Intrebare de istorie crestina

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
mihai40
Intrebare de istorie crestina

Mesaj necititde mihai40 » 09 Mar 2013, 09:07

Rog daca poate da cineva referiri despre o intimplare din primele secole referitoare la botezul /hirotonirea reusita unui calugar din partea Arhiereului doar in numele Fecioarei .
-macar numele arhiereului si al calugarului.

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebare de istorie crestina

Mesaj necititde claudiuboia » 10 Mar 2013, 22:14

Nu înțeleg exact la ce te referi. Te interesează dacă a fost hirotonită vreodată în biserică vreo fecioară, sau dacă s-a practicat hirotonia prin rugăciuni adresate Fecioarei Maria?
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

mihai40

Re: Intrebare de istorie crestina

Mesaj necititde mihai40 » 13 Mar 2013, 19:06

Nu prin rugaciune ci "in numele Fecioarei" (in loc de "in numele lui Iisus" ori "in numele Tatalui , al Fiului si al Sfintului Duh")

Stiu ca asta avut loc o data in mod exceptional in istoria primelor secole si este un lucru cunoscut care a ajuns cu timpul si la urechile unor adventisti care la auzut istoriei au fost oripilati.
Istoria mai spune ca initial discutiile dintre calugar si Arhiereu au vizat doar nelamurilea legata de "in numele " Cui trebuie facut botezul/ hirotnirea in vreme ce uzual se spunea intr-un fel iar in manuscrisul biblic sudiat de calugar scria altfel.
Povestea s-a terminat in felul descris anterior dupa care cei doi au devenit buni prieteni in conditiile in care inainte nu se cunsoteau - calugarul a a ajuns sa vb cu el doar pentru ca a cauat adevarul mai sus pe cale ierarhica.

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Intrebare de istorie crestina

Mesaj necititde claudiuboia » 19 Mar 2013, 14:57

Nu prin rugaciune ci "in numele Fecioarei" (in loc de "in numele lui Iisus" ori "in numele Tatalui , al Fiului si al Sfintului Duh")

Stiu ca asta avut loc o data in mod exceptional in istoria primelor secole si este un lucru cunoscut care a ajuns cu timpul si la urechile unor adventisti care la auzut istoriei au fost oripilati.
Istoria mai spune ca initial discutiile dintre calugar si Arhiereu au vizat doar nelamurilea legata de "in numele " Cui trebuie facut botezul/ hirotnirea in vreme ce uzual se spunea intr-un fel iar in manuscrisul biblic sudiat de calugar scria altfel.
Povestea s-a terminat in felul descris anterior dupa care cei doi au devenit buni prieteni in conditiile in care inainte nu se cunsoteau - calugarul a a ajuns sa vb cu el doar pentru ca a cauat adevarul mai sus pe cale ierarhica.
Îmi pare rău mihai40 dar eu personal nu cunosc și nici nu am auzit astfel de caz. Am cercetat, în limita posibilităților, dar în literatura ortodoxă nu există un asemenea caz. Toate Tainele Bisericii se săvârșesc în numele Sfintei Treimi, și întotdeauna a fost așa. Cred că aici Părintele Petru poate să confirme acest lucru cu argumente.
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron