cum va fi in vesnicie

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca
cum va fi in vesnicie

Mesaj necititde Vladsmeritul » 16 Noi 2014, 20:20

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 2246,d.bGQ
Nu mai stiu ce sa mai cred. Unii sfinti zic ca Raiul si Iadul sunt "locuri" imateriale ,ca dracii nu au dreptul sa ne chinuiasca (ei fiind mai pacatosi ca noi) ,unde ne vom despartii de Dumnezeu si asta ne va chinui ,nu un foc de N mii de metrii (in Iad) , iar in Rai vom fi imateriali si ne vom bucura de comuniunea cu Dumnezeu.
Ei bine, altii zic ceea ce scrie in link. Ma framanta destul de mult intrebarea asta. Care au dreptate?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: cum va fi in vesnicie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Noi 2014, 20:55

Nu mai stiu ce sa mai cred. Unii sfinti zic ca Raiul si Iadul sunt "locuri" imateriale ,ca dracii nu au dreptul sa ne chinuiasca (ei fiind mai pacatosi ca noi) ,unde ne vom despartii de Dumnezeu si asta ne va chinui ,nu un foc de N mii de metrii (in Iad) , iar in Rai vom fi imateriali si ne vom bucura de comuniunea cu Dumnezeu.
Ca de pilda?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca

Re: cum va fi in vesnicie

Mesaj necititde Vladsmeritul » 10 Ian 2015, 11:24

Sf . Ioan Damaschin zice ca sufletul este o substanta vie, simpla, necorporala, prin natura sa invizibila ochilor trupesti, nemuritoare, rationala, spirituala, fara de forma.
Sfântul Isaac Sirul: “Cei ce suferă în iad suferă faptul de a fi biciuiţi de dragostea lui Dumnezeu. Iubirea este un copil al cunoaşterii şi este neîndoielnic dată tuturor în acelaşi chip. Dar puterea iubirii lucrează în două feluri: pe păcătoşi îi chinuie, în timp ce tot ea face desfătarea celor care au trăit în acord cu ea”
. Dacă iadul ar fi un foc creat, Dumnezeu l-ar putea stinge într-o zi, căci ceea ce este creat nu este veşnic prin natură. Dar iadul este o energie divină, iubirea lui Dumnezeu; iar creştinul se cutremură că se va găsi nepregătit în clipa în care se va arăta Dumnezeul iubirii, iar drepţii vor străluci ca nişte sori în lumina lui Hristos, Soarele Dreptăţii. Da, atunci când ai murit faţă de viaţa iubirii “e înfricoşător lucru să cazi în mâinile
Dumnezeului Celui Viu” (Evr. 10, 31)”
In timp ce Sf .Serafim de Sarov zice ca dracii sunt urati, au copite, coarne ,etc, slujitorul lui , Motovilov, zicand ca l-a mancat viermii si focul in iad , desi era in viata, pana cand au gasit moastele unui Sfant. Tot asa zice si Sf. Nifon al Constantianei despre unul ce s-a spanzurat si apoi l-au batut dracii in iad .
Care are dreptate ? Nu se pot contrazice Scripturile si Sfintii !

Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca

Re: cum va fi in vesnicie

Mesaj necititde Vladsmeritul » 10 Ian 2015, 11:25

Am trimis mesajul cam tarziu...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: cum va fi in vesnicie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 10 Ian 2015, 12:57

Sfintii, nu se contrazic ci se completeaza.Va fi si un chin fizic si unul sentimental. Sf Isaac Sirul vorbeste despre focul iubirii, fara sa'l axcluda pe celalalt foc.
E adevarat ca sufletul e asa cum il descrie sf Ioan Damaschin, dar avem in vedere faptul ca oamenii vor avea la inviere si trupuri, asa cum a avut si Hristos la inviere, chiar daca duhovnicesti si vor lua chinuri impreuna cu trupurile inviate. Despre cum va fi focul acela, noi nu stim, dar cert este un lucru, Hristos spune ca exista.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca

Re: cum va fi in vesnicie

Mesaj necititde Vladsmeritul » 15 Ian 2015, 14:00

Profesorul meu de religie nu asa mi-a spus. Poate aveti dreptate .


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron