Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
diaconul_Catalin
Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 12:44

Soldatul ar spune ca a-ti da viata pentru patrie.
Mama ar spune ca a-ti da viata pentru pruncul sau.

Cineva mi-a spus ca are o alta gandire vis-a-vis de sacrificiul suprem: si-ar vinde sufletul diavolului pentru cauza in care crede. Este sacrificiu suprem sau este suprema prostie? (Cred ca un film de pe AXN l-a innebunit: Reapper)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde Florina » 16 Mai 2008, 12:50

Sigur ca e suprema prostie!

Dumnezeu ne-a facut ca sa ne mantuim TOTI! Ce, daca se mantuieste fratele si eu ajung in iad, se bucura Dumnezeu? Normal ca Dumnezeu S-a rastignit ca sa fim toti cu El!

diaconul_Catalin

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 14:57

Nu m-ar interesa actul in sine, ci ideea... E clar ca sa te sinucizi (si trupeste si sufleteste) e pacat, dar ideea de a te sacrifica pentru celalalt...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde Florina » 16 Mai 2008, 15:18

Daca ma sacrific pentru celalalt, e ca sa ma mantuiesc si eu. Daca ma sacrific si eu ajung in iad, e inutila jertfa mea. Nu orice jertfa e bineprimita!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde elena -petra » 16 Mai 2008, 16:27

Niciodata o mama nu va considera ca face un sacrificiu suprem pentru copilul ei.Asta o stiu din experienta proprie.Atunci cand fratele meu a fost pe moarte ( din cauza unui simplu nigel care a fost cauterizat fara analize inainte) parintii mei,mai ales mama si-ar fi dat viata pentru ca el sa traiasca.Probabil n-ati vazut pe cineva imbatranind 10 ani in sase luni( atat a durat doar de la diagnosticarea bolii pana la deces).Asa a imbatranit-o suferinta pe ea.
Pe mine m-a traumatizat foarte mult perioada aceea.Si acum dupa atata timp parca retraiesc acele momente.Si acum dupa atatia ani plang numai cand ma gandesc la el.....cand ii rostesc numele.
Insa decesul lui m-a facut sa privesc altfel viata.Sa-mi dau seama ca nu-i nimeni nemuritor.Nimeni nu stie cate zile mai are de trait.
De aceea am invatat ce-i altruismul.Pacat ca celui care-i ofer ceva ,are impresia ca daca ofer ,probabil si astept ceva la randul meu.Dar nu astept! Niciodata nu astept nimic!
Daca vreun prieten de-al meu ar suferi de vreo boala grava, si-ar necesita un tratament mai costisitor, n-as considera niciodata c-as face vreun sacrificiu suprem,nici macar un sacrificiu, chiar daca as fi nevoita sa-mi vand din bunuri.Fiindca viata lui e mai importanta decat un ,,obiect" .NIMIC nu are valoare mai mare decat VIATA....SANATATEA.

Cand eram copila imi ziceam ca mi-as da viata pentru omul iubit.Acum nu mai gandesc asa.Cand esti ranit iti pierzi increderea,chiar daca urmatorul poate sa fie mai bun,neincrederea ramane.
Deci DA, as face un sacrificiu suprem pentru copii mei ,un sacrificiu financiar pentru prieteni iar de sacrificiu din dragoste..............momentan suflu si-n iaurt!

Oare Dumnezeu n-a facut un sacrificiu suprem prin faptul ca si-a dat singurul Sau Fiu, Iisus Hristos sa moara pentru noi?

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde ionutanton777ro » 16 Mai 2008, 19:24

si-ar vinde sufletul diavolului pentru cauza in care crede. Este sacrificiu suprem sau este suprema prostie?
Este doar o mare inselare. Sacrificiu util prin care sa te departezi de Hristos nu prea exista.
Este mandrie si inselare sa aleaga o astfel cale. Mantuitorul ne-a spus care sunt sacrificiile, "jertfele" care trebuie sa le aducem: postul, smerenia, dragostea, rugaciunea.
Exista un film interesant de care imi amintesc acum - Toti oamenii regelui (All the Kings men) - filmul este excelent realizat.
Ideea este ca atunci cand spui ca vrei sa faci ceva pentru Dumnezeu, dar nu folosesti mijloacele placute lui Dumnezeu, te minti pe tine insuti. Si faci de fapt ceva pentru... alalalt cazutu'.

diaconul_Catalin

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 19:26

Cand esti ranit iti pierzi increderea,chiar daca urmatorul poate sa fie mai bun,neincrederea ramane.
Dar sa ai incredere in urmatorul, chiar daca ti-a fost tradata increderea inainte, oare nu este un sacrificiu din partea ta pentru celalalt? Poate merita sa faci acest sacrificiu. Deciziile sunt grele, si ne urmaresc toata viata.
Sacrificiu util prin care sa te departezi de Hristos nu prea exista.
"Nu prea" sau "NU"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde Dahnah » 16 Mai 2008, 21:24

Sa-i dau un rinichi, asta e sacrificiul meu suprem pentru o persoana iubita (adica sotul, mama sau sora si cam atat). Eu vorbeam intr-o zi cu sotul despre clipul de mai jos, unde isi da ochii pentru ea, ca ea avusese un accident si in final ea isi recapata vederea si el ramane orb (dar face totul in secret), adevarul e ca te topeste video-ul ala (cel putin pe noi, fetele :) ) Ei bine, ii zic, tu ai face asa pentru mine? El zice, nu, dar tu? Zic.. nici eu. :lol: Dar ma iubesti? Da! Si eu...

Mai in gluma mai in serios, adevarul e ca sacrificiul nu presupune sa pierzi tu tot ca sa il inalti pe altul, cel putin nu cred ca o fiinta umana poate face asa ceva, poate dintr-o doza de egoism sau autoconservare. Nu sunt inca mama, caci se spune ca dai totul pentru copilul tau, si viata, nu dezbat aceasta caci nu simt inca, dar pana acum nu prea as da viata mea pentru nimeni. Si aceasta nu inseamna ca nu iubesc niste persoane in viata mea la maxim, nu se exclude dragostea.

"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde mihailoss » 16 Mai 2008, 23:53

.. dar pana acum nu prea as da viata mea pentru nimeni. Si aceasta nu inseamna ca nu iubesc niste persoane in viata mea la maxim, nu se exclude dragostea.
Eu sunt de parere ca dragostea pentru Dumnezeu sau pentru oameni se arata numai prin fapte. La fel si credinta. Daca spunem ca avem credinta in Dumnezeu sau ca-l iubim si nu aratam asta prin fapte, apoi sa stii ca nu avem nimic..ne inselam singuri. Dragostea sincera se poate arata numai prin fapte, intensitatea ei se dovedeste prin ceea ce suntem capabili sa facem pentru persoana iubita. Mantuitorul Hristos si-a aratat iubirea nemarginita pentru noi prin Intruparea, viata si rastignirea Sa, prin Jertfa Sa de pe cruce.

Iubirea noastra trebuie sa fie ca a Domnului Hristos, jertfelnica. Si cand spun jertfa nu ma refer numai la sacrificiul vietii pt celalalt, ci de a sacrifica eu ceva, de a ma lipsi eu de ceva pt cel pe care il iubesc.
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde Dahnah » 17 Mai 2008, 00:27

Si cand spun jertfa nu ma refer numai la sacrificiul vietii pt celalalt, ci de a sacrifica eu ceva, de a ma lipsi eu de ceva pt cel pe care il iubesc
A ma lipsi eu de ceva pentru cel apropiat da, dar sa dau viata mea pentru a altuia, mmm, nu stiu. De exemplu daca ar fi ca sotul meu sa isi dea viata pentru mine, nu mi-ar conveni, pai ori traiesc eu ori traieste el (si nu amandoi) e tot una. Daca poate face ceva sa dea de la el sau din el (chiar organe) ca sa ma mentina si pe mine in viata da, asta e un sacrificiu care merita. Eu as face la fel.

Exista unele cazuri in care viata unuia e mai importanta decat a altuia (chiar daca toti avem acelasi drept la viata), dar cand viata cuiva poate modifica pe viitor spre bine vietile a mai multor oameni, atunci da, acesta din urma merita mai mult sa traiasca, pentru ca are un scop. Gen "I am Legend" :) nu conteaza daca moare eroul ci daca isi implineste misiunea.

Cred ca e o diferenta cand vorbim de lucruri materiale si viata insasi. Zice in Biblie despre femeia care a dat numai doi bani, dar a dat tot ce avea in schimb bogatul care da 10, dar dintr-o suta. Aici se vede sacrificiul de "a da tot", dar e vorba de a da lucruri, ce tine de material de care zice Iisus, nu trebuie sa fim atasati. Stiu, El si-a dat viata pentru noi, cam complicat pentru noi care suntem numai parte umana (si omul din el a sovait). El era Dumnezeu de aia a fost capabil sa o faca. Noi... nu stiu.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde mihailoss » 17 Mai 2008, 09:20

El si-a dat viata pentru noi, cam complicat pentru noi care suntem numai parte umana (si omul din el a sovait). El era Dumnezeu de aia a fost capabil sa o faca. Noi... nu stiu.

Ei sora draga, era El Dumnezeu, dar era si om in acelasi timp. A fost la fel la noi, a simtit ce simtim si noi, a simtit frica, foamea, intristarea, a fost ispitit de diavol,.. dar totusi a biruit si s-a sacrificat pt noi.

Oamenii sunt capabili de sacrificii din iubire. Eu ma gandesc acum la multimile de mucenici care au murit pentru Hristos. Si nu la cei de acum mii de ani, ci la cei din zilele noastre, de acum ceva vreme din timpul comunismului. Ei isi dadeau viata pentru cineva pe care nu-l vedeau concret in carne si oase, pentru credinta, pentru Dumnezeu..iar daca ei isi sacrificau viata pentru cel pe care nu-l vedeau nu stiu cum ar fi sa nu-mi sacrific si eu ceva pentru cel de langa mine, pentru fratele, sotia. Ar cam bate la ochi :)

Imi vine in minte acum Valeriu Gafencu care, bolnav fiind, a daruit medicamentele care probabil l-ar fi tinut in viata colegului de celula..si culmea, era si de alta credinta. Dau exemplul asta pt ca pe mine asta m-a impresionat.

Ma gandeam la ce spuneai tu despre ace videoclip. L-am vazut si eu mai demult, si la sfarsit am fost indignat ca pe baiatul ala nu l-a dus capul un pic mai mult..Oare, imi spuneam eu, de ce nu i-a dat doar un ochi fetei, ca in felul asta sa poata vedea amandoi si sa ramana fericiti pana la adanci batraneti? :lol:
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde ionutanton777ro » 17 Mai 2008, 20:12

"Nu prea" sau "NU"
Eu simt ca NU.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 20:57

Hristos a Inviat!

Sacrificiul suprem pentru cineva (apropiat sau nu) este de a ne lepada de noi si ai sluji exclusiv acelei persoane (acelor persoane) atat timp cat nu afecteaza mantuirea mea (la a mea eu nu cred ca ar trebui sa ma mai gandesc...desi poate ma gandesc :oops: ) sau a lui.

Doamne ajuta!

PS: Multumesc Florina!
Ultima oară modificat 18 Mai 2008, 21:09 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde Florina » 18 Mai 2008, 21:01

Sacrificiul este acceptabil pana imi periclitez EU mantuirea. Nu a spus Mantuitorul ca, daca ochiul, mana sau piciorul te smintesc, sa le tai? Adica, imi iubesc parintii, fratii si pe toti oamenii, dar daca tovarasia lor ma duce in iad, ma indepartez de ei (dar ma rog in continuare pentru mantuirea lor).

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 18:16

spunea cineva pe aici: "ai muri pentru mine? nu. dar tu? nici eu. dar ma iubesti? da. si eu." ce iubire mai e si asta?
ce credinta, ce urmare a vorbelor lui Iisus mai e si asta? cum iti pui tu sufletul pentru aproapele tau? probabil aici o sa-mi spuneti ca biserica se refera la "viata" nu la suflet propriu-zis; dar oare Iisus nu facea diferenta intre suflet si viata? ma indoiesc. chiar si asa, daca tu nu ti-ai da nici viata pentru aproapele tau, pe care sustii ca il iubesti atunci, ce iubirea mai e si asta??
oare nu ar fi actul tau un semn de smerenie, punand viata sau sufletul celuilalt mai presus decat viata sau sufletul tau, considerandu-l mai de valoare decat tine, mai mult decat orice: "eu sunt cel mai pacatos, sunt un nimeni, bla bla bla..." repetat la nesfarsit de unul singur sau in fata altora;
pentru copilul meu as alege "prostia suprema". mi-as vinde sufletul daca i-ar folosi si i-ar face bine iar viata mea, chiar ma rog sa i-o pot da lui oricand fara sa ma intrebe nimeni daca vreau sau nu.

of, of....
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde unsuflet » 23 Mai 2008, 19:41

Daca il iubesti pe cel care are nevoie de ajutorul tau, nimic nu este un sacrificiu, pur si simplu dai tot ce dai din dragoste, nu consideri ca sacrifici ceva. Este totul foarte simplu, usor si la indemana. Cred ca asa se explica de ce si Dumnezeu insista pe a-ti iubi aproapele si chiar vrasmasul.
Cat despre a-ti vinde sufletul diavolului pentru o idee...asta e curata nebunie nu doar prostie.
Ma calca pe nervi genul asta de filme, care sustin ideea ca diavolul te poate ajuta...
Ala nu te ajuta niciodata orice i-ai da...sper sa se inteleaga asta vreodata, si sa se termine cu genul asta de filme care creeaza genul asta de falsi eroi!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 19:45

cred ca era vorba de "sacrificiul suprem" la propriu: adica daca ai face asa ceva. sau aici comentam un film vazut nu-stiu-unde?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 22:17

Hristos a Inviat!
pentru copilul meu as alege "prostia suprema", mi-as vinde sufletul daca i-ar folosi si i-ar face bine iar viata mea, chiar ma rog sa i-o pot da lui oricand fara sa ma intrebe nimeni daca vreau sau nu.
Chiar crezi altcineva ca daca tu iti vinzi sufletul, copilului tau ii va fi mai bine...nu este mai bine pt el daca veghezi asupra lui din Rai???
Iti spun sincer ca deocamdata (la cat de dragi imi sunt copii) si eu as renunta la viata mea (fara ezitare) pentru ai fi lui mai bine, dar numai in acest scop!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 01:10

Chiar crezi altcineva ca daca tu iti vinzi sufletul, copilului tau ii va fi mai bine...nu este mai bine pt el daca veghezi asupra lui din Rai???
repet: "... mi-as vinde sufletul daca i-ar folosi si i-ar face bine..."
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Care e sacrificiul suprem pentru cineva apropiat?

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Mai 2008, 17:17

Hristos a Inviat!
mi-as vinde sufletul daca i-ar folosi si i-ar face bine
Nu poti sa iti vinzi sufletul fara ca aceasta cadere, pacat sa nu se rasfranga si asupra familie, neamului...parerea mea!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron