Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova
Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IEREU » 09 Oct 2010, 15:48

Pana la venirea in trup a lui Iisus Hristos, Imparatia lui Dumnezeu era inchisa chiar si pt cei drepti, era doar locuinta mortilor. Iata un verset care sa te lamureasca: Mt.11,12 Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 17:27

Pana la venirea in trup a lui Iisus Hristos, Imparatia lui Dumnezeu era inchisa chiar si pt cei drepti, era doar locuinta mortilor. Iata un verset care sa te lamureasca: Mt.11,12 Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.
prin straduinta se ia si acum, prin lupta cu ispitele si pacatul ;)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IEREU » 09 Oct 2010, 20:25


Aaaaaaaaaa, deci de aia nu putem ajunge in ceruri? :) :D :lol: Ca nu avem trupurile ceresti? D

Doamne apara si pazeste!
Doriti sa va aduc dovezi ca inca nu s-a suit nimeni in Cer?

Ioan 3:13  Nimeni nu s-a suit în cer, în afară de Cel ce s-a pogorât din cer, adică Fiul omului, care este în cer.

Ioan 3:13  Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer.

Faptele Apostolilor 2:34  Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: "Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta Mea,
Deci cum cumpanim citatele pe care le-ai adus cu Mt.11,12 Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea. :?:
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 08:12

Deci cum cumpanim citatele pe care le-ai adus cu Mt.11,12 Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea. :?:
nu stiu, domnule, dar oricum versetul pe care l-ati adus nu demonstreaza ideea emisa de dumneavoastra.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IEREU » 10 Oct 2010, 13:02

Tu nu vrei sa vezi :!:
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IEREU » 10 Oct 2010, 13:17

Pai noi aici vorbim de sfinti tocmai pt. ca ei l-au ales deja pe Hristos (si nu doar formal, cu buzele). Stai linistit ca nu-i pune nimeni pe sfinti IN LOCUL lui Hristos. mai ales ca EL locuieste in sfinti, casnicii si prietenii Sai.
Corect, dar nu e voie sa invoci mortii, oricat de sfinti au fost.
Noi invocam sfintii, nu mortii. Lc.20,38 "Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morţilor, ci al viilor, căci toţi trăiesc în El".
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 14:47

Corect, dar nu e voie sa invoci mortii, oricat de sfinti au fost.
Noi invocam sfintii, nu mortii. Lc.20,38 "Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morţilor, ci al viilor, căci toţi trăiesc în El".[/quote]

Vrajitoarea din En-dor nu a chemat spiritul unui profet?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 16:15

Corect, dar nu e voie sa invoci mortii, oricat de sfinti au fost.
Noi invocam sfintii, nu mortii. Lc.20,38 "Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morţilor, ci al viilor, căci toţi trăiesc în El".
Vrajitoarea din En-dor nu a chemat spiritul unui profet?[/quote]

Spre stiinta! In atentia tuturor forumistilor...
In lumina cuvintelor Sf. Scripturi de la Ioan 6, 53-54 Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. se intelege destul de clar ca Electric nu numai ca vorbeste cu mortii, dar si el insusi este/s-ar putea sa fie... mort.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 16:21

Aaaaaaaaaa, deci de aia nu putem ajunge in ceruri? :) :D :lol: Ca nu avem trupurile ceresti? D
Doamne apara si pazeste!
Doriti sa va aduc dovezi ca inca nu s-a suit nimeni in Cer?
Ioan 3:13  Nimeni nu s-a suit în cer, în afară de Cel ce s-a pogorât din cer, adică Fiul omului, care este în cer.
Ioan 3:13  Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer.
Faptele Apostolilor 2:34  Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: "Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta Mea,
PAi ce faci... sari ca veverita? Vorbeam despre altceva- de ce nu esti atent la detalii?

Una e sa vb. despre cum putem sa ajungem in ceruri - si alta sa vb. despre ca inca nu s-a suit nimeni in Cer
Sesizati nuanta? eeeeee.... pai cum?

Da` daca tot intrebi, acolo e vorba de ....DIATEZA! Omul nu se poate sui (singur, prin propriile puteri... decat daca-l va trage CINEVA)
dar uite, ce zici de Pavel care a fost rapit pana la al treilea cer? VEzi? A ajuns in cer!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 19:05

dar uite, ce zici de Pavel care a fost rapit pana la al treilea cer? VEzi? A ajuns in cer!
Parca ati fi copil. Pavel spune clar ca nu stie, cu duhul sau nu in duh. Eu cred ca a primit niste vedenii. Nu s-a suit la Cer. A primit vedenii despre cum e in Cer.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:45

dar uite, ce zici de Pavel care a fost rapit pana la al treilea cer? VEzi? A ajuns in cer!
Parca ati fi copil. Pavel spune clar ca nu stie, cu duhul sau nu in duh. Eu cred ca a primit niste vedenii. Nu s-a suit la Cer. A primit vedenii despre cum e in Cer.
ZAU? E acolo UN NOR de citate taticule`... numa` ca n-am timp de alunecari.
Da` eu n-am zis ca s-a suit...bre. Am zis ca a fost rapit? Nici nu faci distinctia... dar nici bine nu vezi?
intr-un fel sau altul... cerul nu i-a ramas strain/incuiat.necunoscut. Stie mai bine decat mine/tine/noi si din moment ce e viu in mainile Domnului putem socoti fara dubiu ca Dumnezeu primeste rugaciunile (si ale) lui - (doar nu-ti imaginezi ca doarme sau face altceva, ci se roaga, precum fac si ostile ceresti)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 06:11

intr-un fel sau altul... cerul nu i-a ramas strain/incuiat.necunoscut. Stie mai bine decat mine/tine/noi si din moment ce e viu in mainile Domnului putem socoti fara dubiu ca Dumnezeu primeste rugaciunile (si ale) lui - (doar nu-ti imaginezi ca doarme sau face altceva, ci se roaga, precum fac si ostile ceresti)
Proorocul Daniel e si el in ceruri? Dar Biblia spune clar ca e in tarana.

Daniel12:13  Iar tu, du-te, până va veni sfârşitul; tu te vei odihni şi te vei scula iarăşi odată în partea ta de moştenire, la sfârşitul zilelor”.

Daniel 12:13  Şi tu mergi spre sfârşitul tău şi te odihneşte şi te vei scula, ca să primeşti moştenirea ta în vremea cea de apoi!"


cititi in ebraica sa vedeti ce inseamna verbul "a se scula" - a se ridica, efectiv a invia.


tu autem vade ad praefinitum et requiesce et stabis in sorte tua in fine dierum

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde esenin » 11 Oct 2010, 07:44

Nu vreau sa intru in disputa, dar unde spune ca e in tarana? In 12.13 ? Aici spune doar ca se va "odihni". Si nu spune ca va "invia", ci ca va sta drept, in picioare pana la sfarsitul zilelor. (E o diferenta, desi pare ca trebuie sa invie ca sa stea in picioare).
Vedeti in evreieste aici, ultimul rand. "te vei ridica in fata soartei tale"

http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... /dan12.pdf

Chouraqui:
12. En marche, celui qui attendait:il attendra mille trois cent trente-cinq jours.
13. Pour toi, va jusqu’à la fin. Tu te reposeras et te dresseras devant ton sort jusqu’à la fin des
jours.


Despre cealalta: Nimeni nu s-a suit la cer. E destul de explicit in Ioan. Paul a primit revelatia, adica Cerul s-a coborat la el. Ioan a fost rapit in rai. De fiecare data actiunea nu este a lor. Pavel nu stie nici macar daca era in trup sau nu (Ioan).

Omul nu poate sa vada Imparatia lui Dumnezeu decat daca se naste "de sus". (Nicodim)
Ultima oară modificat 11 Oct 2010, 09:06 de către esenin, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 10:36

intr-un fel sau altul... cerul nu i-a ramas strain/incuiat.necunoscut. Stie mai bine decat mine/tine/noi si din moment ce e viu in mainile Domnului putem socoti fara dubiu ca Dumnezeu primeste rugaciunile (si ale) lui - (doar nu-ti imaginezi ca doarme sau face altceva, ci se roaga, precum fac si ostile ceresti)
Proorocul Daniel e si el in ceruri? Dar Biblia spune clar ca e in tarana.
Daniel12:13  Iar tu, du-te, până va veni sfârşitul; tu te vei odihni şi te vei scula iarăşi odată în partea ta de moştenire, la sfârşitul zilelor”.
Daniel 12:13  Şi tu mergi spre sfârşitul tău şi te odihneşte şi te vei scula, ca să primeşti moştenirea ta în vremea cea de apoi!"

cititi in ebraica sa vedeti ce inseamna verbul "a se scula" - a se ridica, efectiv a invia.
tu autem vade ad praefinitum et requiesce et stabis in sorte tua in fine dierum

Vad ca ti-a raspuns deja Esenin si asta e om serios (chiar daca ne-am mai contrat noi, nu e baiat rau - :D ). Nu prea cred ca il iei la termeni...

Iar divagam... Ideea era ca tu refuzai omului cerul ... sau macar posibilitatea de a ajunge/cunoaste cerul. Ai mai zis ca numai dupa ce moare si primeste trupul slavei va putea ajunge in cer.

Eu te-am contrazis si ti-am demonstrat ca nu e asa.... Acuma tu ce faci? Bati campii?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 17:22

Nu vreau sa intru in disputa, dar unde spune ca e in tarana?
gasim si asta, ca doar nu vorbesc de la mine si nu scot din burta:

Is 26:19  Să învie, deci, morţii Tăi! Să se scoale trupurile mele moarte! Treziţi-vă şi săriţi de bucurie, cei ce locuiţi în ţărână! Căci roua Ta este o rouă dătătoare de viaţă şi pământul va scoate iarăşi afară pe cei morţi.”

26:19 Morţii Tăi vor trăi şi trupurile lor vor învia! Deşteptaţi-vă, cântaţi de bucurie, voi cei ce sălăşluiţi în pulbere! Căci roua Ta este rouă de lumină şi din sânul pământului umbrele vor învia.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde esenin » 11 Oct 2010, 18:04

Este asa:
"mortul va trai, cadavrul meu se va ridica (impreuna cu el) . Trezeste-te si canta locuitor al pulberii pentru care roua este ca roua ierbii, pamantul va expulza mortii (mortul)". ("Umbrele" sau "fantomele" nu exista in text dar vad ca se pomenesc in multe traduceri. Presupun ca este din cauza "cadavrului" care se ridica.)
E vizibil, cred, ca nu este un pasaj "tehnnic'", ci unul... cum sa zic ? spus intr-o anumita stare, avea viziuni, ca in Apocalipsa, Ioan. Nu veti lua asta ca "informatie" ferma, cum nu luati nici Apocalipsa. Il puteti lua doar ca directie, ptr ca e prolix, incurcat.
In fine....aveti o logica careia eu nu ii fac fata. Aplicati orice la orice, totul la tot. Cum "traduceti atunci "roua este ca roua" ? Ce mister mai ascunde si trasnaia asta ?.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 18:08

Cum "traduceti atunci "roua este ca roua" ? Ce mister mai ascunde si trasnaia asta ?.
Acea roua a lui Dumnezeu este Duhul Sfant care invie mortii din tarana.
Versetul din Isaia nu e singular, si Isus spune la fel:

Ioan 5:28  Nu vă miraţi de lucrul acesta; pentru că vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29  şi vor ieşi afară din ele. Cei ce au făcut binele, vor învia pentru viaţă; iar cei ce au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Ioan 5:28  Nu vă miraţi de aceasta; căci vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29  Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii.

Este exact aceeasi idee, fara deosebiri, mortii ies din tarana (morminte).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 19:53

intr-un fel sau altul... cerul nu i-a ramas strain/incuiat.necunoscut. Stie mai bine decat mine/tine/noi si din moment ce e viu in mainile Domnului putem socoti fara dubiu ca Dumnezeu primeste rugaciunile (si ale) lui - (doar nu-ti imaginezi ca doarme sau face altceva, ci se roaga, precum fac si ostile ceresti)
Proorocul Daniel e si el in ceruri? Dar Biblia spune clar ca e in tarana.
Daniel12:13  Iar tu, du-te, până va veni sfârşitul; tu te vei odihni şi te vei scula iarăşi odată în partea ta de moştenire, la sfârşitul zilelor”.
Daniel 12:13  Şi tu mergi spre sfârşitul tău şi te odihneşte şi te vei scula, ca să primeşti moştenirea ta în vremea cea de apoi!"

cititi in ebraica sa vedeti ce inseamna verbul "a se scula" - a se ridica, efectiv a invia.
tu autem vade ad praefinitum et requiesce et stabis in sorte tua in fine dierum
Tovarasu`... vezi ca ai uitat sa termini de citit Scriptura.... Intre timp s-au mai intamplat niste lucruri... a venit si Hristos.... a biruit moartea, a Inviat... S-a inaltat. Pricepi?

Ce scrie in Lege... cum citesti?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 06:01


Tovarasu`... vezi ca ai uitat sa termini de citit Scriptura.... Intre timp s-au mai intamplat niste lucruri... a venit si Hristos.... a biruit moartea, a Inviat... S-a inaltat. Pricepi?

Ce scrie in Lege... cum citesti?
Ce ne trebuie Legea? noi parca acum vorbim de dispensatia (sic!) Noului testament! Iar ce invataturi spune Pavel, le-am scris deja, cu ultima trambita, cand mortii vor invia nesupusi putrezirii, va amintiti? la ultima trambita, - 1 Corinteni 15:52 abia atunci, cand va fi si Rapirea! Si cei vii, nu o vor lua-o inaintea celor morti! Sunt invataturi clare. Scrie cand vom primi trupurile ceresti, cand vom vedea pe Domnul fatza in fatza, cand va veni El. Abia atunci vom fi ca ingerii in Ceruri. Mai e nevoie sa postez toate versetele astea? ca le-am postat deja.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 09:06


Tovarasu`... vezi ca ai uitat sa termini de citit Scriptura.... Intre timp s-au mai intamplat niste lucruri... a venit si Hristos.... a biruit moartea, a Inviat... S-a inaltat. Pricepi?

Ce scrie in Lege... cum citesti?
Ce ne trebuie Legea? noi parca acum vorbim de dispensatia (sic!) Noului testament! Iar ce invataturi spune Pavel, le-am scris deja, cu ultima trambita, cand mortii vor invia nesupusi putrezirii, va amintiti? la ultima trambita, - 1 Corinteni 15:52 abia atunci, cand va fi si Rapirea! Si cei vii, nu o vor lua-o inaintea celor morti! Sunt invataturi clare. Scrie cand vom primi trupurile ceresti, cand vom vedea pe Domnul fatza in fatza, cand va veni El. Abia atunci vom fi ca ingerii in Ceruri. Mai e nevoie sa postez toate versetele astea? ca le-am postat deja.
Ai incercat sa fii aluziv... dar nu ti-a iesit, tocmai pt. ca n-ai fsot suficient de... pe faza. Nu te trimiteam (stricto sensu) la Scriptura ci doar ma foloseam de expresia cu pricina (intrebarea Mantuitorului) ca sa-ti arat unde gresesti! Ce sa-ti faca daca n-ai priceput (nici de data asta).

- despre disp. vorbeai matale - eu iti recomandam sa eviti notiunea pt. ca tradeaza chelea de lup ascunsa in cea de oaie! Si iti ceream totodata (daca mi-aduc bine aminte) sa vii cu niste trimiteri la un dictionar rom. unde putem vedea si noi traducerea si sensurile. Pana gasesti un dictionar... poate vrei sa te uiti putin [urlhttp://danutina.wordpress.com/2009/05/11/critica-asupra-abordarii-dispensationaliste-a-bibliei/] aici[/url]... poate totusi renunti la prostii.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX