Dogma euharistica

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Dogma euharistica

Mesaj necititde presviter » 24 Feb 2015, 15:15

Propun o discutie pe marginea acestui studiu
care abordeaza problema transsubstantierii in teologia ortodoxa.

Se pare ca exista doua opinii teologice: cei care considera ca transubstantierea este o notiune teologica greceasca preluata de latini - intre cele doua confesiuni existand acelasi punct de vedere - si cei care considera ca ea ne-a fost impusa in "captivitatea apuseana a Ortodoxiei" peste conceptul initial de prefacere, care avea alta nuanta, anume de prezenta simultana a painii si vinului cu Trupul si Sangele lui Hristos (consubstantiere).

Nu intreb dintr-un duh de iscodire, ci ca sa inteleg mai bine Adevarul Bisericii.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Feb 2015, 21:02

Eu am înțeles că cea din urmă ( consubstanțierea) e cea adevarată. Așa arată si sf.Nicodim Aghioritul citându-i pe altii. Dar e si logic, dacă nu ar fi așa, agnețul după prefacere în Trupul lui Hristos, nu ar trebui să se mai altereze. Iar daca se alterează sau mucegăieşte, materia painii si a vinului este aceea care suferă transformarea nu Trupul Domnului...
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde protosinghel » 25 Feb 2015, 00:03

Se discută şi aici: viewtopic.php?f=26&t=1063
Apropo, aţi văzut unde a fost tradus acel studiu rusesc? Numele nu vă spune nimic?

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde presviter » 25 Feb 2015, 16:13

Numele nu vă spune nimic?
Pai, tocmai pentru ca numele imi spune ceva, am zis ca sunteti in masura sa va pronuntati in mod competent asupra studiului.

Si eu am fost de acord cu consubstantierea,dar studiul acesta ma face sa ma indoiesc de ea.
Sigur, imi raman cateva intrebari.
Una a formulat-o parintele Haralambie.
A doua: de ce se ameteste preotul daca potirul e mai mare ? Ameteala e tot o aparenta a vinului, ca si gustul si mirosul ?
A treia ar fi: la ce se refera Sf. Irineu de Lyon, zicand: "Credinta noastra este conforma cu Euharistia, iar Euharistia o confirma" ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde celprost » 28 Feb 2015, 11:25

A doua: de ce se ameteste preotul daca potirul e mai mare ? Ameteala e tot o aparenta a vinului, ca si gustul si mirosul ?
Hmm .. bună întrebare. Oare titlurile, rangurile şi măririle gen: mult prea înalt, mult prea sfinţit, mult prea fericit , mult prea iluminat, mult prea dăruit, mult prea iubit, etc, etc, pe care ni le acordăm între noi cu .. mult prea mare .. "smerenie", să fie efectul unui .. mult prea mare .. "potir" ?
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mar 2015, 10:04

Ieri, într-o librărie din Moscova, am găsit vreo 2 cărţi la acest subiect. Nu le-am cumpărat, din lipsa de bani şi de interes. Pe mine personal, parcă nu mă preocupă atât de mult acest subiect. Cumva mi l-am lămurit, căci şi problema şi explicarea mi-a venit pe filiera bibliografiei ruseşti.

indialog
Mesaje:3
Membru din:11 Mar 2015, 18:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Spiritualitatea

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde indialog » 11 Mar 2015, 18:48

Doamne ajuta!

Am sa incep prin a felciita pe Ier.Pruteanu pt.ceea ce face pt.crestinismul ortodox. O munca laborioasa si foarte pretioasa : recuperarea INTELESURILOR naturale ale lb.romane fara de care cartile de cult si cele de teologie in general au de suferit.

Sunt un ne-teolog interesat sa cunoasca cat mai mult din propria credinta dar sa fie imbogatit si din dialogul cu oameni de alta confesiune. Consider ca UNIVERSALITATEA nu poate emite pretentii decat in spatiul unui dialog. Nu poti avea pretentie de univeralitate si sa stai intr-un colt bombanind.

Gandul asta mi-a venit atunci cand gandindu-ma la faptul ca Asia inseamna peste jumatate de planeta de alta religie decat cea iudeo-crestina. Cum sa gandim un Dumenzeu care exclude asemenea oameni.

Daca tot ne aflam la subiectul Euharisitie : Cine nu va manca si bea...nu va avea viata vesnica...Cum sa relationez acest lucru cu 3 miliarde de oameni care cu siguranta nu se impartasesc. Iata cateva framantari care sunt cumva off-topic dar va cer sa iertati abaterea de la subiect .

Acum strict pe subiect : as dori sa pot avea - ca si simplu credincios - o imagine foarte clara asupra a ceea ce se intampla in momentul prefacerii. Puteti sa ma ajutati cu un astfel de tablou ? De ce va cer acest lucru ?

Fiindca mi-a fost cerut de catre persoane la fel de amatoare intr-ale teologiei si cineva m-a intrebat simplu ; domnule, esti in stare sa fii mai clar ? Am fost putin descumpanit pe moment fiindca am realizat ca si eu am doar ceva elemente intelectuale, ceva intuitii...dar care NU AU COERENTA, V-as ramane indatorat pt.acest lucru, mai ales ca o simt deja ca pe o datorie si fata de cel care m-a intrebat. Slavit sa fie Domnul in veci!

Ralu
Mesaje:2
Membru din:12 Ian 2016, 21:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cuvântul lui Dumnezeu

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde Ralu » 12 Ian 2016, 22:09

Nu răspunde nimeni, pentru moment :) La întrebarea, cum rămâne cu cei care nu se împărtășesc, cred că Scriptura are răspunsul în trimiterea Apostolilor pe întreg pământul, la toate popoarele pentru a-L primi. Aderarea conștientă la Adevăr (Iisus Hristos) fiind dovada acceptării botezului și împărtășirea cu Trupul și Sângele lui Iisus Hristos, finalitate restauratoare a omului, după Liturghia făcută de Preoții Bisericii al cărei Cap este Iisus Hristos. Nu cred că există țară în care să nu fi ajuns cel puțin un ucenic/lucrător al lui Iisus, perpetuu în toate timpurile de după misiunea de pe Pământ.
Nu cred că vă va răspunde cineva cum se preface materia în Trupul Întreg și Sângele Fiului Mântuitor... aceasta este Taina, care se revelează omului dacă El consideră potrivit. Însă a beneficia de acest Dar, pe mine mă trimite inima să spun că așa cum noi suntem toți întregi și neamestecați în Trupul de Slavă a Lui Iisus Hristos, ca celule împreună-lucrătoare pentru EL, așa și Iisus Hristos este întreg și neamestecat cu mine, în trupul meu ca biserică a Lui... și în toată ființa mea. M-am referit la mine pentru a nu supăra cu vreo generalizare... cred că asta se întâmplă cu orice om de pe pământ care îl primește începând cu trupul.

hiperhiv12
Mesaje:2
Membru din:24 Mai 2016, 01:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:Stiinta fundamentala, teologie

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde hiperhiv12 » 15 Iun 2016, 18:11

Știm că Dumnezeu caută mereu raționamente să salveze pe oameni și în același timp le permite libertatea.
Ultima oară modificat 20 Iul 2016, 18:27 de către hiperhiv12, modificat 1 dată în total.

Ralu
Mesaje:2
Membru din:12 Ian 2016, 21:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cuvântul lui Dumnezeu

Re: Dogma euharistica

Mesaj necititde Ralu » 03 Iul 2016, 15:16

Mulțumesc pentru răspuns! Doamne ajută!


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX