Cum se bucură Crucea?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde Veronika » 26 Sep 2012, 21:57

În acatistul Sfintei Cruci se menţionează următoarele:
"Bucura-te, slava Bisericii;
Bucura-te, că izvorăşti tămăduiri cu îndestulare;
Bucura-te, că luminezi marginile lumii;
Bucura-te, lemn de viaţă mirositor şi vistieria minunilor;
Bucura-te, preafericită şi de daruri dătătoare...;"

Cum se bucură, sau cum se poate bucura Crucea? :roll:

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Sep 2012, 12:05

Despre acatiste (inclusiv Acatistul Sf. Cruci), aici.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde Vasiv » 28 Sep 2012, 17:20

Acatistul Sfintei Cruci este inchinat Crucii, caci crucea este izvor de viata si putere pentru toti cei ce cred in puterea ei. A primit aceasta putere si cinste de la Domnul. Cum se poate bucura Crucea? La fel ca tot Universul care nu a stiut cum sa proslaveasca mai bine pe Creator la venirea acestuia in lume, adica pe 25 Decembrie. Atunci s-au bucurat toate fiarele si animalele si totate lucrurile si plantele si orice era in lume, cu exceptia omului. Caci si pamanutul si piatra si toate se pricep a spune Slava lui Dumnezeu, dar cel mai mult spune slava Lui Sfanta Cruce la care ii cantam "Bucura-te, o de trei ori fericite lemn al cinstite Cruci! "
Acatistele sunt cele mai frumoase rugaciuni pe care omul le-a inchinat Crucii si Sfintilor si Maicii Domnului, iar mie chiar imi pare rau de parerea celor de pe celalat topic care condamna Acatistele pe pragul ereziei.
Manca-v-ar Raiul!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 12:39

Acatistele sunt cele mai frumoase rugaciuni pe care omul le-a inchinat Crucii si Sfintilor si Maicii Domnului
Aşa este, însă nu chiar toate, trebuie să recunoaşteţi cu obiectivitate aceasta :) .
La subiect sunt de acord cu dvstră, cosmosul se bucură, aducând şi exemple din Psaltire.

Psalmul 95, 11-12: Să se veselească cerurile şi să se bucure pământul, să se zguduie marea şi toate cele ce sunt în ea; să se bucure câmpiile şi toate cele ce sunt pe ele.
Atunci se vor bucura toţi copacii pădurii de faţa Domnului, că vine, vine să judece pământul.

Psalmul 96, 1: Domnul împărăţeşte! Să se bucure pământul, să se veselească insule multe.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde Vasiv » 01 Oct 2012, 13:16

Si ma rog care acatiste sunt urate sau nu respecta telogia ortodoxa?( ma refer la cele pe care le gasim in acatistierele ortodoxe)
Manca-v-ar Raiul!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 13:39

Si ma rog care acatiste sunt urate sau nu respecta telogia ortodoxa?
Ei, acum mi se pare că intrăm pe tărâmul preferinţelor: mie nu îmi plac unele în sensul în care nu îmi aduc prea mult folos duhovnicesc; prefer să citesc un canon, o catismă sau pur şi simplu cu mai multă luare aminte rugăciunile de dimineaţă sau seară. Dacă dvstră vă plac, foarte bine.

Eu sunt de acord cu ce s-a scris la subiectul "Despre ACATISTE" ;)...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde Vasiv » 01 Oct 2012, 14:01

eu unul nu... mai mult face sa citim zilnic acatistul sfantului al carui nume il purtam decat sa citim la psaltire; ca acuma toata lumea pune accent pe citirea psaltirei si a rugaciunii Doamne Iisuse Hristoase pentru a ajunge la practica rugacinii inimii, tocmai pentru ca lumea nu mai are atatia traitori ai rugaciunii adevarate si tinde spre asa ceva, dar noi trebuie sa intelegem ca rugacinea de cantitate ajuta foarte mult, iar acatistele sunt rugacini accesibile pe care le criticam datorita nepriceperi noastre dpdv teologic.
Manca-v-ar Raiul!

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde Cosmina » 01 Oct 2012, 15:12

eu unul nu... mai mult face sa citim zilnic acatistul sfantului al carui nume il purtam decat sa citim la psaltire; ca acuma toata lumea pune accent pe citirea psaltirei si a rugaciunii Doamne Iisuse Hristoase pentru a ajunge la practica rugacinii inimii, tocmai pentru ca lumea nu mai are atatia traitori ai rugaciunii adevarate si tinde spre asa ceva, dar noi trebuie sa intelegem ca rugacinea de cantitate ajuta foarte mult, iar acatistele sunt rugacini accesibile pe care le criticam datorita nepriceperi noastre dpdv teologic.
Eu citesc acatiste pt ca ma simt ca si cum as avea o familie de sfinti in felul asta. :) Se formeaza niste legaturi, cand ii vad apoi in Biserica pe pereti, daca m-am rugat la ei recent am sensatia ca-i cunosc si ca am vb cu ei recent.

Psaltirea nici io n-o inteleg toata, citesc ce inteleg. Cam 30% din ea habar n-am ce vrea sa spuna. :D Oricum, ma straduiesc sa citesc mai mult, chiar am observat ca au efect benefic psalmii, alunga spaima, visele urate, imi adun mai usor mintea la rugaciune... Plus, sunt si f informativi si intaresc puterea de a rezista ispitelor, sunt f importanti.

In fine... cum spunea maria_andreea... e chestie de preferinte.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde dimitrie » 04 Oct 2012, 00:08

Acatistele sunt cele mai frumoase rugaciuni pe care omul le-a inchinat Crucii si Sfintilor si Maicii Domnului
Aşa este, însă nu chiar toate, trebuie să recunoaşteţi cu obiectivitate aceasta :) .
La subiect sunt de acord cu dvstră, cosmosul se bucură, aducând şi exemple din Psaltire.

Psalmul 95, 11-12: Să se veselească cerurile şi să se bucure pământul, să se zguduie marea şi toate cele ce sunt în ea; să se bucure câmpiile şi toate cele ce sunt pe ele.
Atunci se vor bucura toţi copacii pădurii de faţa Domnului, că vine, vine să judece pământul.

Psalmul 96, 1: Domnul împărăţeşte! Să se bucure pământul, să se veselească insule multe.
Da, numai că Crucea chiar a fost făcută vie de Domnul, nu că ar fi o persoană ci Domnul Și-a arătat puterea făcănd-o vie și de-viață-făcătoare, precum poate face fii lui Avraam din pietre, ori poate să facă pietrele să strige:

8. Faceţi, dar, roade vrednice de pocăinţă şi nu începeţi a zice în voi înşivă: Avem tată pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate şi din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam. Lc.8
40. Şi El, răspunzând, a zis: Zic vouă: Dacă vor tăcea aceştia, pietrele vor striga. Lc.19
Domnul este în acest semn (Is.55:13 - Biblia de la 1914).
Și cum că e de-viață-făcătoare..., nu prin semnul Crucii s-au făcut și se fac atâtea minuni: iertare de păcate, preface pâinea și vinul la Liturghie în Trupul și Sângele Domnului decât-care nimic nu este mai viu, etc.?

În viața Sf. Nifon al Constanțianei, scrie ceva despre cum mai multe cruci îl apărau de demoni, la istorisirea cu titlul "Crucea, slava îngerilor și dracilor înfricoșătoare rană".

Repet, Crucea este vie dar nu persoană
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

AndreeaPascal
Mesaje:1
Membru din:25 Noi 2012, 19:40
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenta

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde AndreeaPascal » 25 Noi 2012, 19:46

care este semnificatia simbolica a Sfintei Cruci?

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: Cum se bucură Crucea?

Mesaj necititde preotioan » 25 Noi 2012, 22:37

Toată înălțimea,toată adâncimea,tot spațiul,est,vest,nord,sud! Puterea lui Dumnezeu prezentă pretutindeni!
Cu respect, pr. Ioan


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX