Şeolul

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca
Şeolul

Mesaj necititde Vladsmeritul » 19 Sep 2014, 21:44

Buna ziua ! Am o intrebare: de ce Dumnezeu a blocat portile Raiului pana la Invierea Domnului? Meritau aceeasi soarta un pacatos ca si Sf. Ilie?

Constantinos

Re: Şeolul

Mesaj necititde Constantinos » 20 Sep 2014, 15:39

Exista mai multe trepte de chin , dreptii au asteptat in locuri suportabile in afara de Ilie si Enoh care nu au murit .
In Apocalipsa capitolul 20 - " Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc. " Din acest verset s-ar putea trage concluzia ca la sfarsit nepocaitii se vor chinui trupeste la fel ; cu sufletul nu cred sa fie acelasi chin deoarece si dreptii vor fi rasplatiti diferit . Fiindca se maresc chinurile cei cu pacate mai mici vor ajunge sa regrete la fel ca cei mai mari ucigasi , iar cei mai mari cu mult mai mult .

Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Şeolul

Mesaj necititde Vladsmeritul » 20 Sep 2014, 18:53

Da , dar intrebarea mea era: de ce Dumnezeu a blocat portile Raiului ? Nu putea sa ii lase pe drepti sa intre inainte sa se Jertfeasca Hristos?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Şeolul

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Sep 2014, 22:48

Buna ziua ! Am o intrebare: de ce Dumnezeu a blocat portile Raiului pana la Invierea Domnului? Meritau aceeasi soarta un pacatos ca si Sf. Ilie?
Pentru ca mântuirea si răscumpărarea avea să vină doar prin Hristos.
Totuși, drepții Vechiului Testament nu erau la loc de chin. Erau în așa zisa, Latura celor vii. Numit si Sânul lui Avraam. Acest lucru ar fi trebuit să-l știți din Evanghelia lui Luca, în pilda bogatului nemilostiv și săracului Lazăr. Bogatul se chinuia iar Lazăr era in loc de odihnă. De la unii la altii o mare prăpastie incat nu se putea trece...
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Şeolul

Mesaj necititde Vladsmeritul » 20 Sep 2014, 22:59

Acum inteleg. Multumesc !

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Şeolul

Mesaj necititde AndreiDinu » 02 Oct 2014, 00:08

Intelesul mai tainic al acestui aspect, dupa cum a precizat si parintele Haralambie este ca mantuiea poate fi realizata numai prin Hristos. Si ca omul nu se poate mantui prin propriile puteri, cum mai este pe la unii credinta pietista ca trebuie sa facem multe fapte bune ca sa ne mantuim, nu ne trebuie si viata liturgica (in Hristos). Asta apropo de ecumenism si de cei care refuza deasa Impartasanie...

ThinkAbout
Mesaje:19
Membru din:11 Noi 2013, 21:22
Confesiune:greco-catolic
Preocupări:mecanica conflictelor
Localitate:Liban

Re: Şeolul

Mesaj necititde ThinkAbout » 17 Dec 2014, 16:59

Buna ziua ! Am o intrebare: de ce Dumnezeu a blocat portile Raiului pana la Invierea Domnului? Meritau aceeasi soarta un pacatos ca si Sf. Ilie?
Din ce am citit, in Biblie in Evanghelia dupa Luca scrie
Si Iisus i-a zis: Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu Mine in rai.
Nicaieri in ortodoxia orientala nu se vorbeste de blocarea portilor raiului pana la invierea Domnului.Dimpotriva exista o declaratie de credinta care statueaza:
In mormant cu trupul, in iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, in rai cu talharul si pe scaun impreuna cu Tatal si cu Duhul ai fost Hristos, toate umplandu-le Cel ce esti necuprins!


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX