O mireasă a Lui Hristos?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Ramona
Mesaje:9
Membru din:03 Oct 2017, 08:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Condusul, calatoriile, cititul
O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Ramona » 03 Oct 2017, 08:29

După cum spune și titlul postării, cum să devin o mireasă a Lui Hristos? Asta înseamnă să intru în mănăstire sau să trăiesc necununată în lume? Mi sa spus de un preot de la mănăstire să nu mă căsătoresc un bețiv ci să devin mireasa Lui Hristos iar concediile să mi le fac la o mănăstire.
La Dumnezeu nimic nu este cu neputință.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde dimitrie » 05 Oct 2017, 14:53

Fiecare decide petntru sine şi îşi asumă deciziile. Pentru o corectă informare asupra acestui subiect, recomand cartea "Epistole" a Cuviosului Piaise Aghioritul. Să auzim de bine!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde anastasys » 06 Oct 2017, 11:37

E greu, foarte greu pentu o femeie sa gaseasca o manastire in care sa gaseasca o viata cu adevarat duhovniceasca. Manastirile din Romania sunt intr-o criza majora in ceea ce priveste viata intru Hristos. Au ramas in ideologia CAP-ista ramasa mostenire inca din timpul Patriarhului Iustinian. Pe atunci era salvatoare - cel putin asa credea Patriarhul de atunci - ideea transformarii manastirilor in institutii lucrative.
Inca nu sunt constiente eparhiile episcopale, care cer eficienta comunisto-capitalista propriilor manastiri, ca peste cateva luni sau ani (nu se stie cand va incepe ultimul razboi mondial devastator) ca toata ravna lor nesabuita nu e spre mantuirea neamului construirea de ziduri, ca sa reiteram ideea de construire a Catedralei a Neamului...

Ramona
Mesaje:9
Membru din:03 Oct 2017, 08:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Condusul, calatoriile, cititul

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Ramona » 07 Oct 2017, 08:25

Unele manastiri din Romania, in afara nu am fost la nici o manastire, dar aici la noi sunt prea apropiate de lume. Manastirea este asezata la cativa km de sat si locuitorii satului probabil stiu randuiala manastirii. Dar spovedania si rugaciunea neincetata te scoate din necaz si un post aspru sunt de folos. Nici in lume nu ii mai usor. Multumesc de raspunsuri.
La Dumnezeu nimic nu este cu neputință.

Constantinos

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Constantinos » 08 Oct 2017, 10:45

Este necesara rugaciunea din inima cu pocainta si Impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos . In concedii ati putea cerceta Manastirea Nera dar si alte manastiri pe care le veti afla intreband preotii si maicile de acolo . Iar daca in cativa ani va hotarati pentru casatorie , cu rabdare in alti cativa ani se poate cauta si gasi un credincios care nu este betiv sau cu alte patimi periculoase . Merita vizitata si Manastirea Albac .

Ramona
Mesaje:9
Membru din:03 Oct 2017, 08:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Condusul, calatoriile, cititul

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Ramona » 15 Oct 2017, 17:11

Manastirea: Sihastria Raraului din Suceava, Casiel din Cluj.
La Dumnezeu nimic nu este cu neputință.

Ramona
Mesaje:9
Membru din:03 Oct 2017, 08:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Condusul, calatoriile, cititul

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Ramona » 15 Oct 2017, 17:13

Este necesara rugaciunea din inima cu pocainta si Impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos . In concedii ati putea cerceta Manastirea Nera dar si alte manastiri pe care le veti afla intreband preotii si maicile de acolo . Iar daca in cativa ani va hotarati pentru casatorie , cu rabdare in alti cativa ani se poate cauta si gasi un credincios care nu este betiv sau cu alte patimi periculoase . Merita vizitata si Manastirea Albac .

Multumesc de sfat.
La Dumnezeu nimic nu este cu neputință.

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Maria888 » 05 Ian 2018, 16:32

Sfanta Mare Mucenita Ecaterina s-a declarat mireasa a lui Hristos fara a intra in vreo manastire. Si El a primit-o. Eu fiind din Romania, si nicidecum vreo femeie religioasa, decat cumva mistic, am totusi sentimente ceva negative referitor la a face o harta cu manastirile din Romania unele.mai bune ca celelalte. Este prea administrativ. poate oare administratia sa contina sau sa asigure sfintirea? Daca spunem nu, negam mare sens din traditia ortodoxa. Daca spunem da, eu simt ca negam simtirea crestina. Dar eu nu sunt cine stie ce, si constant supusa ispitelor.
Prin exemplul sfintelor femei mi se pare ca nu exista neaparat ceva anume in sine a face (orthopraxis) cat in a alege (orthodoxis). Facand alegerile corecte privind castittatea si credinta eu nu vad de ce o femeie traind in lume, deci in afara manastirii, nu poate fi o mireasa a lui Hristos facand mereu alegerile corecte si rugandu-se ca intr-o manastire. (nu cum ca eu as fi vreuna, dar in abstract, nu vad de ce n-ar putea fi, dar poate ca sunt si oarba nu doar pacatoasa).
Ultima oară modificat 07 Ian 2018, 18:34 de către Maria888, modificat 1 dată în total.

Constantinos

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Constantinos » 05 Ian 2018, 17:31

Maria 888 in postarea anterioara exista un " dece " legat , poate lipseste si vre-o virgula , cand sunteti logata apare sus in dreapta o casuta cu un creion pe care daca apasati puteti apoi sa corectati greselile . Nu scriu nici eu intotdeauna corect . Cand nu-i place cum arata , corecteaza Parintele Protosinghel dar nu cred ca mai are timp . Legat despre aceasta postare ( acest titlu ) am gasit recent viata unei sfinte pe care nu o stiam , scrisa pe scurt cu multe " lipsuri ' . Casatoria cu aranjamente din trecut a facut ca o fata buna sa se marite cu un nebun : http://acvila30.ro/3-ianuarie-sfanta-th ... e-familie/
Ultima oară modificat 07 Ian 2018, 19:22 de către Constantinos, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: O mireasă a Lui Hristos?

Mesaj necititde Maria888 » 07 Ian 2018, 18:39

Constantinos, sper ca am corectat ce era gresit. :oops:


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX