Eclesiologia

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Eclesiologia

Mesaj necititde protosinghel » 14 Noi 2008, 21:16

Aşa cum am spus şi în altă parte, aici la Facultate, eu predau şi dogmatica. De multe ori, observ că studenţii nu scriu tot ce le vorbesc eu la cursuri, de aceea, obişnuiesc să le fac nişte note de curs, ca un fel de plan, ca ei să ştie exact ce au de învăţat şi de răspuns.
Poate, cu timpul, voi reuşi să scriu ceva mai extins, pt că, să fiu sincer, nu sunt mulţumit de ceea ce s-a scris în româneşte în acest domeniu (şi în multe altele), deşi, chiar în limba română avem o mulţime de cărţi şi studii, dar care încă n-au fost sistematizate şi expuse aşa cum trebuie, fiind, de multe ori, tributare sistemului scolastic.
Acum am propus studenţilor mei un suport de curs pe tema eclesiologiei. El este sumar, dar condensat.
Vă propun şi frăţiilor voastre să vă uitaţi pe aceste note de curs şi să vă expuneţi părerile, propunerile şi criticile.
Vă mulţumesc!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Eclesiologia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 14 Noi 2008, 23:04

Aşa cum am spus şi în altă parte, aici la Facultate, eu predau şi dogmatica. De multe ori, observ că studenţii nu scriu tot ce le vorbesc eu la cursuri, de aceea, obişnuiesc să le fac nişte note de curs, ca un fel de plan, ca ei să ştie exact ce au de învăţat şi de răspuns.
Dar de ce nu folositi ca aici, in Aberdeen, si la multe alte universitati, WebCT, pe care puteti pune prezentarile power point care le folositi...

Alexut

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Eclesiologia

Mesaj necititde protosinghel » 15 Noi 2008, 15:14

puteti pune prezentarile power point care le folositi...
Da' cine a zis că foloseşte prezentări power point? ;) Nici în RO, nu se prea foloseşte. Noi am folosi, dar nu avem proiector. De mult timp mă tot milogesc şi caut bani, dar...


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron