Ortodoxia si Scolastica

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
NMS
Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde NMS » 05 Feb 2013, 12:33

Care este pozitia Ortodoxiei fata de scolastica? Din ceea ce eu am intalnit pana acum am impresia ca Ortodoxia este impotriva scolasticii si nu simpatizeaza prea mult cunoasterea intelectuala si se fereste tot mai mult de definire si de definitii dogmatice. Nu odata mi s-a intamplat cand am citit un text ortodox (Parintele Cleopa, Iustin Popovici, si alti parinti ortodocsi chiar mai vechi si zicand mai vechi nu ma refer la perioada dinainte de schisma ci post schisma) sa am impresia ca autorul e un ignorant si un habotnic. Chiar este Ortodoxia atat de contrariata impotriva Scolasticismului? Daca da, de ce? Nu a creat Dumnezeu intelectul si nu a dat omului cunoasterea intelectuala?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde protosinghel » 05 Feb 2013, 12:47

Gândirea raţională nu este un păcat, ci un dar dumnezeiesc care trebuie folosit. Dar teologia este plină de taine şi antinomii pe care mintea nu le poate pătrunde. Ce înseamnă "a de-fini" ceva? - A explica printr-o frază - două, trasând în felul acesta nişte limite în cunoaştere cea dincolo de cunoaştere, altfel spus: "a defini" înseamnă a-L limita pe Dumnezeu şi manifestările Lui la capacitarea noastră de înţelegere şi formulare.

De asemenea scolastica încearcă să explice CUM are loc lucrarea harului, pe care ei îl consideră o energie creată a lui Dumnezeu. Ortodoxia însă se limitează la a expune CE se întâmplă, pentru că şi harul e văzut ca o energie necreată ce nu poate fi studiată cu instrumentar ştiinţific şi cazuistic.

Ortodoxia vorbeşte mai multe despre cunoaşterea apofatică a lui Dumnezeu şi a lucrării lui în lume, şi smerindu-şi mintea în faţa tainelor divine, Dumnezeu se descoperă omului în chip tainic, în inima lui pe care o transfigurează. Această cunoaştere nu este accesibilă unui ateu, unui om imoral sau puţin credincios, pe când scolastica este accesibilă oricui...

NMS

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde NMS » 05 Feb 2013, 13:11

Gândirea raţională nu este un păcat, ci un dar dumnezeiesc care trebuie folosit. Dar teologia este plină de taine şi antinomii pe care mintea nu le poate pătrunde. Ce înseamnă "a de-fini" ceva? - A explica printr-o frază - două, trasând în felul acesta nişte limite în cunoaştere cea dincolo de cunoaştere, altfel spus: "a defini" înseamnă a-L limita pe Dumnezeu şi manifestările Lui la capacitarea noastră de înţelegere şi formulare.

De asemenea scolastica încearcă să explice CUM are loc lucrarea harului, pe care ei îl consideră o energie creată a lui Dumnezeu. Ortodoxia însă se limitează la a expune CE se întâmplă, pentru că şi harul e văzut ca o energie necreată ce nu poate fi studiată cu instrumentar ştiinţific şi cazuistic.

Ortodoxia vorbeşte mai multe despre cunoaşterea apofatică a lui Dumnezeu şi a lucrării lui în lume, şi smerindu-şi mintea în faţa tainelor divine, Dumnezeu se descoperă omului în chip tainic, în inima lui pe care o transfigurează. Această cunoaştere nu este accesibilă unui ateu, unui om imoral sau puţin credincios, pe când scolastica este accesibilă oricui...
Totusi parintii primelor sinoade nu s-au sfiit in a face definitii chiar si cu privire la Dumnezeu,dumnezeire si la Hristos. Cand ma refer la definitie, ma refer la o teologie sistematica. Cred ca o definitie adevarata nu limiteaza ba din contra deschide 1000 000 de usi. Mai degraba lipsa definitiei este cea care limiteaza cunoasterea adevarata. O definitie adevarata deschide usa spre o cunoastere suprema. Definitia e legea. Cum sa cunoastem adevarul si sa traim intocmai fara definitii? Cum am trai in lumea asta fara definitii?

Am pus problema asta cu privire la ansamblu nu cu privire la o singura dogma/teologumen. Definitia e lege. Legea ofera stabilitate,siguranta si confort. Non definitia ofera instabilitate si nesigurinta. Ar fi mai bine zic eu sa avem "Legea" Crestinismului definita, ca sa nu mai fim purtati de valuri in stanga sau in dreapta, in sus si in jos. Sa stim clar ce ofera Crestinismul.

Domnule cunoasterea apofatica de fapt nu e cunoastere. Excluzand faptul ca m-ati vazut postand aici cineva poate sa zica despre mine ca nu sunt caine, nu am par lung , nu am blana.. ce v-a spus aceasta despre cine sunt eu? nimic. pot fi un elefant, sau o masina, o cana, o scobitoare, o guma si un infinit de alte posibilitati.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde protosinghel » 05 Feb 2013, 13:54

Nu e chiar aşa. De multe ori Sfinţii Părinţi au evitat definiţiile, ci le-au formulat:
- fie ca mărturisiri de credinţă, arătând cum credem (dar fără să aibă pretenţia că acel simbol să explice cum sunt cele în care credem)
- fie ca definiţii negative, în care au spus cu NU sunt lucrurile, nu cum sunt. De exemplu: "Cele două firi se unesc în persoana lui Hristos în chip NEamestecat (NEconfundat), NEschimbat, NEîmpărţit şi NEdespărţit". Deci se spune ce NU este, nu ce şi cum este.

Eu personal am predat dogmatica un an de zile (la Facultate) şi am văzut că definţiile din manuale restrâng foarte mult cunoaşterea lui Dumnezeu şi a Tainelor Lui. E mai greu pentru studenţi de a învăţa fără definiţii, dar e mai ortodox.

NMS

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde NMS » 05 Feb 2013, 14:12

Cate dogme a promulgat Biserica Ortodoxa dupa schisma si de ce? De ce se fereste Biserica Ortodoxa atat de mult de definitii dogmatice? Nu ar trebui o Biserica daca ar fi condusa si inspirata de Duhul Sfant sa faca cat mai multe astfel de definitii? Nu prezinta insusi Pavel in Epistolele sale o teologie sistematica, de tipul scolastic?

Daca ar fi definitii adevarate nu ar trebui sa restranga nimic din cunoasterea lui Dumnezeu ci sa imbogateasca. Lipsa de definitie de altfel nu imbogateste cunoasterea lui Dumnezeu ci afundarea in necunoastiinta si ignoranta.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde protosinghel » 05 Feb 2013, 16:40

Cate dogme a promulgat Biserica Ortodoxa dupa schisma si de ce?
Nici una. Nici înainte, nici după... Doar preşedintele ţării promulgă legile votate de Parlament. Deşi o faceţi pe scolasticul, sunteţi foarte neatent la cuvinte...
De ce se fereste Biserica Ortodoxa atat de mult de definitii dogmatice?
Pentru că nu aceasta-i menirea ei. A spus undeva Hristos Apostolilor să dea definţii dogmatice? Hristos Însuşi a dat definiţii dogmatice?
Nu ar trebui o Biserica daca ar fi condusa si inspirata de Duhul Sfant sa faca cat mai multe astfel de definitii?
Tocmai că e condusă şi inspirată de Duhul Sfânt, nu de oameni cu minţi limitate.
Nu prezinta insusi Pavel in Epistolele sale o teologie sistematica, de tipul scolastic?
Nu, nici pe departe. El a scris nişte epistole ocazionale, în care a răspuns la întrebările şi problemele unor comunităţi concrete. Singura "epistolă-tratat" este cea către Evrei.

NMS

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde NMS » 05 Feb 2013, 17:06

Cate dogme a promulgat Biserica Ortodoxa dupa schisma si de ce?
Nici una. Nici înainte, nici după... Doar preşedintele ţării promulgă legile votate de Parlament. Deşi o faceţi pe scolasticul, sunteţi foarte neatent la cuvinte...
Ce va mai place sa faceti pe desteptul. Sa inteleg atunci ca Biserica Ortodoxa s-a nascut in anul 1054?

Eu nu o fac pe scolasticul, pur si simplu intreb.

De ce se fereste Biserica Ortodoxa atat de mult de definitii dogmatice?
Pentru că nu aceasta-i menirea ei. A spus undeva Hristos Apostolilor să dea definţii dogmatice? Hristos Însuşi a dat definiţii dogmatice?
Biserica de dinainte de schisma a dat plin de declaratii dogmatice.

Nu ar trebui o Biserica daca ar fi condusa si inspirata de Duhul Sfant sa faca cat mai multe astfel de definitii?
Tocmai că e condusă şi inspirată de Duhul Sfânt, nu de oameni cu minţi limitate.
Sa inteleg atunci ca parintii primilor 7 sinoade ecumenice au fost oameni cu minti limitate?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde protosinghel » 05 Feb 2013, 19:03

Sa inteleg atunci ca Biserica Ortodoxa s-a nascut in anul 1054?
Puteţi crede orice, dar eu nu v-am dat nici un temei să credeţi asta. Iată de ce şi spun că elaboraţi "cazuistici diabolice".
Biserica de dinainte de schisma a dat plin de declaratii dogmatice.
Între "a promulga dogme" şi "a da declaraţii dogmatice" este o mare deosebire. Deci fiţi mai scolastic şi mai exact în formulări, ca eu să ştiu cum să vă răspund.
Sa inteleg atunci ca parintii primilor 7 sinoade ecumenice au fost oameni cu minti limitate?
Eu n-am spus asta, ci tocmai invers. Dacă erau limitaţi la minte, se apucau să "promulge dogme" şi să spună cum se unesc firile în Hristos. Ori tocmai pentru că erau destupaţi la minte, şi-au dat seama că mintea omului poate să spună doar ce NU se întâmplă în rezultatul unirii dintre ele.

Luaţi o pauză şi citiţi nişte studii de-ale părintelui D. Stăniloae despre cunaoşterea apofatică şi catafatică, precum şi despre noţiunea de dogmă în Ortodoxie. Studiile sunt undeva ataşate chiar pe acest forum. Cătuaţi şi veţi afla. Apoi continuăm discuţia.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde MasQueNada » 07 Mar 2013, 18:57

Problema intervine acolo unde se incearca a se rationaliza absolut orice. In teologie sunt lucruri care depasesc rationamentul, dar niciodata impotriva lui. Asta nu exclude insa o teologie sistematica care sa vina in ajutorul intelegerii lucrurilor care sunt peste rational si sa duca rationalul in directia buna spre tainic. Trebuie sa il percepem pe Dumnezeu prin toate facultatile noastre.

mihai40

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde mihai40 » 29 Mar 2013, 12:26

deci adevarul este undeva la mijloc
Biserica nu e condusa de oameni limitati dar nici de profeti cu daruri de cunaostere infailibile,
si chiar daca ar fi tot nu ar crea o teologie prea avansaata pt ca trebuie sa tina seama de puterea limitata de a purta a norodului pina la verigile cele mai slabe .

al doilea aspect este unul care tine de vremuri -inca nu au venit vremurile in care nimeni sa nu mai invete pe altul despre Domnul ("pt ca toti vor sti de la mic la mare') -deci o noua invatatura teologica uniform repartizata daca nu chiar si un nou mod de perceptie a realitatii-- pt aceste vremuri este necesara o sortare, o noua alegere a Ierusalimului pt ca nu oricine poate purta o cunaostere atit de avansata..

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde MasQueNada » 29 Mar 2013, 15:14

A fost Sf Grigorie Palama un scolastic?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde protosinghel » 02 Apr 2013, 13:31

A fost Sf Grigorie Palama un scolastic?
Cred că nu. În schimb Sf. Simeon al Thessalonicului, în sens tehnic a fost un mare scolastic.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde MasQueNada » 02 Apr 2013, 18:53

E Ortodoxia impotriva Scolasticii ? Care ar fi substitutul ortodox al scolasticii?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde protosinghel » 03 Apr 2013, 01:55

E Ortodoxia impotriva Scolasticii ?
Nu, ci-l consideră insuficient şi prea lumesc pentru a reda realităţi tainice.
Care ar fi substitutul ortodox al scolasticii?
Teologia apofatică.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Ortodoxia si Scolastica

Mesaj necititde MasQueNada » 03 Apr 2013, 14:02

E Ortodoxia impotriva Scolasticii ?
Nu, ci-l consideră insuficient şi prea lumesc pentru a reda realităţi tainice.
Care ar fi substitutul ortodox al scolasticii?
Teologia apofatică.
Nu ar trebui atunci aceste doua obiecte de studiu teologic sa mearga "mana in mana" ? Sunt multe afirmatii si declaratii dogmatice cu privire la dumnezeire care nu sunt apofatice. Crezul, doctrina Sf. Trinitati, perihoza, energiile divine, etc..


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron