Ceasul morţii

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Ceasul morţii

Mesaj necititde Veronika » 03 Feb 2012, 21:28

Cum trebuie să procedăm atunci cînd suntem alături de o persoană care se află în ceasul morţii?
Şi încă o întrebare: Dacă te roagă cineva în astfel de situaţii să-i îndeplineşti anumite dorinţe după moartea lui, trebuie neapărat să ţii cont de ce te-a rugat, sau din contra?
Întreb aceste lucruri, pentru că am auzit astfel de cazuri, cînd persoanele apropiate nu îndeplineau dorinţa răposatului, ci după scurt timp îl visau des, reproşîndu-le că n-au îndeplinit ceea ce ia rugat, având astfel mustrări de conştiinţă. Poate fi o înşelare a diavolului, sau trebuie să ţinem cont de rugămintele răposaţilor?

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde valercosma » 17 Feb 2012, 19:39

Un mesaj de felul acesta este un fel de Testament.Daca este in limitele moralitatii, si nu ne depaseste posibilitatile, bine este sa-l implinim, pt. ca poate deveni o obsesie, de care nu ne vom putea elibera, si toate insuccesele, s-au nenorocirile care vin peste noi,le vom lega de neimplinirea acestei ultime dorinte.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Feb 2012, 21:08

Daca este in limitele moralitatii, si nu ne depaseste posibilitatile, bine este sa-l implinim, pt. ca poate deveni o obsesie, de care nu ne vom putea elibera, si toate insuccesele, s-au nenorocirile care vin peste noi,le vom lega de neimplinirea acestei ultime dorinte.
Sunt de acord, dacă este vorba de o dorinţă bună. Dacă poţi să faci un bine şi nu-l faci te mustră conştiinţa şi pt liniştea sufletească trebuie să o împaci.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde Veronika » 07 Apr 2012, 20:19

Dacă oamenii din vremurile noastre ar fi să afle din timp ceasul morţii, oare îşi vor schimba gândirea şi trăirea luîndu-şi în serios crucea, sau vor lăsa "pocăinţa" până în ultima clipă fără să se problimatizeze prea mult?

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde Nicoleta123 » 07 Apr 2012, 21:08

Dacă oamenii din vremurile noastre ar fi să afle din timp ceasul morţii, oare îşi vor schimba gândirea şi trăirea luîndu-şi în serios crucea, sau vor lăsa "pocăinţa" până în ultima clipă fără să se problimatizeze prea mult?
La ce te ajută să afli răspunsul?

OLGA

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde OLGA » 09 Apr 2012, 09:13

Dacă oamenii din vremurile noastre ar fi să afle din timp ceasul morţii, oare îşi vor schimba gândirea şi trăirea luîndu-şi în serios crucea, sau vor lăsa "pocăinţa" până în ultima clipă fără să se problimatizeze prea mult?
Eu cred că dacă ar fi fost mai bine ca omul să-şi ştie ceasul morţii, l-ar fi ştiut. Dar, cine lasă pocâinţă pentru ultimele clipe nu crede bine. Nu ştiu ce crede acel om că e pocuinţa, dar eu nu cred că am simţit vreodată că o am, deşi chiar şi smerenia am mai simţit-o.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde porfirie » 22 Apr 2012, 21:13

Foarte interesantă este cartea pr. Serafim Rose Sufletul dupa moarte, în legătură cu această temă. Dacă a citit-o părintele Petru s-au alt părinte să ne zică și nouă ce părere are despre ea...

rmonica
Mesaje:9
Membru din:31 Iul 2012, 14:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesoara de religie

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde rmonica » 31 Iul 2012, 18:01

Anumite informatii am gasit si in cartea Arhiereul scrisa de Ieromonah Tihon. cartea abordeaza si aspectele dogmatice, dar care printr-o manira literara foarte atractiva, izbutesc negresit sa ajunga la sufletul cititorului.

apasarar

Re: Ceasul morţii

Mesaj necititde apasarar » 13 Aug 2012, 15:04

Cand o persoana se afla in ceasul mortii, sufletul ii iese din trup si vine ingerul sa discute cu ea. Daca a facut multe rele vin multi ingeri cazuti .

Problema este ca ingerul nu are putere sa schimbe destinatia unde va fi trimis sufletul. Daca cineva iti viziteaza locul de munca si seful iti zice te duci si ii arati doar a, b si c degeaba iti poate spune sa vada si d caci nu esti tu cel ce faci deciziile, asa si cu ingerul.

Deci in ceasul acela trebuie chemat Dumnezeu chiar de persoana care moare. Dumnezeu vine si cand vine Dumnezeu se poate ruga sa i se ierte pacatele, sa fie sufletul botezat,impartasit si spovedit daca e nevoie si sa fie scuzat ca si-a irosit viata. Apoi Dumnezeu trebuie sa fie rugat sa duca sufletul la rai si sa i se dea sufletului ceea ce Dumnezeu stie ca are nevoie pentru toate eternitatile.

CA sa fie rugaciunea mai puternica, mai multi trebuie sa fie inclusi si sa se ceara ca rugaciunea sa fie doar de folos. Nu rugaciuni negative. Si nu te compara cu nimeni si MARE ATENTIE nu acuza pe nimeni. Parca zice undeva ca o sa poti sa fii judecat cu acuzatiile tale si atat iti trebuie sa-ti mai aduci acuzatii in ceasul ala caci acuzatiile se pot intoarce la tine si se poate zice, dar tu ai respectat asat? TAlharul s-a acuzat doar pe el si asta l-a salvat. Este vorba doar despre tine, ATAT.

Rugaciune pe patul mortii:

Doamne, vin-o la sufletul meu pe patul mortii si ia-mi sufletul ca sufletul talharului de pe cruce si la fel fa pentru cati mai multi oameni. Iarta-ma ca mi-am irosit viata si nu invinuiesc pe nimeni pentru asta inafara de mine si la fel iarta pe cati mai multi oameni. Da-mi ceea ce stii ca am nevoie pentru toate eternitatile inclusiv botez, spovedire sau IMpartasaire daca e nevoie si la fel te rog sa faci pentru cati mai multi oameni. Fa te rog ca aceasta rugaciune sa fie doar de cat mai mare folos pentru mine si pentru cati mai multi oameni. Amin.

Daca ai auzit ca cineva tocmai a murit nu conteaza in ce tara sau la ce mare departare zi asa:
Zic in numele lui X urmatoarea rugaciune:
Doamne, vin-o la sufletul meu pe patul mortii si ia-mi sufletul ca sufletul talharului de pe cruce si la fel fa pentru cati mai multi oameni. Iarta-ma ca mi-am irosit viata si nu invinuiesc pe nimeni pentru asta inafara de mine si la fel iarta pe cati mai multi oameni. Da-mi ceea ce stii ca am nevoie pentru toate eternitatile inclusiv botez, spovedire sau IMpartasaire daca e nevoie si la fel te rog sa faci pentru cati mai multi oameni. Fa te rog ca aceasta rugaciune sa fie doar de cat mai mare folos pentru mine si pentru cati mai multi oameni. Amin.

Daca vezi pe cineva mort in accident sau auzi de cineva mort poti zice rugaciunea in numele lui ca un semnd e milostenie.

Daca moartea tocmai s-a inatmplat poti sa te rogi la Dumnezeu sa-l intoarca. Nu promite lucruri caci nu stii viitorul.

Despre judecata altora:

Un calugar care nu era prea harnic a murit si fratii se asteptau sa aiva probleme la moarte dar el zambea. mirati l-au intrebat, de ce zambesti frate? ZAmbesc caci a venit ingerul si mi-a zis faptele rele dar eu i-am zis ca sa cereceteze daca am judecat pe cineva si mi-a zis ca nu si atunci mi-a zis ca nu o sa fiu judecat caci nu am judecat pe nimeni , "Matei 7:1 1. Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. " , si ma duc la rai.

Este mirare caci unii oameni precum talharrul de pe cruce ce statea la panda si jefuia oameni a ajuns in rai. Marea lui scapare a fost ca nu a judecat pe nimeni si cand cuvintele sale de judecata a altora i s-au aplicat inapoi nu i s-au gasit caci nu a judecat pe nimeni inafara de el.

Daca esti vrednic si faci 100 de fapte bune pe zi si ceri de la aproapele 2000 de fapte bune pe zi, s-ar putea sa ti se ceara si tie 2000 de fapte bune pe zi si sa fii inapoia unuia cu o fapta buna care cere aproapelui nici o fapta buna si nu judeca pe aproapele.

O alta poveste zice asa. Un om foarte invrednicit in pustie , statea si se ruga lui Dumnezeu si se gandea ca ar vrea sa i se descopere daca e cineva mai inaintat ac el si s-a rugat probabil pentru asta. Dumnezeu i-a zis sunt 2 femei in orasul vecin mult mai departe ca tine pe drumul mantuirii.

Merge pustnicul la ele si le intreaba sa-mi spuneti ce faceti voi aici ca sa fac si eu ca voi. Femeile i-au spus ne-am hotarat (nu ne-am jurat sau promis etc ca sa fie posibil pacat daca nu se face) sa nu mai vorbim in desert. Iata ca nevorbind ind esert au fost inaintea Sfantului.

Faptele bune te duc inainte, cuvintele inapoi. Opreste mersul inapoi si judecata aproapelui si mergi doar inainte.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX