Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
RomeoB
Mesaje:42
Membru din:23 Mar 2015, 08:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea
Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Mesaj necititde RomeoB » 03 Mai 2016, 12:05

Stie cineva cum arata Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti ? Armeni, copti, etiopieni.
Se deosebeste de Crezul Ortodox ?

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Mesaj necititde mardadisho » 03 Mai 2016, 19:29


RomeoB
Mesaje:42
Membru din:23 Mar 2015, 08:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea

Re: Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Mesaj necititde RomeoB » 06 Mai 2016, 06:42

Din cate se vede, Crezul ortodocsilor e identic cu cel al monofozitilor...
Daca monofizitii prin Crez marturisesc intruparea Mantuitorului...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2016, 09:50

Stie cineva cum arata Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti ? Armeni, copti, etiopieni.
Se deosebeste de Crezul Ortodox ?
Este acelaşi Crez, fără nici o schimbare.
Ba mai mult decât atât, ei consideră dogmele de la Sinoadele 4-7 inutile, pentru că nu se conţin în Crez. Unii chiar au propus ca variantă de unire dintre ortodocşi şi monofiziţi reducerea discuţiilor teologice doar la dogmele menţionate în Crez.

RomeoB
Mesaje:42
Membru din:23 Mar 2015, 08:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea

Re: Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Mesaj necititde RomeoB » 10 Mai 2016, 06:43

Este acelaşi Crez, fără nici o schimbare.
Cand mi-au batut la use un sectantii, i-am pus sa marturiseasca Crezul Niceo-Constantinopolitan.
In mod invaribil toti au plecat de la usa mea fara comentarii. La catolici, principiul ramane, dar trebuie sa ii pui sa dea anatemei pe papa si ereziile lui, pt ca uneori catolicii spun crezul fara filioque "din motive de diplomatie".

Cu monofizitii se pare ca testul cu Crezul nu functioneaza. Trebuie o abordare mai specializata, mai profunda...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mai 2016, 21:14

Cand mi-au batut la use un sectantii, i-am pus sa marturiseasca Crezul Niceo-Constantinopolitan.
In mod invaribil toti au plecat de la usa mea fara comentarii.
"Testul" Dvs mi se pare slab şi chiar naiv. De exemplu, pe o ediţie neoprotestantă a Noului Testament, editată la Chişinău, pe o copertă este editat şi Crezul. Aşa ceva nu au nici ortodocşii. Vă daţi seama ce ruşine era să trageţi dacă găseaţi un sectar ingenios care să vă arate asta?

RomeoB
Mesaje:42
Membru din:23 Mar 2015, 08:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:mantuirea

Re: Crezul Niceo-Constantinopolitan la monofiziti

Mesaj necititde RomeoB » 12 Mai 2016, 11:41

"Testul" Dvs mi se pare slab şi chiar naiv. De exemplu, pe o ediţie neoprotestantă a Noului Testament, editată la Chişinău, pe o copertă este editat şi Crezul. Aşa ceva nu au nici ortodocşii. Vă daţi seama ce ruşine era să trageţi dacă găseaţi un sectar ingenios care să vă arate asta?
1) Este vorba de experienta de pana acum.
De purtat discutii, am purtat cu matori ai lui Yehova pe strada. Ore intregi.
Slabiciunea lor - ca si la adventisti: considera ca omul o data ce a murit cade intr-un somn adanc pana la Judecata de apoi. Un verset din VT - editia Cornilescu sau ce au ei. Le-am adus contra argument Schimbarea la Fata, cand Moise despre care se spune ca a murit, a fost de fata xcu Mantuitorul alaturi de Ilie care s-a ridicat la cer...

Enuntarea Crezului, eventual o mini-exegeza pe el, mi s-a parut cea mai directa cale de a scapa de insistentele lor. Daca veneau cu alte lucruri regandeam argumentele.
Raman la concluzia ca in conditiile in care accepta (isi asuma) Crezul ca marturisire de credinta, argumentatia lor sectara are multe vulnerabilitati si nici nu mai poate fi coerenta. Daca accepti Crezul accepti Sinoadele Ecumenice - macar primele doua, cu tot ce rezulta de aici.
Strategia centrala dupa care se poate purta discutia. Celelalte argumente din Sfintii Parinti pe nivelele urmatoare de argumentare.

2) Crezul nu este rugaciune ci marturisire de credinta. Daca l-ai spus la rugaciunile de dimineata, il mai repeti la Acatistul Maicii Domnului pt ca asa este in cartea de rugaciuni, sau treci peste el ?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX