Lumina necreata - harul ca energie necreata

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra
Lumina necreata - harul ca energie necreata

Mesaj necititde nora » 01 Aug 2013, 20:04

Va rog mult sa ma deslusiti si pe mine. Am citit Sf. Grigora Palama si doresc sa stiu daca inteleg corect.
Eu inteleg ca Dumnezeu este Lumina, lumina necreata, lumina dumnezeiasca. Iar harul este lucrarea lui Dumnezeu, adica energia necreata.
Eu fac o distinctie intre Dumnezeu intreit in persoane, deci intre esenta dumnezeiasca si energia necreata care este lucrarea dumnezeiasca.
Intrebarea mea este: lumina dumnezeiasca necreata este identica cu energia necreata ca lucrare a Sfintei Treimi , harul ce se revarsa catre noi?
Eu simt si inteleg ca nu. daca ar fi da atunci esenta dumnezeiasca ar fi totuna cu lucrarea dumnezeiasca ceea ce eu nu pot crede. De aceea fac o distinctie intre lumina dumnezeiasca ca esenta lui Dumnezeu pe care cine o poate vedea, numai sfintii, si energia necreata - lucrarea Sfintei Treimi adica harul pe care si noi pacatosii o putem vedea. De exemplu in minunile lui Dumnezeu ca manifestari ale harului.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Constantinos

Re: Lumina necreata - harul ca energie necreata

Mesaj necititde Constantinos » 02 Aug 2013, 07:35

Sfantul Ioan Damaschin , Dogmatica : " Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata ; Fiul , Unul-Nascut , care este in sanurile Tatalui , acela L-a facut cunoscut " . Prin urmare , Dumnezeirea este inefabila si incomprehensibila , " caci nimeni nu cunoaste pe Tatal afara de Fiul si nici pe Fiul afara de Tatal . Sfantul Duh , insa , cunoaste cele ale lui Dumnezeu , in chipul in care duhul omului cunoaste cele ce sunt in el . In afara de prima si fericita fire , nimeni n-a cunoscut vreodata pe Dumnezeu, decât numai acela caruia ea i s-a descoperit. Nimeni, nu numai dintre oameni, dar nici dintre puterile suprapamantesti , adica chiar dintre Heruvimi si Serafimi ."
Dumnezeirea nu se poate cunoaste fiindca nu am putea face parte din Ea la fel ca Ipostasurile , daca am putea sa ne apropiem de acea cunoastere am dispare pentru ca in Dumnezeu nu este " schimbare sau umbra de mutare ". Cunoasterea existentei lui Dumnezeu este trebuitoare si foarte posibila . Pentru simplificarea cititului inteleg ca dumnezeirea ( cu d mic ) este aceeasi cu energia sau lumina necreata , cu harul . In aceasta lumina Sfantul Alexandru de Svir a vazut cu adevarat Icoana Persoanelor Sfintei Treimi .
Darurile sunt mai multe fiindca sunt manifestari diferite ale aceluiasi har . Cand incepea sa se curateasca in tinerete de pacat , Sfantul Simeon noul Teolog vedea ca niste strafulgerari de lumina , la cei sporiti descoperirea putea tine zile intregi cu mari schimbari in trup . Am presupus ca parintele Paisie Aghioritul putea sa vada si lumina draceasca in exteriorul lui ( pe care nu o primea ) fiindca se relateaza ca a vazut o lumina diferita intr-un om si a vorbit cu el ca sa deosebeasca daca este buna sau rea . Acela era yoghin si a fost ajutat sa scape de inselare .

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Lumina necreata - harul ca energie necreata

Mesaj necititde dimitrie » 02 Aug 2013, 09:12

Va rog mult sa ma deslusiti si pe mine. Am citit Sf. Grigora Palama si doresc sa stiu daca inteleg corect.
Eu inteleg ca Dumnezeu este Lumina, lumina necreata, lumina dumnezeiasca. Iar harul este lucrarea lui Dumnezeu, adica energia necreata.
Eu fac o distinctie intre Dumnezeu intreit in persoane, deci intre esenta dumnezeiasca si energia necreata care este lucrarea dumnezeiasca.
Intrebarea mea este: lumina dumnezeiasca necreata este identica cu energia necreata ca lucrare a Sfintei Treimi , harul ce se revarsa catre noi?
Domnul să ajute!
Dragă nora, în Dumnezeu distingem trei părți constitutive (dacă putem spune așa), și anume: ființa, persoanele și energiile necreate (harul, darul). Și, conform Revelației, omului/creaturii îi este propriu să se împărtășească doar cu energiile necreate, harul sau darul ce izvorăsc din ființa divină.
Deci, ceea ce vede omul - anume lumina necreată - nu este ființa divină, ci doar percepția energiilor necreate în cel mai înalt grad posibil pentru om în timpul acestei vieți (mai mult nu pot spune că nu știu). Acest lucru înseamnă că omului îi rămân absolut inaccesibile spre împărtășire atât ființa divină cât și persoanele divine, propriu fiindu-I doar persoanei Cuvântului de a se împărtăși cu firea umană prin actul Întrupării (unire ipostatică), deoarece doar Cuvântul are calitatea de Fiu în relațiile intratreimice, fapt ce I-a permis în mod natural de a deveni și Fiul al Omului prin Întrupare. Aceasta este explicația faptului că numai Fiul S-a întrupat (S-a putut întrupa), și că numai Lui Îi este propriu a se împărtăși de firea umană în cadrul unirii ipostatice, nu și Tatălui ori Duhului Sfânt.

Acum, puteți singură să vă corectați cele ce urmează:
Eu simt si inteleg ca nu. daca ar fi da atunci esenta dumnezeiasca ar fi totuna cu lucrarea dumnezeiasca ceea ce eu nu pot crede. De aceea fac o distinctie intre lumina dumnezeiasca ca esenta lui Dumnezeu pe care cine o poate vedea, numai sfintii, si energia necreata - lucrarea Sfintei Treimi adica harul pe care si noi pacatosii o putem vedea. De exemplu in minunile lui Dumnezeu ca manifestari ale harului.

P.S.
Îmi cer scuze că nu am putut intra mai în detaliu; am probleme cu timpul.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Lumina necreata - harul ca energie necreata

Mesaj necititde nora » 02 Aug 2013, 19:35

Multumesc mult pentru raspuns.

Deci energia necreata, izvoraste din Sfanta Treime si purtata de Duhul Sfant se revarsa catre noi in felurite feluri,.asa cum o raza izvoraste din soare si ne incalzeste.

Fiinta lui Dumnezeu este lumina desavarsita, neatinsa si pe care nimeni nu a vazut-o. Stiu ca nimeni nu L-a vazut vreodata pe Dumnezeu. asta stiu, si ca nimeni nu poate sa Il vada.
Deci lumina necreata este harul sau energia necreata. Eu faceam o confuzie in exprimare ca sa zic asa. Pentru ca faceam distinctia intre fiinta lui Dumnezeu si energia Sa lucratoare cum facem distinctie, plastic vorbind intre soare si razele sale care ne incalzesc.
Cred ca intr-un fel ideea ca dumnezeirea este aceeasi cu energia necreata, cu harul, este mai simplu exprimat pentru intelegere dar si pentru a evita erezia de a crede ca energia sau harul este creat. Mai mult cred din necesitatea feririi de erezie.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Lumina necreata - harul ca energie necreata

Mesaj necititde nora » 02 Aug 2013, 20:46

Lumina de pe Tabor.
ceea ce s-a intamplat la Schimbarea la fata este o manifestare a harului in cel mai inalt grad? sau insasi dumnezeirea ?
Lumina de pe chipul sfintilor sau al monahilor imbunatatiti, cum era Par. Paisie Aghioratul este aceeasi cu lumina de pe Tabor? stiu ca este energie necreata insa sunt manifestari diferite, la lucrari diferite, sau fiind izvorata tot din Sfanta Treime nu au nici o deosebire?
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Lumina necreata - harul ca energie necreata

Mesaj necititde protosinghel » 05 Aug 2013, 11:57

Acultaţi această lecţie şi veţi înţelege totul...

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Lumina necreata - harul ca energie necreata

Mesaj necititde nora » 07 Aug 2013, 22:10

Acultaţi această lecţie şi veţi înţelege totul...
Va multumesc mult. acum imi e mai clar totul.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron