFLET

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 18:19

Deci acelea au fost invieri pentru o viata pamanteasca, noi nu discutam de invierile acestea, ci de invierile pentru o viata cereasca, si Domnul a fost primul dintre mai multi frati, asa scrie, nu? inviat pentru Cer, ca de acolo plecase ! Romani 8:29 ! Isus nu avea sa mai stea pe pamant, fiind facut viu in spirit ! - 1 Petru 3:18 . A fost inviat ca trup spiritual, s-a materializat timp de 40 de zile cat a stat pe Pamant aratandu-se uceinicilor, pana a se urca la Tatal, dupa care la revedere !
Iisus a fost inviat in primul rand pentru a fi vazut de ucenici pe pamant si a dovedi puterea invierii. El nu a trait niciodata pentru El, ci a facut totul pentru oameni. Sa presupui ca a parasit trupul fizic pentru a-si lua a doua zi altul identic cu primul e ca si cum ne-am juca de-a "uite-o - nu-i".
Nu au forma fizica. Ei se arata in niste aspecte fizice, pentru a fi vazuti de oameni, dar nu sunt asa in realitate.
Cum sunt in realitate?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 18:36

Iisus a fost inviat in primul rand pentru a fi vazut de ucenici pe pamant si a dovedi puterea invierii. El nu a trait niciodata pentru El, ci a facut totul pentru oameni. Sa presupui ca a parasit trupul fizic pentru a-si lua a doua zi altul identic cu primul e ca si cum ne-am juca de-a "uite-o - nu-i".


Asta denota lacune considerabile in studiul Bibliei.

Ioan 20:26  După opt zile, ucenicii lui Isus erau iarăşi în casă; şi era şi Toma împreună cu ei. Pe când erau uşile încuiate, a venit Isus, a stat în mijloc şi le-a zis: „Pace vouă!”

Daca usile erau incuiate, cum a intrat Isus? deci a aparut din senin, materializandu-se. Este nevoie sa aduc texte din Vechiul testament in care ingerii apareau si dispareau? Este nevoie? intreb inca o data: chiar este nevoie? ati citit Biblia vreodata in viata dumneavoastra?
Deci Isus era in trup spiritual, nu intr-unul fizic. Dar asta nu L-a impiedicat sa apara in forma fizica. Cu trupul spiritual se poate transcende materia, de aia a intrat Isus in camera fara sa deschida usile. Ingerul cum a intrat la apostoli in temnita? A zguduit toata temnita si usile s-au deschis. Iar Nabucodonosor a vazut un fiu de Dumnezei, adica un inger, al patrulea individ in focul de-l ridicase. Cum a ajuns ingerul acolo, in foc? apare si dispare ! da, da, asa face ingerul ! si poate lua trup fizic. Asa a luat si Domnul, trup fizic. Dar El era deja inviat ca Dumnezeu.

Cum sunt in realitate?
Imagine

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 18:48

Deci Isus era in trup spiritual, nu intr-unul fizic. Dar asta nu L-a impiedicat sa apara in forma fizica.
Si forma fizica ce era? Nu era trup? :roll:
Electric, fii bun si scuteste-ma de predici despre nivelul tau ridicat in comparatie cu al meu. Posibil sa ma molipsesc si sa incep si eu sa-ti predic. Merci.
Imagine
Atunci nu mai sustine ca nu au ochi, maini si picioare. Zi ca nu stii si atat.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde esenin » 11 Noi 2010, 19:11

Doriana, s-ar putea sa aiba un pic de dreptatate. Nu este recunoscut, sau este recunoscut cu dificultati dupa Inviere, chiar si de catre cei apropiati. In orice caz, este altfel.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 19:30

Doriana, s-ar putea sa aiba un pic de dreptatate. Nu este recunoscut, sau este recunoscut cu dificultati dupa Inviere, chiar si de catre cei apropiati. In orice caz, este altfel.
Desigur. Era un trup slavit, asa cum spunea parintele. Dar nu putem spune ca era numai duh,caci insusi Iisus neaga asta:
Luca 24:
"37. Iar ei, înspăimântându-se şi înfricoşându-se, credeau că văd duh.
38. Şi Iisus le-a zis: De ce sunteţi tulburaţi şi pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
39. Vedeţi mâinile Mele şi picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi, că duhul nu are carne şi oase, precum Mă vedeţi pe Mine că am."

Cu alte cuvinte - De ce credeti ca sunt un duh? Nu sunt un duh, sunt Iisus cu tot ceeea ce am fost.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde esenin » 11 Noi 2010, 19:32

Ce inseamna "slavit" ?
Nu e doar un fel de a evacua problema, (intrebarea)?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 19:39

Ce inseamna "slavit" ?
Nu e doar un fel de a evacua problema, (intrebarea)?
Am o parere dar nu o pot dovedi, asa ca mai studiez. Insa nu e vorba de evacuarea problemei. Cum spuneati si dvs, Iisus era altfel, si totusi avea carne si oase si marturisea ca nu este un duh...Deci avem o problema.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde esenin » 11 Noi 2010, 19:47

Pai, Doriana, desi nu intelegeti ce inseamna "slavit", credeti ca daca trupul lui ar fi fost asa ("slavit") i-ar fi permis sa faca gimnastica de care vorbeste Electric.
Electric va da o alta versiune in care stim ce inseamna toate cuvintele (ma rog, stim mai bine). De ce o credeti pe prima, pe care n-o intelegeti ?
Atlfel aveti dreptate: era trup fizic, (chiar El o spune) dar mult schimbat, ptr. ca nu era recunoscut, si ptr ca trecea prin pereti. In filme, fantomele au trup vizibil, poate ca si palpabil, si trec prin pereti. Va convine versiunea asta ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 19:49

Ce inseamna "slavit" ?
Nu e doar un fel de a evacua problema, (intrebarea)?
Am o parere dar nu o pot dovedi, asa ca mai studiez. Insa nu e vorba de evacuarea problemei. Cum spuneati si dvs, Iisus era altfel, si totusi avea carne si oase si marturisea ca nu este un duh...Deci avem o problema.

Si ce putea sa le spuna apostolilor pentru a-i face sa creada in Invierea Domnului? uite, eu sunt, pipaiti-ma. Trebuia sa se recomande cumva. Este greu sa faci analogia cu ingerii care mancau vitei? cum mancau deci ingerii vitei? sunt ingerii dotati cu stomac? sau ingerii sunt oameni? singurul raspuns valabil: ingerii sunt spirite, insa spiritele pot lua trupuri umane, cand doresc.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 19:51

Atunci nu mai sustine ca nu au ochi, maini si picioare. Zi ca nu stii si atat.
Am postat de nenumarate ori versetul in care se spune ca duhurile nu au carne si oase si acela in care se spune ca carnea si sangele nu pot mosteni Imparatia. Dar...spiritele se pot materializa, dupa cum doresc. Am dat exemplu cu ingerii in vechime. Ati studiat acele exemple, doamna Doriana?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 11 Noi 2010, 20:18

Si ce putea sa le spuna apostolilor pentru a-i face sa creada in Invierea Domnului? uite, eu sunt, pipaiti-ma. Trebuia sa se recomande cumva..
Domnul a zis clar ca nu e duh. Restul sunt doar presupuneri.
Am postat de nenumarate ori versetul in care se spune ca duhurile nu au carne si oase si acela in care se spune ca carnea si sangele nu pot mosteni Imparatia. Dar...spiritele se pot materializa, dupa cum doresc. Am dat exemplu cu ingerii in vechime. Ati studiat acele exemple, doamna Doriana?
Nu a zis numeni ca duhurile au carne si oase; asta nu le impiedica sa aiba forma umana. E o diferenta.
Ai fost atent cand a spus parintele ce inseamna "carne si sange"? Cred ca nu.
Eu cam atat am avut de spus. Numai bine!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 11 Noi 2010, 20:27

Domnul a zis clar ca nu e duh. Restul sunt doar presupuneri.

Eu cam atat am avut de spus. Numai bine!
Stati, doamna, nu va grabiti, ca lucrurile nu sunt deloc asa! toate acestea le-am rumegat demult in tineretea mea si stiu toate variantele de raspuns.
Ati spus ca Domnul a formulat ideea conform careia nu era duh, nu? Pai cum sa fie duh, daca se materializase in om? Dar...intrebarea nu e asta! eu am spus clar ca Domnul si orice inger pot lua trupuri de om, am spus, da? Dar intrebarea este...acum, in ce trup se prezinta Domnul nostru? in Ceruri fiind. Tot cu maini, picioare, asa cum l-au vazut apostolii? Ma indoiesc...deci...sa recapitulam... Isus este Dumnezeu. Daca ingerii pot lua trupuri umane si Isus poate. Dar luand un trup uman, nu inseamna ca il are tot timpul. Il ia cand se materializeaza, aratandu-se ucenicilor, spunand: "acum nu sunt duh, sunt om, pipaiti-ma". M-ati urmarit pana acum? Deci, intrebarea este : cum se face ca penticostalii, ortodocsii si toate religiile astea institutionalizate care s-au departat de adevarul clar al Bibliei, cred totusi ca Isus in momentul de fata, are trup de om, in ceruri fiind ! Nu are trup de om, acum, in Ceruri ! El poate lua trup de om cand vine pe Pamant (cu care s-a prezentat si ucenicilor). Mie lucrurile astea mi se par clare si stiti de ce? pentru ca nu ma indoctrineaza nimeni.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 12 Noi 2010, 06:39

Cred ca trebuie sa vin cu versete biblice, pentru ca observ ca nu a mai comentat nimeni de aseara la acest subiect.

Evrei 13:2  Să nu daţi uitării primirea de oaspeţi, căci unii, prin ea au găzduit, fără să ştie, pe îngeri.

Cum au primit aceia in gazda, fara sa stie, pe ingeri? Pentru ca ingerii aratau exact ca oamenii. Deci luasera trup uman. Asa a luat si Isus cand s-a aratat apostolilor. Dar ingerii, cand s-au intors in Cer, oare tot cu trupul uman s-au intors? bineinteles ca nu. :roll:

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 12 Noi 2010, 14:55

Electric, oricine stie ca ingerii pot lua trupuri omenesti; Biblia si apocrifele spun destule despre asta.
Insa altul era subiectul in discutie : Ce forma au ingerii/duhurile/sufletele atunci cand nu sunt in trupuri fizice? De exemplu, ce forma avea Arh Mihail atunci cand se lupta cu satan? Sunt sigura ca vei gasi ceva versete biblice.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 12 Noi 2010, 15:00


Insa altul era subiectul in discutie : Ce forma au ingerii/duhurile/sufletele atunci cand nu sunt in trupuri fizice? De exemplu, ce forma avea Arh Mihail atunci cand se lupta cu satan? Sunt sigura ca vei gasi ceva versete biblice.
Nu! subiectul in discutie este urmatorul: oamenii, dupa ce mor, sufletul li se imbraca intr-un trup ceresc care mai seamana cu trupul uman sau nu mai seamana? si religiile aduc ca argument faptul ca Isus avea un trup omenesc dupa Inviere, deci asa vom avea si noi, trupuri care seamana cu omul, deci maini, picioare, dar vom fi totusi si ingeri. Insa eu vin si spun ca acel trup cu care s-a aratat Isus, nu e trupul lui cu care e in Ceruri, ci a fost un trup omenesc pe care l-a luat in acea situatie cand s-a intalnit cu ucenicii. Dar acum in Ceruri are trupul de Dumnezeu cum a avut si inainte de intrupare. Trupuri asemanatoare vom avea si noi, dupa Rapire. Dar indoctrinatii vin si spun, nu! ca si Isus este om-dumnezeu sau nu stiu ce chestie, nici ei nu stiu, si ca neaparat are maini si picioare, ca asa a vazut si Stefan cand s-a deschis Cerul (desi ei nu inteleg ca aia a fost o vedenie cum sunt destule in Biblie).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde Doriana » 12 Noi 2010, 15:26

Daca sufletele apar in forma omeneasca dupa moarte tu transformi totul in vedenii [simbolice] ca sa-ti iasa invatatura. Nu e o abordare onesta si pierzi din credibilitate. Vedeniile pot fi simbolice sau realiste. De obicei sunt realiste. :idea:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde electric77 » 12 Noi 2010, 15:33

Daca sufletele apar in forma omeneasca dupa moarte tu transformi totul in vedenii [simbolice] ca sa-ti iasa invatatura. Nu e o abordare onesta si pierzi din credibilitate. Vedeniile pot fi simbolice sau realiste. De obicei sunt realiste. :idea:
Sufletele nu apar nicicum. Eu m-am referit la ingeri. Ingerii pot lua trupuri umane palpabile asa incat multi au crezut ca vorbesc cu oameni, dar ei erau ingeri. Cititi Vechiul testament. Ingerii pot aparea si in vedenii, de asemenea.
Acum daca o luam asa, exista si naluci, fantasme, de care vorbeste Biblia si astea sunt ca un abur. Astea sunt fantomele. Dar nu la ele ne referim !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde protosinghel » 18 Dec 2010, 16:15

Mai departe scriu doar ortodocşii şi strict la temă.
Noi începem o discuţie serioasă la un anumit subiect şi e suficient să scrie un eterodox un mesaj şi totul o ia razna. Ajunge!
Îmi cer iertare, dar multele mesaje despre cosmos care erau scriuse aici, deşi unele f. bune, pur şi simplu le-am şters. Deschideţi un topic nou dacă vreţi.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde dumio » 19 Dec 2010, 14:49

A-propos de suflet! Am recitit de curand capitolul 13 din II Regi (II Samuel) si la vs. 23 am gasit un verset interesant in sprijinul existentei sufletului dupa moarte. Se spune acolo: (vs.23.) "Dar acum el a murit; de ce să mai postesc? Îl mai pot eu, oare, întoarce? Eu mă voi duce la el, iar el nu se va mai întoarce la mine". Acum vin cu intrebarea? Cum adica se duce la el (la fiul cel mort din Batseba, femeia lui Urie), daca acest suflet dupa moarte nu mai este? Sau unde se duce totusi el? Oare nu in locuinta mortilor, in Sheol (iad. n.n.)?

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Iarăşi DESPRE SUFLET

Mesaj necititde nora » 23 Dec 2010, 08:55

Deci motive să mă las de Ortodoxia care-mi oferă toate astea de-a gata nu sunt... :)
Eu simt ca trebuie sa va apucati serios sa faceti exorcizari. Aveti puritate morala, si un calugar intotdeauna are mai multa putere (har) decat unul casatorit. Ar fi bine sa puneti mai putin accent pe formele exterioare (doctrine, religie) si mai mult pe lucrarile Duhului Sfant.
Este foarte adevarat ca o discutie despre suflet este foarte buna, dar la ce va duce? Cu ce ne va ajuta sa intelegem ce este sufletul? ne face asta mai buni? dobandim mai mult Duh Sfant? In fond si la urma urmei nimeni nu si-a vazut sufletul. :idea:
Iertati-ma ca intervin.
Nimeni nu si-a vazut sufletul dar toata lumea l-a simtit. Chiar si tu electric.
Daca eu acum te jignesc, tu suferi si te superi si asta pentru ca sufletul simte cand e lovit.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron