Chinurile vesnice ale pacatosilor

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
diaconul_Catalin
Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 29 Mai 2008, 16:13

Invatatura Bisericii noastre bazata pe Revelatie este ca desi calitatea si cantitatea pedepselor iadului nu sunt aceleasi pentru toti pacatosii, ele fiind in functie de gradul de rautate a faptelor si intentiilor celor ce le-au facut, pedepsele iadului sunt vesnice (Matei 25, 46; Marcu 9, 44; Apoc. 14, 11; 20, 10; Mart. Ort. I, 60). Sfantul Chiril al Ierusalimului spune ca pacatosii la inviere primesc trupuri vesnice, spre a putea suferi astfel osanda pacatelor lor, ca sa nu se mistuie niciodata, arzind in focul cel vesnic, iar Sfantul Ioan Gura de Aur zice ca orice pedeapsa din viata pamanteasca se sfirseste odata cu viata, pe cand ale vietii de dincolo sunt vesnice.
Vesnicia pedepselor iadului a fost uneori negata si in antichitate crestina si chiar si astazi, de unii teologi protestanti si de unele secte. Dar nu toti cei ce o contesta explica sfarsitul chinurilor vesnice in acelasi fel si nici nu invoca aceleasi motive atunci cand o contesta. Astfel, unii spun ca numai dreptii vor trai vesnic in fericire, in timp ce pacatosii vor fi nimiciti la judecata universala, iar fiind nimiciti, vor scapa astfel de pedepsele lor.
Altii cred insa ca pacatosii din iad vor suferi numai un timp oarecare - mai scurt sau mai lung - dupa gravitatea pacatelor lor. Prin suferintele pe care le indura in iad ei se curatesc, dupa care vor fi stabiliti in starea de fericire pe care o vor avea dreptii. La aceasta restabilire vor ajunge chiar si demonii, incat in cele din urma va fi o restabilire a tuturor ( ). Aceasta invatatura, numita apocatastaza a fost profesata de Origen, iar in timpurile mai noi, chiar de unii teologi rusi, ca: N. Bardiaev, S. Bulgakov, Vl. Soloviev si altii.

Invatatura despre apocatastaza - prezentare si contraargumente.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2009, 15:43

Propun la acest subiect, următorul studiu al p. Stăniloae. E destul de bun.
Pentru cei care ştiu limba rusă, le propun această conferinţă a diaconului Andrei Kuraev: "Taina morţii". Este excepţională...
Fişiere ataşate
Starea sufletelor dupa judecata particulara in invatatura ortodoxa si catolica.pdf
(7.47MiB)Descărcat de 751 ori

Petrus

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde Petrus » 02 Apr 2010, 06:05

Invatatura Bisericii noastre bazata pe Revelatie este ca desi calitatea si cantitatea pedepselor iadului nu sunt aceleasi pentru toti pacatosii, ele fiind in functie de gradul de rautate a faptelor si intentiilor celor ce le-au facut, pedepsele iadului sunt vesnice (Matei 25, 46; Marcu 9, 44; Apoc. 14, 11; 20, 10; Mart. Ort. I, 60). Sfantul Chiril al Ierusalimului spune ca pacatosii la inviere primesc trupuri vesnice, spre a putea suferi astfel osanda pacatelor lor, ca sa nu se mistuie niciodata, arzind in focul cel vesnic, iar Sfantul Ioan Gura de Aur zice ca orice pedeapsa din viata pamanteasca se sfirseste odata cu viata, pe cand ale vietii de dincolo sunt vesnice.
Vesnicia pedepselor iadului a fost uneori negata si in antichitate crestina si chiar si astazi, de unii teologi protestanti si de unele secte. Dar nu toti cei ce o contesta explica sfarsitul chinurilor vesnice in acelasi fel si nici nu invoca aceleasi motive atunci cand o contesta. Astfel, unii spun ca numai dreptii vor trai vesnic in fericire, in timp ce pacatosii vor fi nimiciti la judecata universala, iar fiind nimiciti, vor scapa astfel de pedepsele lor.
Altii cred insa ca pacatosii din iad vor suferi numai un timp oarecare - mai scurt sau mai lung - dupa gravitatea pacatelor lor. Prin suferintele pe care le indura in iad ei se curatesc, dupa care vor fi stabiliti in starea de fericire pe care o vor avea dreptii. La aceasta restabilire vor ajunge chiar si demonii, incat in cele din urma va fi o restabilire a tuturor ( ). Aceasta invatatura, numita apocatastaza a fost profesata de Origen, iar in timpurile mai noi, chiar de unii teologi rusi, ca: N. Bardiaev, S. Bulgakov, Vl. Soloviev si altii.

Invatatura despre apocatastaza - prezentare si contraargumente.

De ce nu gasim in Scripturi invatatura despre Iad? si chinurile de aici, in afara de parabola cu Lazar? De ce nu se spune in Sfanta Scriptura ca, la moarte Saul a mers in Iad (caci a fost un om rau) si Daniel s-a dus in Rai? si despre multe alte personaje ale biblei?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde Cosmin Florin » 08 Apr 2010, 12:24

De ce nu gasim in Scripturi invatatura despre Iad?
Pentru că nu citiți Biblia.
De ce nu se spune in Sfanta Scriptura ca, la moarte Saul a mers in Iad (caci a fost un om rau) si Daniel s-a dus in Rai?
De ce ne întrebi pe noi? Întreabă-i pe cei ce au scris cărțile Bibliei: De ce n-ați scris, bre, unde s-a dus sufletul lui Saul și cel al lui Daniel după moarte? ;)
si despre multe alte personaje ale biblei?
Facerea 25,8: Şi dându-şi cea din urmă suflare, a murit Avraam la bătrâneţi fericite, bătrân şi sătul de zile, şi s'a adăugat la poporul său.
Facerea 35, 28-29: Iar zilele pe care le-a trăit Isaac au fost o sută optzeci de ani; şi, slăbind, a murit şi li s'a adăugat strămoşilor săi, bătrân şi încărcat de zile;
Facerea 49,33: Şi dacă Iacob a sfârşit să le dea porunci fiilor săi, şi-a'ntins picioarele în pat, şi-a dat suflarea cea din urmă şi s'a adăugat la poporul său.

Ce înțelegeți voi, adventiștii, prin expresia „s-a adăugat la poporul său”?

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Mirean » 15 Sep 2010, 17:19

O nelămurire îmi stă în minte şi nu o înteleg. Deci, la a 2 înviere, Hristos va veni să judece vii şi morţii. Dar cum e posibil să judece iar morţii, dacă ei îndată după moarte sunt judecaţi şi trimişi ori în iad ori în rai?
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Sep 2010, 22:32

O nelămurire îmi stă în minte şi nu o înteleg. Deci, la a 2 înviere, Hristos va veni să judece vii şi morţii. Dar cum e posibil să judece iar morţii, dacă ei îndată după moarte sunt judecaţi şi trimişi ori în iad ori în rai?
E vorba de Judecata Universala, pe cand cea dupa moartea (pamanteasca) este doar particulara. Cei gasiti drepti nu vor veni la a doua judecata (in sensul de "inculpati"), ci vor trece indata de la moarte la viata, cum scrie in Evanghelie.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 26 Sep 2010, 20:26

Ca sa fie chinuiti vesnic, ar trebui ca pacatosii sa primeasca si ei viata vesnica. Trebuie sa fie vii ca sa simta acel chin. Deci toata lumea pana la urma primeste viata vesnica numai ca unii fericire vesnica si altii chin vesnic. Eu unul nu cred ca asa stau lucrurile. Si nu mi se pare corect ca pacatosii sa fie aruncati in exact acelasi loc in care sta si Satana, care e raul absolut. Eu nu cred sa existe pacatos care nu a facut macar un bine in toata viata lui.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde IEREU » 26 Sep 2010, 20:54

electric77 scrie: Eu unul nu cred ca asa stau lucrurile.
Specific pt np: parerea mea, pricipalul sa fie diferita de a altora. Sa fiu eu insumi..
Iadul este un loc real, unde se chinuie diavolii si pacatosii. Este un chin vesnic, iar nu o "amortire".
Cuvintele Domnului: "Acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor" arata ca cei din iad simt durere.
Chinurile iadului sunt: intunericul (Mt.8,12 s.a.), plangerea, scrasnirea dintilor, lanturi, focul, miros urat,
"Va ploua peste păcătoşi laţuri, foc şi pucioasă; iar suflare de vifor este partea paharului lor".(ps.10,6)
Deznadejdea, vesnicia chinurilor, frica, setea (Lc.16,24).
In.5,29 Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii.
Cum o sa scrasneasca pacatosii din dinti, daca vor fi morti si cu trupul si cu sufletul?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 16:57

Cum o sa scrasneasca pacatosii din dinti, daca vor fi morti si cu trupul si cu sufletul?
Chiar asa, daca sunt morti cu trupul, de unde dinti?
Si inca ceva, daca asa e precum spuneti, cel putin la nivelul meu de intelegere - eu personal as urla de durere daca as fi bagat de viu in foc, nu doar as scrasni din dinti. Scrasnesc din dinti, cand mi-e necaz de ceva.

Ia haideti sa vedem cum stau lucrurile. Avem aceste versete din Biblie:

Matei 13:42 şi-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor

Matei 8:12 Iar fiii Împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul de afară, unde va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.”

Apocalipsa 20:15 Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc.


deci daca le luam literal, atunci inseamna ca Biblia se contrazice, adica daca e foc nu poate fi intuneric, daca ii arunca intr-un iaz, atunci nu are cum sa-i arunce in cuptor, ori in iaz ori in cuptor.
Deci cred ca toate acestea simbolizeaza nimicirea definitiva.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Sep 2010, 17:14

Chiar asa, daca sunt morti cu trupul, de unde dinti?
Pai, vor fi inviate. Dupa Judecata Universala.
Si inca ceva, daca asa e precum spuneti, cel putin la nivelul meu de intelegere - eu personal as urla de durere daca as fi bagat de viu in foc, nu doar as scrasni din dinti. Scrasnesc din dinti, cand mi-e necaz de ceva.
O sa fie si celelalte, nu va faceti griji. :D
Ia haideti sa vedem cum stau lucrurile. Avem aceste versete din Biblie:

Matei 13:42 şi-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor

Matei 8:12 Iar fiii Împărăţiei vor fi aruncaţi în întunericul de afară, unde va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.”

Apocalipsa 20:15 Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc.


deci daca le luam literal, atunci inseamna ca Biblia se contrazice, adica daca e foc nu poate fi intuneric, daca ii arunca intr-un iaz, atunci nu are cum sa-i arunce in cuptor, ori in iaz ori in cuptor.
Deci cred ca toate acestea simbolizeaza nimicirea definitiva.
De ce nu toate 3? Iadul e mare, va fi loc destul.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 17:27


De ce nu toate 3? Iadul e mare, va fi loc destul.
nu intelegeti ceea ce, biblic vorbind, este Iadul. Conform traducerilor ortodoxe, Iadul este nimic altceva decat mormantul, si daca doriti, pot veni cu versete evidente.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Sep 2010, 21:00

nu intelegeti ceea ce, biblic vorbind, este Iadul. Conform traducerilor ortodoxe, Iadul este nimic altceva decat mormantul, si daca doriti, pot veni cu versete evidente.
Si atunci cum poate incapea un iaz in mormant, va dati seama? :o
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 06:20


Si atunci cum poate incapea un iaz in mormant, va dati seama? :o
Ce este Apocalipsa? o descriere a vedeniilor avute de un prooroc. Ce sunt vedeniile? niste simboluri.Iar Iazul este explicat acolo ca este un simbol al mortii a 2-a, moarte definitiva. Nimic mai simplu.

Iar ca Iadul este mormantul, chiar Bibliile ortodoxe o spun lamurit, numai ca dumneavoastra nu le cititi.

Iata un exemplu:

Imagine

am copiat un fragment din Biblia Sinodala de la 1914
o puteti descarca de aici:
http://psaltika.dominet.ro/Biblia_1914.pdf

la fel apare si in traducerea de la Blaj din 1795, si in Biblia de la Bucuresti din 1688.
Sunt traduceri ortodoxe, foarte bune, omologate.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 06:23

deci scrie foarte clar ca Iadul a fost aruncat in Iazul de foc. In Iaz se mai arunca Desfranata, Fiara si Moartea. Acum se pune intrebarea, Fiara e o entitate vie? nu simbolizeaza ceva? cum ar fi un guvern. La fel, Desfranata, simbolizeaza ceva, mai ales ca se spune ca sta pe ape multe, adica mase umane, probabil e o institutie. Moartea e o stare, nu e o fiinta vie. Deci evident ca Iazul este un simbol. Cum sa arunci o institutie, sau o stare, in ceva literal? Pot arunca Biserica catolica in Marea Mediterana? sau papalitatea, ca institutie, o pot arunca in Marea Neagra? sunt evident, simboluri.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 06:25

Iata ce spune inteleptul Solomon despre Iad:

Imagine

in traducerea Sinodala 1914

acum eu ce sa cred? nu ce scrie in Biblie?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde Pr Haralambie » 28 Sep 2010, 10:56

Ca sa fie chinuiti vesnic, ar trebui ca pacatosii sa primeasca si ei viata vesnica. Trebuie sa fie vii ca sa simta acel chin. Deci toata lumea pana la urma primeste viata vesnica numai ca unii fericire vesnica si altii chin vesnic. Eu unul nu cred ca asa stau lucrurile. Si nu mi se pare corect ca pacatosii sa fie aruncati in exact acelasi loc in care sta si Satana, care e raul absolut. Eu nu cred sa existe pacatos care nu a facut macar un bine in toata viata lui.
Aduţi aminte fiule ca tu ţi-ai luat cele bune în viata ,i-a spus Avraam la bogatul cel cu Lazar, si asta pt oarecare bine facut.


Matei 25;41. Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.
Aici e tot simbol? Asa işi rup sectarii gâtul cu Biblia in mână. Si asta pt ca au furat-o de la ortodocsi .
Teoria dvs este o mare minciuna si vine dintr-o mare înşelare în care sunteţi voi ,mai trebuie să citiţi Biblia de multe zeci de mii de ori ,poate, poate pâna la urma o să o inţelegeţi.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 16:03 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 19:12

da, preot Haralambie, am citit Scripturile, si uite ce ne spune Isus:

“Dacă mâna ta te face să cazi în păcat, taie-o; este mai bine pentru tine să intri ciung în viaţă, decât să ai două mâini şi să mergi în Gheenă …” – Marcu 9:43
. Deci ce anume spune Isus ca se arunca in Gheena? . În Matei 5:30 El a menţionat ca “tot trupul” va fi aruncat in iad sau Gheena. Asta inseamna maini, picioare, ochi si toate celelalte membre ale trupului fizic.
“Matei 5:30 Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.”

Va intreb: pot sa aiba aceeasi destinatie si trupul si sufletul? Trupul e trup si sufletul e suflet. Trupul stim ca se preface in tarana, iar sufletul este imaterial. Aminteste-ti Geneza 3:19, unde se spune ca fiecare om e tarana si tarana se preface. Atunci cum sa fie aruncat trupul in ceva care arde incontinuu, cand noi vedem clar ca la moarte trupul decedatului se transforma in tarana?
Nu cumva prin Gheena, Domnul a simbolizat distrugerea si nimicirea completa?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 19:17


Aduti aminte fiule ca tu ti-ai luat cele bune in viata ,ia spus Avraam la bogatul cel cu Lazar,si asta pt oarecare bine facut.


Matei 25;41. Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.
Aici e tot simbol?Asa isi rup sectarii gitul cu biblia in mana.Si asta pt ca au furato de la ortodocsi .
Teoria ta este o mare minciuna si vine dintro mare inselare in care sunteti voi ,mai trebuie sa citesti biblia de multe zeci de mii de ori ,poate,poate pina la urma o sa o intelegeti.
Unele manuscrise (Codex Bezae Cantabrigensis, Codex Curetonianus Syriacus)adauga urmatoarele cuvinte care nu se gasesc in manuscrise anterioare lor.
Εἶπεν δέ καὶ ἑτέραν παραβολὴν Ανθρωπος δέ τις ἦν πλούσιος...
Luca 16:19 (Gr.)

Scribii care au copiat aceste manuscrise - manuscrise binecunoscute ale caror continut este acceptat de toti crestinii de azi desigur - credeau pe buna dreptate ca ce urmeaza este o parabola.

"Εἶπεν [A spus] δέ [si] καὶ [de asemenea]] ἑτέραν [o alta/diferita] παραβολὴν [parabola]: Ανθρωπος [Un om] δέ [si] τις [un oarecare] ἦν [era] πλούσιος [bogat]"

inseamna

"Si El a spus deasemenea o alta parabola: Era un om bogat..."

Deci acele manuscrise afirma ca ceea ce a spus Isus despre bogat si Lazar este o parabola, o pilda, ceva simbolic si nu o realitate.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Sep 2010, 20:46

Deci acele manuscrise afirma ca ceea ce a spus Isus despre bogat si Lazar este o parabola, o pilda, ceva simbolic si nu o realitate.
Dvs pur si simplu nu cunoasteti intelesul termenului "parabola" - si nici a celui "simbolic", de altfel. Parabola este un exemplu de situatie realizabila, de unde isi ia si forta. Nu este o fabula. Acelasi lucru si despre simbol, in intelesul lui originar - un reflex al realitatii (in antichitate "simboluri" se numeau cele doua jumatati ale unui obiect care, separate, serveau la recunoasterea ulterioara a autenticitatii celor doi purtatori).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 16:40


Dvs pur si simplu nu cunoasteti intelesul termenului "parabola" - si nici a celui "simbolic", de altfel. Parabola este un exemplu de situatie realizabila, de unde isi ia si forta. Nu este o fabula. Acelasi lucru si despre simbol, in intelesul lui originar - un reflex al realitatii (in antichitate "simboluri" se numeau cele doua jumatati ale unui obiect care, separate, serveau la recunoasterea ulterioara a autenticitatii celor doi purtatori).
Da, e ce spuneti aici marcat de obiectivitate si justete.

Dar sunt alte versete din Scripturi care dau de gandit si eu unul nu pot accepta ca Dumnezeu chinuie, asa ca balanta mea se inclina in favoarea ideii unui Iad echivalent cu mormantul si nimic mai mult.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX