Antropologie si Soteriologie

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Antropologie si Soteriologie

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Iul 2012, 12:23

Am o rugăminte. Aş dori să se dezvolte puţin idee celor 2 creaţii a omului pe care am întâlnit-o, însă nedezvoltată. Şi anume:
Prima creaţie: după chipul Său (ca intenţie a lui Dumnezeu);
A doua creaţie: a hainelor de piele (în timp) .
Mulţumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Antropologie si Soteriologie

Mesaj necititde Caesar » 27 Iul 2012, 22:04

oare ce calitati vrea sa infatiseze "chipul lui Dumnezeu"?

daca omul a fost facut din prima spiritual atunci creatia a fost una spirituala,nu?

cunoaste cineva ceva despre invatatura si/sau interpretarile lui Origen cu privire la pre-existenta sufletelor?

Imortalitatea nu prea e compatibila cu Evolutia, in care degradare,coruptibilitatea si moartea tot timpul au existat..

Desigur ideile propuse de mine sunt anatemizate de Biserica.. Idei precum pre-existenta sufletelor si mortalitatea lui Adam inainte de caderea in pacat..

Caesar

Re: Antropologie si Soteriologie

Mesaj necititde Caesar » 27 Iul 2012, 22:13

Deci trup spiritual = trup material?
Nu chiar. Mai corect ar fi trup spiritualizat = trup material incoruptibil, consolidat în bine, nealipit de materie ci stăpân al ei. (Expesia "trup spiritual" mi se pare greşită ptr. că exprimă ideea contopirii spiritului în trup, iar ele sunt, cum ştim, 2 elemente neconfundate)
spuneti-mi si mie care este motivul acestor doua coexistente.. de cele mai multe ori sufletul si trupul sunt si se afla in antiteza mai ales in crestinism.
Sa inteleg atunci ca revoltarea lui Dumnezeu a fost pentru simplul fapt ca omul a mancat dintr-un pom interzis fiindca asa i-a spus un sarpe vorbitor?
Dumnezeu nu se revoltă. Adam a încălcat un principiu (desăvârşirea prin comuniune şi har, alipirea de Dumnezeu) şi a suportat consecinţele: despărţirea de Dumnezeu.
Aici aluzia era la interpretarea bibliei in mod alegoric.. Serpii vorbitori si pomii magici nu se intalnesc la nivel propriu de viata.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Antropologie si Soteriologie

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Iul 2012, 00:20

spuneti-mi si mie care este motivul acestor doua coexistente.. de cele mai multe ori sufletul si trupul sunt si se afla in antiteza mai ales in crestinism.
În ortodoxie, sufletul şi trupul nu sunt în opoziţie... Nimic nu este rău decât modul în care alegem să folosim cele ce sunt.
oare ce calitati vrea sa infatiseze "chipul lui Dumnezeu"?
A răspuns Florina, demult în cadrul acestui subiect la întrebarea asta, citiţi acolo ;) .
daca omul a fost facut din prima spiritual atunci creatia a fost una spirituala,nu?
Omul este veriga de legătură între creat şi necreat. Fără să negăm evoluţia în procesul de creare a omului (exclusiv trupul) - a se vedea filmuleţul, ortodoxia învaţă conform relatării biblice că Dumnezeu printr-un act nemijlocit, direct, suflă Viaţă în nările lui Adam. Această suflare de viaţă ne diferenţiază de restul creaţiei.

Evoluţia este legată de zilele creaţiei şi de relatările bibliei cu privire la crearea lumii, însă diferenţa între ştiinţă şi teologie este că primii au intrat în detalii tehnice pe când ceilalţi s-au oprit cu studiu asupra sensului creaţiei, a raţiunilor Supreme privind creaţia...

Ortodoxia mai învaţă că trupul creat din pământ are şi suflet (omul nu a fost prima dată un vas de lut sau prima dată spirit şi apoi s-a mai adăugat ceva şi a devenit om), însă nu este viu decât din momentul suflării vieţii. Misterul omului este legat de această viaţă.
Imortalitatea nu prea e compatibila cu Evolutia, in care degradare,coruptibilitatea si moartea tot timpul au existat..
Imortalitatea sau nemurirea se referă la posibilitatea exclusivă a omului de a nu muri, de a trăi veşnic în Grădina Raiului în care a fost aşezat (de a creşte duhovniceşte/consolida în bine ptr. a putea respinge ispitele) pe când natura a fost creată muritoare. Evoluţia are sens pentru natură, şi pentru om ca parte a cosmosului (pământ), însă admitem în acelaşi timp un elementul necreat în costituţia omului (DUHUL) care face diferenţa. Deci nu sunteţi chiar atât de departe de adevăr...

Lucrurile sunt complexe în direcţia asta şi eu sunt novice, dar din ce am citi în viziune exclusiv ortodoxă v-am spus şi dvstră.
Dvstră aveţi gândirea afectată de occident, unde lucrurile sunt privite puţin distorsionat. Vă recomand să citiţi scrierile Părinţilor din Răsărit sau a teologilor cum sunt pr. Dumitru Stăniloae, Sf. Ioan Damaschinul, cartea mai sus recomandată dacă vreţi cât de cât să aveţi o viziune complexă şi echilibrată a subiectului tratat de creştinism.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Antropologie si Soteriologie

Mesaj necititde Vasiv » 29 Iul 2012, 14:21

chipul lui Dumnezeu in om este greu de patruns...
Sfintii parinti spun ca omul este asemenea Sfintei Treimi, intreit in suflet, trup si minte; dar, omul este viu prin cea mai de seama virtute, aceea de a iubi. Precum Dumnezeu este iubirea desavarsita si omul este asemeana lui Dumnezeu prin iubirea fata de aproapele si de Dumnezeu si de creatia Lui. Caci, omul este asemenea lui Dumnezeu cand ii urmeaza lui Iisus pe Golgota cu crucea in spate. Astfel este asemanarea noastra cu Dumnezeu, ca noi putem sa devenim dumnezei prin indumnezeire.
Manca-v-ar Raiul!

rmonica
Mesaje:9
Membru din:31 Iul 2012, 14:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesoara de religie

Re: Antropologie si Soteriologie

Mesaj necititde rmonica » 31 Iul 2012, 17:55

Eu am citit mai multe despre subiect in carte Despre credinta si indoiala scrisa de Mitropolitul Antonie. Este un subiect foarte interesant ce are pareri destul de diferite din cate observ.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Antropologie si Soteriologie

Mesaj necititde maria_andreea » 31 Iul 2012, 18:42

Eu am citit mai multe despre subiect in carte Despre credinta si indoiala scrisa de Mitropolitul Antonie. Este un subiect foarte interesant ce are pareri destul de diferite din cate observ.
Adică? La ce vă referiţi, detaliaţi.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX