Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 09:31

... Ideea era ca tu refuzai omului cerul ... sau macar posibilitatea de a ajunge/cunoaste cerul. Ai mai zis ca numai dupa ce moare si primeste trupul slavei va putea ajunge in cer.
si-ti dadeam exemplul Sf. Ap. Pavel, care a fost rapit in cer.
Proorocul Daniel e si el in ceruri? Dar Biblia spune clar ca e in tarana.
- aici ti-am sugerat ca nu intelegi Scriptura ca intreg, adica nu citesti VT in lumina NT. Tu cauti in VT. temeiuri care sa justifice ideile traditiei omenesti dupa care ai invatat.
.....Iar ce invataturi spune Pavel, le-am scris deja, cu ultima trambita, cand mortii vor invia nesupusi putrezirii, va amintiti? la ultima trambita, - 1 Corinteni 15:52 abia atunci, cand va fi si Rapirea! Si cei vii, nu o vor lua-o inaintea celor morti! Sunt invataturi clare. Scrie cand vom primi trupurile ceresti, cand vom vedea pe Domnul fatza in fatza, cand va veni El. Abia atunci vom fi ca ingerii in Ceruri. Mai e nevoie sa postez toate versetele astea? ca le-am postat deja.
- aici vorbesti despre Invierea cea de obste cand mortii vor invia . Asta nu e temei pt. a intelege moartea asa cum o fac ereticii, ba chiar dimpotriva.

E adevarat ca se leaga una de alta (Moartea si locuirea/mutarea dreptilor la cer ), de aceea daca intelegi in sens eretic moartea (ca o distrugere sau ca somn inconstient in care trupul e nimicit iar sufletul ramane in mormant :lol: , cum zici tu)... EVIDENT ca o sa ai o mare problema sa intelegi si cum e cu sfintii care locuiesc in ceruri si sunt... VII.
- evident ca o sa ai o problema si cu explicarea prezentei lui Moise si Ilie pe Tabor
- evident ca n-o sa intelegi ca mai exista o doua moarte
- normal ca n-o sa poti explica nici cum/de ce moartea este inviere pt. osandire (ca asa azice Sf. Ap. si Ev. Ioan)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 09:51

Dar sa reluam... . CU MATERIALUL CLIENTULUI.
Mortii drepti sunt in mana lui Dumnezeu, dar inca nu au ajuns in Cer, acest lucru se va intampla la Rapire, cand vom primii cu totii trupuri noi ceresti glorificate.
- ASA... si aia rai, nedrepti, unde sunt? in mana cui? Acuma vezi ca spui prostii? :lol:
- Voi ati mai auzit asa o ineptie? O asa gogomanie? Adicatelea sunt in mana lui Dumnezeu... da` nu sunt in cer pt. ca n-au trupuri :lol: :lol: Inseamna ca:
= Sf.Ap.Pavel era nauc daca a zis: Doresc sa mor ca s afiu cu hristos. El nu stia, spre deosebire de Electricu`77, ca degeaba moare daca n-are trupu` slavei cu el ca tot n-ajunge in cer! :lol: Adica a fost rapit in cer cand inca era in trup... dar dupa trecerea din trup nu?Pai nu bre`... ca n-are trup al slavei.
= Hristos a mintit cand a zis talharului ASTAZI vei fi cu Mine in rai
= evident... raiul nu e in cer

PAi daca Hristos S-a facut om pt. ca omul sa nu mai moara si pt. ca sa vina in apropiere maxima de om, si pt. ca omu` sa vada fata Domnului etc etc... si toate astea cand omul inca era in trup, fiinta pamanteasca materiala, ... PAI cu atat mai mult dupa moarte, dupa trecerea din aceasta lume, dupa despartirea sufletului de trup. PAi ce... Dumnezeu se contrazice?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 10:05

si continua Electricu`:
Amintiti-va ce spune Pavel:1 Tesaloniceni 4:15  ........
de aici rezulta cat se poate de clar ca dupa momentul mortii, cel mort nu se duce la Dumnezeu si rapirea la Dumnezeu se va face impreuna cu cei vii din timpul respectiv.

tot Pavel explica: 1 Corinteni 15:51 ...............
cand va avea loc Invierea? cand vom fi schimbati ? la sunetul ultimei trambite. Asta e in viitor. Pana atunci nu putem sa ajungem in Ceruri, neavand trupul cel nou, ceresc. Iar schimbarea se va face cand ingerul va suna din ultima trambita.
Aici face (NU STIU DACA INTENTIONAT SAU NU) confuzie intre starea de dupa moarte (unde neaga omului viata de dupa moarte) si invierea de la PARUSIE.
In primul caz e vorba despre viata sufletului care se intoarce la Dumnezeu... iar in cel de-al doilea de viata omului deplin, INVIAt la parusie, omul trup-si-suflet deopotriva.

un exemplu in care se vorbeste de ambele gasim la Luca 20, 33-38
33. Deci femeia, la înviere, a căruia dintre ei va fi soţie, căci toţi şapte au avut-o de soţie?
34. Şi le-a zis lor Iisus: Fiii veacului acestuia se însoară şi se mărită;
35. Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela şi învierea cea din morţi, nici nu se însoară, nici nu se mărită.
36. Căci nici să moară nu mai pot, căci sunt la fel cu îngerii şi sunt fii ai lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii.

Aici avem temei despre invierea cea de obste, la PArusie
37. Iar că morţii înviază a arătat chiar Moise la rug, când numeşte Domn pe Dumnezeul lui Avraam, şi Dumnezeul lui Isaac, şi Dumnezeul lui Iacov.
38. Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morţilor, ci al viilor, căci toţi trăiesc în El[/b].

iar aici aflam ca mortii sunt ... vii si traiesc in EL.

Si mai sunt temeuiuri cu duiumul... Da` uite ce reactie au avut chiar ispititorii (asta spre deosebire de eretici :lol: )
39. Iar unii dintre cărturari, răspunzând, au zis: Învăţătorule, bine ai zis.
40. Şi nu mai cutezau să-L întrebe nimic.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 10:10

Da` oare cum explica ereticii EVREI 2,15 ? Ca acolo e clar, Hristos elibereaza de frica mortii.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 16:56


- ASA... si aia rai, nedrepti, unde sunt? in mana cui?
In tarana. Ca si cei drepti. Nu zice Pavel ca va fi o inviere a celor drepti si a celor nedrepti?

= Sf.Ap.Pavel era nauc daca a zis: Doresc sa mor ca s afiu cu hristos. El nu stia, spre deosebire de Electricu`77, ca degeaba moare daca n-are trupu` slavei cu el ca tot n-ajunge in cer!
Nu ajungea imediat in Cer, chiar el spune ca cei vii nu o vor lua inaintea celor morti ci impreuna vor fi rapiti la Ceruri, avand trupurile glorificate ceresti. Dar din momentul mortii era in odihna, pana la inviere cand avea sa vada pe Cristos asa cum este, in trupul glorificat, un trup asemanator ingerilor (vom fi ca El, ca Isus).

= Hristos a mintit cand a zis talharului ASTAZI vei fi cu Mine in rai
Pai si Cristos a fost in Rai, in acea zi? Nu a stat in Sheol 3 zile si apoi vreo 40 pe pamant - Ioan 20:17 Nu vedeti ca sunt contraziceri evidente? Acest text este tradus gresit, si cel mai neinstruit stie ca in ebraica nu erau semne de punctuatie deci se poate intelege in mai multe feluri, dar noi alegem pe cel corect.

Ioan 20:17  „Nu mă ţinea” i-a zis Isus „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.”

Ioan 20:17  Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 18:02


- ASA... si aia rai, nedrepti, unde sunt? in mana cui?
In tarana. Ca si cei drepti. Nu zice Pavel ca va fi o inviere a celor drepti si a celor nedrepti?

= Sf.Ap.Pavel era nauc daca a zis: Doresc sa mor ca s afiu cu hristos. El nu stia, spre deosebire de Electricu`77, ca degeaba moare daca n-are trupu` slavei cu el ca tot n-ajunge in cer!
Nu ajungea imediat in Cer, chiar el spune ca cei vii nu o vor lua inaintea celor morti ci impreuna vor fi rapiti la Ceruri, avand trupurile glorificate ceresti. Dar din momentul mortii era in odihna, pana la inviere cand avea sa vada pe Cristos asa cum este, in trupul glorificat, un trup asemanator ingerilor (vom fi ca El, ca Isus).

= Hristos a mintit cand a zis talharului ASTAZI vei fi cu Mine in rai
Pai si Cristos a fost in Rai, in acea zi? Nu a stat in Sheol 3 zile si apoi vreo 40 pe pamant - Ioan 20:17 Nu vedeti ca sunt contraziceri evidente? Acest text este tradus gresit, si cel mai neinstruit stie ca in ebraica nu erau semne de punctuatie deci se poate intelege in mai multe feluri, dar noi alegem pe cel corect.

Ioan 20:17  „Nu mă ţinea” i-a zis Isus „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.”

Ioan 20:17  Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.
Asa faci si ci Scriptura.... tocanita... la fel cum ai fcaut si cu raspunsul anterior. N-ai raspuns la toate intrebarile si in continuare nu faci distinctiile necesare!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 18:25

Dar sa reluam... . CU MATERIALUL CLIENTULUI.
electric77 scrie:Mortii drepti sunt in mana lui Dumnezeu, dar inca nu au ajuns in Cer, acest lucru se va intampla la Rapire, cand vom primii cu totii trupuri noi ceresti glorificate.
- ASA... si aia rai, nedrepti, unde sunt? in mana cui? Acuma vezi ca spui prostii? Spune tot electricu` mai incolo ca sunt in tarana! PAi iar te contrazici? Dreptii ai zis ca in mana lui Dumnezeu adica...unde, in tarana? La un loc cu cei rai? La gramada... :lol:
- Voi ati mai auzit asa o ineptie? O asa gogomanie? Adicatelea sunt in mana lui Dumnezeu... da` nu sunt in cer pt. ca n-au trupuri
Asta inseamna ca:
= Sf.Ap.Pavel era nauc daca a zis: Doresc sa mor ca s afiu cu hristos. El nu stia, spre deosebire de Electricu`77, ca degeaba moare daca n-are trupu` slavei cu el ca tot n-ajunge in cer! Adica a fost rapit in cer cand inca era in trup... dar dupa trecerea din trup nu?Pai nu bre`... ca n-are trup al slavei.
= Hristos a mintit cand a zis talharului ASTAZI vei fi cu Mine in rai
= evident... raiul nu e in cer :lol:

PAi daca Hristos S-a facut om pt. ca omul sa nu mai moara si pt. ca sa vina in apropiere maxima de om, si pt. ca omu` sa vada fata Domnului etc etc... si toate astea cand omul inca era in trup, fiinta pamanteasca materiala, ... PAI cu atat mai mult dupa moarte, dupa trecerea din aceasta lume, dupa despartirea sufletului de trup. PAi ce... Dumnezeu se contrazice?

N-ai raspuns la Luca 20, 33-38
N-ai raspuns la EVREI 2,15

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 18:38

Si parca nu era de-ajuns... ai mai bagat o gogomanie:
IOACHIM scrie:= Hristos a mintit cand a zis talharului ASTAZI vei fi cu Mine in rai
Pai si Cristos a fost in Rai, in acea zi? Nu a stat in Sheol 3 zile si apoi vreo 40 pe pamant - Ioan 20:17 Nu vedeti ca sunt contraziceri evidente? Acest text este tradus gresit, si cel mai neinstruit stie ca in ebraica nu erau semne de punctuatie deci se poate intelege in mai multe feluri, dar noi alegem pe cel corect.

Ioan 20:17 „Nu mă ţinea” i-a zis Isus „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.”

Ioan 20:17 Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.
Fie confunzi lucrurile (si asta e clar ca o faci), fie nu pricepi (faci si asta), fie uiti ca HRistos era/este DUMNEZEU (e clar ca nici asta nu stii).cAUTA SI TU PE GOOGLE... ubicuu (CU 2 DE U)
Daca Hristos este Dumnezeu si Dumnezeu este atotprezent, atunci Hr. era si in rai.
urmarea gogmaniei tale nu este decat ca: NEGI DUMNEZEIREA LUI HRISTOS :shock:

Apoi dai o trimitere la In 20... ca si cum asta ar arata ceva... Pai daca cetesti cu picioarele... Acolo e vb. despre ALTCEVA, cu totul s cu totul altceva - dovada e Inaltarea de mai tarziu. Deci se vb. de inaltarea cu trupul la cer. Ca si asta este esential inaltarea cu trupul .

Da` ca sa te ajut...ia de-aici textul liturgic ortodox care lamureste treaba f. simplu, rapid, eficient, complet:
In mormant cu trupul, in iad cu sufletul, in rai cu talharul si pe Scaun impreuna cu Tatal si cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplandu-le Cel ce esti necuprins!

Ti l-am mai dat o data... textul asta da`...l-ai scuipat printre dinti. Ti-l mai dau... pana fie pricepi, fie raspunzi (cat de cat inteligibil), fie te lasi pagubas!
INCEARCA sa nu te mai repeti!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 20:59

Nu stiu domnule, eu asa am citit, asa cred. :roll:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 21:01

Evrei 2:14  Astfel, deci, deoarece copiii sunt părtaşi sângelui şi cărnii, tot aşa şi El însuşi a fost deopotrivă părtaş la ele, pentru ca, prin moarte, să nimicească pe cel ce are puterea morţii, adică pe diavolul,
15  şi să izbăvească pe toţi aceia, care prin frica morţii erau supuşi robiei toată viaţa lor.

Luca 20:33  Deci, la înviere, nevasta căruia dintre ei va fi femeia? Fiindcă toţi şapte au avut-o de nevastă.”
34  Isus le-a răspuns: „Fiii veacului acestuia se însoară şi se mărită;
35  dar cei ce vor fi găsiţi vrednici să aibă parte de veacul viitor şi de învierea dintre cei morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita.


ce nu va este clar la aceste versete?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 21:43

Nu stiu domnule, eu asa am citit, asa cred. :roll:
Iar te faci ca nu vezi argumentul pe car eti-l dau din practica liturgica a Bisericii? Ti-l dau ca sa te lamuresti si sa vezi EXACT ce crede Biserica... si abia dupa aia sa ACUZI, dupa ce te raportezi la pozitia reala a BO fata de kestiunea in cauza.
In mormant cu trupul, in iad cu sufletul, in rai cu talharul si pe Scaun impreuna cu Tatal si cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplandu-le Cel ce esti necuprins!

Imi pare rau... da` mai mare nu pot sa scriu! Totusi... Chiar asa sa-ti scape? Nu cred. Mai curand eviti un raspuns.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 21:45

In mormant cu trupul, in iad cu sufletul, in rai cu talharul si pe Scaun impreuna cu Tatal si cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplandu-le Cel ce esti necuprins!
.
ce-i cu asta? vreti sa cred ce ati scris aici cu litere de-o schioapa? ei bine, nu cred in ruptul capului! apostolii nu au invatat asa ceva, si nu are nicio logica de niciun fel.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 21:52

Evrei 2:14  Astfel, deci, deoarece copiii sunt părtaşi sângelui şi cărnii, tot aşa şi El însuşi a fost deopotrivă părtaş la ele, pentru ca, prin moarte, să nimicească pe cel ce are puterea morţii, adică pe diavolul,
15  şi să izbăvească pe toţi aceia, care prin frica morţii erau supuşi robiei toată viaţa lor.
Luca 20:33  Deci, la înviere, nevasta căruia dintre ei va fi femeia? Fiindcă toţi şapte au avut-o de nevastă.”
34  Isus le-a răspuns: „Fiii veacului acestuia se însoară şi se mărită;
35  dar cei ce vor fi găsiţi vrednici să aibă parte de veacul viitor şi de învierea dintre cei morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita.

ce nu va este clar la aceste versete?
Ti-a lasat cineva impresia ca te-ar fi pus ... invatator?
Te invitam elegant (si subtil, evident) la studiu. Adica iti dadeam mura-n gura neshte trimiteri pe care sa le citesti, si asta in relatie cu textul pe care tot il rumegi de ceva timp fara sa-l intelegi corect.
Luca 20 - ti-am explicat deja...reia citirea
Evr. 2,1 5 - TEMEI clar ca Hristos elibereaza de frica mortii (acolo e vb. de moartea trupeasca, deci aia cu tarana... bla bla bla). Deci sa nu-ti mai fie frica de morti (ca ei sunt cu Hristos, de-acuma) si nici sa te temi sa crezi ca daca au murit... sufletele lor raman in tarana :lol: (ca asa ziceai, ca mormantul e iadul) - auzi...cum ar putea ramane in tarana materiala sufletele cele nemateriale? (nu te obosi sa vorbesti despre trup, ca acolo e aaltceva - asta ca sa evitam aberatiile inutile)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 21:53

In mormant cu trupul, in iad cu sufletul, in rai cu talharul si pe Scaun impreuna cu Tatal si cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplandu-le Cel ce esti necuprins!
.
ce-i cu asta? vreti sa cred ce ati scris aici cu litere de-o schioapa? ei bine, nu cred in ruptul capului! apostolii nu au invatat asa ceva, si nu are nicio logica de niciun fel.
E bine ca pana la urma ai observat. Da` observa si mai sus putin... ca am zis acolo care sunt consecintele neacceptarii acestui adevar! Dupa aia te lamuresti singur ce au invatat apostolii!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 21:55

si sa nu uiti sa cauti ubicuu in dictionar.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde dumio » 13 Oct 2010, 00:17


= Hristos a mintit cand a zis talharului ASTAZI vei fi cu Mine in rai
Pai si Cristos a fost in Rai, in acea zi? Nu a stat in Sheol 3 zile si apoi vreo 40 pe pamant - Ioan 20:17 Nu vedeti ca sunt contraziceri evidente? Acest text este tradus gresit, si cel mai neinstruit stie ca in ebraica nu erau semne de punctuatie deci se poate intelege in mai multe feluri, dar noi alegem pe cel corect.
Si cand a spus lui Zaheu: Astazi s-a facut mantuire casei acesteia, ce sa mai intelegem prin astazi? Dar toti parintii care au comentat citatul de mai sus si au inteles textul in sens ortodox (tinand cont ca au trait mult mai aproape de timpul scrierii NT-ului si chiar ei vb. lb greaca) inseamna ca au gresit si tu esti adevartul talcuitor al textului? Adevarul ca dracul (cel mai bum stiutor al Scripturii si cel mai mare talmaci) va da tot felul de idei!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 01:55

:lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 02:02

da-i pot da si textul gr. dumio.... numa` ca se sterge cu el la...nas si merge mai departe sa mai caute bolovani de aruncat in Biserica lui Hristos (ca Hristos S-a inaltat deja la cer si nu-L mai poate ajunge... altfel.... he he !)

- 43 καὶ εἶπεν αὐτῷ· ἀμήν σοι λέγω, σήμερον μετ’ ἐμοῦ ἔσῃ ἐν τῷ παραδείσῳ.

σήμερον , adverb
1) this (very) day)
2) what has happened today

Deci termenul gr. e muuuult mai exact decat cel rom.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 02:13

Da` ce-mi place mie e ca meseriashu spune asa:
Acest text este tradus gresit, si cel mai neinstruit stie ca in ebraica nu erau semne de punctuatie deci se poate intelege in mai multe feluri, dar noi alegem pe cel corect.

:lol:
Pricepeti...oameni buni?

e vb. despre urmatorul text: Luca 23, 43. Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Evanghelia dupa Luca.... numai ca ea a fost scrisa in greaca... nu in ebraica... :lol: (asa cum afirmă electricu`.... chiar si cel mai neinstruit... hai?)
+ deci scrisa in greaca obisnuita, comuna, uyuala.... o limba simpla... si (culmea pt. electricu] instruit) .. o limba greca fara ebraisme grele pentru poporul.. neinstruit.

Bre... ai dat cu mucii in fasole. Asta e in top 10. :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 13 Oct 2010, 06:10


Evanghelia dupa Luca.... numai ca ea a fost scrisa in greaca... nu in ebraica... :lol: (asa cum afirmă electricu`.... chiar si cel mai neinstruit... hai?)
+ deci scrisa in greaca obisnuita, comuna, uyuala.... o limba simpla... si (culmea pt. electricu] instruit) .. o limba greca fara ebraisme grele pentru poporul.. neinstruit.
greaca, da, insa nu are virgule si alte semne de punctuatie.

Marea problema in mintea talharului nu era in momentele acelea CAND va ajunge el in rai, ci DACA va fi acolo, sau nu. De altfel, el nici nu-i cere lui Isus sa-l duca atunci cu El in rai, ci sa-si aminteasca de el CAND VA VENI in Imparatia Lui.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron