Dumnezeu Cel infinit

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Necktarios
Mesaje:7
Membru din:24 Apr 2012, 08:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Ortodoxia
Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Necktarios » 09 Mai 2012, 10:13

La ora de dogmatica am invatat ca Dumnezeu este absolut si transcendent, lumea este contigenta, relativa. Totul este de la Dumnezeu, numai raul, opusul binelui, nu este de la Dumnezeu, ci e lipsa Lui.

Bun, acum intrebarea mea este:

Dumnezeu care este infinit si este peste tot, exista si in iad? in iad este raul, adica absenta binelui, atunci cum poate Dumnezeu sa fie absolut daca nu este in iad?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Mai 2012, 11:38

in iad este raul, adica absenta binelui, atunci cum poate Dumnezeu sa fie absolut daca nu este in iad?
Iadul este absenţa binelui în sensul că nu a fost dorit (binele), dar el este peste tot. E diferenţa dintre a fi/a exista (Dumnezeu exită peste tot) şi a accepta existenţa (Dumnezeu nu este pentru cei care nu-L acceptă).

Răspunsul meu este orientativ (şi imparţial), dacă vrei, nu decisiv (complet) de aceea îmi doresc să răspundă şi ceilalţi.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Ioan Cr » 06 Iun 2012, 18:12

Foarte bun raspuns Maria Andreea. Dumnezeu este sursa binelui, dar bunatatea Sa implica si un moment de vointa, care rareori coincide cu bunul plac al pacatosului, la care alegerea este pervertita de patimi. Deci in iad se chinuie pentru ca nu se reuseste sa se sintonizeze cu lungimea de unda divina, care desi prezenta, nu este perceputa nefiind voita (putem imagina pacatosul ca pe o planta lipsita de clorofila care chiar daca sta la lumina, nu creste si sufera din lipsa pigmentului).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

OLGA

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde OLGA » 07 Iun 2012, 00:23

La ora de dogmatica am invatat ca Dumnezeu este absolut si transcendent, lumea este contigenta, relativa. Totul este de la Dumnezeu, numai raul, opusul binelui, nu este de la Dumnezeu, ci e lipsa Lui.

Bun, acum intrebarea mea este:

Dumnezeu care este infinit si este peste tot, exista si in iad? in iad este raul, adica absenta binelui, atunci cum poate Dumnezeu sa fie absolut daca nu este in iad?
Iadul este o stare, nu este un loc. Iadul este mintea neortodocşilor. Aşa cred eu.

Caesar

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Caesar » 07 Iun 2012, 18:20

"de ma voi cobori la Iad, tu de fata esti" .

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Iun 2012, 19:03

Iadul este o stare, nu este un loc. Iadul este mintea neortodocşilor. Aşa cred eu.
Olga, iadul este spaţial, un loc cu diferite stări.
Cu mult respect.

gupalusi

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde gupalusi » 11 Aug 2012, 01:02

La ora de dogmatica am invatat ca Dumnezeu este absolut si transcendent, lumea este contigenta, relativa. Totul este de la Dumnezeu, numai raul, opusul binelui, nu este de la Dumnezeu, ci e lipsa Lui.

Bun, acum intrebarea mea este:

Dumnezeu care este infinit si este peste tot, exista si in iad? in iad este raul, adica absenta binelui, atunci cum poate Dumnezeu sa fie absolut daca nu este in iad?
Nu ti se pare ilogic ceea ce spui? Daca D-zeu e omniprezent (prezent pretutindeni), si atotputernic (puternic peste toate - nu se intimpla nimic fara voia Lui) nu inseamna asta ca "tot ce exista si tot ceea ce se intampla sub soare" nu se se implineste fara voia Lui? indiferent daca e bun sau rau? Nu e El acelasi care binecuvanteaza si blesteama in acelasi timp? ce e asa de greu de inteles?

Amos 3:6 "Se intampla vreo nenorocire in cetate fara ca Domnul sa nu o fi pricinuit?"
Isaia 45:7 "Eu intocmesc lumina si dau chip intunericului, Cel ce salasluieste pacea si restristei ii lasa cale: Eu sunt Domnul Care fac toate acestea".

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Aug 2012, 08:25

Nu ti se pare ilogic ceea ce spui? Daca D-zeu e omniprezent (prezent pretutindeni), si atotputernic (puternic peste toate - nu se intimpla nimic fara voia Lui) nu inseamna asta ca "tot ce exista si tot ceea ce se intampla sub soare" nu se se implineste fara voia Lui? indiferent daca e bun sau rau? Nu e El acelasi care binecuvanteaza si blesteama in acelasi timp? ce e asa de greu de inteles?
Mare pierdere :( că unii nu cunosc puterea lui Dumnezeu manifestată ca şi capacitate de a da omului libertatea de alegere, de a-l face partener, colaborator. Puterea lui Dumnezeu e în iubire, în respect, nu în muşchi; "ce e aşa de greu de înţeles?"
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

gupalusi

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde gupalusi » 11 Aug 2012, 13:52

OFF TOPIC
unii nu cunosc puterea lui Dumnezeu manifestată ca şi capacitate de a da omului libertatea de alegere, de a-l face partener, colaborator. Puterea lui Dumnezeu e în iubire, în respect, nu în muşchi; "ce e aşa de greu de înţeles?"
afirmatia ta de mai sus e bizara si.. incoerenta [ incoerenta dpdv gramatical si bizara dpdv teologic ]

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Vasiv » 12 Aug 2012, 10:50

Oare mintea noastra de cel mult un decimetru cub poate sa cuprinda Taina existenetei Sfintei Treimi( Infinitul)? Eu consider ca nu putem... toate raspunsurile sunt relative, deoarece nu putem sa comparam Absolutul cu ceva lumesc; dar sfintii parinti pentru a ne lumina pun problema in felul urmator: " Oare nu tot ce exista, exista datorita Prea Sfintei Treimi? Deci si iadul si dracii exista datorita lui Dumnezeu care este un Dumnezeu zelos care ispiteste, dupa cum citim in Scriptura. Nu exista rau... este absenta Binelui( a lui Dumnezeu), dar cum exista ceva in afara lui Dumnezeu care este totul?" Tocmai dupa cum spuneam ca Dumnezeu este zelos si ispiteste, prin acestea, prin ajutorul Vicleanului face ca o parte a oamneilor sa creasca dpdv duhovnicesc, caci fara ispita cum am obtine noi Raiul; prin urmare si Diavolul ne face un bine , relativ bineinteles, caci iata cum se vede intelepciunea lui Dumnezeu in toate. Prin urmare toate exista in Dumnezeu si numai in El, caci fara de El nimic nu s-a facut.
Manca-v-ar Raiul!

mircea
Mesaje:6
Membru din:02 Ian 2013, 18:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:curios

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde mircea » 02 Ian 2013, 18:51

Iisus Hristos e fiul lui Dumnezeu. Corect ?
El este cel din Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Da?

Este Iisus la fel de infinit, atotputernic, omniprezent, etc, ca si Tatal ? Presupunand ca Tatal este Dumnezeu.

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Toma » 02 Ian 2013, 22:02

Iisus Hristos e fiul lui Dumnezeu. Corect ?
El este cel din Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Da?

Este Iisus la fel de infinit, atotputernic, omniprezent, etc, ca si Tatal ? Presupunand ca Tatal este Dumnezeu.
Nu.El este insusi "FIUL" . A doua Persoana a Sfintei Treimi si da este la fel de ce vrei tu cu Tatal si cu Duhul Sfant.Toate Persoanele Sfintei Treimi sunt egale intre ele.Asa e dogma ortodoxa.

mircea
Mesaje:6
Membru din:02 Ian 2013, 18:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:curios

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde mircea » 03 Ian 2013, 18:07

Deci avem trei persoane infinite, atotputernice, etc.

Daca fiecare este egal cu ceilalti, fiecare este practic Dumnezeu. Deci sunt 3 Dumnezei. Sau ma rog, ca sa nu facem confuzie de nume, avem 3 fiinte supreme, infinite, atotputernice. Practic toti 3 respecta definitia unui Dumnezeu.

Daca toate cele trei fiinte au aceeasi putere, cum se pot deosebi una de alta, de unde stim care e Fiul si care e Sfantul Duh, caci nu se deosebesc cu nimic, ambele persoane fiind identice absolut.

Corect ?

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Toma » 03 Ian 2013, 18:53

Deci avem trei persoane infinite, atotputernice, etc.

Daca fiecare este egal cu ceilalti, fiecare este practic Dumnezeu. Deci sunt 3 Dumnezei. Sau ma rog, ca sa nu facem confuzie de nume, avem 3 fiinte supreme, infinite, atotputernice. Practic toti 3 respecta definitia unui Dumnezeu.

Daca toate cele trei fiinte au aceeasi putere, cum se pot deosebi una de alta, de unde stim care e Fiul si care e Sfantul Duh, caci nu se deosebesc cu nimic, ambele persoane fiind identice absolut.

Corect ?
Exista un singur Dumnezeu in trei fete.Avem o singura fiinta si trei persoane.Persoana este traducerea cuvantului ὑπόστᾰσις din greceste.Sf Parinti au vorbit greaca si in greaca e 1 οὐσία in 3 ὑπόστᾰσις.Pentru o intelegere mai buna am sa te rog sa studiezi cuvantul grecesc ὑπόστᾰσις redat si tradus in romaneste ca "Persoana".

Tatal,Fiul si Duhul Sfant se intrepratrund.Pentru asta trebuia studiata perihoza Sf Treimi.

mircea
Mesaje:6
Membru din:02 Ian 2013, 18:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:curios

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde mircea » 03 Ian 2013, 19:39

Am studiat cuvantul grecesc. Se pare ca, prin traducere libera facuta de mine, intr-o realitate absoluta, suprema, mai cuprinzatoare decat orice alta realitate, sta Dumnezeu. Acest Dumnezeu s-ar putea proiecta in alte trei realitati ca cele trei ipostaze (persoane), din acest motiv aceste ipostaze fiind fiecare de fapt acelasi Dumnezeu, dar vazut intr-o alta "dimensiune", de regula inferioara, as zice eu.

Ar avea logica. Dar ar mai fi cateva lucruri de rezolvat. Cele trei ipostaze (proiectii) nu ar trebui sa fie identice nici una cu insusi Dumnezeu, ele sunt manifestari ale lui Dumnezeu (practic pentru simplitate se poate spune ca ele sunt Dumnezeu, dar pentru o intelegere mai buna si mai precisa ele trebuiesc diferentiate).

Si ar mai fi o intrebare: de ce numai trei ipostaze ? Dumnezeu fiind infinit, ar putea sa se ipostazieze intr-o infinitate de persoane.

mircea
Mesaje:6
Membru din:02 Ian 2013, 18:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:curios

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde mircea » 03 Ian 2013, 20:07

Gata, m-am prins.

Problema nu e la infinitatea lui Dumnezeu, ci la Crestinism.

De fapt nu e o problema. E o alegere. Cred ca Crestinismul e interesat numai de 3 din cele o infinitate de persoane posibile.

Crestinismul are o misiune, aceea de a asigura mantuirea omului. Pentru asta avea nevoie de trei lucruri fundamentale: un creator care sa fi creat omul si care sa-l fi decazut din viata vesnica, un mantuitor care sa-i promita omului recastigarea vietii, si un vehicul, adica un mijloc prin care omul sa poata dobandi aceasta viata - Duhul Sfant.

Alte aspecte cum ar fi soarta animalelor, atractia gravitationala, fuziunea nucleara si multe altele nu sunt importante pentru Crestinism.

Constantinos

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde Constantinos » 03 Ian 2013, 21:08

http://www.sfantul-panteleimon.org/docs ... aschin.pdf
Este scris ca cele 3 Persoane sunt reale . Mi se pare ca soarta animalelor, atractia gravitationala si fuziunea nucleara sunt in atentia Facatorului deoarece lucrarea Lui nu o trece cu vederea ( pot exista si cercetatori ortodocsi care sa faca descoperiri spre slava lui Dumnezeu ).

valentin
Mesaje:12
Membru din:02 Ian 2013, 23:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:teolog
Localitate:Rm. Valcea
Contact:

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde valentin » 03 Ian 2013, 21:10

Dumnezeu este unul în fiinţa şi întreit în persoană. Persoanele Sfintei Treimi: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt, sunt Persoane reale şi, ca atare, deosebite una de alta, având fiecare însuşiri personale proprii prin care Se deosebesc ca Persoane, Se disting, neputându-Se confunda una cu alta, deşi fiecare Persoană Dumnezeiască are întreabă Fiinţă divină care nici nu Se împarte, nici nu Se desparte, fiind veşnic una şi aceeaşi. Altfel spus, Persoanele Sfintei Treimi Se disting sau Se deosebesc după chipul său modul în care au sau poseda Fiinţă divină întreagă, mod în care duce la distincţie între între Ele, nota deosebitoare între Persoane, sau proprietate personală internă, proprie fiecărei Persoane în parte.

mircea
Mesaje:6
Membru din:02 Ian 2013, 18:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:curios

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde mircea » 03 Ian 2013, 21:14

Dumnezeu este unul în fiinţa şi întreit în persoană. Persoanele Sfintei Treimi: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt, sunt Persoane reale şi, ca atare, deosebite una de alta, având fiecare însuşiri personale proprii prin care Se deosebesc ca Persoane, Se disting, neputându-Se confunda una cu alta, deşi fiecare Persoană Dumnezeiască are întreabă Fiinţă divină care nici nu Se împarte, nici nu Se desparte, fiind veşnic una şi aceeaşi. Altfel spus, Persoanele Sfintei Treimi Se disting sau Se deosebesc după chipul său modul în care au sau poseda Fiinţă divină întreagă, mod în care duce la distincţie între între Ele, nota deosebitoare între Persoane, sau proprietate personală internă, proprie fiecărei Persoane în parte.
La concluzia asta am ajuns si eu. Nu e foarte greu de inteles.
Dar mai aveam o intrebare: de ce nu e impatrit sau incincit sau mult mai mult ?

Ca daca am spune ca Dumnezeu nu se poate impersona in mai multe persoane decat 3 ,am spune de fapt ca nu e atotputernic.

valentin
Mesaje:12
Membru din:02 Ian 2013, 23:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:teolog
Localitate:Rm. Valcea
Contact:

Re: Dumnezeu Cel infinit

Mesaj necititde valentin » 03 Ian 2013, 21:29

pentru că perfecţiunea se realizează în trinitate.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX