Sf. Ioan Botezatorul si Iisus

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
AgapisPistis
Mesaje:10
Membru din:28 Oct 2014, 17:19
Confesiune:ortodox
Preocupări:credinta, citit
Sf. Ioan Botezatorul si Iisus

Mesaj necititde AgapisPistis » 29 Noi 2014, 15:38

Am citit pe undeva ca Sf. Andrei a fost mai intai ucenic al Sf. Ioan Botezatorul si mai apoi s-a dus dupa Iisus si am intrat in deruta.
Nu demult am mai intalnit pe undeva ideea de ucenici ai Sf. Ioan Botezatorul si incerc sa-mi fac
putina ordine in idei.
Deci:
Ioan si Iisus s-au nascut in acelasi an, dupa scripturi. Maria a primit pruncul la Bunavestire, iar Elisabeta era
deja gravida. Cand Maria s-a dus s-o viziteze, pruncii sau salutat din pantec.

Pe urma nu se mai stie daca s-au mai intalnit/vazut cei doi, pana la Botezul lui Iisus.
Nu stiu daca exista scrisa undeva viata Sf. Ioan Botezatorul.

De Iisus se stie ca umbla impreuna cu apostolii si ceva femei care ii insoteau (aici nu stiu sigur) si predica oamenilor,
facand si minuni.

Avea si Sf. Ioan ucenicii lui?
Si de ce nu era in ceata lui Iisus?

Si de ce unii il insoteau pe Iisus, iar altii pe Ioan?
Ma gandesc doar ca fiecare a fost trimis in lume cu alt scop. Poate de aici alte directii?

Ar mai fi unele intrebari, dar ma opresc aici.
Poate ma lamureste cineva.
Multumesc

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Sf. Ioan Botezatorul si Iisus

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Mar 2015, 22:39

AgapisPistis, faceti minimul efort si deschideti Biblia pentru a afla informatiile acestea elementare.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Sf. Ioan Botezatorul si Iisus

Mesaj necititde alexandru82 » 16 Mar 2015, 19:10

Nu stiu daca exista scrisa undeva viata Sf. Ioan Botezatorul.
http://www.crestinortodox.ro/calendar-o ... 35792.html


Sfanta Evanghelie nu are multe pagini ,pana la Invierea Domnului ,cate capitole pe zi si o citesti toata , toate raspunsurile vei gasi si mult folos aduce sufletului.
Eu mai ascult predicile "Parintele Calistrat cu ucenicii " pe youtube gasesti daca vrei, de aici am aflat ca sf.Ioan a fost hranit de inger .

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Sf. Ioan Botezatorul si Iisus

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Mar 2015, 05:42

Am citit pe undeva ca Sf. Andrei a fost mai intai ucenic al Sf. Ioan Botezatorul si mai apoi s-a dus dupa Iisus si am intrat in deruta.
Nu demult am mai intalnit pe undeva ideea de ucenici ai Sf. Ioan Botezatorul si incerc sa-mi fac
putina ordine in idei.
Deci:
Ioan si Iisus s-au nascut in acelasi an, dupa scripturi. Maria a primit pruncul la Bunavestire, iar Elisabeta era
deja gravida. Cand Maria s-a dus s-o viziteze, pruncii sau salutat din pantec.

Pe urma nu se mai stie daca s-au mai intalnit/vazut cei doi, pana la Botezul lui Iisus.
Nu stiu daca exista scrisa undeva viata Sf. Ioan Botezatorul.

De Iisus se stie ca umbla impreuna cu apostolii si ceva femei care ii insoteau (aici nu stiu sigur) si predica oamenilor,
facand si minuni.

Avea si Sf. Ioan ucenicii lui?
Si de ce nu era in ceata lui Iisus?

Si de ce unii il insoteau pe Iisus, iar altii pe Ioan?
Ma gandesc doar ca fiecare a fost trimis in lume cu alt scop. Poate de aici alte directii?

Ar mai fi unele intrebari, dar ma opresc aici.
Poate ma lamureste cineva.
Multumesc
Sf Ioan Botezatorul s-a facut cunoscut lumii mai inainte de Hristos, de aceea ii si spune, inaintemergatorul lui Hristos. Inclusiv el avea sa-l arate pe Mantuitorul oamenilor la Iordan si nu numai.

 A venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumina .8.Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.9.Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.10.În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.11.Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.12.Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,13.Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.14.Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.15.Ioan mărturisea despre El şi striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.16.Şi din plinătatea Lui noi toţi am luat, şi har peste har.17.Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul şi adevărul au venit prin Iisus Hristos.18.Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.19.Şi aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoţi şi leviţi, ca să-l întrebe: Cine eşti tu?20.Şi el a mărturisit şi n-a tăgăduit; şi a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul.21.Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Eşti tu Proorocul? Şi a răspuns: Nu.22.Deci i-au zis: Cine eşti? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuţi?23.El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul. Si trimişii erau dintre farisei.25.Şi l-au întrebat şi i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?26.Ioan le-a răspuns, zicând: Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L ştiţi,27.Cel care vine după mine, Care înainte de mine a fost şi Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălţămintei.28.Acestea se petreceau în Betabara, dincolo de Iordan, unde boteza Ioan.29.A doua zi a văzut Ioan pe Iisus venind către el şi a zis: Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii.30.Acesta este despre Care eu am zis: După mine vine un bărbat, Care a fost înainte de mine, fiindcă mai înainte de mine era,31.Şi eu nu-L ştiam; dar ca să fie arătat lui Israel, de aceea am venit eu, botezând cu apă.32.Şi a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel şi a rămas peste El.33.Şi eu nu-L cunoşteam pe El, dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă, Acela mi-a zis: Peste Care vei vedea Duhul coborându-Se şi rămânând peste El, Acela este Cel ce botează cu Duh Sfânt.34.Şi eu am văzut şi am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu.35.A doua zi iarăşi stătea Ioan şi doi dintre ucenicii lui.36.Şi privind pe Iisus, Care trecea, a zis: Iată Mielul lui Dumnezeu!(Evanghelia de la Ioan, cap 1.)

Evident ca sf.Ioan, a avut ucenici inainte lui Hristos, ucenici care dupa moartea lui Ioan, l-au urmat pe Mantuitorul. Tocmai din acest motiv el nu a fost din ceata ucenicilor lui Hristos, caci el trebuia sa marturiseasca despre Hristos. Ori marturia unui ucenic al lui Hristos, atunci, nu putea fi credibila pentru evrei. Dar asa, sf.Ioan Botezatorul era considerat un mare prooroc si cuvantul lui era cu putere multa, a avut un rol considerabil in al marturisi pe Hristos. Ioan, reusise ca aproape pe tot poporul lui Israel sa-l convinga sa se boteze, un fapt nemaiîntâlnit pana atunci. In acea miscare mare de mase de oameni care s-a creat la botez, era mediul propice pentru al face pe Hristos cunoscut.
P.S. Nu este suficient doar o singura data de citit Biblia, ca pe o carte obisnuita, ci trebuie cu mare atentie învățată, cel putin N. T. Si atunci multe enigme se dezleaga...
Cu mult respect.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Sf. Ioan Botezatorul si Iisus

Mesaj necititde alexandru82 » 17 Mar 2015, 12:02

Ioan, reusise ca aproape pe tot poporul lui Israel sa-l convinga sa se boteze, un fapt nemaiîntâlnit pana atunci.
Parinte Haralambie ,Botezul era si pana la sf. Ioan Botezatorul? sau eu inteleg gresit aceasta propozitie

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Sf. Ioan Botezatorul si Iisus

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Mar 2015, 15:49

Aveau alte spalari ritualice pentru fel de fel de necurății dar nu era un botez propriu zis. Botezul evreilor spala numai murdariile si intinarile trupesti. Botezul lui Ioan era un botez al pocăinței si era net superior la tot ce aveau evreii pana atunci. Ioan ii indemna la pocainta si sa creada in cel ce avea sa vina dupa el, in Hristos. Evident, o mare parte din farisei si saduchei si carturari nu au crezut si nu s-au botezat cu botezul lui Ioan.
Cu mult respect.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX