Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Constantinos
Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde Constantinos » 11 Apr 2011, 22:07

Faptele Apostolilor nu sunt doar ale Sfantului Pavel si Petru , vedem in special in Viata Sfantului Apostol Andrei cum cinstea Crucea fiindca avea si la capatul toiagului Sfanta Cruce.
Imaginile Mantuitorului erau vii in memorie (mai multe tipuri de icoane ale Aceleiasi Persoane caci si la oameni in general cu trecerea zilelor si anilor se schimba infatisarea, dar la Cel ce se poate schimba la Fata ) :
Luca cap. 24
15. Şi pe când vorbeau şi se întrebau între ei şi Iisus Însuşi, apropiindu-Se, mergea împreună cu ei.
16. Dar ochii lor erau ţinuţi ca să nu-L cunoască.
17. Şi El a zis către ei: Ce sunt cuvintele acestea pe care le schimbaţi unul cu altul în drumul vostru? Iar ei s-au oprit, cuprinşi de întristare.

Ioan cap .21
12. Iisus le-a zis: Veniţi de prânziţi. Şi nici unul din ucenici nu îndrăznea să-L întrebe: Cine eşti Tu?, ştiind că este Domnul.
13. Deci a venit Iisus şi a luat pâinea şi le-a dat lor, şi de asemenea şi peştele.
14. Aceasta este, acum, a treia oară când Iisus S-a arătat ucenicilor, după ce S-a sculat din morţi.
In Evangheliile Sfantului Matei si Luca este pomenita Maica Domnului, chiar si in epistola Sfantului Pavel catre Galateni cap.4 : Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său (Puternic), născut din femeie(Smerit), născut sub Lege,...; De ar fi fost Maria o desfranata , desfranat ar fi fost si Hristos (doctorii au aflat ca in momentul in care mama insarcinata are dorinte trupesti atunci si baiatul din pantece este influentat si i se ridica organul). Psalmul 77 . 69. Pe tinerii lor i-a mistuit focul şi fecioarele lor n-au fost înconjurate cu cinste.( Iar noi pe Fecioara Maria cu cinste sa o inconjuram.)
Dupa Sfantul Grigorie Palama exista "puteri" care ies si intra prin ochi. Daca nu l-ar fi atins prin energia Sa cu ochii , Petru nu-si aducea aminte de cuvintele proorociei(evrei cap. 12 Cu ochii aţintiţi asupra lui Iisus, începătorul şi plinitorul credinţei, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ţinut seama de ocara ei şi a şezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu. Marcu cap.7.22.Adulterul, lăcomiile, vicleniile, înşelăciunea, neruşinarea, ochiul pizmaş, hula, trufia, uşurătatea.) din Luca cap.22. 61 :Şi întorcându-Se, Domnul a privit spre Petru; şi Petru şi-a adus aminte de cuvântul Domnului, cum îi zisese că, mai înainte de a cânta cocoşul astăzi, tu te vei lepăda de Mine de trei ori . Faptele Apostolilor cap.13 : 9. Iar Saul - care se numeşte şi Pavel - plin fiind de Duh Sfânt, a privit ţintă la el,
10. Şi a zis: O, tu cel plin de toată viclenia şi de toată înşelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmaşule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?
11. Şi acum, iată mâna Domnului este asupra ta şi vei fi orb, nevăzând soarele până la o vreme. Şi îndată a căzut peste el pâclă şi întuneric şi, dibuind împrejur, căuta cine să-l ducă de mână.
Exista o inchinare cu privirea pentru cel care este lipsit de invidie si are macar putina evlavie, Matei cap 27- 52. Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat.
53. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora.( o inchinare la moaste vii, umblatoare).
Biserica ortodoxa apostolica nu se inchina la Nicolaie sau Gheorghe ci se inchina la Sfantul Nicolaie si Sfantul Gheorghe . Cuvantul Sfantul din fata lui Nicolaie este Hristos. Noi avem evlavie la Hristos care salasluieste si mijloceste din interiorul sufletelor si trupurilor placutilor Sai. Si Apostolii se inchinau unul la altul, cel putin cu privirea daca aveau Dragoste intru ei ,iar pe Hristos L-au sarutat de mai multe ori Apostoli nu doar Iuda cand L-a vandut .
Crestinismul este mistic iar ritualul fara traire poate deveni vrajitorie sau altceva mai putin periculos ( doar cu putin).
Hristos este ortodox (drept slavitor) . Sfantul Luca cap.10-21 : În acest ceas, El S-a bucurat în Duhul Sfânt şi a zis: Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului şi al pământului, că ai ascuns acestea de cei înţelepţi şi de cei pricepuţi şi le-ai descoperit pruncilor. Aşa, Părinte, căci aşa a fost înaintea Ta, bunăvoinţa Ta.
Cand Hristos isi slaveste cu dreptate Parintele- slaveste PreaSfanta Treime , deci si pe El Insusi impreuna cu Duhul si cu Tatal. Amin.

Avatar utilizator
Parintele777
Mesaje:25
Membru din:29 Sep 2009, 12:13
Confesiune:ortodox
Localitate:Terra
Contact:

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde Parintele777 » 11 Apr 2011, 23:41

Am fost intrebat de curand de cineva ce religie au avut Sfintii Apostoli...?
Lasand la o parte parerile eretice, mi-am dat seama ca ar fi trebuit sa intitulez topicul altfel si anume:

Ce religie aveau Sfintii Apostoli dupa ce au fost chemati de Hristos la apostolat si pana la Cincizecime?

Dupa pogorarea Sf. Duh asupra lor ei devin curajosi si merg sa-L vesteasca pe Hristos chiar cu pretul vietii, iar inainte erau fricosi si slabi in credinta caci Sf. Petru se leapada de Mantuitorul de trei ori si ceilalti se imprastie ca nu cumva sa fie si ei prinsi si osanditi la moarte ca Invatatorul lor.
Deci, eu am pus in balanta aceste doua situatii si am dorit sa stiu cum putem numi credinta lor inainte de a primi pe Mangaietorul asupra lor si, deci, inainte de a fi ei calauziti la tot adevarul...
Am inteles ca ii putem numi hristofori, dar ii putem numi si crestini doar fiindca au mers dupa Hristos, s-au lepadat de ei insisi, si-au luat crucea si L-au urmat pe Mantuitorul?
Noi astazi suntem botezati in legea noua avand asupra noastra Duhul Sfant de la Botez, insa Sf. Apostoli nu primisera pe Sf. Duh in intervalul de la chemarea la apostolat si pana la Cincizecime.
Totodata, sa nu uitam ca Sf. Apostoli mergeau sambata la templu impreuna cu Mantuitorul, un aspect ce tinea inca de legea mozaica.

Chiar daca vi se pare o intrebare simpla eu zic ca nu este deloc asa.

:!: Incercati sa va axati pe religia lor din aceasta perioada in raspunsurile voastre!

PS: Si pana la urma ca sa impacam si capra (ereticii) si varza (ortodocsii) nu e mai bine sa o numim religie apostolica?
Daca Dumnezeu nu exista si tu nu crezi, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, ai pierdut totul...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde dimitrie » 12 Apr 2011, 08:04

Se stie, din cartile Faptele Apostolilor si Epistolele Sfintilor Apostoli ca:
1.Sfintii Apostoli nu-si faceau semnul crucii sau vre-un alt semn. Propovaduiau Crucea lui Hristos, fara a-si face semne magice;
2. Nu foloseau icoane pentru inchinare;
3. Nu se inchinau la Maica Domnului (nici macar nu au pomenit-o in epistolele lor);
4. Nu se inchinau la oase de morti (numite moaste);
5. Nu se inchinau la ingeri sau la sfinti; pentru ei Domnul Iisus Hristos era singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni;
6. Crestinismul Sfintilor Apostoli nu se baza pe ritualuri si misticism; se baza pe multa invatatura si vietuire crestina, in viata de zi cu zi.
7. Credinta lor avea la baza fagaduintele Mantuitorului, ca se va intoarce sa ii ia cu EL si sa le daruiasca viata vesnica (la inviere);
8. etc.
8. Nu consumau fructe şi nici derivate lactate;
9. Le plăcea peştele afumat, pe care-l serveau cu mâna şi nu cu beţele (cum rău fac asiaticii);
10.Nu erau de acord cu practica neurochirurgiei;
11. etc.
Voi argumenta toate acestea (Epistola, capitolul, versetul), însă după domnul vasinec.
Intrebare: se poate spune ca Sfintii Apostoli au fost de religie ortodoxa? Sau, are ortodoxia religia Sfintilor Apostoli?
Eu sunt deacord cu toate punctele pe care le-aţi scris mai sus. Absolut cu toate, afară de 8 care nu se ştie ce ascunde. Şi ele fac parte din învăţătura ortodoxă.
.
Leagt de lipsa de onestitate din mesajul adv.-ului
Dacă ar fi fost onest, adv.-ul ar fi spus aşa: Nu Se stie, din cartile Faptele Apostolilor si Epistolele Sfintilor Apostoli daca:
1.Sfintii Apostoli (nu-)îsi faceau semnul crucii sau vre-un alt semn. Propovaduiau Crucea lui Hristos, (fara a-si face semne magice);
2. (Nu) foloseau icoane (pentru inchinare) în cult;
3. (Nu) se inchinau la Maica Domnului (nici macar nu au pomenit-o in epistolele lor);
4. (Nu) se inchinau la oase de morti (numite moaste);
5. (Nu) se inchinau la ingeri sau la sfinti; pentru ei Domnul Iisus Hristos era singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni;
6. Crestinismul Sfintilor Apostoli (nu) se baza pe ritualuri si (misticism) mistică; se baza pe multa invatatura si vietuire crestina, in viata de zi cu zi.
7. Credinta lor avea la baza fagaduintele Mantuitorului, ca se va intoarce sa ii ia cu EL si sa le daruiasca viata vesnica (la inviere);
8. etc.
ÎNTREBARE: Unde scrie d-le adv. în FA şi în celelalte Epistole că:
1.---; 2.---; 3.---; etc-?
Ori sunteţi rău-voitor, ori îndoctrinat, ori incapabil de a putea face un simplu rezumat în urma unei lecturi. Apoi, d-le vasinec, sigur calităţile dvs. v-au condus spre adventism.
Revin şi cu partea a doua a analizei mesajului d-lui vasinec.
Ultima oară modificat 12 Apr 2011, 09:03 de către dimitrie, modificat 1 dată în total.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Apr 2011, 15:11

Leagt de lipsa de onestitate din mesajul adv.-ului
Dacă ar fi fost onest, adv.-ul ar fi spus aşa: Nu Se stie, din cartile Faptele Apostolilor si Epistolele Sfintilor Apostoli daca [...]
Cred că dvstră nu aţi înţeles ideea Protosinghelului. Faptul că ei se închinau sau nu Sfintelor Icoane, Sfintei Cruci, Sfintelor Moaşte, Maicii Domnului nu îi făcea mai puţin ortodocşi. Aşa cum şi nouă celor de astăzi: nu ne este de neapărată trebuinţă pentru mîntuire închinarea la Sfânta Cruce, Sfinte Icoane etc. dacă se împlineşte voia Lui Dumnezeu... chiar fără ajutorul acestora.
Părintele Petru este un om cu multă carte pe care nu-l cunoaşteţi, dar acesta nu este un motiv să vă îndoiţi de învăţătura sa ;)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde dimitrie » 12 Apr 2011, 17:07

Leagt de lipsa de onestitate din mesajul adv.-ului
Dacă ar fi fost onest, adv.-ul ar fi spus aşa: Nu Se stie, din cartile Faptele Apostolilor si Epistolele Sfintilor Apostoli daca [...]
Cred că dvstră nu aţi înţeles ideea Protosinghelului.
Care idee?
Faptul că ei se închinau sau nu Sfintelor Icoane, Sfintei Cruci, Sfintelor Moaşte, Maicii Domnului nu îi făcea mai puţin ortodocşi.
Ba da, că dacă ei nu cinsteau acestea, nici noi nu le-am fi cinstit. Sau vreţi să spuneţi că Apostolii nu au cinstit trupul neînsufleţit al Maicii Domnului?
Dacă ei nu se însemnau cu Sf. Cruce, nici noi n-am fi făcut-o. Sau credeţi că Domnul i-a binecuvântat altfel pe când Se înălţa la cer pe Apostoli? Ori că la Epicleză nu însemnau Darurile spre prefacere cu semnul cel mântuitor? Vă înşelaţi. Ba şi pe alţii chiar îi zăpăciţi de cap.
Aşa cum şi nouă celor de astăzi:
care "nouă"?
nu ne este de neapărată trebuinţă pentru mîntuire închinarea la Sfânta Cruce, Sfinte Icoane etc. dacă se împlineşte voia Lui Dumnezeu... chiar fără ajutorul acestora.
Adică cinstirea Sf.Cruci, a Sf.Icoane şi a Sf.Moaşte e în afara voii lui Dumnezeu? Iar dacă e voia lui Dumnezeu în a le cinsti, nu văd cum se poate mântui Maria-Andreea nefăcând voia lui Dumnezeu!
Maria-Andreea, se poate poate mântui cineva (în afară de cazurile de excepţie) fără Euharistie, fără Spovedanie, etc.? Vedeţi că nu fără ajutorul Sfintei Cruci se săvârşesc acestea, ci numai prin însemnarea Sfintei Cruci Duhul Sfânt preface Darurile în Sf.Trup şi Sf.Sânge; numai prin însemnarea Sf. Cruci Duhul Sfânt lucrează iertarea păcatelor; etc. Ştie să vă dea răspuns P.Petru mai bine ca mine aici.
Eu cred altceva: că P.Petru a citit în grabă mesajul adv.-ului. Şi dacă noi mai greşim, bărbăteşte ne asumăm erorile.
Dar unii creştini, mai slabi în ale credinţei (dogmatic vorbind), cred că se pot sminti citind cele la care P.Petru subscrie în mesajul adventistului din neatenţie (cred). Sunteţi cumva printre ei, ori aşa gândeaţi şi înainte?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde vasinec » 12 Apr 2011, 17:59

BRAVO "Parintele777"! Nu pentru ca il "bateti" pe cel ratacit, ci pentru ca il indemnati la intelegere!
Bravo domnule "Ioan Cr". "Parintele777" face apologia amatorismului Sfintilor Apostoli in ale crestinismului, iar dvs. il aplaudati la scena deschisa.

Eu am inteles ca Sfintii Apostoli nu au fost la fel de intelepti si de buni crestini ca "Parintele777" (pentru faptul ca ei nu si-au facut semnul crucii, nu au folosit icoane pentru inchinare, nu s-au inchinat la oase, nu s-au inchinat la Maica Domnului, etc.,).

Vreau sa va spun pozitia mea: consider ca am o credinta crestin-apostolica. Daca cineva vrea sa ma convinga, in ceea ceea ce priveste lucrurile importante in viata de credinta si inchinare crestina, trebuie sa imi aduca exemple din viata si invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai apostoli. Consider ca fiind deplin crestinismul pur al Sfintilor Apostoli. Abureli (pline de "intelepciune") ca cele aduse de "Parintele777", nu prind (nici la mine si nici la altii care considera crestinismul Sfintilor Apostoli ca model de credinta, inchinare si vietuire crestina).

vasinec

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde vasinec » 12 Apr 2011, 18:14

8. Nu consumau fructe şi nici derivate lactate;
9. Le plăcea peştele afumat, pe care-l serveau cu mâna şi nu cu beţele (cum rău fac asiaticii);
10.Nu erau de acord cu practica neurochirurgiei;
11. etc.
Voi argumenta toate acestea (Epistola, capitolul, versetul), însă după domnul vasinec.
Avem doua categorii de probleme:
1) facerea semnului crucii, folosirea icoanelor pentru inchinare, inchinarea la oase, inchinarea la Maica Domnului, etc.
2) lipsa consumului de fructe si derivate lactate, consumarea pestelui afumat cu mana si nu cu betele, practica neurochirurgiei, etc.

Intre cele doua categorii de probleme exista o asemanare izbitoare: Sfintii Apostoli nu le-au acordat nici o importanta si nu au scris nimic despre ele(in cele 21 de epistole si cartea Faptele Apostolilor - cu putine exceptii unde erau combatute unele probleme din prima categorie).

In problema mantuirii, facerea semnului crucii este la fel de importanta ca mancatul pestelui cu mana iar inchinarea la oase (zise moaste) este la fel de importanta ca lipsa consumului de derivate lactate.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde Dionysie » 12 Apr 2011, 18:15

Vreau sa va spun pozitia mea: consider ca am o credinta crestin-apostolica.
:lol: :lol: :lol: Bună gluma :lol: :lol:

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde dimitrie » 12 Apr 2011, 19:05

Vreau sa va spun pozitia mea: consider ca am o credinta crestin-apostolica.
In primul rand ca voi adventistii nu ati tinut sambata de la inceput.
E adevărat, însă primii adventişti au trecut la pasul următor: au început să şi păzească ziua a şaptea când au aflat care este.
Ca să vezi CREDINŢĂ APOSTOLICĂ!Imagine
Domnule vasinec, ştiţi treaba aia cuu...Imagine
Cam asta păţesc adventiştii când vor să se "conecteze" la credinţa apostolică Imagine
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde vasinec » 12 Apr 2011, 19:26

Domnule vasinec, ştiţi treaba aia cuu...Imagine
Domnule preot, ceea ce stiu este ca astept de mult o lamurire la o postare a dvs., atat de geniala incat nu am priceput nimic. Vedeti aici:

posting.php?mode=edit&f=71&p=23088

Astept cam de mult. Ati avut timp sa postati tot felul de balacareli dar nu ati explicat cum este cu Sfantul Petru si fagaduinta Mantuitorului sau cum este cu divizarea persoanei Mantuitorului (lucru sugerat chiar de dvs.) Cred ca este cazul sa treceti la lucruri serioase, asa cum sta bine unei fete bisericesti.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Apr 2011, 21:06

Deşi nu ar fi avut niciun rost să răspund având în vedere în ce direcţia a deviat discuţia (săbii, sânge etc :? ), totuşi...
vreţi să spuneţi că Apostolii nu au cinstit trupul neînsufleţit al Maicii Domnului?
L-au cinstit cam cum aş cinsti eu o maicuţă egumenă cu o viaţă preacuvioasă !C-am aşa văd eu distanţa pe care o voi definii mai departe; atunci ei erau mai aproape de cele sfinte (trăire, învăţătură, exemplu etc) astfel încât ele păreau lucruri normale, fireşti (gen cinstirea Maicii Domnului), astăzi noi suntem la "ani lumină" depărtare de acestea astfel că noi le "grandomanizăm" pt că suntem prea mici, prea departe de cele sfinte, suntem la reanimare dpdv duhovnicesc comparativ cu exemplul care ni se aduce în faţă -Maica Domnului. De aici "suuper-cinstirea" pe care i-o aducem noi Maicii Domnului şi cinstirea firească adusă de primii Apostoli.
Adică cinstirea Sf.Cruci, a Sf.Icoane şi a Sf.Moaşte e în afara voii lui Dumnezeu? Iar dacă e voia lui Dumnezeu în a le cinsti, nu văd cum se poate mântui Maria-Andreea nefăcând voia lui Dumnezeu!
Dvstră nu mai citiţi bine. Am spus că se poate mântui dacă "se împlieşte voia Sa precum în cer aşa şi pe pământ", şi chiar fără ajutorul Acestora. Aşa cum fiecare e unic în felul lui, tot aşa şi voia Tatălui, păstrând liniile esenţiale (iubirea Lui Dumnezeu şi a aproapelului), pe care o va pune în aplicare va fi unică, însă metoda unuia nu o exclude pe a altuia aşa cum un individ nu exclude pe altul doar pt că nu sunt la fel... acestea întregesc. Dacă unii aduc o cinstire aparte Maicii Domnului , iar alţii nu, împlinind totuşi voia Domnului (celelalte care nu vizează cinstirea Maicii Domnului) ei nu se exclud din comunitate, ei sunt un mădular cu fucţionalităţile lui aparte. Eu fac referire aici la cei din Biserica Ortodoxă.

! Am luat exemplul Maicii Domnului. Cred că el se poate extrapola, idee e aceeaşi.
Maria-Andreea, se poate poate mântui cineva (în afară de cazurile de excepţie) fără Euharistie
Nu se poate mântui, pt că însuşi Mântuitorul a spuns-o şi dvstră ştiţi mai bine decât mine. Iar acele cazuri de excepţie pe care le amintiţi, nu cred că există.

PS: Sunt ortodox până la moarte şi la obşteasca înviere, însă eu aşa le văd: pe toate le accept (cele referiare la nedumeririle lui "vasinec") pt că le înţeleg frumuseţea şi rolul în viaţa mea de creştin ortodox, însă cred că acestea nu sunt o condiţie sine qua non a mântuirii. Ele sunt flori menite să bucure, să uşureze, să aducă un strop de lumină şi nădejde în viaţa unui creştin, dacă îmi permiteţi metafora.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde danadoina » 12 Apr 2011, 22:52

´´´´´´´´´´
vreţi să spuneţi că Apostolii nu au cinstit trupul neînsufleţit al Maicii Domnului?
L-au cinstit cam cum aş cinsti eu o maicuţă egumenă cu o viaţă preacuvioasă !C-am aşa văd eu distanţa pe care o voi definii mai departe; atunci ei erau mai aproape de cele sfinte (trăire, învăţătură, exemplu etc) astfel încât ele păreau lucruri normale, fireşti (gen cinstirea Maicii Domnului), astăzi noi suntem la "ani lumină" depărtare de acestea astfel că noi le "grandomanizăm" pt că suntem prea mici, prea departe de cele sfinte, suntem la reanimare dpdv duhovnicesc comparativ cu exemplul care ni se aduce în faţă -Maica Domnului. De aici "suuper-cinstirea" pe care i-o aducem noi Maicii Domnului şi cinstirea firească adusă de primii Apostoli.
´............
Draga Maria_Andreea,
"noi" om fi la la "reanimare duhovniceasca" dar Sfintii parinti au depasit faza asta si totusi au "grandomanizat" "acestea" adica printre altele au "suupercinstit-o" pe Maica Domnului...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Apr 2011, 23:06

D-na "danadoina" nici dvstră n-aţi inţeles :cry: ...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde dumio » 12 Apr 2011, 23:17

D-na "danadoina" nici dvstră n-aţi inţeles :cry: ...
Ideea este ca toate cele enumerate mai sus sunt dogmatizate de Biserica in sinoadele ecumenice si ele exprima realitatea Intruparii lui Hristos si posibilitatea sfintirii si indumnezeirii noastre. Daca esti ortodox, le tii si le cinstesti, dovedind credinta adevarata si ascultare. Nu mai cautam tot felul de artificii ca sa dovedim in ce proportie ne mantuim cu sau fara ele!

Avatar utilizator
Parintele777
Mesaje:25
Membru din:29 Sep 2009, 12:13
Confesiune:ortodox
Localitate:Terra
Contact:

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde Parintele777 » 13 Apr 2011, 00:23

Mai fata tatii, eu sincer iti inteleg zelul si ravna care te mistuie pentru cele sfinte dar pentru ca tu esti inca in formare duhovniceasca as vrea sa inchidem subiectul asta de contrazicere intre noi ortodocsii.
Faptul că ei se închinau sau nu Sfintelor Icoane, Sfintei Cruci, Sfintelor Moaşte, Maicii Domnului nu îi făcea mai puţin ortodocşi. Aşa cum şi nouă celor de astăzi: nu ne este de neapărată trebuinţă pentru mîntuire închinarea la Sfânta Cruce, Sfinte Icoane etc. dacă se împlineşte voia Lui Dumnezeu... chiar fără ajutorul acestora.
Deci, daca Sfintii Parinti, pe care banuiesc ca ii cinstesti si tu, au clarificat situatia celor care nu cinstesc pe Maica Domnului, Sf. Cruce, Sf. Moaste si nu se inchina sfintelor icoane ca fiind ANATEMA, atunci se pune intrebarea logica si fireasca:
Cum zici tu ca se poate mantui cineva care este anatema?

Uite, ca sa nu zici ca este doar parerea mea, anexez aici si hotarea celui de-al saptelea Sinod Ecumenic de la Niceea (787).
Poate ca e mult de citit, dar iti spun ca se merita.
Deci, lectura placuta si insusire grabnica!

ICOANELE

926. -”Hotaram impreuna cu toata sfintenia si staruinta, ca dupa cum se cinsteste chipul cinstitei si de viata facatoarei cruci, tot asa sa se cinsteasca si sfintele icoane cele zugravite cu vopsele sau facute din mozaic sau din alta materie alcatuita cu iscusinta si asezate in sfintele lui Dumnezeu biserici, pe sfintele vase, pe vesminte, pe scanduri, pe pereti, asezate in case sau la raspantii, atat icoana Domnului nostru Iisus Hristos si a Prea Curatei Nascatoarei de Dumnezeu, cat si a cinstitilor ingeri si ale tuturor sfintilor, caci cu cat vor fi in fata privitorilor, ravnind amintirea si dorinta dupa prototipul lor, le vor saruta si cinsti, insa nu le vor adora pe deplin care, dupa credinta noastra, se cuvine numai firii dumnezeiesti, ci li se va da cinstea numai in felul cum ne inchinam cinstitei Cruci, Sfintei Evanghelii si celorlalte obiecte sfinte, carora li se vor aduce tamaieri, luminari, precum era obiceiul in vechime. Deoarece cuvenita cinste data Crucii trece asupra prototipului ei, adica se inchina persoanei zugravite pe ea. Astfel se va intari invatatura Sfintilor Parinti, adica predania bisericii sobornicesti, care de la o margine a lumii pana la cealalta, a primit Evanghelia”. -Hardului, Acta Concil. IV, p. 417, Sinodul VII, paraxa 7.

927. -”Insusi Dumnezeu, Cel ce dintai a nascut pe Fiul Sau, Unul Nascut si Cuvantul Lui, icoana Lui cea vie, naturala si chip cu totul asemenea vesniciei Lui (Colos. 1,15; II Cor. 4, 4; Ev. 1, 3). Dumnezeu a facut apoi pe om dupa chipul si asemanarea Sa (Fac. 1,26-27). Adam a vazut pe Dumnezeu si a auzit sunetul pasilor Sai, umbland dupa amiaza si s-a ascuns in paradis (Fac. 3,8). Iacov a vazut pe Dumnezeu si s-a luptat cu El (Fac. 32, 25-32). Insa este clar ca Dumnezeu S-a aratat lui ca om. Moise a vazut ceva ca spatele omului (Ex. 33, 23). Isaia L-a vazut ca pe un om sezand pe tron (Is. 6, l). Daniel a vazut asemanare de om si ca un fiu al omului, venind spre Cel batran in zile (Daniel 7, 13). Insa nimeni n-a vazut firea lui Dumnezeu (Ioan 1,18: I Tim. 6,16) ci numai chipul si icoana Celui care avea sa vie, deoarece Fiul si Cuvantul cel nevazut al lui Dumnezeu avea sa se faca om cu adevarat, pentru ca sa Se uneasca cu firea noastra si sa Se arate pe pamant… Avraam a vazut pe Dumnezeu (Gen. 17, l) dar nu firea lui Dumnezeu, caci “pe Dumnezeu nu l-a vazut nimeni niciodata” (Ioan 1: 18), ci icoana lui Dumnezeu si cazand la pamant i S-a inchinat, Iosua a vazut pe inger (513-15), dar nu firea ingerului, ci chipul lui, caci firea ingerului nu se vede cu ochii trupului, si cazand la pamant i s-a inchinat. La fel si Daniel (7,15; 10, 5). Insa ingerul nu este Dumnezeu (Rom. 8, 14; I Ioan 3, l) fii ai imparatiei, mostenitori ai lui Dumnezeu si impreuna mostenitori ai lui Hristos (Rom. 8, 17; Gal. 4, 7). Asadar, cinstesc pe sfinti si proslavesc pe robii, prietenii si impreuna mostenitorii lui Hristos; pe robi din pricina firii lor, pe prieteni din pricina liberului lor devotament, pe fii mostenitori din pricina harului dumnezeiesc, dupa cum spune Domnul catre Tatal Sau” (Ioan 17, 22). -Sf. Ioan Damaschin, Despre Icoane, III, 26.

928. -”Se cuvine a ne inchina la locurile sfinte, ca muntele Sinai, pestera din Betleem, Golgota, mormantul Domnului, Sf. Evanghelie si bisericii cu toate lucrurile ei. Din cauza lucrarii dumnezeiesti, respect si ma inchin ingerilor, oamenilor si oricarei materii care participa la lucrarea dumnezeiasca si serveste mantuirii mele. Astfel, ne inchinam cinstitului chip al Crucii, icoanei chipului trupesc al Dumnezeului meu si al aceleia, care L-a nascut dupa trup, Fecioara Maria si icoanei tuturor sfintilor Lui. Inchinaciunea este simbolul fricii, al darului, al supunerii si al smereniei. Insa nimanui nu trebuie sa ne inchinam ca lui Dumnezeu, decat numai singurului prin fire Dumnezeu. Tuturor celorlalti insa, le dam “pentru Domnul”(I Petru 2, 13) inchinaciunea cuvenita lui Dumnezeu. Asadar, dupa cum “cel ce nu cinsteste pe Fiul cum spune Domnul, nu cinsteste nici pe Tatal care L-a trimis” (Ioan 5, 23) tot astfel, cel ce nu cinsteste icoana, nu cinsteste, nici pe cel infatisat pe icoana. Insa, poate va spune cineva: icoana lui Hristos, dar nu si a sfintilor. Ce nebunie! Asculta ce spune Domnul ucenicilor: “Cel ce va primeste pe voi, pe Mine ma primeste” (Matei 10, 40). Astfel, cine nu cinsteste pe sfinti, nici pe Domnul insusi nu-L cinsteste”. - Sf. Ioan Damaschin, D. Icoane 111,3443.

929. -”Adunarii care se razvrateste contra cinstitelor icoane, de trei ori anatema! Celor ce scot cuvintele contra idolilor din dumnezeiasca Scriptura spre a le indrepta contra cinstitelor icoane, ale Dumnezeului nostru Iisus Hristos si ale sfintilor Lui, de trei ori anatema. Celor ce zic ca crestinii se apropie de icoane ca de niste zei de trei ori anatema… Daca cineva apara pe vreunul care face parte din ereticii cei ce acuza crestinismul, sau pe unul care a trait in aceasta erezie, de trei ori anatema! Daca cineva nu cinsteste pe Domnul nostru Iisus Hristos infatisat dupa chip pe icoana, de trei ori anatema”. -Pavaza Ort. IV.

930. -Se numeste cult latreutic sau cultul adorarii, cultul devotamentului total, adus de om numai lui Dumnezeu, ca unui Creator si Tata suprem care ne iubeste ca pe fii ai Sai, si Caruia noi suntem datori sa-I raspundem cu iubirea noastra totala mai tare decat moartea. (Deut. 6,5; Cant. Cant. 8, 6; Luca 10,27-28).

Se numeste cult al cinstirii sau al veneratiei (dulia) respectul nostru fata de fiintele rationale superioare noua prin sfintenie, ca prieteni ai lui Dumnezeu, carora le datoram cinstire partiala, in cadrul cinstirii totale datorita numai lui Dumnezeu. Daca sfintii n-ar fi iubiti si cinstiti de Dumnezeu, nici noi n-am fi datori sa-i cinstim si sa-i iubim cu iubirea imprumutata din iubirea lui Dumnezeu, ci doar i-am compatimi frateste ca pe niste oameni, care n-au meritat cinste de la Dumnezeu, asa cum apreciem pe oamenii de rand si pacatosi. De aceea sinodul de la Ierusalim de la 1725 precizeaza in pastorala lui, ca Sfintii Parinti: “Anatematizeaza si supune excomunicarii pe cei ce se inchina latreutic icoanelor, sau obiecteaza ortodocsilor ca sunt idolatri, fiindca se inchina icoanelor. Deci anatematizam si noi impreuna cu ei pe cei ce cinstesc latreutic sau sfant, sau icoana sau cruce, sau moaste ale sfintilor, sau Evanghelie sau altceva cate sunt sus in cer si cate sunt jos pe pamant si in mari. Atribuim inchinarea latreutica numai singurului Dumnezeu in Treime. Anatematizam si pe cei ce numesc cultul icoanelor adorare de icoane (iconolatrie) sau pe aceia ce nu se inchina lor si nu cinstesc Crucea si pe sfinti, dupa traditia bisericii… Zugravim sfintele icoane pentru infrumusetarea bisericilor, ca sa fie ca niste carti pentru cei neinvatati si spre imitarea virtutilor sfintilor si pomenirea si sporirea dragostei si pentru ca sa se tina treaza grija de a-l chema intotdeauna pe Domnul, ca Stapan si Tata, iar pe sfinti cape slugile Lui, si ajutatori si mijlocitori ai nostri”. -Rasp. la, intrebarea III.
Daca Dumnezeu nu exista si tu nu crezi, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, ai pierdut totul...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde dimitrie » 13 Apr 2011, 01:49

Domnule vasinec, ştiţi treaba aia cuu...Imagine
Domnule preot, ceea ce stiu este ca astept de mult o lamurire la o postare a dvs., atat de geniala incat nu am priceput nimic. Vedeti aici:

posting.php?mode=edit&f=71&p=23088

Astept cam de mult. Ati avut timp sa postati tot felul de balacareli dar nu ati explicat cum este cu Sfantul Petru si fagaduinta Mantuitorului sau cum este cu divizarea persoanei Mantuitorului (lucru sugerat chiar de dvs.) Cred ca este cazul sa treceti la lucruri serioase, asa cum sta bine unei fete bisericesti.
D-le vasinec, adresa de alături duce nicăieri, dar ştiu despre ce este vorba. Nu v-am dat răspunsul, deoarece vi s-a dat şi tot degeaba. Iar dacă faceţi glume pe forum, pot să nu râd? Vă bălăcăriţi singuri.
cum este cu Sfantul Petru si fagaduinta
Când veţi primi adevărul Scripturii cu privire la existenţa conştientă a sufletului după moarte, veţi înţelege singur răspunsul. În Vieţile Sfinţilor scrie cum Hristos Domnul a întâmpinat sufletele atâtor plăcuţi ai Lui la ieşirea din trup.
Ei sunt vii şi acum, şi sunt chiar mai activi ca în viaţa aceasta. Spre ex.: gândiţi-vă la Sf. Mucenic Evghenie Rodionov, care face multe minuni în Rusia acum. Ştiţi dragostea Apostolilor faţă de oameni - cum au MIJLOCIT la Domnul pt. femeia canaaneiacă. Mai ştim că:
" Dumnezeu nu-i ascultă pe păcătoşi; dar de este cineva cinstitor de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acesta îl ascultă." (Ioan.9:31)
Sfinţii sunt vii după adormirea lor (Apoc.6:9-10), iar dragostea lor faţă de semeni nu a scăzut cu nimic. Şi ceea ce cer primesc de la Domnul. Ei sunt ascultaţi şi în viaţa aceasta şi după.
cum este cu divizarea persoanei Mantuitorului (lucru sugerat chiar de dvs.)
Unde am sugerat eu asta omule? Omniprezenţa lui Dumnezeu este omnidivizare? Să vin acum cu toate locurile din Biblie unde scrie aceasta despre Dumnezeu în general şi în mod particularizat despre Iisus Hristos Dumnezeul nostru (afară de In.3:13)? Poftim:
-"6. Minunată este ştiinţa Ta, mai presus de mine; este înaltă şi n-o pot ajunge.
7. Unde mă voi duce de la Duhul Tău şi de la faţa Ta unde voi fugi?
8. De mă voi sui în cer, Tu acolo eşti. De mă voi coborî în iad, de faţă eşti.
9. De voi lua aripile mele de dimineaţă şi de mă voi aşeza la marginile mării
10. Şi acolo mâna Ta mă va povăţui şi mă va ţine dreapta Ta."Ps.138
-"Căci în El trăim şi ne mişcăm şi suntem, precum au zis şi unii dintre poeţii voştri: căci ai Lui neam şi suntem. FA.17:28, adică creştinii numiţi cu numele Lui (vezi Înţ.Is.Sir.36:14).
-"Pentru că de la El şi prin El şi întru El sunt toate." Rom.11:36
-"Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El... şi toate întru Dânsul sunt aşezate. "Col.1:16-17.
Ce spune Însuşi Domnul despre Sine?:
"Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer." Ioan.3:13 . Domnul v-a răspuns. Aşadar nu numai că este neâmpărţit fiind peste tot, ci mai mult: NICI NU A IEŞIT DIN SINE prin Întrupare.
Iată şi priceperea dvs.:
Nu mai pomeniti expresii de genul "Omniprezenta Mantuitorului". Dvs. nu demonstrati omniprezenta Mantuitorului ci faptul ca EL este divizibil (lucru de care ar trebui sa va fie mare rusine). Adica, o parte este cu Tatal iar o parte inca nu s-a suit la Tatal.

Mai are vreun sens acum afirmaţia dvs.?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

vasinec

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde vasinec » 13 Apr 2011, 06:30

Când veţi primi adevărul Scripturii cu privire la existenţa conştientă a sufletului după moarte, veţi înţelege singur răspunsul.
Sfanta Scriptura nu ne invata despre existenta unei entitati (pe care dvs. o numiti, pe nederept, suflet) care se desprinde de trupul mortului si traieste, mai departe, in mod constient. Sfanta Scriptura ne invata despre moarte (in care nu este nici un fel de cunoastere, sau intelepciune - Ecleziastul 9:10) si despre inviere. Despre fantome ati invatat de altundeva.

Dar, nu acesta este subiectul discutiei. Nu m-am lamurit cat de ortodocsi erau Sfintii Apostoli. Ca sa duc discutia mai departe, indraznesc sa afirm ca Sfintii Apostoli erau adventisti (asteptatori ai revenirii Mantuitorului).

Avatar utilizator
Parintele777
Mesaje:25
Membru din:29 Sep 2009, 12:13
Confesiune:ortodox
Localitate:Terra
Contact:

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde Parintele777 » 13 Apr 2011, 07:36

Persisti din greseala in greseala...
Sfanta Scriptura nu ne invata despre existenta unei entitati (pe care dvs. o numiti, pe nederept, suflet) care se desprinde de trupul mortului si traieste, mai departe, in mod constient. Sfanta Scriptura ne invata despre moarte (in care nu este nici un fel de cunoastere...
Iata cuvintele lui Hristos redate de Sfanta Scriptura si legate de ceea ce se desprinde de trupul mortului si traieste, mai departe, in mod constient...

,,... A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui." (Luca 16, 22-23)

Iata cuvintele lui Hristos redate de Sfanta Scriptura cum ca in moarte este cunoastere:

,,Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie." (Luca 16, 24)
Ca sa duc discutia mai departe, indraznesc sa afirm ca Sfintii Apostoli erau adventisti (asteptatori ai revenirii Mantuitorului).
Si ortodocsii sunt adventisti... dar numai in afirmatia de mai sus si atat.

PS: Eu zic ca tu si miscarea ta separatista de stanga sa ii faceti un poster lui Ellen G. White si in fiecare zi sa-i pupati si talpile... caci fara schizofrenia ei voi astazi nu ati fi existat.
Daca Dumnezeu nu exista si tu nu crezi, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, ai pierdut totul...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde esenin » 13 Apr 2011, 11:20


Iata cuvintele lui Hristos redate de Sfanta Scriptura cum ca in moarte este cunoastere:

,,Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie." (Luca 16, 24)
N-o sa ajung in veci sa inteleg logica ortodoxa....De unde rezulta, din cele de mai sus, ca "in moarte este cunoastere" ? Nu ca as avea ceva impotriva, sunt de acord, (din cauza sf. Pavel, Corinteni). Dar nu pricep logica acestei propozitii. Il roaga sa-l trimita pe Lazar. Ce are asta de-a face cu cunoasterea ?

Avatar utilizator
Parintele777
Mesaje:25
Membru din:29 Sep 2009, 12:13
Confesiune:ortodox
Localitate:Terra
Contact:

Re: Ce religie au avut Sfintii Apostoli?

Mesaj necititde Parintele777 » 13 Apr 2011, 11:30

N-o sa ajung in veci sa inteleg logica ortodoxa....De unde rezulta, din cele de mai sus, ca "in moarte este cunoastere" ? Nu ca as avea ceva impotriva, sunt de acord, (din cauza sf. Pavel, Corinteni). Dar nu pricep logica acestei propozitii. Il roaga sa-l trimita pe Lazar. Ce are asta de-a face cu cunoasterea ?
Pai daca dupa moarte omul nu ar mai avea suflet si deci nici ratiune, atunci cum si de unde l-a cunoscut bogatul pe Avraam in iad si cum de a tinut minte ca pe saracul de langa el il cheama Lazar si ca era cel ce cersea la portile lui in viata pamanteasca pentru care ii mai si cere ajutorul?

Logica aceasta nu e ortodoxa ci psihologica!
Daca Dumnezeu nu exista si tu nu crezi, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, ai pierdut totul...


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron