Transmiterea bolilor spirituale

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Transmiterea bolilor spirituale

Mesaj necititde Florina » 12 Mai 2008, 14:36

Transmiterea bolilor spirituale: un subiect incitant!
Ultima oară modificat 12 Mai 2008, 16:41 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Introdus link-ul in text

cristinica
Mesaje:5
Membru din:07 Mai 2008, 14:02

Re: Transmiterea bolilor spirituale

Mesaj necititde cristinica » 15 Mai 2008, 07:53

Servus Florina,
Chiar ca incitant.
La ce va referiti cu transmiterea... adica ca poti prelua tristetea, depresia, gindurile negative ale cuiva cand stai in preajma unor persoane atinse de aceste boli?
:? Cum se intampla? Despre cum poate fi ajutata o persoana care e atinsa de aceste boli ....shi cum te poti feri sa nu cazi si tu in ele.. ?
Ma scuzati ca am intrervenit shi eu cu intrebarile mele ..... . Mai intelept pentru mine ar fi sa citesc intai ce scriu persoanele avizate... shi apoi sa intru shi eu.

diaconul_Catalin

Re: Transmiterea bolilor spirituale

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Mai 2008, 08:54

"Bolile spirituale"... cred ca florina se refera la transmiterea pacatelor, de la parinti la copii (in primul rand), si a starii de pacatosenie de la un om la altul; adica disponibilitatea spre pacat decat spre lucrul cel bun, usoara influentare in savarsirea raului. Aici se poate vorbi foarte usor si de "psihologia de masa", dar las pe altii, mai priceputi, sa o faca.

cristinica
Mesaje:5
Membru din:07 Mai 2008, 14:02

Re: Transmiterea bolilor spirituale

Mesaj necititde cristinica » 15 Mai 2008, 12:45

Multumesc pentru lamuriri. Am citit eu ceva... odata despre "Terapeutica bolilor spirituale" in care erau incluse si boli ca depresia, tristetea... cu o anumita denumire... adica pacate care duc la asemenea "boli".. cu explicatii s.a.m.d. .... din cauza aceea m-am repezit ca "musca in lapte".
Multumesc pentru lamuriri shi imi cer scuze ca am intervenit.... Cand mai am chef sa discut in afara subiectului... ma duc la off-topicuri - cu subiect ca asha e bine shi nu se va supara nimeni.
Scuze Florina.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Transmiterea bolilor spirituale

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Mai 2008, 15:37

Hristos a Inviat!
ma duc la off-topicuri - cu subiect ca asha e bine shi nu se va supara nimeni.
Puteti sa va exprimati parerile si aici, sau in alta parte a forumului caci sunt sigura ca nimeni nu se supara si nu se va supara, asa ca curaj in exprimarea ideilor dumneavostra!

Acum sa revin la subiect si sa-mi expun si eu punctul de vedere cu privire la caderea omului si a naturii in pacat (respectiv la transmiterea aceste boli).
Voi incerca sa vizez natura, astfel ca mare mi-a fost mirarea cand stand linistita pe o banca in parc privesc intr-un copac si vad 2 pasarele care "se certau zgomotos", se ciupeau...2 caini care au inceput "sa latre" unul la celalalt pt ca unul vroia sa doarma, iar celalat il deranja caci vroia sa se joace...2 caini care au inceput "sa se bata" pentru un os si exemplele de "natura bolnava" mai pot continua, insa mare imi este bucuria cand la prima ora aud pasarile ciripind maiestuos, cainii ajutandu-se intre ei, florile inflorind si copacii inverzind.
Oare in cazul omului nu se poate aplica acest exemplu, oare nu sunt printre noi si oameni vrednici si oameni mai putin vrednici???

Eu propun sa invatam cum sa ne comportam de la un copac...desi in fiecare zi il otraveste societatea cu dioxid de carbon el tot ne ofera ce are el mai bun, aerul curat, umbra racoroasa in tp de canicula, adapost in tp de furtuna si ce este extraordinar este ca nu se da batut, in fiecare primavara el inverzeste!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

cristinica
Mesaje:5
Membru din:07 Mai 2008, 14:02

Re: Transmiterea bolilor spirituale

Mesaj necititde cristinica » 19 Mai 2008, 07:07

Multumesc pentru raspuns Catalin :) si pentru incurajari Maria-Andreea :D .

TRANSMITEREA BOLILOR SPIRITUALE IN UMANITATEA DECAZUTA

“Patimile, stircaciunea si moartea sunt urmari ale pacatului stramosesc care se transmit din generatie in generatie in umanitatea decazuta, facand din ea o umanitate bolnava.”

“Aceasta transmitere se face in esenta prin ereditatea biologica. Sf. Grigorie de Nyssa o spune explicit: pacatul s-a amestecat cu firea prin cei ce au primit de la inceput patima, insusindu-si boala prin neascultare. Caci precum firea animalelor de orice soi se continua in insusirea celor ce vin dupa aceea, incat ceea ce naste e aceeasi dupa ratiunea firii cu aceea din care s-a nascut, la fel omul se naste din om, patimasul din patimas, pacatosul din pacatos.”

Am citat doar ce scria in carte. Atat shi nimic mai mult.
Multumesc.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Transmiterea bolilor spirituale

Mesaj necititde Florina » 23 Mai 2008, 21:32

Ultima oară modificat 23 Mai 2008, 21:39 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Introdus link-ul in text


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX