Ce muzica ascultam?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Ramona
Mesaje:9
Membru din:03 Oct 2017, 08:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Condusul, calatoriile, cititul
Ce muzica ascultam?

Mesaj necititde Ramona » 15 Oct 2017, 17:06

Este ortodox sa ascultam Cedry2k? https://www.youtube.com/watch?v=AKC2LnFjbjA
Stiu manelele nu sunt bune. Am auzit ca nici rockul nu ii bun dar melodiile care induc o usoara sminteala nu le observa nimeni? Dar Underman, Cedry2k si altii?
La Dumnezeu nimic nu este cu neputință.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Ce muzica ascultam?

Mesaj necititde nemessis » 23 Ian 2018, 11:27

Favoritii mei sunt Dimmu Borgir. Aici un videoclip cu ei, orchestra radio din Stockholm si corul Schola Cantorum:
https://www.youtube.com/watch?v=oKj3XBsS684

Numai ca eu nus ortodox. Eu sunt liber de constrangerile astea.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Ce muzica ascultam?

Mesaj necititde Floryan » 29 Ian 2018, 08:38

Este ortodox sa ascultam Cedry2k? https://www.youtube.com/watch?v=AKC2LnFjbjA
Stiu manelele nu sunt bune. Am auzit ca nici rockul nu ii bun dar melodiile care induc o usoara sminteala nu le observa nimeni? Dar Underman, Cedry2k si altii?
Favoritii mei sunt Dimmu Borgir. Numai ca eu nus ortodox. Eu sunt liber de constrangerile astea.
Sf Scriptura spune asa: "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva." 1Corint 6,12

Cum cineva care se declara ateu, totusi cocheteaza cu religia ? Pentru ca Dimmu Borgir este o formatie care promoveaza satanismul.
"Dar ce stiu eu, pana la urma sunt doar un biet ateu"

Asta e declaratia dv, dar eu sincer nu mai inteleg nimic. :)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ned68
Mesaje:3
Membru din:17 Feb 2018, 21:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:servici, casa

Re: Ce muzica ascultam?

Mesaj necititde ned68 » 24 Feb 2018, 19:06

Eu nu inteleg nimic despre muzica decat ca daca e frumoasa, o ascult, daca nu e, nu o ascult. Nu-mi amintesc sa fi ascultat muzica, si am ascultat multa, care sa-mi influenteze in vreun fel credinta. Nu cred in prostiile propagate de secte ca anumite feluri de muzica ar fi sataniste. Undeva, in Biblie, scrie ca totul e bun daca-i primit cu multumire. Ii inteleg pe manelisti, pentru ca ei asculta o muzica simpla, pe care ei o pot pricepe, la nivelul lor de intelegere. Ii inteleg si pe rockeri si pe rapperi care trebuie sa asculte ceva mai rebel, mai dur, care seamana cu felul in care vad ei viata.

Ai mei, care sunt foarte credinciosi, prefera cantarile religioase. Desi suntem ortodocsi, ei asculta cu placere si muzica religioasa a altor confesiuni. Cred ca, pentru cineva care se identifica cu credinta lui, spectacolele cu muzica heavy metal, in care unul rupe cu dintii gatul unui porumbel, sunt un pic exagerate. Pe de alta parte, Bob Dylan pare in regula, macar ca omul e ateu convins.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX