Credinta

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
PruteanuVlad
Mesaje:5
Membru din:13 Aug 2016, 03:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Operator programator cnc
Credinta

Mesaj necititde PruteanuVlad » 06 Sep 2016, 18:17

Buna seara tuturor :)

In constiinta mea au rasarit intrebarebarile acestea: Credinta se poate numi credinta daca nu se practica , sau a crede cu tot sufletul inseamna sa practici ? Care este practica de zi cu zi ce poate duce omul la unirea sufletului cu Dumnezeu cu Iisus ? Ce sa faca omul care in sufletul lui arde flacara passiunii pentru Ortodoxie ? Ma gandesc ca o gimnasta se antreneaza minimum 4 ore pe zi, un credincios cu experienta ce face, ce practica, care este ritualul tehnica, cum se poate afla ? Poti avea un Duhovnic pe internet ?


Va multumesc anticipat si va rog sa ma scuzati pentru nestiinta mea !

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Credinta

Mesaj necititde nemessis » 12 Sep 2016, 13:33

Pai vorbim aici de chestii interne, cum ar fi credinta in sensul original al cuvantului, sau manifestarea externa - religia?
Credinta este numai acceptarea unei afirmatii.
"Cred ca exista speiridusi" - asta este o credinta.
"Cred ca lumea a fost creeata in 6 zile" - si asta tot o credinta este si dupa cum vedeti nu are nimic de-a face cu comportamentul omului.

Fiind pur si simplu acceptarea sau respingerea unei afirmatii, nu ai ce sa practici.
Tare am impresia ca folosesti cuvantul credinta in sens de "religie" - regulile care guverneaza comportamentul celor cu o credinta, acceptarea sarbatorilor, ierarhiei, etc - adica toata partea sociala.
Si in cazul acesta comportamentul este irelevant, fiindca cineva poate sa accepte niste afirmatii ca fiind adevarate chiar daca nu se reflecta social.
Deci credinta este credinta indiferent de comportament.

Avatar utilizator
PruteanuVlad
Mesaje:5
Membru din:13 Aug 2016, 03:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Operator programator cnc

Re: Credinta

Mesaj necititde PruteanuVlad » 13 Sep 2016, 08:43

Domnul Nemessis, va multumesc pentru raspuns, cred ca este vina mea, a ignorantei mele nu sunt foarte capabil de o buna exprimare in scris. Credinta ce s-a aprins in sufletul meu, cu sinceritate va spun nu a venit citind sau auzind nu stiu ce povesti sau afirmatii, pur si simplu o experienta directa care a scimbat viata mea complet . Sa va dau un exemplu cum sa schimbat : din ne pasator in foarte atent sa nu fac rau, nu mergeam nici o data la Biserica acum merg saptamanal si sincer as merge in fiecare zi, nu ma mai simt atras de nimicuri, timpul a devenit extrem de pretios, nu citeam acum citesc in fiecare zi carti din Ortodoxie si multe alte schimbari care nu pot da o explicatie, cred ca urmez inima si ziditorul ei :) Am nevoie de un Duhovnic asta e, sper sa ma pot intoarce in tara daca cel de sus ma va ajuta.

Va doresc numai bine :)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Credinta

Mesaj necititde Ioan Cr » 24 Sep 2016, 12:50

Din momentul cand intelegi ca credinta are o dimensiune istorica, spatio-temporala, nu doar psihologica, devii practicant. Cauti sa faci parte din ceata credincioșilor din toate timpurile si de peste tot, descoperi similitudinile, dar si diferentele, si de fiecare data, indiferent de ce raspuns primesti, il slavesti pe Dumnezeu.

Cam asa se intampla cu mine....
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
PruteanuVlad
Mesaje:5
Membru din:13 Aug 2016, 03:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Operator programator cnc

Re: Credinta

Mesaj necititde PruteanuVlad » 29 Sep 2016, 13:39

Din momentul cand intelegi ca credinta are o dimensiune istorica, spatio-temporala, nu doar psihologica, devii practicant. Cauti sa faci parte din ceata credincioșilor din toate timpurile si de peste tot, descoperi similitudinile, dar si diferentele, si de fiecare data, indiferent de ce raspuns primesti, il slavesti pe Dumnezeu.

Cam asa se intampla cu mine....

Va multumesc pentru deschiderea dumneavoastra, sincer asta simt, oamenii din trecut si de acum in acelasi gand , nu iamaginativ pur si simplu nu pot explica in cuvinte, stiu ca pot face bine in micul cerc in care sunt, fara sa doresc nimic. Am facut atatea pacate ca nu stiu cum de mai calc pamantul . Dumnezeu sa va ajute !!

ParereaMea
Mesaje:4
Membru din:08 Ian 2019, 20:34
Confesiune:alta religie
Preocupări:navigator pe internet

Re: Credinta

Mesaj necititde ParereaMea » 08 Ian 2019, 20:47

16.
Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
17.
Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18.
Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi.

Marcu 16


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX