Cine/ce este Dumnezeu?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Iun 2008, 20:12

Hristos S-a Inaltat!

Spuneai "altcineva" acum o saptamana ca nu mai gasesti topicul cu "Cine/Ce este Dumnezeu?" si ca ai vrea sa discuti aici, eu l-am gasit si chiar te rog sa pui aici intrebari care, Doamne ajuta ,sa fie lamurite!

"Altcineva" am recitit parerile tale despre Dumnezeul nostru al ortodocsilor si as dori sa raspund (pt a reinvia cursul discutiei) nedumerii tale cum ca Dumnezeul nostru este Adevarul. Spuneai ca totul se reduce la ce acceptam, la ce citim despre otodoxism si deci nu ti se pare a fi neaparat un motiv solid pt a crede. Uite eu vin si-ti spun ca nu am citit decat foarte, foarte putine carti despre ortodoxism, Biblia nu am citit-o in intregime, sfatuitori, povatuitori care sa ma ajute in aflarea Adevarului despre religia otodoxa am avut, insa nu le-am dat importanta (deci pot spune ca nu am avut) si iata ca totusi cred!...si sti de ce "altcineva" ? pt ca atunci cand m-am rugat sa ajute putinei mele credinte am primit ajutor. Ma vei intreba cum pot demonstra ca Dumnezeul nostru a fost Cel care m-a ajutat ?...simplu : Lui m-am rugat!

Tu "altcineva" cand te rugai cu credinta Dumnezeului ortodocs (dar nu atunci cand spunei "Doamne, Doamne" din buze si atat, cand te rugai din tot sufletul) ce simteai? Si daca nu te-ai rugat dint tot sufletul inca Dumnezeului ortodocs du-te de te roaga asa si dupa ceea vino de-mi raspunde la intrebare!
Sa sti ca nu raspund pt a raspunde "altcineva" si ca sfatul pe care ti l-am dat este foarte serios!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde racasan carmen » 07 Iun 2008, 21:42

doame ajuta.daca nu ma insel an Biblie se spune ca Dumnezeu este Duh.in Evanghelii domnul ISUS ne spune tot timpul cine este Dumnezeu.dar,Mintuitorul mai spune:au ochi si nu vad,au urechi si nu aud...Dumnezeu este tot timpul linga noi.El ne-a creat,ne-a asezat piciorele pe stinca ,vegheaza tot timpul asupra noastra.si ce cere?sa credem in El,sa-i respectam poruncile,sa-l iubim,sa ne iubim unii pe altii.Dumnezeu este iubire,iertare,credinta.ce mai vrem?sa-l vedem?suntem vrednici de a-l vedea?nu ne intelegem aici pe forum darmi-te sa-l vedem?daca l-am vedea am crede ca este EL?toti suntem un fel de Toma necredincios.nu este un miracol ca ne trezim dimineata sanatosi,ca inima bate in pieptul nostru?ce conteaza religia din care provenim s-au religia in care suntem?conteaza credinta.si nu credinta trimbitata,ci credinta adevarata.cit din timpul nostru zilnic il dedicam studiului,rugaciunii,postului?putin,dar ne intrebam cine este Dumnezeu.Isus a spus
;Eu sunt cale adevarul si viata.nimeni nu vine la Tatal DECIT PRIN mine.DACA M-ATI FI CUNOSCUT PE Mine,ATI FI CUNOSCUT SI PE tatal meu..FRUMOS NU?EU SUNT UN OM MIC FARA CUNOASTERE DAR AM INTELES CA DUMNEZEU ESTE TOT TIMPUL CU NOI ,LIGA NOI SI PENTRU NOI.am mai inteles ca Domnul ISUS este cel care ma va duce in cunoasterea despre Dumnezeu.nu vreau sa fiu inteleleasa gresit s-au interpretata gresit.mi-am spus parerea.si atit.sunt un om pacatos in asta lume si atit.dar stiu un lucru:Dumnezeu este bun si milostiv si cred cu toata fiinta mea ca este tot timpul linga noi.si mai stiu ca Isus este fiul lui Dumnezeu care se roaga pentru noi Tatalui .ar trebui sa ne rugam asa cum s-a rugat Solomon pentru intelepciune.poate am fi mai toleranti unii cu altii si am avea timp mai mult pentru Dumnezeu.

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde Pr Constantin » 07 Iun 2008, 22:15

Toate bune... dar credem noi ca Iisus Hristos este Dumnezeul nostru?
Ca eu asa cred...
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Iun 2008, 06:46

Hristos S-a inaltat!
dar credem noi ca Iisus Hristos este Dumnezeul nostru?
Da credem...este Dumnezeul nostru facut Om, intrupat din fecioara Maria pentru pacatele noastre, pentru a ne aduce "lumina vietii".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde racasan carmen » 09 Iun 2008, 17:58

unii credem ca Iisus este DUMNEZEUaltii nu.dar asa cum i s-a aratat lui Saul asa se va arata fiecaruia care nu crede in el.curios,nimeni nu dezbate prolema existentei lui buda,s-au mahomed s-au alti asa zisi profeti.in schimb se duc lupte grele pt. demonstra ca Iisus nu a inviat ba mai mult se vine cu argumente stiintifice ca nu ar fi facut minuni etc..dar eu stiu ca in Biblie scrie la cpitolul Evrei(daca nu ma insel) ca Dumnezeu da o porunca prin care cere sa ascultam de Iisus deoarece este Fiul prea iubit.despre cine a mai spus Dumnezeu sa ascultam in afara de Iisus?cine a mai avut o invatatura atit de sanatoasa si de inteligenta?chiar si evreii recunosc ca o astfel de invatatura vine numai de la Dumnezeu.cine ne-a mai invatat cum sa ne rugam ,unde sa ne rugam,cum sa tinem postul,cum sa-l iubi si sa-l cinstim pe Dumnezeu?eu,personal cred in Fiul lui Dumnezeu,Iisus si vreau sa-l cunosc mai mult pentru ca imi da liniste si stiu ca vegheaza asupra mea si nu numai.El a iubit lumea ,dar lumea nu la vrut.Dumnezeu sa ne dea intelpciune.

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde CatalinM » 11 Iun 2008, 21:51

curios,nimeni nu dezbate prolema existentei lui buda,s-au mahomed s-au alti asa zisi profeti.in schimb se duc lupte grele pt. demonstra ca Iisus nu a inviat ba mai mult se vine cu argumente stiintifice ca nu ar fi facut minuni etc...
Asta demonstreaza ca Hristos si invatatura Lui au putere mare. La razboi, acolo unde dusmanul este tare luptele sunt mai crancene si toti se aduna sa-l biruie. Numai ca, in cazul nostru, cei ce se razboiesc il au de "dusman" pe Insusi Dumnezeu, asa ca izbanda nu vor avea. Iar perseverenta lor arata iar, cu varf si indesat, ca raul este irational, pentru ca stiind ca nu exista posibilitate de victorie ei continua si continua...


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 68 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron