Despre sfintele moaşte

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 23 Noi 2011, 10:43

Predica Mitropolitului de Navpaktos şi Sf. Vlasie, IEROTEI (HIEROTHEOS) VLACHOS – Iaşi, 14 oct. 2011, la Liturghia pentru Praznicul Sfintei Cuvioase Parascheva

- Despre Sfântul Mucenic Policarp, despre valoarea şi semnificaţia profundă a sfintelor moaşte şi despre chemarea la sfinţenie pentru fiecare dintre noi.

- Ce ne descoperă sfintele moaşte despre DUMNEZEU, BISERICĂ ŞI MOARTE?


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 23 Noi 2011, 10:46

Schimbarea veşmintelor pentru moaştele Sf. Ioan Maximovici.

Adevărată minune a lui Dumnezeu prin moaştele sfinţilor. Parcă te mişcă din interior, îţi închide gura şi nu-ţi mai vine să filosofezi.

Zic eu: cine nu cinsteşte sfintele moaşte, huleşte pe Duhul Sfânt care sălăşluieşte în ele!

Pe internet se pot găsi multe imagini cu moaştele Sf. Ioan Hozevitul, a Sf. Ilie Lăcătuşu (încă necanonizat de BOR) şi multe altele.

"Minunat este Dumnezeu întru sfinţii Săi..."

Unii totuşi nu cred.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 23 Noi 2011, 10:53

Există însă şi aspectul păgân al cinstirii sfintelor moaşte, când credincioşii uită de Hristos şi Jertfa Sa, şi vin doar să-şi atingă izmenele de moaşte ca să le meargă bine. Nu ştiu nimic despre acel sfânt, nu-i urmează viaţa (măcar cât de puţin), iar uneori nu-i ştiu nici numele, ci doar se înghesuie să pună mâna, să sărute, să-şi atingă hainele, continuând să trăiească necreştineşte. Mai pun şi bani, iar cei care iau acei bani nu fac prea multe pentru a-i ridica pe creştini la un alt nivel de cunoaştere şi cinstire a sfintelor moaşte.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde Veronika » 01 Apr 2012, 17:46

Schimbarea veşmintelor pentru moaştele Sf. Ioan Maximovici.

Adevărată minune a lui Dumnezeu prin moaştele sfinţilor.
După câţi ani se schimb veşmintele Sfinţilor din raclă, şi cine are sfânta binecuvântare să îndeplinească această mare lucrare?
Există vre-o slujbă specială pentru această procesiune?
Doamne, mari mai sunt Sfinţii Tăi!!! :x1

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 01 Apr 2012, 17:59

Veronica, după felul cum pui întrebarea, s-ar părea că nu-ţi dai seama de 2 lucruri:
- din moment ce preoţii, diaconii (iar în trecut şi simplii credincioşi), pot lua în mână Trupul lui Hristos, de ce n-ar putea să pună mâna pe moaşte şi să le schimbe veşmintele (o dată la câţiva ani). Ce binecuvântare specială trebuie pentru asta?;
- conform hotărârii Sinodului VII Ecumenic, icoanelor, cărţilor sfinte, moaştelor şi sfintelor vase li se cuvine aceeaşi cinstire. Aşa cum ştergem o icoană de praf sau îi schimbăm rama, tot aşa schimbăm veşmintele unor moaşte. Da, da! Chiar dacă pare straniu şi neobişnuit pentru majoritatea dintre noi, inclusiv pt mine.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde Veronika » 01 Apr 2012, 18:22

- din moment ce preoţii, diaconii (iar în trecut şi simplii credincioşi), pot lua în mână Trupul lui Hristos, de ce n-ar putea să pună mâna pe moaşte şi să le schimbe veşmintele (o dată la câţiva ani).
Da, acum mi-am dat seama, că nu n-am gândit logic la anumite lucruri, şi vă mulţumesc că m-aţi luminat.
Iar ce ţine de schimbarea veşmintelor, la sigur nu se apropie oricine doreşte. (mai ales creştinii, pe care i-aţi menţionat în paranteză)... :roll:

OLGA

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde OLGA » 03 Apr 2012, 09:57

Veronica, după felul cum pui întrebarea, s-ar părea că nu-ţi dai seama de 2 lucruri:
- din moment ce preoţii, diaconii (iar în trecut şi simplii credincioşi), pot lua în mână Trupul lui Hristos, de ce n-ar putea să pună mâna pe moaşte şi să le schimbe veşmintele (o dată la câţiva ani). Ce binecuvântare specială trebuie pentru asta?;
- conform hotărârii Sinodului VII Ecumenic, icoanelor, cărţilor sfinte, moaştelor şi sfintelor vase li se cuvine aceeaşi cinstire. Aşa cum ştergem o icoană de praf sau îi schimbăm rama, tot aşa schimbăm veşmintele unor moaşte. Da, da! Chiar dacă pare straniu şi neobişnuit pentru majoritatea dintre noi, inclusiv pt mine.
Dacă aş avea putere, eu nu aş lăsa pe nimeni să se atingă de vreo făptură a lui Dumnezeu, dacă nu aş fi sigură că nu ar face-o cu cea mai mare dragoste. În sensul ăsta cred eu că e necesară acea binecuvântare.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 06 Apr 2012, 00:44

Dacă aş avea putere, eu nu aş lăsa pe nimeni să se atingă....
Nu vă supăraţi, dar numai din această frază îţi dai seama că e scrisă de o femeie. Un bărbat nu gândeşte aşa...
(Şi) De asta Dumnezeu nici nu le-a dat femeilor putere de decizie în Biserică. Nu s-ar mai împărtăşi nimeni şi ar fi numai ceartă şi ură!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Apr 2012, 08:52

Off-topic:
Un bărbat nu gândeşte aşa...
Slavă Domnului!
(Şi) De asta Dumnezeu nici nu le-a dat femeilor putere de decizie în Biserică. Nu s-ar mai împărtăşi nimeni
E drept bărbaţii au multe calităţi, sunt mai drepţi şi mai "ca şi copii" (au suflet bun) din observaţiile mele. Femeile au în schimb capacitatea de a nu ţine minte răul, de a păstra liniştea şi armonia în detrimentul dreptăţii, deloc nepotrivit cu statutul bisericii, însă în familie (numai) locul ei este regăsit uşor.
...şi ar fi numai ceartă şi ură!
Ei, nici chiar. Asta se întâmplă şi dacă la conducerea bisericii sunt bărbaţi pătimaşi.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde Cosmina » 06 Apr 2012, 17:08

Olga, citeste "Rugaciuni pe tarmul lacului" de Sf.Nicolae Velimirovici, n-o sa mai gandesti asa.
Uite aici cateva informatii despre acest mare sfant care pare venit aici sa ne invete sa ii iubim pe cei ce ne fac rau... http://ro.orthodoxwiki.org/Nicolae_Velimirovici
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

OLGA

Re: Despre sfintele moaşte

Mesaj necititde OLGA » 09 Apr 2012, 09:28

Dacă aş avea putere, eu nu aş lăsa pe nimeni să se atingă....
Nu vă supăraţi, dar numai din această frază îţi dai seama că e scrisă de o femeie. Un bărbat nu gândeşte aşa...
(Şi) De asta Dumnezeu nici nu le-a dat femeilor putere de decizie în Biserică. Nu s-ar mai împărtăşi nimeni şi ar fi numai ceartă şi ură!
Îi dau slavă lui DUmnezeu şi pentru faptul că nu a lăsat femeilor puterea de decizie în biserică. Pentru mine e o mare fericire, o mare odihnă că, măcar în biserică, femeia mai are măcar atâta smerenie. îN ce priveşte restul, m-am mai gândit şi eu după ce am scris. MI-am amintit din nou de copii, de cât pot fi de inconştienti şi de răi uneori. Dar, aşa inconştienţi si răi, ei pot crede că iubesc, iar părinţii îi adoră chiar dacă îi şi doare iubirea aceea.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron