Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2012, 09:45

Această dorinţă de a fi slăviţi este conformă firii noastre, fiind o componentă a specificului nostru de a fi după chipul lui Dumnezeu.

Ce este chipul Lui Dumnezeu? Mă preocupă de ceva timp acest subiect. Am citit câte ceva (puţin), dar nu am ajuns la un răspuns satisfăcător. Până o să aprofundez subiectul aş vrea să ştiu părerea voastră.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mai 2012, 10:11

Răspunsuri la aceste întrebări găsiţi aici.

OLGA

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde OLGA » 23 Mai 2012, 15:19

Răspunsuri la aceste întrebări găsiţi aici.
"Principalele concluzii ale acestui subcapitol ar fi:
a)omul a fost creat de la început după chipul lui Dumnezeu, prin chip înţelegând pe Logosul ca Chip al Tatălui (Col. 1,15);
b) omul ca fiinţă iconică este destinat asemănării cu Arhetipul. Acesta este însă un proces, nu un eveniment,şi se identifică cu umanizarea şi hristificarea omului până la “starea bărbatului desăvârşit, la măsura vârstei deplinătăţii lui Hristos” (Ef. 4,13);
c) chipul are atât însuşiri psiho-fizice cât şi teologice. Prima categorie deînsuşiri îl ridică pe om deasupra tuturor creaturilor, iar în unele privinţe chiar şi deasupra Îngerilor; iar a doua categorie de însuşiri face din om o fiinţă teologică şi apofatică, în strânsă legătură cu Dumnezeu – „cauza” şi „scopul” omului" "

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2012, 15:59

chipul are atât însuşiri psiho-fizice cât şi teologice. Prima categorie deînsuşiri îl ridică pe om deasupra tuturor creaturilor, iar în unele privinţe chiar şi deasupra Îngerilor; iar a doua categorie de însuşiri face din om o fiinţă teologică şi apofatică, în strânsă legătură cu Dumnezeu – „cauza” şi „scopul” omului"
Există vreo legătură între chip (partea teologică) şi suflet?

Omul şi celelalte creaturi au fost făcute din iubire, nu din necesitate, de aceea omul trebuie să se întoarcă spre Creator prin eliberarea de sine şi acelaşi lucru trebuie făcut şi cu creaţia, adică să o ofere euharistic Lui Dumnezeu, ca în felul acesta, lucrurile din lumea aceasta să nu devină un zid, ci scară spre Dumnezeu. Ieromonah Petru Pruteanu, "Antropologia teologică a părintelui profesor Dumitru Stăniloae", (lucrarea în rezumat), pagina 5.

Eliberarea (lepădarea) de sine, cred că am înţeles-o: dacă te întorci spre Dumnezeu, automat uiţi de tine (îl vezi doar pe Dumnezeu, iar sinele tău este lepădat, este uitat), cam ca la îndrăgostiţi. Nu înţeleg cum oferi creaţia Lui Dumnezeu?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde OLGA » 23 Mai 2012, 20:19



Eliberarea (lepădarea) de sine, cred că am înţeles-o: dacă te întorci spre Dumnezeu, automat uiţi de tine (îl vezi doar pe Dumnezeu, iar sinele tău este lepădat, este uitat), cam ca la îndrăgostiţi. Nu înţeleg cum oferi creaţia Lui Dumnezeu?
Dar ce întelegi, de fapt, prin întoarcerea spre Dumnezeu?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Mai 2012, 11:24

Mai sus întrebam dacă există vreo legătură între chip şi suflet. Citind cele scrise de Sf. Ioan Damaschinul despre om am găsit următoarele înţelesuri.

1. Sufletul spunem că e chipul dumnezeiesc;
2. "După chipul" arată intelectualitatea şi libertatea;
3. "După asemănare" arată asemănarea virtuţii, după putinţă;

4. Îndumnezeit se referă la împărtăşirea luminii dumnezeieşti;
5. Sufletul = substanţă simplă, incorporală, nevăzută ptr. ochii trupeşti, raţională şi intelectuală, fără formă, care se foloseşte de trup (ptr. a făptui virtutea) şi îi oferă viaţă şi creştere, sensibilitate şi naştere. Aşa cum este ochiul ptr. trup, aşa este intelectul ptr. suflet; liber, voluntar şi activ, schimbător (prin voinţă);
6. Corpul = patru elemente: pământul uscat şi rece, apa rece şi umedă, aerul umed şi cald, focul cald şi uscat.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde esenin » 26 Mai 2012, 17:03

Pai...e aproape perfect. Nu e prima data cand ce spune Ioan Damaschinul imi convine, in cea mai mare parte desi romana asta schioapa in care e tradus lasa loc la tot felul de idei. Ar fi putut sa spuna ca intelectul este DOUA lucruri ptr suflet:
1. „ochi” (sunt de acord cu asta) si
2. vointa (ptr. ca toate atributele: „...voluntar şi activ, schimbător (prin voinţă)” se refera doar la vointa, de fapt. Daca zicea doar „ochi si volitiv”era suficient.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Mai 2012, 18:48

in cea mai mare parte desi romana asta schioapa in care e tradus lasa loc la tot felul de idei.
:x9 Cred că e vina mea. Eu nu am pus semnele de punctuaţie cum trebuie, nu am aşezat corect şi nu am scris tot.

Corectat, despre suflet avem: substanţă simplă, incorporală, nevăzută ptr. ochii trupeşti, raţională şi intelectuală, fără formă, care se foloseşte de trup (ptr. a făptui virtutea) şi îi oferă viaţă şi creştere, sensibilitate şi naştere; neavând intelectul ca un altul pe lângă el, ci drept partea lui cea mai curată (căci aşa cum este ochiul ptr. trup, aşa este intelectul ptr. suflet), liber, voluntar, activ, schimbător adică prin voinţă pentru că este creat, toate acestea primindu-le potrivit naturii prin harul Celui care l-a făcut, de la care a primit şi existenţa şi faptul de a exista prin fire astfel.

Totuşi de ce credeţi că voinţa este un atribut al sufletului prin intelect şi nu direct atribuită lui?

PS: Am mai modificat din nou şi acum totul e mult mai clar şi cred că şi dvstră aveţi dreptate...
Mă scuzaţi, cred că ar trebui să fiu mai atentă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde esenin » 26 Mai 2012, 19:08

Ce nu inteleg acuma este asta: stim ca "partea cea mai curata" a sufletului este DUHUL. Acuma (la Damaschinul) este intelectul. In alte limbi se foloseste acelasi cuvant ptr amandoua, "esprit". Si eu sunt inclinat sa fac analogia asta, dar doar partial. (Adica intelectul POATE fi "duh" dar nu este intotdeauna).

Din experienta mea vointa se opune intelectului. Intelectul (dar nu "duhul", ci activitatea pur intelectuala, asociativitatea orizontala, care se misca doar in lumea de jos) este opus vietii si vointei. In regula generala mi se pare ca are mai multa vointa omul mai putin "destept" decat intelectualul. Intelectualismul este intrucatva mortal. (asta este cunoasterea adamica, cazuta si mortala). Adica, in rezumat, mi se pare ca e invers decat zice Damaschinul.

Poate ne lamureste un teolog.....

OLGA

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde OLGA » 26 Mai 2012, 22:11

Ce să înţelegem de aici : "2. Iubiţilor, acum suntem fii ai lui Dumnezeu şi ce vom fi nu s-a arătat până acum. Ştim că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este." (I Ioan, 3) ?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Mai 2012, 10:44

Intelectul (dar nu "duhul", ci activitatea pur intelectuala, asociativitatea orizontala, care se misca doar in lumea de jos) este opus vietii si vointei.
Păi, intelectul este partea înţelegătoare a fenomenelor şi după părerea mea este cel care dă viaţă pentru că cele negândite până atunci, acum capătă sens, există.

Dvstră vorbiţi despre intelect ca cel "care se mişcă doar în lumea de jos". Cred că nu la acest intelect limitat se referă Sf. Ioan Damaschinul ci la cel care are putinţa de înduhovnicire a fenomenelor odată cu înţelegerea lor. Adică în orice raţiune pătrunzi esenţa divină, rostul divin al lucrului şi al fenomenului.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Iul 2012, 08:39

Care este înţelegerea chipului după care a fost creat omul şi "Chipului imprimat în natura umană la Întruparea Cuvântului" (dr. Al. Kalamiros).

Ca o paranteză. Potrivit acestui veritabil teolog, concepţia creştină despre om este că are ca şi dat (plăsmuire) de la Dumnezeu: natura şi persoana nu trup şi suflet care existau la suflarea de viaţă a Lui Dumnezeu şi cum greşit înţelegem marea parte a creştinilor. Persoana (care are o legătură cu chipul, dar nu ştiu de ce fel, în prezent) e taina şi cea care se păstrează după moarte.

Recitind despre problematica chipului imprimat la Întruparea Cuvântului Lui Dumnezeu am găsit un nou indiciu ptr. înţelegere şi anume "pecetluirea firii noastre pământeşti cu Persoana Cuvântului lui Dumnezeu nu este doar o realitate istorică. E în primul rând o realitate ontologică, şi ca atare atemporală." (Pr. Ioan Ică, dr. Al. Kalamiros, diac. A. Kuraev, pr. D. Costache, "Sfinţii Părinţi despre originile şi destinul cosmosului şi omului", Deisis, 2003, pagina 59)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde Caesar » 03 Iul 2012, 20:47

chipul are atât însuşiri psiho-fizice cât şi teologice. Prima categorie deînsuşiri îl ridică pe om deasupra tuturor creaturilor, iar în unele privinţe chiar şi deasupra Îngerilor; iar a doua categorie de însuşiri face din om o fiinţă teologică şi apofatică, în strânsă legătură cu Dumnezeu – „cauza” şi „scopul” omului"
Există vreo legătură între chip (partea teologică) şi suflet?

Omul şi celelalte creaturi au fost făcute din iubire, nu din necesitate, de aceea omul trebuie să se întoarcă spre Creator prin eliberarea de sine şi acelaşi lucru trebuie făcut şi cu creaţia, adică să o ofere euharistic Lui Dumnezeu, ca în felul acesta, lucrurile din lumea aceasta să nu devină un zid, ci scară spre Dumnezeu. Ieromonah Petru Pruteanu, "Antropologia teologică a părintelui profesor Dumitru Stăniloae", (lucrarea în rezumat), pagina 5.

Eliberarea (lepădarea) de sine, cred că am înţeles-o: dacă te întorci spre Dumnezeu, automat uiţi de tine (îl vezi doar pe Dumnezeu, iar sinele tău este lepădat, este uitat), cam ca la îndrăgostiţi. Nu înţeleg cum oferi creaţia Lui Dumnezeu?
Cred ca se refera la al slavi pe Dumnezeu prin intermediul creatiei.

Caesar

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde Caesar » 03 Iul 2012, 20:52

Ce să înţelegem de aici : "2. Iubiţilor, acum suntem fii ai lui Dumnezeu şi ce vom fi nu s-a arătat până acum. Ştim că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este." (I Ioan, 3) ?
cred ca se refera la sufletul gol, intalnirea dintre esenta si esenta.

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde dmas » 06 Iul 2012, 00:42

Eu cred ca "El" de aici se refera la Fiul si "vom fi ca El" se refera la trupurile crestinilor adevarati, care vor deveni incoruptibile si pline de slava, precum trupul Lui inviat.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre chipul Lui Dumnezeu: tiparul omului

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Iul 2012, 11:54

Ce să înţelegem de aici : "2. Iubiţilor, acum suntem fii ai lui Dumnezeu şi ce vom fi nu s-a arătat până acum. Ştim că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este." (I Ioan, 3) ?
Cel ce păzeşte în sine nepătat cuvântul (raţiunea) Cuvântului lui Dumnezeu, Care S-a întrupat pentru noi, va primi slava plină de har şi de adevăr a Celui ce S-a slăvit şi S-a sfinţit pe Sine pentru noi ca om în timpul petrecerii Lui între noi. (Filocalia vol 2, Ed. IBMO, B, 2008, pagina 236)
M-am gândit că ar fi bine să privim prin lumina înţelegerii Sf. Maxim Mărturisitorul la această nedumerire.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron