Moartea omului

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Moartea omului

Mesaj necititde Andreea2012 » 10 Noi 2013, 16:05

De ce si cand, moare omul? Mama mea spune ca omul moare doar daca are o boala. Mi se pare fara sens afirmatia mamei mele. Eu cred ca poti sa mori si daca nu esti bolnav. Dumnezeu hotaraste cum si cand ne i-a viata.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Moartea omului

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Noi 2013, 18:48

Dupa cauza, exista moarte naturala (sfarsit "spontan", de boala sau de batranete) si moarte violenta (accidente etc). O alta optiune, intre cele doua, ar fi eutanazia (moarte "la comanda").

Adaugat: Tema mortii este extrem de vasta. De la o definitie pur medicala (care coincide cu viziunea pozitivista-materialista despre lume) pana la cele religioase si oculte. In sens strict dogmatic, moartea pamanteasca este doar o treapta pe care o parcurge sufletul in asteptarea Judecatii de apoi, eveniment la care TOTI vor invia (de fapt moartea nu va mai exista), dreptii spre viata vesnica in contemplarea lui Dumnezeu iar pacatosii spre chinuri vesnice (chinuri pe care unii teologi le inteleg ca incapacitatea intrinseca a sufletului coplesit de patimi sa perceapa bucuriile, lumina, caldura, perfectiunea comuniunii cu Dumnezeu).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX