De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 28 Mar 2009, 20:59

Tocmai acesta este punctul in care voiam sa ajungem: ne cramponam de probleme minore si insignifiante, extrapoland si transformandu-ne in "fanatici" sau "traditionalisti".
Da am pus si io o intrebare... Asta inseamna ca is fanatic ??? :(

anghel
Mesaje:3
Membru din:26 Sep 2009, 11:20
Confesiune:ortodox

Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde anghel » 27 Sep 2009, 23:00

Pentru ca de la Rasarit a venit mantuirea

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde georgedimoiu » 15 Mai 2010, 14:38

Da dar nu de la nore-est, cum mai cred unii, ci de la sud-est :!: :)
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mai 2010, 16:37

Da dar nu de la nore-est, cum mai cred unii, ci de la sud-est :!: :)
Părinte, faceţi prea multă politică. De la RĂSĂRIT vine şi acesta nu e un punct cardinal, ci are un sens spiritual.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde georgedimoiu » 15 Mai 2010, 16:42

Am atins cumva o coardă sensibil? ;)
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mai 2010, 20:41

Am atins cumva o coardă sensibil? ;)
Deloc. Nu pricepeţi nimic. Eu am fost şi voi fi român. Dar mă iertaţi, însă îi consider PROŞTI pe cei care nu fac distincţie între URSS şi Biserica Ortodoxă Rusă. Şi, apropo, vrem noi sau nu vrem, dar Ortodoxia românească, mai ales în ce priveşte cultul, este extrem de mult dependentă de cultul slavo-rus. Şi nu noi am ales asta. Pe de altă parte, Basarabia nu a ales să fie cu ruşii, ci a fost cedată de confraţii care în 40 n-au tras nici un foc, măcar în sus, pt asta...
Rusofobia unora din România este foarte periculoasă pt Ortodoxia românească, chiar dacă românii au suferit foarte mult de la ruşiii sovietici. Nu uitaţi că ruşii înşişi şi basarabenii au suferit şi mai mult decât cei din RO. Şi ce, acum trebuie să întoarcem istoria?
Haideţi deci să termină politică. Se pare că e un alt domeniu la care nu vă pricepeţi, ci doar repetaţi nişte slogane liberal-europene care nu au treabă cu realitatea.

OLGA

Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde OLGA » 17 Mar 2012, 22:48

Dar iertati-ma, Octavian,

Pr. Constantin are dreptate.
E bine sa te rogi in pozitie verticala, si nu culcat, cu demnitate si nu "evreieste" (niciun rasism aici, e vorba de patetismul semitilor, caci si arabii fac la fel). "Parintii pustiei", ermitii, dar si misticii europeni din Vest, fara nici-o legatura cu Yoga, dadeau o mare importanta acestui lucru. (nu citez ptr ca ne paste "erezia"). Ceea va face om este printre altele verticalitatea. Animalul nu poate sa inalte in el Crucea lui Hristos (Angelus Silesius zice asta), pentru ca este orizontal. Asa ca punctele cardinale au importanta nu e vorba de formalism.

In ce priveste "metafizica"...daca va rugati unde va vine mai bine....este ca si cum ati spune focului "stai putin, nu-mi arde casa, inca nu mi-am pus pantalonii". Cum spune Christos ? "ascundeti-va in chilia voastra, si spuneti "Tata care ma asculti in ascuns...etc". E cineva important Cel cu care dialogati. Ii veti da deci toata veneratia dumneavoastra. Confortul nu prea conteaza aici. Tot din veneratie veti respecta si forma (estul). Altfel veti avea o imagine de duzina a Tatalui in mintea dumneavoastra. Raportul cu Dumnezeu nu este "democratic". Orice ceremonial (si personal si social) are un rost pe lumea asta, ca politetea. Da forma raporturilor reciproce. Nu te adresezi lui Dumnezeu cu "salut amice, stai sa-mi asez fundul mai bine si discutam imediat".
Important e să-I dăm slavă şi cred că e mai greu când nu ne simţim ca acasă.

OLGA

Re: De ce ne rugam inspre Est / Răsărit ?

Mesaj necititde OLGA » 17 Mar 2012, 23:01

Ooo...acolo e vorba de desfranati si alte chestii de'astea, nu mai stiu in detaliu. De pacate serioase. Ce am zis eu e o mica lipsa de crispare. Cred chiar ca credinta serioasa nu e crispata, ci vesela. Nu generalizati, nu puneti accente pe care nu le-am pus eu. Asta va vine din "seriozitate". Dar joaca e buna de fapt. Cat timp nu e blasfematorie. Pentru ca in buna dispozitie nu este frica. Respectul crispat devine repede formalism, (adiva veneratie formala) si in cele din urma frica. Ia uitati-va la disputa cu 666. DE CE are loc ea? Din frica (nu ma gandesc la pozitiile oficiale ale bisericilor ci la ale unor cutare clerici). Ce va spune asta? Ca de fapt NU cred. Frica este ceva necrestinesc. (referinte la Ioan). Crestinul puternic, si asa trebuie sa fie, ar fi trebuit sa spuna: "puneti-va codul unde vreti, eu stau drept in bocanci, cu convingerile mele" si asta ar fitrebuit sa comunice si pastoritilor: "fiti fara frica, intariti-va si lasati-i in legea lor pe cei cu codul-bare".
Asa ca bucurati-va, Dumnezeu nu va va sanctiona ptr ca radeti. dimpotriva.
De unde ştiţi că frica este ceva profund necreştinesc? Mântuitorului nu i-a fost frică nici când l-a rugat pe Tatăl să-I ia paharul acela?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron