Sfaturi duhovnicesti - Despre schimbarea duhovnicului

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Sfaturi duhovnicesti - Despre schimbarea duhovnicului

Mesaj necititde elena -petra » 06 Apr 2008, 17:58

La noi in Ardeal parintii dau binecuvantare la o impartasanie deasa chiar si 2-3 ori pe saptamana daca participi la Sf Liturghie si ai dezlegare.Cel putin asa se procedeaza la noi in parohie.Eu ma impartaseam cam de 2-3 ori pe luna.

Pe parintele meu duhovnic stiam ca-l gasesc intotdeauna cu o zi inainte de Sf Liturghie la biserica si statea ore intregi cu fii duhovnicesti (si nu numai) la spovedit.
Acum fiind plecat din tara mi-a dat binecuvantare sa ma spovedesc la alt parinte.M-am spovedit si la acest parinte de 3 ori dar in ultimele 5 saptamani este foarte ocupat si de cate ori il sun imi spune ca ma suna dansul cand e mai liber.
Momentan,trec prin niste ispite foarte mari si simt nevoia de o spovedanie mai deasa si binenteles sfaturi.
Cum ar trebui sa procedez? Sa-mi caut alt duhovnic ,fara sa mai cer binecuvantarea de la ultimul parinte la care m-am spovedit? Fiindca n-as dori sa se simta inlocuit prin faptul ca plec de la dansul dar nici nu mai pot sta saptamani... :!:

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: CAT DE DES NE PUTEM IMPARTASI?

Mesaj necititde Florina » 06 Apr 2008, 19:51

Parerea mea e ca trebuie discutat deschis: ii spuneti ori sa va spovedeasca mai des, ori sa va dea dezlegare! Pentru ca aveti ispite f mari!

Cand aveam nevoie de spovedanie deasa, chiar asa i-am zis duhovnicului mau, si... m-a chemat sa vin la spovedanie deasa.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: CAT DE DES NE PUTEM IMPARTASI?

Mesaj necititde elena -petra » 06 Apr 2008, 20:14

Sincera sa fiu mi-e si jena sa-l mai sun.Mai ales ca la ultima discutie parintele mi-a zis ca ma suna dansul cand e mai liber.

Fara dezlegare nu se poate? :?: Nu-mi face deloc placere situatia de fata ....dar asta-i viata.

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: CAT DE DES NE PUTEM IMPARTASI?

Mesaj necititde mihailoss » 06 Apr 2008, 21:32

Pai avem cateva cuvinte de folos de la parintele administrator despre impartasire:
http://teologie.net/biblioteca/studii/i ... asanie.pdf :)
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: CAT DE DES NE PUTEM IMPARTASI?

Mesaj necititde elena -petra » 06 Apr 2008, 21:57

Da multumesc,am recitit.Dar nu e un raspuns la intrebarea pusa de mine ?In privinta schimbarii duhovnicului...S-au de la oboseala nu mai vad bine :roll:

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: CAT DE DES NE PUTEM IMPARTASI?

Mesaj necititde unsuflet » 07 Apr 2008, 03:57

Sincera sa fiu mi-e si jena sa-l mai sun.Mai ales ca la ultima discutie parintele mi-a zis ca ma suna dansul cand e mai liber.

Fara dezlegare nu se poate? :?: Nu-mi face deloc placere situatia de fata ....dar asta-i viata.
Nu trebuie sa va fie jena deloc! Pur si simplu il sunati si ii spuneti ca aveti sufletul chinuit si ca simtiti nevoia sa va spovediti. Daca tot n-are timp, il intrebati daca puteti sa va duceti la alt preot. nu cred ca se supara, daca va duceti, n-ar avea de ce.
+ se prea poate ca fiind ocupat, sa fi uitat pur si simplu de dumneavoastra.
E vorba de sufletul dumneavoastra, de relatia dumneavoastra cu Dumnezeu, o sa va inteleaga.
Mai ales caDumnezeu stie prin ce treceti, o sa aranjeze Dumnezeu sa fie bine!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 07 Apr 2008, 09:23

Sincera sa fiu mi-e si jena sa-l mai sun.Mai ales ca la ultima discutie parintele mi-a zis ca ma suna dansul cand e mai liber. Fara dezlegare nu se poate? :?: Nu-mi face deloc placere situatia de fata ....dar asta-i viata.
Eu zic ca se poate... ar fi o situatie stupida ca cineva care vrea spovedanie sa nu reauseasca sa o faca pentru ca duhovnicul e "prea ocupat". E cam "trasa de par" comparatia, dar: daca CEO-ul (apropos, ce inseamna CEO?) companiei va traseaza o sarcina de serviciu, cat de penibila ar fi o scuza de genul: Va caut eu cand sunt mai libera?
E vorba de sufletul dumneavoastra, de relatia dumneavoastra cu Dumnezeu, o sa va inteleaga.
Cred ca daca nu a inteles necesitatea spovedaniei, mai ales pentru cineva care vine si o cere nu doar ca e post, sau la moda, nu cred ca ii va pasa ca pleci!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Despre schimbarea duhovnicului

Mesaj necititde elena -petra » 07 Apr 2008, 10:20

Multumesc :)

tanar pururi

Re: Despre schimbarea duhovnicului

Mesaj necititde tanar pururi » 07 Apr 2008, 14:38

Iaca il schimbi doar daca moare sau te muti sau se muta prea departe si astfel ti-e greu sa mai iei legatura cu el pentru spovedanie, impartasanie, sfat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre schimbarea duhovnicului

Mesaj necititde protosinghel » 07 Apr 2008, 17:41

Dacă tot sunt şi eu un soi de "duhovnic", am zis să intru şi eu în discuţie. :|

1. Sunt absolut şokat de felul în care se pune problema schimbării duhovnicului. Mi se pare că se speculează şi chiar şantajează prea mult cu această idee... Eu cred că orice mirean (la călugări e altceva) îşi poate schimba duhovnicul dacă acesta nu-i satisface căutările lui duhovniceşti. Dacă din greşeală ai dat peste un medic prost, ce nu te mai duci la altul doat pt că deja ai început tratamentul cu primul? Nu cred! Deci, oricine îşi poate alege (liber) un duhovnic pe care îl doreşte inima lui. Singura condiţie este să primeşte binecuvântarea preotului la care s-a spovedit până acum. În principiu, el nu ar avea nici un drept să nu ţi-o dea.
2. Ideea de neschimbare a duhovnicului rămâne valabilă (căci anume aşa a şi apărut), în cazul în care un duhovnic care-şi face bine datoria dă un canon, iar penitentul nu vrea să-l îndeplinească şi merge la un alt preot care-l dezleagă şi neglijează "legătura" altui preot. Prin urmare, nu avem voie să schimbăm un duhovnic bun pe unul rău, dar invers - este chiar obligatoriu.
3. În cazul în care cineva trebuie să se spovedească doar pt a se împărtăşi, deci nu pt a primi nişte sfaturi decisive în viaţă, ci doar "uzual", o poate face la orice preot. La el va spovedi doar ceea ce a făcut de la ultima spovedanie, pt a se putea împărtăşi. Asta nu înseamnă nicidecum o schimbare a duhovnicului. Este un păcat mare ca să pretinzi cuiva să se spovedească doar la tine atunci când tu eşti la sute de km (vobesc ca duhovnic), iar cineva să sufere şi să aştepte luni întregi neîmpărtăşit cu Sf. Taine. Asta e o schizofrenie în "duhovnicia" românească.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Despre schimbarea duhovnicului

Mesaj necititde Hrisanti » 11 Apr 2008, 12:51

Este un păcat mare ca să pretinzi cuiva să se spovedească doar la tine atunci când tu eşti la sute de km (vobesc ca duhovnic), iar cineva să sufere şi să aştepte luni întregi neîmpărtăşit cu Sf. Taine. Asta e o schizofrenie în "duhovnicia" românească.
Foarte adevarate vorbe, parinte Petru. Vreau sa va spun ca duhovnicul meu (tot monah) este la 2 km de mine (ca locuiesc aproape de o manastire romaneasca din Franta) si totusi mi-a spus ca, daca vreodata am ceva pe suflet si am urgenta sa ma spovedesc iar sfintia sa nu este disponibil, sa ma duc la oricare alt preot ortodox care sa-mi usureze sufletul.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
Georgiana
Mesaje:2
Membru din:08 Apr 2008, 17:54

Re: CAT DE DES NE PUTEM IMPARTASI?

Mesaj necititde Georgiana » 11 Iun 2008, 20:51

Sincera sa fiu mi-e si jena sa-l mai sun.Mai ales ca la ultima discutie parintele mi-a zis ca ma suna dansul cand e mai liber.

Fara dezlegare nu se poate? :?: Nu-mi face deloc placere situatia de fata ....dar asta-i viata.
Ba da se poate si fara dezlegare :) Dar sa cauti un duhovnic bun si in care sa ai incredere Doamne ajuta

Gheorghiu Gabriela
Mesaje:15
Membru din:24 Mai 2009, 14:15
Confesiune:ortodox

Re: Despre schimbarea duhovnicului

Mesaj necititde Gheorghiu Gabriela » 08 Iun 2009, 14:49

3. În cazul în care cineva trebuie să se spovedească doar pt a se împărtăşi, deci nu pt a primi nişte sfaturi decisive în viaţă, ci doar "uzual", o poate face la orice preot. La el va spovedi doar ceea ce a făcut de la ultima spovedanie, pt a se putea împărtăşi. Asta nu înseamnă nicidecum o schimbare a duhovnicului. Este un păcat mare ca să pretinzi cuiva să se spovedească doar la tine atunci când tu eşti la sute de km (vobesc ca duhovnic), iar cineva să sufere şi să aştepte luni întregi neîmpărtăşit cu Sf. Taine. Asta e o schizofrenie în "duhovnicia" românească.
Acest raspuns, personal imi este cel mai de folos, pentru ca sunt intr-un impas. Sunt din Iasi, si acolo am un duhovnic de peste sase ani la care merg constant as spune chiar saptamanal si ma puteam spovedi si impartasi la 40 de zile. Dupa casatorie, m-am mutat la Brasov. E o distanta mare, si parintele mi-a recomandat sa vem si aici un preot pentru un sfat, o rugaciune.Sub nici o forma nu imi schimb duhovnicul, pentru ca nu consider ca e cazul. Ieri am fost la manastirea Caraiman, sa cautam un parinte si sa ii explicam cazul nostru. Ni s-a zis sa venim in prima saptamana a postului Sfintilor Apostoli sa ne spovedim si cand avem drum in Iasi ne spovedim si la duhovnicul nostru. Nu prea am inteles cum sa ma spovedesc la doi preoti daca eu am duhovnic. Dar citind cele scrise in acest topic vad ca nu e ceva gresit. Nu as putea sa stau luni intregi sau sa ma spovedesc de doua ori pe an asteptand un drum la Iasi.
Oricum voi vorbi si cu duhovnicul sa-mi dea binecuvantare.
Sa luam aminte la viata si invataturile sfintilor parinti- indrumatorii ortodoxiei si graitori ai cuvantului lui Dumnezeu : http://ioanagabi.toateblogurile.ro/

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde hodor cristiuc » 05 Iun 2010, 20:54

Sa zicem ca dupa ce se spovedeste penitentul,duhovnicul necunoscand-ul daca a mai fost la el la spovedanie(penitentul fiind de mai multe ori),i-i spune ca de ce n-a fost la celalalt preot slujitor,sa se spovedeasca .
Procedeaza corect preotul duhovnic sau penitentul respectiv poate alege alt duhovnic fara binecuvantarea acestuia?
Multumesc anticipat.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 06 Iun 2010, 00:45

hodor cristiuc scrie:
Sa zicem ca dupa ce se spovedeste penitentul,duhovnicul necunoscand-ul daca a mai fost la el la spovedanie(penitentul fiind de mai multe ori),i-i spune ca de ce n-a fost la celalalt preot slujitor,sa se spovedeasca .
Procedeaza corect preotul duhovnic sau penitentul respectiv poate alege alt duhovnic fara binecuvantarea acestuia?
Multumesc anticipat.
Pai daca a fost de mai multe ori si tot nu il cunoaste, poate sa plece sa caute duhovnicul care poate sa-l foloseasca, de obicei preotii de pe la parohie nu prea au pretentii de binecuvintare.
Problema se complica daca are canon, atunci trebuie sa aiba un motiv temeinic pt a pleca si trebuie sa ceara dezlegare de canon
Intrebarea poate fi o problema confidentiala a duhovnicului, dar daca este sub forma de repros, atunci bineinteles nu ramane decit plecarea.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 17:29 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Victor » 10 Noi 2011, 13:07

Daca vreau sa imi schimb duhovnicul, fiind motivat sa o fac, trebuie neaparat sa il anunt in prelabil?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 27 Dec 2011, 23:40

Daca vreau sa imi schimb duhovnicul, fiind motivat sa o fac, trebuie neaparat sa il anunt in prelabil?
Doar atunci când ai canon dat de el ca să-l deslege: metanii, diferite rugăciuni, post suplimentar, etc. Adică lucruri ce nu ţin de oprirea de la la Sf. Împărtăşanie. Trebuie cerută dezlegare deoarece nimeni nu poate face aceasta decât duhovnicul care a pus legătura. Nici chiar episcopul.
Dacă cumva duhovnicul ori episcopul care a pus legătura moare fără a da dezlegarea, trebuie ca urmaşul său în scaun ori la parohie să dea dezlegarea necesară.
Atunci când este cineva legat după canoane de duhovnic, nu se pune problema de dezlegare, decât numai în condiţiile prevăzute tot de canoane.
Pe scurt, poţi trece de la un duhovnic mai blând la unul mai aspru când e vorba de canonisirea după sfintele canoane, nu şi invers. Aceasta o spunem în mare.

Pentru cine este interesat îi recomand cărţile: "Dulce sfătuire" a Sf.Nicodim Aghioritul, "Hrană duhovniceacă" a Sf.Ioan Iacob Hozevitul (partea legată de rolul canonului dat la spovedanie), etc.
Este bine ca fieare să-şi procure Pravila Bisericească, spre a vedea singur ce canoane se dau pentru diferite păcate, ş.a.m.d.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Marcus89 » 28 Dec 2011, 18:13

Dacă cumva duhovnicul ori episcopul care a pus legătura moare fără a da dezlegarea, trebuie ca urmaşul său în scaun ori la parohie să dea dezlegarea necesară.
Dar de ce nu ar fi o asemena dezlegare intuitu personae?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX