Moartea ca plata a pacatului

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare
Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde dmas » 22 Iun 2012, 21:20

"Plata pacatului este moartea", zice Pavel.

"Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi", zice tot el.

Framantandu-ma cu problematica mortii si invierii, am ajuns si la intrebarile urmatoare:

1) Cum poate moartea trupului Fiului lui Dumnezeu sa fie considerata ca plata pentru pacatele unui criminal care a ucis 100 de trupuri omenesti, si nu doar unul ? Daca acesta merita mai mult decat moartea, pentru ca n-a ucis o singura persoana, ci multe, cum poate fi considerata pentru el, ca plata pentru pacate, singulara moarte trupeasca a Mantuitorului ? Cum poate fi de ajuns o singura moarte trupeasca pentru pacatele intregii omeniri ? Cum se face ca e de ajuns o simpla "dare e duhului" Unuia singur pentru toate murdariile facute de omenire de-alungul veacurilor ?

2) Daca Hristos a murit pentru pacate, platind pentru ele, omul de ce mai moare ? Sau ce semnificatie mai are moartea omului, dupa ce moartea si invierea lui Hristos au avut loc ?

As dori sa rog pe cei mai cunoscatori decat mine sa ma ajute cu raspunsuri.

// Edit: Raspunsul se gaseste la apostolul Pavel: viewtopic.php?f=26&t=2162&start=20#p31290
Ultima oară modificat 05 Iul 2012, 20:23 de către dmas, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Iun 2012, 09:15

"Plata pacatului este moartea", zice Pavel.
"Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi", zice tot el.
Hristos moare pentru păcatele noastre, aşa e. Iar atunci când spui asta implică că îl accepţi pe Hristos, îl mărturiseşti, crezi în moarte Lui ptr. tine. Dacă Îl accepţi în viaţa ta nu mai poţi păcătui căci Hristos şi păcatul nu pot coexista, nepăcătuind (cu ajutorul Lui) vei fi viu (chiar dacă trupeşte mori, sufletul va fi viu). Dacă în schimb vei păcătui sau nu-L mai recunoşti pe Hristos, nu-L mai mărturiseşti atunci vei cunoaşte moartea sufletească (şi trupească, inevitabilă).

Hristos egal Viaţă, Adevăr şi Cale :) . Problema care trebuie rezolvată e Hristos: cine e în viaţa mea, ce loc ocupă în viaţa mea, cum îl mărturisesc în viaţa mea, există El în viaţa mea. Apoi viaţa va decurge din soluţia problemei :) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde dmas » 23 Iun 2012, 18:33

maria_andreea, multumesc pentru comentariu; lucrurile pe care le-ai spus sunt adevarate, dar nu au legatura cu intrebarile mele.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde esenin » 23 Iun 2012, 20:05

Dmas,

Imi permit sa va dau (o parte din) raspuns, caci mi-am pus si eu problema. Dar nu e decat o propunere....luati-o ca atare.

Christos este eul nostru ca indivizi dar si ca "biserici" (ca eclesii in numele Sau). Este in noi si intre noi. Astfel incat orice pacat interrelational se desfasoara in El. Orice pacat intre doua "euri" De pilda umilirea cuiva: "ce faceti celui mai mic dintre ai mei, imi faceti Mie". Victima este de fapt Christos. In acest sens El ia asupra Lui pacatul nostru. El a intrat in acest rol la Inviere. (De aceea zice sf. Pavel ca a murit pentru pacatele noaste: NU CA ISPASIRE a acestor pacate, (ca pedeapsa; Christos nu este pedepsit sa faca asta) ci ca inaugurare a rolului sau in lumea noastra, a coparticiparii lumii Lui la a noastra). Legea Talionului la care faceti aluzie (cand ziceti "pentru pacatele unui criminal care a ucis 100 de trupuri omenesti" - nu stiu daca va dati seama dar aici rationati ca precrestin) - Legea Talionuli se va abandona, deci, caci pacatul este, AZI, fata de El, in mod direct. In lumea VT, pacatul se facea catre alt tip de om, om pur si simplu, ne"locuit" de Dumnezeu. Si in acest caz, Dumnezeu isi pastra un mic "drept de preemtiune": El va asigura razbunarea, va restabili dreptatea. Dar cand umileai un om, pe vremea aceea NU il atacai pe Dumnezeu! El ramanea exterior. deci talionul restabilea dreptatea intre oameni. Pacatul interelational nu era "preluat" de nimeni. Era doar sanctionat de Yahve. Cristos face altceva: ia pacatul omului asupra Sa. Abandonati, deci pctul de vedere vechitestamentar. Nu merge prin "echivalare", in crestinism. Aici interreactionati direct cu Dumnezeu.

Asa....Omul este DEJA mort! Dumneavoastra va ganditi la simpla moarte trupeasca (M1).....Dar omul e si mai mort decat atat (M2)! (Stiu ca suna paradoxal). Moartea trupeasca ii ofera tocmai sansa NEmuririi, daca in viata (trupeasca, M1) a lucrat la mantuirea sa. Nu stiu daca ma fac inteles....

Pot sa explic mai mult, caci e o intelegere proaspata, dar e prea cald acuma ca sa continui. Incercati sa digerati prima parte. Si bineinteles, sa auzim si teologul. Pr Protosinghel? Pr. Dimitrie?

PS. "Plata pacatului este moartea", zice Pavel. Plata pacatului originar. Si, fireste si a reeditarii lui.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Iun 2012, 21:36

maria_andreea, multumesc pentru comentariu; lucrurile pe care le-ai spus sunt adevarate, dar nu au legatura cu intrebarile mele.
Aşa e, iartă-mă.
Bravo dle "esenin" :x2 , mă bucur să vă recitesc ideile.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde OLGA » 23 Iun 2012, 22:43

Eu m-am gândit că a făcut şi El cum fac oamenii care sunt buni atunci când vor să scape pe cei care au greşit. Ia asupra lor greşelile şi se declară vinovaţi.

Caesar

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde Caesar » 25 Iun 2012, 20:59

intrebarea e cum poate moartea lui Iisus sa fie plata pentru oricine?

alta intrebare e : Daca moartea e plata pacatului atunci de ce Adam a murit abia dupa 900 si ceva de ani de la incidentul cu fructul interzis?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Iun 2012, 22:26

cum poate moartea lui Iisus sa fie plata pentru oricine?
Este plată pentru toţi, însă nu toţi o acceptă, o mărturisesc şi-o însuşesc (mulţi chemaţi, puţini aleşi). Este dacă vreţi ca un izvor în stâncă, dacă vrei te duci să bei, dacă nu, nu, dar el există acolo ptr. oricine doreşte să bea din el.
Daca moartea e plata pacatului atunci de ce Adam a murit abia dupa 900 si ceva de ani de la incidentul cu fructul interzis?
Nu contează când, ci că a murit. Moartea e plata păcatului punct. Nu se spune că e o moarte imediată ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde Caesar » 26 Iun 2012, 15:55

cum poate moartea lui Iisus sa fie plata pentru oricine?
Este plată pentru toţi, însă nu toţi o acceptă, o mărturisesc şi-o însuşesc (mulţi chemaţi, puţini aleşi). Este dacă vreţi ca un izvor în stâncă, dacă vrei te duci să bei, dacă nu, nu, dar el există acolo ptr. oricine doreşte să bea din el.
Daca moartea e plata pacatului atunci de ce Adam a murit abia dupa 900 si ceva de ani de la incidentul cu fructul interzis?
Nu contează când, ci că a murit. Moartea e plata păcatului punct. Nu se spune că e o moarte imediată ;) .
Intrebare e : Plata cui?

In ziua in care vei manca vei muri, celebrele cuvinte la ce se refera?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Iun 2012, 20:35

In ziua in care vei manca vei muri, celebrele cuvinte la ce se refera?
Legat de acest aspect, înţelegerea mea este:
Moartea este opusul vieţii sau lipsa vieţii, da?
Dumnezeu este Viaţa,
Deci moartea este lipsa Lui Dumnezeu în viaţa omului.

Omul alege să se despartă de Dumnezeu, să intre în conflict cu Dumnezeu prin ignorarea poruncii, prin sfidare, dacă vreţi deci se desparte de viaţă, iar această despărţire (moarte) este exact în momentul în care încalcă porunca.
Aici moartea nu se referă la moarte trupească ci la despărţirea de de izvorul Vieţii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 17:04

In ziua in care vei manca vei muri, celebrele cuvinte la ce se refera?
Legat de acest aspect, înţelegerea mea este:
Moartea este opusul vieţii sau lipsa vieţii, da?
Dumnezeu este Viaţa,
Deci moartea este lipsa Lui Dumnezeu în viaţa omului.

Omul alege să se despartă de Dumnezeu, să intre în conflict cu Dumnezeu prin ignorarea poruncii, prin sfidare, dacă vreţi deci se desparte de viaţă, iar această despărţire (moarte) este exact în momentul în care încalcă porunca.
Aici moartea nu se referă la moarte trupească ci la despărţirea de de izvorul Vieţii.
e... si atunci la ce se refera Scriptura cand zice ca plata pacatului e moartea?

nu mi s-a raspuns cui i-a fost oferita plata lui Iisus.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Iun 2012, 20:34

e... si atunci la ce se refera Scriptura cand zice ca plata pacatului e moartea?
La moarte în înţeles de lipsă a Lui Dumnezeu în viaţa omului.
Viaţa de pe pământ e o pregătire ptr. viaţa veşnică. Practic omul este destinat să fie sfânt, fără prihană, nestricăcios, prin voinţă. Adică să nu cunoască moartea cu toate derivatele ei: descompunere, necurăţie, dezbinare (trup, suflet), durere ptr. că nu se mai pot satisface plăcerile cu care mai înainte se îndeletnicea etc. Unii oameni (Sf Ilie, Maica Domnului) s-au mutat cu tot cu trup în veşnicie, alţii (Sfinţii) şi-au înduhovnicit trupul adică l-au umplut de puterea de viaţă a Sf. Duh ptr. întărirea credinţei şi pentru mângâierea Bisericii luptătoare (creştinii de pe pământ). Ce vreau să spun este că moartea trupească este efectul morţii sau al păcatului (îndepărtării de Dumnezeu). Deci prima dacă ne îndepărtăm de Dumnezeu şi mai apoi cunoaştem şi efectele acestei îndepărtări: moarte (descompunere), durere, chin, lipsa de viaţii etc.

Sf. Maxim spune că trupul prin fire este inert. El este mişcat de suflet. Unele de suflet raţional, altele de suflet neraţional şi iarăşi altele de suflet fără simţire
nu mi s-a raspuns cui i-a fost oferita plata lui Iisus.
Ptr. că am considerat că deja s-a răspuns puţin mai sus.
Plata este făcută ptr. toţi, niciun om nu mai este dator sau răspunzător de neascultarea sa primordială faţă de Dumnezeu, însă din păcate omul nu a urmat atitudinii lui Adam după izgonirea lui din Rai: să plângă, să se tânguie, să ceară de la Dumnezeu iertare ptr. că defapt el nici nu o doreşte, el se complace în lucrurile de nimic ale acestei lumii materiale. Şi, deşi Iisus a deschis din nou larg poarta Raiului, puţin sunt cei ce aleargă spre Ea, deşi ea este deschisă de la Întruparea - Pătimirea - Moartea - Învierea Sa şi aşa va fi mereu ptr. toţi fără deosebire.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 21:15

e... si atunci la ce se refera Scriptura cand zice ca plata pacatului e moartea?
La moarte în înţeles de lipsă a Lui Dumnezeu în viaţa omului.
Viaţa de pe pământ e o pregătire ptr. viaţa veşnică. Practic omul este destinat să fie sfânt, fără prihană, nestricăcios, prin voinţă. Adică să nu cunoască moartea cu toate derivatele ei: descompunere, necurăţie, dezbinare (trup, suflet), durere ptr. că nu se mai pot satisface plăcerile cu care mai înainte se îndeletnicea etc. Unii oameni (Sf Ilie, Maica Domnului) s-au mutat cu tot cu trup în veşnicie, alţii (Sfinţii) şi-au înduhovnicit trupul adică l-au umplut de puterea de viaţă a Sf. Duh ptr. întărirea credinţei şi pentru mângâierea Bisericii luptătoare (creştinii de pe pământ). Ce vreau să spun este că moartea trupească este efectul morţii sau al păcatului (îndepărtării de Dumnezeu). Deci prima dacă ne îndepărtăm de Dumnezeu şi mai apoi cunoaştem şi efectele acestei îndepărtări: moarte (descompunere), durere, chin, lipsa de viaţii etc.

Sf. Maxim spune că trupul prin fire este inert. El este mişcat de suflet. Unele de suflet raţional, altele de suflet neraţional şi iarăşi altele de suflet fără simţire
Si atunci care e scopul mortii fizice ? De ce a mai murit Hristos?
nu mi s-a raspuns cui i-a fost oferita plata lui Iisus.
Ptr. că am considerat că deja s-a răspuns puţin mai sus.
Plata este făcută ptr. toţi, niciun om nu mai este dator sau răspunzător de neascultarea sa primordială faţă de Dumnezeu, însă din păcate omul nu a urmat atitudinii lui Adam după izgonirea lui din Rai: să plângă, să se tânguie, să ceară de la Dumnezeu iertare ptr. că defapt el nici nu o doreşte, el se complace în lucrurile de nimic ale acestei lumii materiale. Şi, deşi Iisus a deschis din nou larg poarta Raiului, puţin sunt cei ce aleargă spre Ea, deşi ea este deschisă de la Întruparea - Pătimirea - Moartea - Învierea Sa şi aşa va fi mereu ptr. toţi fără deosebire.
Poate nu am fost destul de clar.Nu am intrebat pentru cine a fost oferita plata, ci cui.Cui i-a platit Iisus?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Iun 2012, 21:42

Si atunci care e scopul mortii fizice ? De ce a mai murit Hristos?
Iisus nu a murit fizic (în sensul de descompunere ...) ci s-a pogorât cu trupul la iad ca Om şi Dumnezeu să le spună/arate şi celor (începând cu Adam şi Eva) de acolo "Bucuraţi-vă!" sau să dezlege blestemul neascultării cu care erau legaţi, despărţiţi de Dumnezeu. Nu ştiu cât aţi înţeles de aici, dar la moment, atât, iertaţi-mă!
Poate nu am fost destul de clar.Nu am intrebat pentru cine a fost oferita plata, ci cui.Cui i-a platit Iisus
Scuzele mele. Cui!? Celui care dobândise dreptul asupra sufletelor oamenilor prin ascultarea de el (şarpele, cel rău, viclean sau duhului căzut prin mândrie).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 21:58

Deci Iisus a platit Diavolului .. interesant :) ..

Eu cred ca Dumnezeu nu trebuia sa devina om , sa se intrupeze sa asumeze firea umana, sa moara si sa coboare in locuinta mortilor ca sa dezlege blestemul neascultarii.. Putea sa o faca si sa intervina direct fara astfel de mijlociri, nu?

Inchipuieti scenariul Dumnezeu targuindu-se cu Diavolul sa-i ofere acestuia o cautiune pentru a RECASTIGA dreptul asupra sufletelor oamenilor??!!??!?!!?

Caesar

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde Caesar » 27 Iun 2012, 22:05

Oare sta Dumnezeu la cheremul Diavolului si este subminat de el?

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde dmas » 01 Iul 2012, 13:26

esenin, va multumesc pentru raspuns. Nu sunt de acord cu faptul ca Hristos este eul crestinilor ca indivizi, chiar daca El locuieste in ei; asta ar insemna ca, atunci cand crestinul pacatuieste impotriva fratelui sau, Hristos pacatuieste impotriva lui Hristos, ceea ce, fara indoiala, nu poate fi.
"ce faceti celui mai mic dintre ai mei, imi faceti Mie"
Nu cred ca aici Hristos anuleaza vinovatia cuiva fata de cel caruia i-a facut o nedreptate (pacat), ci doar afirma ca pacatul nu-l loveste numai pe fratele impotriva caruia s-a infaptuit, ci si pe Hristos, [probabil mai profund decat in VT] pentru ca cel impotriva caruia s-a savarsit pacatul face parte din trupul Lui (nu din trupul Lui inviat din morti, ci din trupul lui "mistic", adica Biserica).
De aceea zice sf. Pavel ca a murit pentru pacatele noaste: NU CA ISPASIRE a acestor pacate, (ca pedeapsa; Christos nu este pedepsit sa faca asta)
Tocmai Pavel este cel care spune ca Hristos a murit ca ispasire pentru pacatele noastre ("Pe El Dumnezeu L-a rânduit mai dinainte să fie, prin credinţa în sângele Lui, o jertfă de ispăşire, ca să-Şi arate neprihănirea Lui; căci trecuse cu vederea păcatele dinainte, în vremea îndelungii răbdări a lui Dumnezeu" -- Romani 3:25), acompaniat fiind si de Ioan. ("El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi." -- 1 Ioan 2:2)
Dar cand umileai un om, pe vremea aceea NU il atacai pe Dumnezeu!
Ba da, si in VT, chiar cand pacatuiai impotriva unui om, pacatuiai si impotriva lui Dumnezeu. De exemplu, David, dupa ce a preacurvit cu Batseba si i-a omorat sotul zice, in Psalmul 51: "Împotriva Ta, numai împotriva Ta, am păcătuit şi am făcut ce este rău înaintea Ta; aşa că vei fi drept în hotărârea Ta, şi fără vină în judecata Ta."
Ultima oară modificat 01 Iul 2012, 14:40 de către dmas, modificat de 2 ori în total.

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde dmas » 01 Iul 2012, 14:06

Daca moartea e plata pacatului atunci de ce Adam a murit abia dupa 900 si ceva de ani de la incidentul cu fructul interzis?
Daca, asa cum minciuna e opusul adevarului, moartea e opusul vietii, viata inseamnand existenta neincetata, atunci Adam, cand a pacatuit, s-a despartit de viata, devenind muritor. Deci "in ziua in care vei manca din el vei muri negresit" echivaleaza cu "in ziua in care vei manca din el, iti vei lua adio de la adevarata viata, devenind muritor". Cred ca asta e cea mai buna explicatie a acelor versete.
Iisus nu a murit fizic (în sensul de descompunere ...) ci s-a pogorât cu trupul la iad ca Om şi Dumnezeu [..]
Nu este adevarat. Hristos a murit fizic, adica cu trupul. Trupul, intr-adevar, n-a apucat sa-i putrezeasca, pentru ca Dumnezeu i l-a inviat a treia zi. Nu s-a coborat cu trupul la iad, intre moarte si inviere, ci trupul i-a ramas in mormant; cu sufletul, da, s-a coborat.

"În mormânt cu trupul, în iad cu sufletul ca un Dumnezeu, în rai cu tâlharul şi pe scaun împreună cu Tatăl şi cu Duhul ai fost, Hristoase pe toate umplându-le, Cel ce eşti necuprins.", zice Liturghierul ortodox.
Nu mi s-a raspuns cui i-a fost oferita plata lui Iisus.
Cui!? Celui care dobândise dreptul asupra sufletelor oamenilor prin ascultarea de el (şarpele, cel rău, viclean sau duhului căzut prin mândrie)
Nu diavolului, ci Tatalui i-a fost oferita plata. Dovada: "Trăiţi în dragoste, dupăcum şi Hristos ne-a iubit, şi S'a dat pe Sine pentru noi ,,ca un prinos şi ca o jertfă de bun miros``, lui Dumnezeu." (Efeseni 5:2)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Iul 2012, 19:14

Dar cand umileai un om, pe vremea aceea NU il atacai pe Dumnezeu!
Ba da, si in VT, chiar cand pacatuiai impotriva unui om, pacatuiai si impotriva lui Dumnezeu.
După Întrupare Lui Iisus întreaga umanitate devine părtaşă firii dumnezeieşti. Nu mai trăieşte omul vechi, ci Hristos. Tot de această idee se leagă şi concepţia: Hristos = eul creştinilor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Moartea ca plata a pacatului

Mesaj necititde Caesar » 01 Iul 2012, 19:54

Daca moartea e plata pacatului atunci de ce Adam a murit abia dupa 900 si ceva de ani de la incidentul cu fructul interzis?
Daca, asa cum minciuna e opusul adevarului, moartea e opusul vietii, viata inseamnand existenta neincetata, atunci Adam, cand a pacatuit, s-a despartit de viata, devenind muritor. Deci "in ziua in care vei manca din el vei muri negresit" echivaleaza cu "in ziua in care vei manca din el, iti vei lua adio de la adevarata viata, devenind muritor". Cred ca asta e cea mai buna explicatie a acelor versete.
Iisus nu a murit fizic (în sensul de descompunere ...) ci s-a pogorât cu trupul la iad ca Om şi Dumnezeu [..]
Nu este adevarat. Hristos a murit fizic, adica cu trupul. Trupul, intr-adevar, n-a apucat sa-i putrezeasca, pentru ca Dumnezeu i l-a inviat a treia zi. Nu s-a coborat cu trupul la iad, intre moarte si inviere, ci trupul i-a ramas in mormant; cu sufletul, da, s-a coborat.

"În mormânt cu trupul, în iad cu sufletul ca un Dumnezeu, în rai cu tâlharul şi pe scaun împreună cu Tatăl şi cu Duhul ai fost, Hristoase pe toate umplându-le, Cel ce eşti necuprins.", zice Liturghierul ortodox.
Nu mi s-a raspuns cui i-a fost oferita plata lui Iisus.
Cui!? Celui care dobândise dreptul asupra sufletelor oamenilor prin ascultarea de el (şarpele, cel rău, viclean sau duhului căzut prin mândrie)
Nu diavolului, ci Tatalui i-a fost oferita plata. Dovada: "Trăiţi în dragoste, dupăcum şi Hristos ne-a iubit, şi S'a dat pe Sine pentru noi ,,ca un prinos şi ca o jertfă de bun miros``, lui Dumnezeu." (Efeseni 5:2)
Atunci avem un Dumnezeu ofensat?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX