Crestin demonizat?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca
Crestin demonizat?

Mesaj necititde amator » 01 Oct 2012, 19:18

Poate un crestin sa fie demonizat?Poate un duh sa locuiasca intr-un crestin sau doar sa-l oprimeze din exterior?
In istoria crestinismului timpuriu s-a practicat exorcizarea crestinilor ori doar celor necredinciosi?Ma intereseaza un raspuns mai amplu.Ar fi bine sa se incadreze si dl protosinghel(daca sunteti ocupat indicati unde sa caut).Va multumesc...
Baptist

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 21:11

Materialul acesta la realizarea căruia a participat şi Părintele Petru l-aţi văzut?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde amator » 15 Dec 2012, 06:57

Ce schimbari s-au produs in lucrarea diavolului prin moartea si invierea lui Iisus Hristos?
Poate locui un duh necurat alaturi de Duhul Sfant in trupul omului simultan si sa cauzeze boli?
Baptist

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde dimitrie » 15 Dec 2012, 15:29

Poate un crestin sa fie demonizat?Poate un duh sa locuiasca intr-un crestin sau doar sa-l oprimeze din exterior?
In istoria crestinismului timpuriu s-a practicat exorcizarea crestinilor ori doar celor necredinciosi?Ma intereseaza un raspuns mai amplu.Ar fi bine sa se incadreze si dl protosinghel(daca sunteti ocupat indicati unde sa caut).Va multumesc...
Vă întreb, d-le amator, de ce nu căutați răspunsuri la biserica dvs. dacă este aceea de care vorbește Sf.Apostol Pavel în 1Tim.3,15: "Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului"? :roll:
Noi avem toate răspunsurile în B.O., și nu alergăm la nimeni să ne lumineze precum sunt nevoiți alții să o facă. Asta nu vă dă de gândit?
Și știți de ce se întâmplă așa, cum de alții caută răspunsurile la noi? Ia încercați să răspundeți! Dacă nu reușiți, vă răspund eu cu Biblia. :x22

Dar să intrăm un pic în pâine. Noul Testament nu-l citiți? Sunt convins că da, însă cuvântul vă este ascuns (și vă pot spune și de ce dacă doriți). Acolo aveți câteva răspunsuri:
a) "Şi după îmbucătură a intrat satana în el. Iar Iisus i-a zis: Ceea ce faci, fă mai curând." In.13:27, Ps.108:5-7;
b) "Având credinţă şi cuget bun, pe care unii, lepădându-le, au căzut din credinţă;
Dintre aceştia sunt Imeneu şi Alexandru, pe care i-am dat satanei, ca să se înveţe să nu hulească."1Tim.1:19-20;
c) "În numele Domnului nostru Iisus Hristos, adunându-vă voi şi duhul meu, cu puterea Domnului nostru Iisus Hristos,
Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea trupului, ca duhul să se mântuiască în ziua Domnului Iisus."1Cor.5:4-5.

Acum aveți câteva răspunsuri din analiza stihurilor de mai sus cu privire la cine (botezat ori nu) și de ce se demonizează, etc.
Demonizarea cunoaște trei forme; două dintre ele sunt evidențiate în stihurile de mai sus, precum și în cele scrise în Viața Sf.Vasile cel Mare, pe care vă invit să o citiți, deoarece face parte din construcția răspunsurilor solicitate de dvs.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde amator » 19 Dec 2012, 22:53

Dle Dimitrie pot aduce o multime de versete care va contrazic si explicatii destul de seriose in spate pentru a-mi argumenta pozitia.Intreb aici deoarece avem diferite surse sau recunoastem diferite surse si pe care eu nu le cunosc(biblia este exceptie).Ma intereseaza pozitia BO pentru ca este Ortodoxie populara si una Academica si practica le desparte.Ma intereseaza explicatiile alternativa care ar putea exista la intrebarile mele.Ori trebuie sa-mi schimb continutul profilului ca sa aveti alta atitudine(nu zic ca-i rea dar nici prea prietenoasa)
Multumesc.
Baptist

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde dimitrie » 20 Dec 2012, 00:44

Dle Dimitrie pot aduce o multime de versete care va contrazic si explicatii destul de seriose in spate pentru a-mi argumenta pozitia.Intreb aici deoarece avem diferite surse sau recunoastem diferite surse si pe care eu nu le cunosc(biblia este exceptie).Ma intereseaza pozitia BO pentru ca este Ortodoxie populara si una Academica si practica le desparte.Ma intereseaza explicatiile alternativa care ar putea exista la intrebarile mele.Ori trebuie sa-mi schimb continutul profilului ca sa aveti alta atitudine(nu zic ca-i rea dar nici prea prietenoasa)
Multumesc.
1) Hmm! În acest caz, munca mea costă bani, deoarece nu mai răspunde unor nevoi misionare, ci unor simple curiozități. Și nici așa nu sunt dispus să vă mai răspund. Trufia și orbirea minții sunt precum boala și simptomele ei. Boliți de moarte din cauza eresului și acest lucru ne stârnește mila și dorința de a vă ajuta. Și în virtutea acestui fapt rămânem adeseori țintuiți în fața acestor mașinării de comunicare, fiind nevoiți (nu de puține ori) să sacrificăm din timpul necesar împlinirii îndatoririlor noastre specifice modului de viață pe care fiecare ni l-am ales.
Așadar, tonul pe care vă adresați (vă citez:"Mă intereseaza un raspuns mai amplu. Ar fi bine sa se incadreze si dl protosinghel") este unul total nejustificat și insultător.
2) Poziția BO nu face rabat/excepție de la Biblie, deoarece Biserica Ortodoxă a scris ce numiți dvs. Noul Testament. Pe asta să o luați în calcul de fiecare dată, deoarece și eu o iau în calcul când vă răspund.
Când v-am trimis să citiți Viața Sf.Vasile cel Mare v-am trimis la "Biblia aplicată", vie iar nu închisă și limitată în spațiu și timp, ce ar consta dintr-o perioadă pierdută o dată cu sfârșitul perioadei apostolice. Biblia nu este altceva decât însăși expresia notată în scris a vieții Bisericii, animată de Însuși Duhul Sfânt (Ioan.16:13). Ori această viață a Bisericii nu a încetat nicicând (Mt.16:18, 28:20).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde Toma » 20 Dec 2012, 12:52

demonizati/posedati pot sa fie numai crestinii.. nu am auzit de necrestini posedati.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde Ioan Cr » 21 Dec 2012, 10:29

demonizati/posedati pot sa fie numai crestinii.. nu am auzit de necrestini posedati.
Adica... nu ati citit Sf. Evanghelie?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2012, 12:32

demonizati/posedati pot sa fie numai crestinii.. nu am auzit de necrestini posedati.
Există demonizaţi şi la musulmani. În calitate de exorcisme ei le citesc din Coran. Şi culmea - se vindecă... În acest caz se poate spune şi "cu demonul demonilor scoate pe demoni", numai că Hristos arată lipsa de logică a acestui argument fariseic. Şi-atunci cine scoate demonii din musulmani?
E un subiect complicat ăsta.

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde Toma » 21 Dec 2012, 13:24

demonizati/posedati pot sa fie numai crestinii.. nu am auzit de necrestini posedati.
Există demonizaţi şi la musulmani. În calitate de exorcisme ei le citesc din Coran. Şi culmea - se vindecă... În acest caz se poate spune şi "cu demonul demonilor scoate pe demoni", numai că Hristos arată lipsa de logică a acestui argument fariseic. Şi-atunci cine scoate demonii din musulmani?
E un subiect complicat ăsta.
Dumnezeu.Dumnezeu este unul pentru toti.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde dimitrie » 23 Dec 2012, 23:31

demonizati/posedati pot sa fie numai crestinii.. nu am auzit de necrestini posedati.
Există demonizaţi şi la musulmani.
1) Cei mai mulți demonizați la necreștini se află (inclusiv eterodocși), după cum scrie: "Ştim că suntem din Dumnezeu şi lumea întreagă zace sub puterea celui rău."(1Ioan.5:19).
În calitate de exorcisme ei le citesc din Coran. Şi culmea - se vindecă...

2) Ar fi culmea abusrdului să se vindece, deoarece vindecarea presupune ca:
a. textul rugăciunilor să fie inspirat de Duhul Sfânt, după cum este cazul Psalmilor, Evangheliei, exorcismelor Sf.Vasile cel Mare, etc.;
b. ca cineva să poată alunga demonii din alții, e necesară investirea lui cu această harismă de către Hristos, Cel Ce este Izvorul a-tot binele, după cum Scriptura spune:
- "Chemând la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca să le scoată şi să tămăduiască orice boală şi orice neputinţă."(Mt.10:1);
-" Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic."(Ioan.15:5)
Această investire este posibilă numai în Biserică (cf.1Cor.12:28).
Dar puterea alungării demonilor nu o au toți deopotrivă, ci ea este strâns legată atât de gradul în care se nevoiește fiecare (Mc.9:29), precum și de adâncimea smereniei fiecăruia în parte. Un exemplu lămuritor în acest sens îl aflam în Viața Cuviosului Pavel cel simplu, unde scrie:
Într-una din zile aducând cineva sfântului un ulcior cu miere, Sfântul Antonie a vărsat mierea pe pământ. După ce a făcut aceasta, sfântul a zis lui Pavel: "Adună mierea strop cu strop şi vezi ca nu cumva ceva din ea să rămână fără să poată fi folosită". Şi făcând aceasta nu s-a tulburat şi nu s-a schimbat câtuşi de puţin. Odată i-a poruncit să scoată apă şi toată ziua să o verse fără de folos. Şi altădată, iarăşi, desfăcându-i îmbrăcămintea, i-a poruncit să şi-o coasă cu îngrijire la loc. Cînd sfîntul l-a văzut că săvîrşeşte fără şovăială, fără murmur şi fără să fie împiedicat de ceva tot ceea ce-i porunceşte, i-a zis: "Uite, frate, dacă poţi să faci în fiecare zi aşa, atunci să rămâi cu mine; iar dacă nu, du-te de unde ai venit!" Şi Pavel a zis lui: "Dacă mai ai şi altele să-mi arăţi, nu ştiu dacă le voi putea face, dar toate cele pe care le-am văzut până acum, pe toate cu uşurinţă le fac".

O astfel şi atît de mare ascultare şi umilinţă a dobîndit fericitul Pavel, încît a primit har împotriva demonilor ca să-i alunge pe dînşii. Iar marele Antonie, încredinţîndu-se despre el, l-a ţinut cu sine o vreme oarecare. Apoi, făcîndu-i o chilie, l-a aşezat în ea, ca să cunoască toate vicleşugurile demonilor şi să se lupte acolo, zicîndu-i: "Iată, te-ai făcut monah. Rămîi singur şi primeşte încercarea demonilor".

Deci, locuind Pavel astfel un an, s-a învrednicit de har asupra demonilor şi a bolilor. Odată i se aduse lui Antonie un om care era stăpînit de o căpetenie de demoni, care hulea pe Dumnezeu. Luînd seama la el, Antonie spuse celor ce l-au adus: "Nu este lucrul acesta al meu, căci nu m-am învrednicit încă de darul izgonirii demonilor, ci acest lucru este al lui Pavel".

Plecînd Antonie la Pavel cu cei ce veniseră la el, zise aceluia: "Ava Pavel, scoate demonul din acest om, ca să se întoarcă sănătos la ale sale". Lăsîndu-l Antonie, a plecat la chilia lui. Atunci bătrînul, urcîndu-se pe o piatră, s-a rugat multă vreme cu mîinile înălţate la cer, zicînd: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugăciunile Sfîntului Antonie, izgoneşte diavolul din acest om!" Neieşind demonul din om, fiind una din căpeteniile iadului, Sfîntul Pavel s-a rugat iarăşi multă vreme în arşiţa soarelui, zicînd: "Doamne, nu voi coborî de pe piatra aceasta, nici apă nu voi bea, pînă nu vei scoate demonul acesta din zidirea Ta!"

Şi înainte de a sfîrşi cuviosul această rugăciune, diavolul a ieşţit din cel bolnav, strigînd: "O, cu silă sînt alungat de smerenia lui Pavel!" Apoi s-a prefăcut într-un balaur uriaş, lung de 70 de coţi, şi s-a aruncat în Marea Roşie.
În acest caz se poate spune şi "cu demonul demonilor scoate pe demoni", numai că Hristos arată lipsa de logică a acestui argument fariseic.
Un demon poate alunga pe un altul dar numai ca să-i ia aceluia locul, deoarece ei nu pot să facă binele decât ca acoperământ al răuțătii.
Şi-atunci cine scoate demonii din musulmani?
Tot creștinii fac asta (vezi punctul 2) de mai sus). Citiți Viața Sf.Arsenie Capadocianul și vă veți edifica mai bine în acest sens.
E un subiect complicat ăsta.
E un pic de scris.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Dec 2012, 00:38

;)

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde Toma » 24 Dec 2012, 11:47

@dimitrie vreti sa spuneti ca alungarea/exorcizarea demonilor presupune o harisma speciala si nu e la indemana oricui?nu poate de exemplu orice crestin ortodox sa alunge demoni daca se pregateste cu post, rugaciuni s.a.m.d?

nu spuneau si despre Iisus ca e demonizat si ca scoate demonii cu demoni?nu spunea si Iisus ca atunci cand in duh necurat iese din om el merge si aduna mai multe duhuri necurate?

nu poate Dumnezeu sa isi extinda mila sa indiferent de cult?

care e ETALONUL de discernere a unei exorcizari reusite?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Ian 2016, 11:20

Ce spun Sfinţii Părinţi despre exorcisme şi exorcişti: http://www.teologie.net/2016/01/20/desp ... exorcisti/

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde nemessis » 16 Oct 2016, 19:32

E un filmulet care circula in grupurile de atei...si...na...noi cam radem de demonizatii vostrii ca este clar ca e totul o mare circ.
Resping ideea ca ar fi platita de preoti (idee ce aud de la multi atei), pare mai degraba acelasi fenomen ca si in bisericile penticostale, unii chiar traiesc rolul
Stiti ce nu o sa vedeti niciodata? ateu demonizat. Sau?


MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde MarcusAurelius » 30 Mai 2017, 18:28

[quote="nemessis"]E un filmulet care circula in grupurile de atei...si...na...noi cam radem de demonizatii vostrii ca este clar ca e totul o mare circ.
Resping ideea ca ar fi platita de preoti (idee ce aud de la multi atei), pare mai degraba acelasi fenomen ca si in bisericile penticostale, unii chiar traiesc rolul
Stiti ce nu o sa vedeti niciodata? ateu demonizat. Sau?

Nu-i adevarat. Toti ateii sunt demonizati. Ca de la necuratul vine si ateismul. Numai ca ateii nu striga si fac circ, iar cei ce se comporta precum oamenii anormali sunt internati in spitale de psihiatrie si li se pune un diagnostic, nu sunt tratati dupa metode medievale. Dar pana la urma, nu poti fi crestin daca nu crezi in demoni. De fapt nu poti fi crestin daca nu crezi in fiinte invizibile si in puteri invizibile. Aceste puteri invizibile folosite de preoti sunt cele care scot anumite fiinte invizibile (adica demonii) din oameni, iar acest lucru se petrece intr-o maniera inexplicabila care ne va fi revelata dupa ce vom muri, astfel incat niciun om viu sa nu poata verifica daca totul e o simpla poveste sau e adevarat. Ma intreb, oare cand va fi in stare crestinismul sa ne arate ceva concret si sa ne explice ceva concret? De exemplu sa ne arate un demon. Probabil dupa Judecata de Apoi, cand cei ce au incercat totusi sa priceapa ceva vor fi arsi, iar cei carora le-a fost frica sau lene sa inteleaga vor inalta imnuri religioase si osanale in vecii vecilor asa cum au facut in viata pamanteasca, astfel incat ceea ce vor intelege le va fi fara niciun folos.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

ParereaMea
Mesaje:4
Membru din:08 Ian 2019, 20:34
Confesiune:alta religie
Preocupări:navigator pe internet

Re: Crestin demonizat?

Mesaj necititde ParereaMea » 08 Ian 2019, 20:58

conform predaniei (catehismului ortodox)
crestinismul este a doua nastere a omului, prin botez. nu inseamna ca se pogoara duhul sfant si locuieste intru el, ci doar harul.
Harul nu trebuie confundat cu Duhul. Prin botez nu devenim Hristosi, ci doar ne facem "robi" sau mai corect fii ai lui Dumnezeu.

mai popular - prin botez, Dumnezeu (pe care il numim TATAL NOSTRU, nu tatal lui Iisus Hristos) ne infiaza si atat. Nu primim nimic altceva in plus.

aceasta calitate - Harul - se pierde odata cu prima ocazie a pacatului, indiferent de varsta.... varsta discernamantului

curios lucru este ca multi dintre fiii crestinilor, desi botezati fiind, au un caracter razvratit inca din pruncie, desi nu sunt la varsta discernamantului, iar conform predaniei, diavolul nu ar trebui sa se atinga de ei, fiind sub ocrotirea harului...pana la varsta discernamantului...teoretic.

practic.. Dumnezeu nu prea ne cere noua acordul despre cum trebuie sa se intample lucrurile...parerea mea


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX